Foto: Profimedia

Duševní nemoci jsou v Česku pořád tabu. Lidi s psychickými problémy diskriminují i zdravotníci

Napsal/a Jan Žabka 16. dubna 2021
FacebookXPocketE-mail

Lidé s psychickými onemocněními čelí kromě nemoci i společenským předsudkům. Ty se v Česku projevují jejich diskriminací v zaměstnání, školství, a dokonce i zdravotnictví. Duševně nemocným jsou poskytovány menší objemy zdravotní péče a podstupují méně preventivních vyšetření. V Česku přitom duševním onemocněním trpí celá pětina populace.

Autoři knihy o duševním zdraví Normální šílenství. Foto: se souhlasem Adély Plechaté a Jiřího Pasze

„Myslíte si, že jste nějací cvoci? Ne, nejste. Nejste ani o chlup větší cvoci než ti zoufalci, co chodí volně po ulicích,“ říká svým spolupacientům v psychiatrické nemocnici Randle McMurphy, hlavní postava filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Dává jim tak najevo, že i lidé s duševním onemocněním mohou vést hodnotný život i mimo zdi psychiatrických léčeben.

Citace z filmu ze 70. let je aktuální i po půl století. Psychické nemoci jsou nadále tabu a lidé, kteří jim čelí, jsou stigmatizováni. Problémy s duševním zdravím jsou spojovány s neodpovídajícími představami o agresivních lidech s nízkou inteligenci, neschopnými aktivního a pracovního života. Psychická nemoc tak v Česku stále zavání blázincem a svěrací kazajkou.

Realita je však zcela odlišná. Psycholožka Adéla Plechatá s novinářem Jiřím Paszem ji přibližují ve své knize Normální šílenství. Z rozhovorů s odborníky i nemocnými vytvořili atlas duševního zdraví, který pomáhá lépe pochopit jednotlivá duševní onemocnění a s nimi i tenkou hranici mezi duševním zdraví a nemocí. Popisují v ní klady a zápory české terapeutické praxe a uvádějí na pravou míru falešné představy o psychiatrii.

Když meduňkový čaj nestačí

Předsudky a nepravdivé představy o lidech s duševními nemocemi způsobují, že většina z těch, co to potřebují, nevyhledává odbornou pomoc. Neřešení psychických problémů přitom může skončit a mnohdy i končí fatálně – lidé se závažným duševním onemocněním umírají v průměru o deset až dvacet let dříve než lidé duševně zdraví.

Každoročně navíc stovky tisíc lidí z celého světa i kvůli psychickým problémům spáchají sebevraždu. V Česku jde v průměru o čtyři lidi denně, což je pro představu více než je obětí dopravních nehod. Těmto problémům přitom lze v mnoha případech předcházet efektivní psychologickou a psychiatrickou péčí a osvětou v oblasti duševního zdraví.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Společenské nepochopení psychických nemocí totiž vytváří tlak na duševně nemocné a vede k jejich vlastní sebestigmatizaci, neboli ke ztotožnění s předsudky. Začnou se považovat za méněcenné či neschopné a stydí se za sebe.

„Člověk se uzavře do sebe, nemá chuť se zapojovat do života, studovat či pracovat. Je to smutné, že člověk bojuje se závažnou nemocí, a ještě si o sobě myslí, že je špatný, protože ho tak vidí jeho okolí,“ říká v knize socioložka Miroslava Janoušková.

To vede k tomu, že si lidé, kteří nejsou duševně zdraví, tuto skutečnost těžko přiznávají. Podvědomě tuší, že lidé s duševním onemocněním jsou ve společnosti vnímáni negativně, a tak tuto nálepku dostat nechtějí. Proto ani nenavštíví psychiatra či terapeuta, vnímali by to totiž za přijetí oné nálepky.

Jde o realitu světa, ve které stále řada lidí věří, že deprese je jen lenost, na kterou postačí meduňkový čaj nebo běh na čerstvém vzduchu. „Mnoho lidí si myslí, že duševní onemocnění jsou způsobena slabou vůlí a že lidé s duševním onemocněním by měli být zavření mimo společnost,“ dodává Janoušková.

Cejch, který ničí životy

Nálepkování má blízko k diskriminaci a sociálnímu vyloučení. Jde o jeho přímé důsledky. Lidé s duševním onemocněním bývají omezováni nerovným přístupem ke vzdělávání, bydlení, práci, ve vztazích, nebo dokonce ve zdravotnictví.

Z výzkumu Národního ústavu duševního zdraví vyplývá, že více než třetina Čechů by nechtěla bydlet vedle někoho, kdo má duševní nemoc. Podobná část populace si myslí, že by člověk, který takovou nemocí prošel, neměl zastávat žádnou veřejnou funkci a vykonávat práci, ve které je nutná zodpovědnost. Středoškoláci zase tvrdí, že by se nikdy nezamilovali do člověka s duševní nemocí.

