Europoslanec SPD Ivan David a šéf hnutí Tomio Okamura. Foto: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Evropa suverénních xenofobů. SPD a ANO přikryly extremismus svých spojenců

Napsal/a Vojtěch Berger 16. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Jeden před několika lety nedokázal v živém televizním vysílání odsoudit holokaust, druhý přišel o poslanecký mandát kvůli rasistickým protiromským výrokům. Slovenský krajně pravicový výsadek v Evropském parlamentu ve složení Milan Uhrík a Milan Mazurek ukazuje, s kým vším jsou aktuálně ochotné spolupracovat a co všechno ochotné ignorovat takzvané „vlastenecké“ politické strany, včetně českých SPD či ANO. Příkladů je však mnohem víc, zdaleka nejen ze Slovenska.

Na pražském Smíchově stále na balkóně jednoho z činžovních domů visí banner „Ľudová strana Naše Slovensko – konzulát v Prahe“. Před pěti lety ho tam přijel slavnostně otevřít Milan Uhrík, tehdy ještě jeden z nejbližších spolupracovníků slovenského extremisty Mariana Kotleby.

Českým spojencem kotlebovců byla tehdy stejně jako dnes Dělnická strana sociální spravedlnosti, která také „konzulátu“ nabídla adresu. Fotky z akce ukazují opravdu skromný večírek – Šéf DSSS Tomáš Vandas sedí na gauči s Milanem Uhríkem, na talíři pár chlebíčků, v místnosti ještě pár dalších lidí.

Tématem pro některý budoucí přátelský rozhovor Andreje Babiše a šéfa FPÖ Herberta Kickla by mohla být čtrnáct let stará Kicklova věta z televizního vysílání, kde polemizoval o tom, zda na jednotky SS lze kvůli jejich zločinům uplatnit kolektivní vinu.

Uhrík byl tehdy čerstvě zvolený europoslanec, ještě v kotlebovských barvách, a v Bruselu si teprve zvykal. Dnes už by si na stejný gauč s Tomášem Vandasem nejspíš nesedl. Jeho kariéra se totiž záhy začala ubírat někam, kam Kotleba a Vandas nemohli ani pomýšlet.

Odsoudit holokaust? Nejsem historik

Prozatímní Uhríkův vrchol přišel letos v červenci. Fanouškům na svých sociálních sítích ve videu oznámil, že byl zvolen místopředsedou nové krajně pravicové (tenhle přívlastek si, pravda, odpustil) frakce Evropa suverénních národů v Evropském parlamentu. Pro někdejšího šéfa Kotlebova krajského úřadu v Banské Bystrici slušný kariérní skok.

Příběh o svalnatých chlapcích s velmi krátkým sestřihem v zelených tričkách, kteří se naučili nosit obleky, lépe mluvit a přestat nahlas Slovenské národní povstání označovat jako „bolševický puč“, byl už mnohokrát popsán.

Vedle Uhríka stojí na videu Milan Mazurek. Ve srovnání se staršími fotkami je sotva k poznání, viditelně zhubl, a především tradiční zelené kotlebovské tričko vyměnil za bílou košili. Seznam jeho „hříchů mládí“ – jen pár let starých, protože Mazurek teprve nedávno oslavil třicítku – ale zůstává veřejně dostupný na internetu.

Mazurek v roce 2019 přišel na Slovensku o poslanecký mandát kvůli svým protiromským výrokům proneseným v žilinském rádiu Frontinus. Do povědomí veřejnosti se zapsal také tím, že v roce 2015 vulgárně křičel na muslimskou rodinu s kočárkem na bratislavském hlavním nádraží.

Milan Uhrík zase v roce 2017 nedokázal na rozdíl od dalších přítomných politiků ve studiu v živém televizním vysílání odsoudit transporty Židů ze Slovenska za 2. světové války a režimu prezidenta Jozefa Tisa. Vymlouval se na to, že „není historik“.

Když AfD neschválí životopis

Od té doby se ale změnilo téměř vše. Kotlebova strana upadla do bezvýznamnosti, k čemuž výrazně přispěl právě Uhrík, Mazurek a další, kteří se od kotlebovců odštěpili a založili vlastní hnutí Republika. S ním sice loni neprošli do slovenského parlamentu, zato letos získali hned dva mandáty v Bruselu. A udělali všechno pro to, aby se kotlebovcům už v ničem nepodobali, tedy alespoň navenek.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ostatně jejich příběh o svalnatých chlapcích s velmi krátkým sestřihem v zelených tričkách, kteří se místo toho naučili nosit obleky, lépe mluvit a přestat nahlas Slovenské národní povstání označovat jako „bolševický puč“ a etablovali se ve vysoké politice, byl už mnohokrát popsán.

Po letošních eurovolbách ale Uhrík a jeho věrní začínají přece jen psát úplně novou kapitolu. Ačkoli ze dvou nových krajně pravicových politických skupin skončili v té menší a výrazně méně vlivné, příslušnost k frakci i tak znamená větší finanční zdroje i mediální pozornost.

SPD se nakonec skutečně s AfD sešla ve stejné frakci, ačkoli má pouze jediného europoslance a podobu povolební spolupráce v europarlamentu si zjevně představovala jinak.

Jenže přišel možná trochu nečekaný problém. Hlavní silou frakce Evropa suverénních národů je Alternativa pro Německo (AfD) a u té Milan Mazurek přinejmenším prozatím narazil.

Podle německé agentury DPA si AfD klade podmínky, koho do frakce přijme, a zrovna Mazurek se svou extremistickou minulostí podle ní prvním sítem neprošel. Milan Uhrík ano, do debaty o holokaustu ho ale zřejmě ani dnes nikdo raději zvát nebude.

