Foto: Profimedia

Egypťané brojí proti americkému afrocentrismu. Žalují Netflix kvůli černé Kleopatře

Napsal/a Tereza Engelová 20. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Bráníme se falšování historie, tvrdí autoři žaloby, kterou podali na mediální společnost Netflix a tvůrce nového seriálu o královně Kleopatře u egyptského soudu. Mezi Egypťany vzbudila velkou vlnu nevole prezentace ikonické egyptské královny coby černošky. Sepsali proti tomu i petici, kterou během dvou dnů podepsalo přes 85 000 lidí. 

Příběhy o černých královnách často nevidíme ani neslyšíme a to bylo pro mě, stejně jako pro mou dceru a pro moji komunitu opravdu důležité, aby ty příběhy znala, protože jsou jich tuny,“ řekla ke vzniku dokumentárního seriálu Královna Kleopatra jeho producentka Jada Pinkett Smithová.

Manželka hollywoodského herce Willa Smithe, ale svým pojetím egyptské historie urazila podstatnou část egyptské veřejnosti a ta jí to teď dává nepokrytě najevo.

Proti vysílání čtyřdílného seriálu pojednávajícího o „černých královnách“ vznikla mezinárodní petice, jíž podle serveru Al Monitor podepsalo během dvou dnů 85 000 lidí. K egyptskému státnímu zástupci pak dorazila žaloba, která požaduje proti Netflixu podniknout „vážné právní kroky“ a platformu v zemi zablokovat.

Černá Řekyně

Abychom zachovali egyptskou národní a kulturní identitu, byli na ni hrdí a upevnili sounáležitost s domovinou, žádáme vás, abyste proti této platformě přijali nezbytná právní opatření,“ píše v žalobě právník Mahmúd al-Semary.

Ten Netflix a tvůrce seriálu obvinil z „afrocentrismu“ a přepisování historie. Podle něj měla Kleopatra řecké kořeny a rozhodně nebyla černé barvy pleti. Jeho názor sdílí i odborná část egyptské veřejnosti. Například bývalý generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky a egyptolog Zahi Hawass řekl serveru Egypt Independent:

Kleopatra byla Řekyně a byla podobná královnám a princeznám z Makedonie, které byly světlé, určitě ne černé,“ upozorňuje Hawass s tím, že americký seriál dezinterpretuje egyptskou historii.

„Pokud se podíváte například na jižní stěnu chrámu Hathor v Dendeře, Kleopatra i její syn Cesarion, jehož zplodila s Juliem Ceasarem, jsou zobrazeni s postavami poměrně mohutného vzrůstu. Ani na mincích s portréty Kleopatry není žádná známka toho, že by byla černá,“ řekl Zahi Hawass s tím, že to ale neznamená, že Egypťanům nevládli i faraóni černé pleti.

Během vlády 25. dynastie, kdy vládlo Egyptu království Kuš, vládli i černí faraoni, ale ti neměli nic společného se staroegyptskou civilizací,“ dodal Hawass s tím, že seriál Netflixu je odrazem současného afrocentrického trendu. Ten propagují především Afroameričané ve Spojených státech. Tvrdí, že egyptská civilizace má černošské kořeny a etnicky patří k národům jižní Afriky. Tuto teorii popularizoval už v minulém století především senegalský historik Šajch Anta Diop.

„Egypťané mají africké kořeny, ale to neznamená, že všichni faraoni byli černí,“ řekla ke kontroverznímu seriálu novinářům ze serveru Al Monitor arménsko-německá egyptoložka Hourig Sourouzianová. I podle ní měla Kleopatra řecký původ. „Rozhodně nebyla černoška,“ potvrzuje Sourouzianová s tím, že respektuje africký dopad na Egypt, ale starověká egyptská civilizace je podle ní jiná.

O Kleopatřině původu debatují vědci dlouhá léta. Větší část vědců se přiklání k verzi, že měla kořeny v makedonském Řecku. Jsou ale i tací, kteří nevylučují možnost, že mohla pocházet ze severu Afriky. Například dokumentární film z roku 2009, který natočila britská BBC, poukázal na nález ostatků matky Kleopatry v Turecku z nichž vyplývá, že měla „africkou kostru“.

Historie na míru

Egyptská archeoložka Monika Hannaová ale považuje podobné debaty za špatně interpretované:

„Domnívám se, že otázky na barvu pleti starých Egypťanů jsou špatně položené,“ řekla pro Al-Monitor Hannaová. Podle ní byla starověká egyptská civilizace mnohovrstevnatá a to i v etnickém složení. „Mezi starověké Egypťany patřily i princezny a královny s různou barvou pleti, jako byla například manželka krále Ahmose, slavná Nefertiti.“

Podle Hannaové se teď různá hnutí snaží staroegyptskou civilizaci vykládat tak, aby ospravedlnila své teorie.

„Například hnutí egyptské identity se zaměřuje na vymazání různých historických období, kterými Egypt prošel jako je řecko-římská, byzantská nebo arabská civilizace. Ty považuje za okupaci. Příznivci afrocentrismu zas používají starověkou egyptskou historii jako jediný způsob, jak vytvořit kulturní identitu, která řeší barvu pleti,“ řekla Al Monitoru Hannaová. Řešení vidí v podpoře vědeckého výzkumu DNA starověkých Egypťanů.

Veřejný poprask kolem královny Kleopatry není prvním skandálem, který v souvislosti s „afrocentrismem“ Egypťané řeší. V únoru musel svoji show v Káhiře zrušit americký komik Kevin Hart.

Ten měl údajně v rozhovoru označit staré Egypťany za černochy, což mezi egyptskou veřejností vzbudilo velké protesty. Na sociálních sítích se šířil apel k bojkotu Hartova představení, které nakonec pořádající agentura zrušila z „logistických důvodů“.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)