Calles De Mexico via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Dodávky elektřiny bez ohledu na zisk? Funkční „utopie“ z lůna tržní ekonomiky

Napsal/a Milan Smrž 5. února 2017

Spojené státy jsou největší spotřebitel energie a největší emitent skleníkových plynů. Jsou i představitelem systému, v němž rozhodují velké firmy. Je to pravda, ale v rámci tamního trhu existují i docela zajímavé výjimky.

Není příliš známá věc, že ve Spojených státech je stát, kde všichni obyvatelé i firmy odebírají elektřinu z komunitně vlastněných energetických společností, které nebyly založeny za účelem tvorby zisku.

Žádný motiv zisku

Nejedná se přitom o některý z výrazně liberálních států, jako je třeba Vermont nebo Massachusetts. Jedná se o konzervativní Nebrasku, která se – se svými dvěma republikánskými senátory a dvěma (ze tří) republikánskými členy Kongresu – chopila kompletní socializace výroby a distribuce elektřiny.

Elektrickou energii pro každého ze 1,8 milionu obyvatel zde zajišťuje 121 podniků ve veřejném vlastnictví, deset družstev a 30 veřejných regionálních podniků.

Veřejné a družstevní vlastnictví udržuje nízké náklady a obyvatelé Nebrasky platí jednu z nejnižších sazeb elektřiny v zemi a výnosy jsou reinvestovány do infrastruktury s cílem zajistit spolehlivé a levné služby pro nadcházející roky.

„Neexistují žádní akcionáři a tedy žádný motiv zisku,“ hrdě hlásá Nebraska Power Association. „Naše elektrické ceny nezahrnují zisk. Naše výnosy se tak mohou soustředit výhradně na udržení nízké elektrické sazby a vysokého pozáručního servisu.“ Platby ze strany státu překračují 30 milionů dolarů ročně a podporují řadu sociálních služeb v celém státě, včetně systému vzdělávání veřejnosti.

Peníze na venkovské projekty

Nebraska má dlouhou historii veřejného vlastnictví energetických systémů, která se datuje už do počátků elektrifikace.

Zpočátku koexistovaly s malými soukromými službami. Po první světové válce vstoupily na energetický trh velké korporátní holdingové společnosti podporované Wall Streetem a přebíraly menší soukromé a komunální podniky.

Postupem času se i v Nebrasce upevnilo postavení soukromé energetiky; více než jedna třetina státních a komunálních služeb byla prodána soukromým společnostem.

V roce 1930 ale přestalo obyvatele Nebrasky bavit zneužívání firemních postupů a obhájci veřejného vlastnictví přišli za voliči s jinou nabídkou financování. Opoziční návrh byl schválen drtivou většinou, která signalizovala všeobecnou podporu veřejného vlastnictví energetiky ve státě.

Byly přijaty zákony, jež na základě žádosti občanů rozbily a restrukturalizovaly firemní monopoly v oblasti elektřiny a zajistily financování venkovských projektů elektrifikace.

Socialistické plánování

Každý obyvatel Nebrasky se může zapojit do rozhodování. Místní řízení a možnost demokratické účasti jsou zde důležitými nástroji veřejného vlastnictví energetického systému. Od základní úrovně veřejných služeb a družstev až po volené okresní rady a městská zastupitelstva.

Tyto orgány určují rozpočty, stanovují standardy, zásady služeb a ceny. Když se v jednom energetickém obvodu, který zásobuje 600 tisíc osob, začalo jednat o stavbě více než 200 MW větrné energie, 96 procent účastníků jednání projekt podpořilo a valná většina souhlasila s velikostí projektu, případně i s jeho rozšířením. Pouze mizivé procento bylo pro omezení velikosti větrného parku.

V roce 2005 začala pracovat Ainsworth Wind Energy, druhá největší společnost ve veřejném vlastnictví provozující větrnou farmu s 36 elektrárnami o výkonu 59,5 MW. V roce 2011 energetický plán státu stanovil, že výroba energie z větru se od roku 2006 každé dva roky zdvojnásobuje, a že větrný potenciál země je schopen uspokojit celou poptávku státu Nebraska.

Veřejné vlastnictví výroby a distribuce elektrické energie v Nebrasce je doplněno o zdánlivě socialistický nápad – plánování.

Nebraska Power Review Board je státní agentura, která dohlíží na elektrizační soustavu ve veřejném vlastnictví. Kromě regulačních funkcí dozírá na přípravu a koordinaci dlouhodobého plánu výstavby nových zdrojů elektřiny.

Velká příležitost

Historie na mnoha příkladech ukázala, že společné rozhodování o veřejně vlastněných velkých celcích může vést k neefektivnosti, neodpovědnosti a byrokracii. Téměř stoletá zkušenost Nebrasky s veřejným a komunitním vlastnictví elektrizační soustavy naopak ukazuje, že toto pravidlo neplatí vždy.

Zásady subsidiarity a místního rozhodování mohou zachovat mix veřejně vlastněných institucí v různých měřítkách bez ztráty účinnosti nebo kvality služby.