SPD: Chtěli jsme s Orbánem, ale…

Opatrnost, koho do frakce pustí, je z pohledu AfD na místě. Strana má silné extremistické křídlo, sleduje ji německá kontrarozvědka, a to včetně mládežnické organizace strany Junge Alternative.

Typickým příkladem excesů uvnitř AfD, které se strana snaží bagatelizovat jako ojedinělé případy, je loňská vycházka stranických mládežníků poblíž saského Budyšína. Během akce někteří z účastníků probírali třeba zřízení ghett pro migranty a Židy.

To však nikdy nevadilo české SPD Tomia Okamury, která zejména v uplynulém roce výrazně zintenzivnila osobní kontakty s AfD a vzájemné návštěvy či výměnu zkušeností.

Těsně před eurovolbami se SPD od AfD přece jen distancovala kvůli výrokům volebního lídra Alternativy pro Německo Maximiliana Kraha o tom, že ne každý v uniformě SS byl zločinec. Okamurovci dokonce tvrdili, že proto po volbách s AfD v jedné frakci nebudou. Dopadlo to přesně obráceně.

SPD se nakonec s AfD ve stejné frakci sešla, ačkoli povolební spolupráci v europarlamentu si zjevně celkově představovala jinak. Vidět je to například i na tom, kdo je momentálně ve stejné frakci za Maďarsko. Strana Mi Hazánk (Naše vlast) má sice od loňského léta s SPD podepsanou spolupráci, jenže favoritem Okamurovců byl dlouhodobě Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána.

Pro představu, kde Mi Hazánk názorově stojí – její šéf László Toroczkai letos v lednu vyvolal pozdvižení napříč Evropou svými výroky o tom, že pokud Ukrajina ve válce s Ruskem padne, Maďaři si pro sebe odtrhnou Zakarpatí.

„O bližší spolupráci s Mi Hazánk neuvažujeme. Prioritou v Maďarsku pro nás zůstává Fidesz,“ tvrdil ještě loni na podzim na dotaz HlídacíPes.org šéf SPD Praha Josef Nerušil. Jenže pro Fidesz překvapivě nebyla prioritou jednočlenná europoslanecká delegace SPD, a tak je dnes Orbánova strana součástí druhé podobně orientované frakce Patrioti pro Evropu.

Otázky pro Andreje Babiše

I její členové včetně českého hnutí ANO by si mohli klást oprávněné otázky, jestli některé z partnerských stran nemají náhodou příliš mnoho extremistických kostlivců ve skříni.

Ostatně třeba zvolený europoslanec za ANO Jaroslav Bžoch už se nechal slyšet, že mu členství v nové frakci úplně „nevoní“ a že „ve frakci jsou některé strany, se kterými bych až tak nechtěl spolupracovat“. Koho tím konkrétně myslí, neřekl. Babiš už přišel o další výraznou tvář, kvůli členství ve frakci ho opustil publicista a šéf správní rady stranického think-tanku Institut pro politiku a společnost Jan Macháček.

Andrej Babiš a ANO ale zatím nikdy veřejně nezpochybnili například reputaci a minulost rakouské strany Svobodných (FPÖ), jedné z klíčových sil frakce Patrioti pro Evropu. Přitom právě Svobodní mají na kontě celou řadu skandálů, ať už šlo o výroky zlehčující holokaust či nacistické zločiny, rasistické výroky či aféry s ruskou stopou. HlídacíPes.org tyto skandály FPÖ popsal už dříve opakovaně, nejnověji zde).

Tématem pro některý budoucí přátelský rozhovor Andreje Babiše a šéfa FPÖ Herberta Kickla by tak mohla být třeba čtrnáct let stará Kicklova věta z televizního vysílání, kde (podobně jako letos Maximilian Krah z AfD) polemizoval o tom, zda na jednotky SS lze kvůli jejich zločinům uplatnit kolektivní vinu. Není ale těžké odhadnout, že přesně na to se Babiš, Orbán a spol. ptát nebudou.

Xenofobie v politické DNA

Anebo jeden úplně čerstvý rasistický přešlap související s mistrovstvím Evropy ve fotbale. Jeden z členů mládežnické organizace FPÖ ve Vídni na tiktokovém videu fanoušky lákal do strany i se slovy, že „se stará o to, aby rakouská reprezentace nevypadala za pár let jako ta francouzská“, v očividné narážce na hráče tmavé barvy pleti v obou týmech.

Vídeňský primátor Michael Ludwig video ostře odsoudil jako rasismus, sama strana Svobodných označilazvolenou formu kritiky za nešikovnou a nešťastnou“. Zároveň ale své mládežníky podpořila s tím, že v otázce migrace je cílem FPÖ „pevnost Evropa“ a „nula azylových žádostí“.

Také Andrej Babiš aktuálně navrhuje kvůli migraci rozmístit „všude po plážích jižní Evropy ozbrojené složky“. S partnery uvnitř své frakce, jako jsou Svobodní, či v rámci druhé frakce německá AfD, česká SPD nebo i zmiňovaná slovenská Republika na tom nepochybně najde shodu.

Přinejmenším v některých případech to ale bude shoda způsobená nejen mocenským pragmatismem a snahou oslovit silnými gesty v Bruselu voliče doma, ale i shoda na základě autentických xenofobních či vysloveně rasistických názorů.

Ty jsou v DNA části těchto stran pevně zakořeněné a řadu let to neustále znovu a znovu dokazují. Pro jejich české spojence je zatím jednodušší tvářit se, že se jich to netýká. V tom lepším – ale ne o moc – případě proto, že o skutečném rozsahu extremistického průšvihu u svých staronových spojenců nevěděli. V tom horším věděli, a bylo jim to jedno.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)