Dobré vztahy s paní Romaněnko. Státu neplatila nájem, vilu v „malé Moskvě“ má znovu k dispozici
Mezi Rusy žijícími v Praze je okolí Sibiřského náměstí v Bubenči obzvláště populární. Na pár metrech vedle sebe stojí pravoslavný chrám sv. Ludmily, nyní prázdná ruská střední škola, hned vedle kanceláře obchodního zastoupení Ruské federace a za ním bytovky pro zaměstnance ruské ambasády. Ty jsou od chvíle, kdy si Česko s Ruskem vzájemně vyhostily téměř všechny diplomaty, dosti vyprázdněné…
Dojem, že by se v ní žilo, příliš nebudí ani rozlehlá vila na adrese Sibiřské náměstí 5. Honosný dům patří Diplomatickému servisu, příspěvkové organizaci ministerstva zahraničí. Ten své volné nemovitosti primárně nabízí k pronájmu zahraničním zastupitelským úřadům.
Pokud neprojeví zájem, pronajmout si je může prakticky kdokoli, kdo se o této možnosti dozví. V předmětné vile v minulosti sídlilo velvyslanectví Ghany, nyní žádná jména na zvoncích u dveří napsaná nejsou.
Jak zjistil HlídacíPes.org, nájemcem je ruská podnikatelka Julia Romaněnko. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby paní Romaněnko neměla z minulosti ve vztahu k vlastníkovi nemovitosti, Diplomatickému servisu, vážný škraloup týkající se právě této vily.
Osoba plní své závazky
Rozsáhlý dům s velkou zahradou si v minulosti manželé Romaněnkovi (nájemcem byla ale oficiálně jen Julia Romaněnko) pronajímali zhruba za 3,2 milionu korun ročně. Pravidelné platby se však během roku 2019 zastavily. Dlužná částka se rychle vyšplhala přes dva miliony korun.
„Ani po několika urgencích a osobních jednáních nebylo nájemné ze strany nájemce uhrazeno. Z tohoto důvodu musel Diplomatický servis (DS) přistoupit k podání žaloby na neuhrazení nájemného a zaslal nájemci výpověď ze smluvního vztahu,“ stojí v oficiálním zápisu z jednání z konce září 2019 mezi zástupci DS a Julií Romaněnko.
Související články
Česko pronajímá sídla desítkám zahraničních ambasád. Smlouvy s nimi jsou však neplatné
Česká diplomacie řeší citlivý problém: pochybné stavby Ruské federace na českém území
Jak tehdy připustilo ministerstvo zahraničí, to, že by některý nájemce Diplomatickému servisu neplatil, bylo zcela unikátní. Česká republika nakonec na Julii Romaněnko podala žalobu, ale stáhla ji poté, co dlužná suma dorazila na účet Diplomatického servisu. A protože přišla dokonce suma vyšší, konkrétně 2,4 milionu korun, mohla si Romaněnko částku navíc ještě odbydlet do 29. února 2020. „Protistraně bylo sděleno, že je tento termín posledním možným termínem k užívání nemovitosti,“ stojí v zápise z jednání Diplomatického servisu.
Jenže situace se nakonec vyvinula jinak. Protože se vila podle dřívějších vyjádření ministerstva „díky své velikosti i požadované ceně“ pronajímá jen obtížně, Romaněnková si vilu pronajala i na další roky. Aktuálně má platnou smlouvu do roku 2027. Ministerstvo zahraničí v tom nevidí problém. „Dotyčná osoba již delší dobu striktně plní své závazky, a není tedy žádný důvod smluvní vztah vypovídat,“ říká mluvčí ministerstva Lenka Do.
Na staronového nájemce přitom kriticky upozornila sama vnitřní kontrola ministerstva zahraničí. Ve zprávě, kterou má HlídacíPes.org k dispozici, připomíná právě fakt, že Romaněnko v minulosti neplatila nájem a kritizuje i to, že smlouva není uvedena v Registru smluv.
Což je však širší problém: Diplomatický servis nezveřejňuje žádné smlouvy o pronájmech svých nemovitostí, ty jsou tak de facto neplatné (HlídacíPes.org to detailně popsal v tomto textu). Diplomatický servis trvá na tom, že smlouvu o pronájmu s Julií Romaněnko zveřejňovat nemusí, protože se jedná o smluvní vztah s fyzickou osobou.
S kamarádem Nejedlým
Z kontrolní zprávy plyne, že Diplomatický servis vypsal na pronájem vily na Sibiřském náměstí 5 už v únoru 2020 výběrové řízení. Pravděpodobně jediným zájemcem byla opět Julia Romaněnko – a také jej vyhrála. Měsíčně má platit 277 200 Kč s tím, že smlouva umožňuje upravovat výši nájemného s ohledem na vývoj inflace.