Kniha o duševním zdraví Normální šílenství autorů Adély Plechaté a Jiřího Pasze. Foto: se souhlasem autora, Dita Havranková

Janoušková připomíná, že diskriminace je nejčastější mezi přáteli, u lékařů, v partnerských vztazích nebo rodině. „Z našeho dřívějšího výzkumu vyplynulo, že by se u nás jen 8 % lidí přátelilo s někým, kdo má duševní onemocnění,“ říká. Pro srovnání, v Anglii je to více než polovina lidí.

„Děje se to i během studia, neboť ne všichni učitelé jsou shovívaví k odlišnostem a ‚nenormálnímu‘ chování. Ne všechny školy umožňují individuální plán při případné delší absenci,“ říká s tím, že častá je i diskriminace v zaměstnání. Ta se projevuje buď rovnou odmítnutím při pohovoru, nebo po návratu z neschopenky.

Neznamená to přitom, že by lidé s psychickými problémy nemohli nebo neměli pracovat. Ve většině případů naopak mohou a chtějí. „Ano, možná někdy z důvodu třeba vlivu léků nemohou dělat práci, kde je důležitá pozornost a dlouhý výkon, nebo musí kvůli onemocnění změnit povolání. Často však stačí třeba zkrátit úvazek, upravit přestávky a podobně,“ vysvětluje manažer poradenského centra Ledovec Petr Moravec.

Navzdory Hippokratovi

Silnou zakořeněnost předsudků o duševním zdraví ilustruje i fakt, že jim podléhají také zdravotníci. Častý je neprofesionální nebo necitlivý přístup zdravotníka k pacientovi s duševním onemocněním, ale také menší ochota poskytovat jim plnohodnotnou lékařskou péči.

„Jedna žena například popisovala situaci u gynekologa, který ji přesvědčoval k potratu právě z důvodu jejího duševního onemocnění. Další zkušenost byla s odmítnutím ošetření u zubaře z důvodu psychiatrické medikace,“ dává za příklady Janoušková.

Profesorka Lucie Bankovská Motlová z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy pak připomíná studii praktických lékařů z Anglie. Ta potvrdila, že tamní lékaři byli méně ochotni zaregistrovat do své ordinace duševně nemocné:

 

 

„Třicetiletá vdaná žena v domácnosti s pětiletým dítětem se chtěla zaregistrovat u lékaře, protože trpí nespavostí, únavou a nevolností. Dopisy se lišily v informaci, že buď neměla závažné onemocnění, nebo v minulosti trpěla schizofrenií, depresí či diabetem. Bylo uvedeno, že příslušná nemoc dobře reaguje na ordinované léky. Ochota zaregistrovat pacientku se schizofrenií byla výrazně nižší,“ popisuje.

Podle Motlové je potřeba bořit předsudky již při studiu medicíny. Zdravotníci se musí naučit lépe komunikovat a překonávat strach z lidí se závažnými duševními nemocemi založený na mýtech. V rámci výuky by proto podle ní měli být budoucí lékaři v sociálním kontaktu s lidmi s duševními onemocněními a o tématu by se měli více vzdělávat z první ruky.

V opačném případě bude diskriminace lidí s psychickou nemocí ve zdravotnictví i nadále pokračovat, přestože má výrazný vliv na jejich zdraví i léčbu. „Duševně nemocným jsou poskytovány menší objemy péče o tělesné zdraví a podstupují méně preventivních vyšetření. Vezmete-li v úvahu, že pětina populace v Česku trpí duševním onemocněním, jde o velký problém,“ říká Bankovská Motlová.

Lví podíl médií

Když lidé nemají s duševní nemocí osobní zkušenost nebo ani neví o nikom, kdo by takovému onemocnění čelil, čerpají informace z médií – především z filmů nebo od novinářů. Média však v současnosti většinou stigma sama utvářejí a pak i masově šíří.

Podle socioložky Miroslavy Janouškové novináři často neukazují objektivní informace, ale prahnou po senzacích. Snaží se útočit na city, což je právě i podstata předsudků. „Novináři si nejspíše neuvědomují, že svým počínáním a stylem psaní nebo natáčení mohou ovlivňovat životy mnoha lidí,“ konstatuje. Sama je autorkou mediálního manuálu, jak psát o duševním zdraví.

„Klasickým mýtem, který je často posilován v médiích, je vyobrazení lidí s duševním onemocněním, a především se schizofrenií, jako nevypočitatelných jedinců se sklonem k agresivitě,“ vysvětluje Petr Moravec s tím, že to je spíše naopak. Lidé s duševním onemocněním jsou oproti běžné populaci častěji oběťmi agrese a jejich agresivita je v normě běžné populace.

Janoušková ale upozorňuje, že situaci komplikuje i přemíra informací na internetu v kombinaci s nízkou mediální gramotností.

„Existují bizarní mýty, že k vyléčení závažné duševní nemoci stačí modlitba, kontakt s anděly nebo vyčistění čaker či domu od zbloudilých duší. Schizofrenie či deprese jsou totiž údajně způsobeny posedlými dušemi nebo zanesenými čakrami,“ popisuje fake news, hoaxy nebo ezoterické směry, kterým část Čechů důvěřuje na úkor klasické medicíny.


Knihu Normální šílenství: Rozhovory o duševním zdraví léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním můžete objednat na stránkách nakladatelství Host – ZDE

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)