Peníze na kampaň: Drahošovi dárci se neskrývají, kolem milionů pro Zemana panuje mlha
Redakce HlídacíPes.org přináší srovnání financování kampaně obou prezidentských kandidátů. Zatímco tým Miloše Zemana až do poslední chvíle před 2. kolem voleb nechtěl prozradit, kdo zaplatil jeho mnohamilionovou kampaň, dárci jeho vyzyvatele Jiřího Drahoše jsou dohledatelní a transparentní.
Donoři Drahošovy kampaně jsou všichni vypsaní na transparentním účtu, kde se sešlo celkem 46,7 milionu korun. Další 3,2 milionu korun byly vynaloženy v rámci bezúplatného plnění.
U kampaně současného prezidenta je situace opačná – na transparentním účtu jsou evidovány dary pouze ve výši 4,6 milionu korun. Mnohem větší suma – 21,8 milionu korun – byla vynaložena v rámci bezúplatného plnění.
Jak už dříve HlídacíPes.org zjistil, u více než poloviny Zemanových sponzorů nelze dohledat, kdo peníze ve skutečnosti na kampaň poskytl.
Podle propočtů společnosti EconLab mohly být náklady na Zemanovu kampaň ještě mnohem vyšší. Při započtení sporných výdajů, jako byly výjezdy do krajů a vystoupení v TV Barrandov, mohlo jít o částku kolem 34 milionů korun.
Tajemství milionů
Současný prezident Miloš Zeman nejprve avizoval, že žádnou kampaň nepovede, záhy však republiku zaplavily billboardy, reklamy a letáky na jeho podporu. Dozvědět se však, kdo za tuto masivní kampaň platil, není možné – prezidentův tým obešel zákon, aby se vyhnul zveřejnění skutečných donorů.
Kampaň byla hrazena prostřednictvím strany SPO a spolku Přátelé Miloše Zemana. Kde však tyto organizace vzaly peníze, není jasné. Navzdory opakovaným dotazům řady médií to odmítli objasnit i jejich představitelé.
Související články
Nové pochybnosti v Zemanově kampani: SPO zaplatila 1,2 milionu Kč, sama je zadlužená a ve ztrátě
Spolek vydal v rámci bezúplatného plnění na kampaň celkově 11,5 milionu korun. Dosud však navzdory zákonné povinnosti nezveřejnil jedinou účetní závěrku, ze které by bylo zřejmé, odkud peníze vlastně získává a jak hospodaří.
V průběhu čtvrtečního duelu v České televizi Miloš Zeman předložil seznam sponzorů spolku, nicméně není oficiální a úřad pro dohled na financováním stran a hnutí popřel, že by od Zemanova týmu tento seznam získal.
Nicméně Zeman v televizi uvedl jako jednoho ze sponzorů společnost Ray Service, tato firma má v předmětu podnikání výrobu zbraní a střeliva. V minulosti darovala straně SPO 6,6 milionů korun. Zemanovi může být tato společnost za hodně vděčná – její představitele totiž vzal Zeman do delgace do Číny.
Strana SPO, která Zemana podpořila službami v hodnotě 1,3 milionu korun, skončila za poslední dohledatelný rok ve ztrátě 2,5 milionu korun a se čtyřmilionovým úvěrem. I vlastní kampaň pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny hradila strana také z úvěru.
Stejně jako v případě spolku tedy zůstává otázka, kde zadlužená strana vzala miliony pro Zemana.
„V ničem neporušujeme zákon, nehledejte za tím věci, které tam nejsou,“ uvedl místo vysvětlení v telefonickém rozhovoru s HlídacíPes.org místopředseda strany Martin Nejedlý. „Rozumím vašim uštěpačným, možná legitimním dotazům, ale věřte mi: ve správný okamžik bude vše zveřejněno, aby byly věci vyvráceny.“
Otázku, zda sám finančně přispěl na kampaň, nechal Nejedlý, jenž je považován za klíčového muže na Hradě, bez odpovědi. K podpoře se nehlásí ani Zdeněk Zbytek, další z důležitých postav stojících po Zemanově boku, který inicioval jeho návrat do politiky.
Bývalý důstojník komunistické armády Zbytek stál u zrodu neprůhledného spolku; v jeho hotelu se sbíraly podpisy na podporu kandidatury Miloše Zemana a na jeho šumavských penzionech visí reklamní panely podporující volbu Zemana.
„Věřte mi, že mám hodně práce a starostí v podnikání, trávím spoustu času cestováním do zahraničí, a proto nemám ani čas, ani důvod zjišťovat, odkud vzal spolek ‚Přátelé Miloše Zemana‘ peníze na kampaň,“ vzkázal Zbytek redakci HlídacíPes.org.
„Co se týče vaší otázky, zda jsem přispěl nebo nepřispěl (nebo firmy, ve kterých působím) na kampaň, omlouvám se, ale nestojím o žádnou další medializaci, a proto si odpověď na tuto otázku nechám pro sebe,“ dodal.
Miláček filantropů
Zatímco Zemanův tým skutečné podporovatelé tají, v případě Drahošovy kampaně jsou jejich jména dohledatelná jak na transparentním účtu, tak na webu prezidentského kandidáta.
Drahoše podporují někteří známí podnikatelé, vědci, mecenáši i běžní lidé, kteří posílají částky v řádu tisíců či stovek korun, často doplněné podpůrnými vzkazy.
Nejštědřejším sponzorem byl Martin Hájek, vlastník firmy Adelsman a spolumajitel společnosti Livesport, která vytváří úspěšnou aplikaci na sledování sportovních výsledků. Hájek jako soukromá osoba na Drahošův účet zaslal ke dni vydání článku celkem 3,2 milionu korun.
Hned za ním je s třímilionovým darem podnikatel a mecenáš Dalibor Dědek. Společným jmenovatelem hned několika významných dárců je nadační fond na podporu vědy Neuron, do kterého přispívá jak Dědek, tak například další z Drahošových podporovatelů Václav Dejčmar, či Martin Wichterle.
Částkou v součtu tři miliony korun přispěly také dvě majetkově propojené lázeňské společnosti – Lázně Luhačovice a Léčebné lázně Jáchymov. Obě firmy jsou vlastněny třineckým miliardářem Martinem Burdou, který má majoritní podíl, Evou Kropovou a Eduardem Bláhou.
Významné částky zaslaly také osobnosti i mimo byznysový svět – 200 tisíc korun darovala bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, 100 tisíc pak přispěl její někdejší nástupce v čele akademie Václav Pačes. Přes 100 tisíc daroval Ivan Havel, bratr bývalého prezidenta Václava Havla.
Klíčoví Drahošovi sponzoři pak podepsali prohlášení, že jejich podpora je nezištná „Chceme prezidenta, který v nás – občanech České republiky – znovu spojí to dobré; prezidenta, který spolu s námi 28. října důstojně oslaví sté výročí vzniku Československé republiky,“ uvádí sponzoři v dokumentu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Zeman kampaň nepotřebuje, Češi obecně miluji alkoholiky