Nejde o jediný kontrakt mezi Julií Romaněnko a Diplomatickým servisem. V majetku Romaněnkových už před deseti lety skončila jiná vila v Bubenči na Praze 6, v ulici Na Zátorce. I ta původně patřila Diplomatickému servisu (sídlila v ní kdysi ambasáda Gruzie) a ani vztah k této nemovitosti se neobešel bez problémů.
Vilu z přelomu 60. a 70. let, kterou si nechal postavit malíř Karel Svolinský, nechali kompletně zbořit, i když podle stavebního povolení mělo jít jen o přestavbu. Vše se ale vyřešilo pokutou a na místě vyrostla vila nová, výrazně větší. To ale nebyl konec anabáze.
S vilou Na Zátorce 13 je spojena i snaha o tuzemskou expanzi – dnes již zkrachovalé – čínské společnosti CEFC. Když v roce 2015 hledala v Praze reprezentativní sídlo, ke koupi byla právě vila Romaněnkových. Obě strany se dohodly, CEFC v čele s Jaroslavem Tvrdíkem poslala Romaněnkovým zálohu ve výši 50 milionů – a tím obchod skončil.
Výsledkem byl „rusko-čínský“ spor a další soud. Příběh v listopadu 2018 detailně popsal magazín Reportér. Zálohu nakonec CEFC dostala zpět, vila je nadále v katastru zapsaná na Julii Romaněnko.
Zajímavá je i osoba Julie Romaněnko jako takové, respektive jejího (dnes již podle dostupných informací pravděpodobně bývalého) manžela ruského podnikatele Dimitrije Romaněnka. Toho pojí přátelské i podnikatelské vazby s prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým.
Jak napsal web Neovlivni, Romaněnko byl Nejedlému dokonce na svatbě za svědka. Oba se v minulosti údajně zabývali obchodem s luxusními auty, která přeprodávali z Německa do Ruska.
Dmitrij Romaněnko byl také jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, kterou zakládal ruský Lukoil právě spolu s Nejedlým.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Ruský ministr Lavrov jako postavička z komiksu: bez titulků ho chápat nejde
Cesta Rusů do Evropy? Nejčastěji přes Itálii a Francii. Česko je přísné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Krom toho,že k nám po roce 1948 zavlekli jejich bolševický zcela nefungující systém a poté nás zatáhli do bídy jako půl Evropy kam vlezli se svými hordami.Tak nám tu dodnes díky pohůnkům Stb a KGB stále kradou s toto je jen jeden z případů kdy nás okrádají dále za pomoci našich vlastizrádných spoluobčanů zase sají naše daně spolu s ruskými kumpány z KGB.Ruští darebáci z KGB dnes rabují na Ukrajině a zabíjení což je , bylo a asi bude dokud tuto zločineckou organizaci v čele s Putinem svět nevymaže z mapy světa jako mor.Také je třeba těm ,co ještě dnes těmto darebákům z KGB pomáhají jejich drancování naší země, pomoci opustit tuto zemi , o kterou nemají zájem.A poté je vystěhovat do země , kde ,, dnes znamená již zítra,, podle Juldy Fuldy.Tam si mohou dosyta užívat ruského ,, luftu,, spolu s jejich kámoši z KGB.Tak kluci balit čemodany a davaj vperjod.Batuška Vladimir Šílený už na vás čeká darebáci.
Nežádala jsem, abyste mě přihlašovali ke komentáři. Smazat!
ano
Dobrý den, nic noveho v teto komedialni zemicce!!! Urcite existence polezou Rusum do……, neustale!!!!! Další komentář je zbytečný, zdrastvuj soudruzi 🇷🇺👹👿🐷🤑🍖👎😜
Přesně ……. doufám že se tohle vyřeší, nemají tady co pohledávat !!!
To je snad nějaký problém na katastrálních úřadech vypsat všechny nemovitosti rusů a přepsat je na český stát? Déle jak pět minut by to nemohlo trvat. No a rusáci by mohli před pěším odchodem do sibiřských stepí přespat pod Nuselákem.
Pokud rusákům půjdou naši kolaboranti stále na ruku, budou si tu dělat co chtějí…
Asi je určitě lepší nemovitosti pronajat solventním osobám než je nechat nevyužívané chátrat a vynakládat prostředky na ason základní péči o ně. Nevím, jaká jke hodnota pronajaté nemovitosti, ale odhaduji, že ten nájem může být asi kolem 5 % hodnoty. A to nemusí být pro vlastníka ,,vůbec špatné“, když současně roste cena i této nemovitosti. Rozhodně je to lepší varianta než ,,prodej vybranému zájemci“ (zpravidla za cenu nižší než tržní).
To je můj soukromý názor.