Dopřejme Rusům jejich Norimberk. Jak ruská ambasáda v Praze slavila Den vítězství
POZNÁMKA. Není to tak dávno, co se 9. května před ruskou ambasádou v Praze – Bubenči, v dnešní ulici Ukrajinských hrdinů, tvořila dlouhá fronta slavnostních hostů. Tradičně nechyběl bývalý prezident Václav Klaus či tehdy úřadující Miloš Zeman, nějací ti expremiéři, zneuznaní (ex)poslanci, komunisté či zasloužilí umělci jako Helena Vondráčková.
Tradiční opulentní recepce na ruském velvyslanectví, jejímž důsledkem někdy může být i ranní virózka, se – celkem pochopitelně – nekonala už vloni. Po únorovém útoku na Ukrajinu by den ruského vítězství přišel oslavit maximálně pacient po lobotomii. A to ještě omylem.
Vyfotit se ve zhasnutém kině
Lidem však za rok zase otrnulo, jak vidíme i na občasných proruských „vlajkoslávách“ na českých náměstích a na tzv. vlastencích oděných do triček s Putinem, tudíž by se asi znovu našli i tací, kteří by si do fronty na vodku, šašlik a kaviár přišli stoupnout rádi.
Ruská ambasáda dokonce na svých oficiálních stránkách tvrdí, že na letošní akci přišli hosté, „mezi nimiž byli zástupci českých společenských a politických kruhů“. Kdo konkrétně a zda ruská strana tak trochu nekecá, se můžeme jen domýšlet. Vodítkem ale může být doprovodná fotografie, na níž je vidět jen potemnělá místnost malého kinosálu a temena sotva dvacítky sedících osob.
Související články
Ukradené vily bankéře Petschka. Za americkou stát zaplatil, za ruskou dodnes majitelům dluží
Ruský velvyslanec v Praze: Putinův muž nechal z mapy zmizet náměstí Borise Němcova
Akcí ku příležitosti 78. výročí vítězství nad nacismem bylo totiž tentokrát jen promítání nového ruského filmu Norimberk režiséra Nikolaje Lebeděva. Konala se ovšem už 3. května. A abychom byli přesní, film je to rusko-česko-britsko-německý a natáčel se v době covidu, ještě před aktuální ruskou agresí.
Však také v době natáčení pan režisér mohl hovořit ještě poměrně volně a pronesl: „Hlavním zjištěním pro mne bylo asi to, že na začátku norimberského procesu byli všichni spojenci – Sovětský svaz, USA, Velká Británie, Francie. Byli spolu a navzájem se podporovali. A opravdu chci, aby toto téma bylo v našem filmu velmi jasně. Je lepší být spolu, ne od sebe, i v konfliktních situacích je lepší hledat řešení společně. To platí zejména dnes, kdy se mezinárodní vztahy zhoršují.“
Norimberský proces pro Putina
Ano, mezinárodní vztahy se kvůli Rusku a osobnostní vadě Vladimira Putina dosti zhoršily, což ovšem velvyslanec Alexandr Zmejevskij (který v Praze začal nedávno již svůj osmý rok působení) ve svém úvodním slově před řídkou návštěvou nereflektoval.
Takto jeho vystoupení zaznamenal tiskový orgán ruské ambasády: „Ve svém projevu připomněl roli norimberského tribunálu při vytváření základů moderního mezinárodního práva. Poznamenal, že i přes vítězství nad nacismem v roce 1945 je hrozba jeho znovuzrození zcela reálná, a proto je třeba udělat vše, aby se tomu zabránilo.“
Pochvalná zmínka o vzniku moderního mezinárodního práva je obzvláště roztomilá při vědomí toho, že na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině Mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač.
Přejme a dopřejme tedy Rusům a Putinovi jejich vlastní Norimberk.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Rusko bylo a je odporná Říše zla, kde nic nezapomněli a nic nového se ani nenaučili – stále jen vyhrožují, pletichaří, lžou, vydírají, podvádějí, kradou, utiskují, znásilňují, vězní, mučí a vraždí! Vedení tohoto fašistického státu v čele s válečným zločincem Putinem by mělo co nejdříve viset a celý národ projít převýchovou. To bohužel není realistické, nicméně bez toho nemá tato loupeživá horda šanci na to, aby se zařadila mezi civilizované národy.
Problém vidím v tom, že nějakou katarzí musejí projít sami Rusové (resp. obyvatelé Ruska). Import demokracie je nereálný.
A laskavě si uvědomte, že mimo USA a několika málo dalších zemí kupujeme (celá EU) naftu a plyn od režimů ještě hnusnějších, než je ten ruský.
Že bych připomenul, oni už přece tou katarzí meli projít za Gorbačova . Ale pokud se nepoucili i tak teď už to bude pořád složitější
Nemohli.
Gorbačov se sice hlásil k Pražskému Jaru, ale jeho cíle byly daleko skromnější. Šlo mu jen o odstranění těch momentů stávajícího systému, které vedly k ekonomickému úpadku. V podstatě až Jelcin uvažoval o jakési demokracii, ale ani on nedošel tak daleko, jako třeba u nás KAN. A navíc se mu to celé rozsypalo pod rukama a nastala bída daleko větší než za předchozího režimu.
Pravda, Němci asi Norimberk nenatocej takze kdo má zájem, musí se spokojit s ruskou verzi. Ale jestli by chtěl někdo natočit velkofilm o dnešní válce na Ukrajině a zpbrazit v něm Putina jako válečného zločince, tak taky, může..
Dva roky jsem v rusku pracoval,nebudu uvádět pro jakou firmu.Řeknu jen toto- kdybych vám vyprávěl co jsem za ty dva roky zažil.řeknete že to není možné.Bylo to u kaspického moře .Dnes když to přátelum vyprávím jsou počuraní smíchy.Ale tady by to neprošlo to vím.
Věřím vám. Mám podobnou zkušenost. I když mám pocit, že v mých vzpomínkách není toho smíchu tolik jako u vás.