Veřejné vlastnictví samo o sobě není všespasitelné řešení, je ale příležitostí pro občany, komunity, města i celý stát, aby se aktivně zapojily do ekonomického rozhodování o důležitých záležitostech, které ovlivňují jejich životy, jejich životní prostředí a budoucnost.

Decentralizace a demokratizace energetiky je při současných technologiích obnovitelných zdrojů pozoruhodnou cestou, kterou se ale zatím vydal jen málokdo.

8 komentářů

 1. Je ovšem třeba dodat, že v roce 2015 vyrobilo v Nebrasce 2/3 elektřiny uhlí a 1/4 pak jádro. Pouze 10 % vyrobily všechny obnovitelné zdroje. Nebraska si odpustila vysoké dotace do rychlého zavádění fotovoltaiky a větru. I proto má nejnižší náklady a sazby v USA, jak uvádí pan Smrž. Uvidíme, jestli rozumnou skladbu mixu, která vede k efektivní elektroenergetice s nízkými náklady udrží, nebo se jako některé jiné státy pustí do experimentování s vysokými dotacemi do obnovitelných zdrojů a náklady budou také eskalovat.
  Ovšem představa, kterou uvádí pan Smrž, že na počasí závislé větrníky nahradí všechny uhelné, jaderné a vodní zdroje a budou zajišťovat splně potřeby tohoto státu jsou opravdu naivní.

  • Ještě dodatek. Podíl jádra se sníží, protože na konci loňského roku byl odstaven po 43 letech činnosti blok Fort Calhoun s výkonem 478 MWe a v činnosti tak zůstal blok Cooper s výkonem 768 MWe. Do jaké míry nahradí nízkoemisní elektřinu z Fort Calhoun fosilní a do jaké míry obnovitelné zdroje je otázkou. V každém případě ke snížení emisí to nepovede. Podrobněji se o současném stavu jaderné energetiky i v USA můžete dočíst zde: http://www.osel.cz/9174-jadern-energetika-na-prahu-roku-2017.html .

  • C napsal:

   Myslím že jde spíše o ten koncept, který je dost zajímavý a dost rozdílný i od našeho polostátního ČEZu.

   Je ale nutné se na energetiku Nebrasky také dívat v souvislostech, Nebraska i s vodstvem má asi 200 300km^2, (cca 3x tolik co ČR) a obyvatel pouze asi 1 890 000, to je 1/5. největší město pak má asi 200 tisíc obyvatel, to je cca tolik co Brno. V takové situaci může být jaderná energetika nerentabilní, respektive se nevyplatí proud rozvádět. Ze dvou elektráren byla loni uzavřena jednobloková u Fort Calhoun s výkonem 476MW, ovšem pro ekonomické důvody. Druhá, Cooper Nuclear Station, s výkonem 770MW je stále v provozu.

   V dnešní době už nemá asi smysl, mimo opravdu malé instalace zavádět dotované výkupní ceny, ale větší smysl mají asi aukce.

 2. Jaroslav Novák napsal:

  BN800 reaktor IV. generace nabízí řešení municipalitám+krajům: teplo + elektřinu, jednoduchá stavba, vysoká účinnost, kompaktní reaktor chlazený sodíkem, vysoká jaderná bezpečnost, I.O.+II.O.+III.O = klasické turbíny na ostrou páru, 800MWe pro každý kraj a pro okolí elektrárny levné teplo, zbytek kraje topí levnou elektřinou, tímto směrem se musí orientovat energetika a teplárenství, neemisní zdroje a spolehlivé dodávky. Život v 21. století nesmí škodit přírodě, jinak nás čeká katastrofa a vymírání!!!

  • C napsal:

   Jenže to by se muselo změnit neskutečným způsobem uvažování, místo toho se to dělá tak jak se dělá a plánuje několik obrovských výrobních celků, ze kterých se teplo nedá rozumě využívat.

 3. Němec napsal:

  V demokratickém světě není zakázáno plánování nebo třeba zakládání JZD. To jenom komunisti něco zakazovali nebo nařizovali a současná vláda se k nim přibližuje. To, že někdo z FVE udělal zlodějnu ještě neznamená, že FVE je špatné řešení. Jen co budou dokonalejší panely a akumulátory se to plně ukáže.

  • petrph napsal:

   Nebo ještě jinak, i státní podniky řídí najmutí manažeři. Liší se jenom zadání. Nikoliv maximální zisk, ale efektivní poskytování služby za mininální nutné náklady..

   • nováček napsal:

    Ale to je stejná utopie, jako třeba „politika, jako, služba veřejnosti“. Klasický příklad ja Česká pošta s.p. Kvůli neziskovosti (nerentabilitě) hodlá zavírat pošty v menších obcích. Že by snad pošta byla především služba státu občanům, o tom její vedení nikde nemluví. I stát sám je občanům především k tomu, aby pro ně vykonával to, co občané k životu potřebují, ale jako jednotlivci si zajistit nemohou. Na to ovšem v podmínkách ekonomiky „trhu bez přívlastků“, není jaksi politická vůle.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies