Vila na adrese Sibiřské náměstí 5. Pohled ze zahrady. Foto: Diplomatický servis

Dobré vztahy s paní Romaněnko. Státu neplatila nájem, vilu v „malé Moskvě“ má znovu k dispozici

Napsal/a Robert Břešťan 23. srpna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezi Rusy žijícími v Praze je okolí Sibiřského náměstí v Bubenči obzvláště populární. Na pár metrech vedle sebe stojí pravoslavný chrám sv. Ludmily, nyní prázdná ruská střední škola, hned vedle kanceláře obchodního zastoupení Ruské federace a za ním bytovky pro zaměstnance ruské ambasády. Ty jsou od chvíle, kdy si Česko s Ruskem vzájemně vyhostily téměř všechny diplomaty, dosti vyprázdněné…

Dojem, že by se v ní žilo, příliš nebudí ani rozlehlá vila na adrese Sibiřské náměstí 5. Honosný dům patří Diplomatickému servisu, příspěvkové organizaci ministerstva zahraničí. Ten své volné nemovitosti primárně nabízí k pronájmu zahraničním zastupitelským úřadům.

Pokud neprojeví zájem, pronajmout si je může prakticky kdokoli, kdo se o této možnosti dozví. V předmětné vile v minulosti sídlilo velvyslanectví Ghany, nyní žádná jména na zvoncích u dveří napsaná nejsou.

Jak zjistil HlídacíPes.org, nájemcem je ruská podnikatelka Julia Romaněnko. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby paní Romaněnko neměla z minulosti ve vztahu k vlastníkovi nemovitosti, Diplomatickému servisu, vážný škraloup týkající se právě této vily.

Osoba plní své závazky

Rozsáhlý dům s velkou zahradou si v minulosti manželé Romaněnkovi (nájemcem byla ale oficiálně jen Julia Romaněnko) pronajímali zhruba za 3,2 milionu korun ročně. Pravidelné platby se však během roku 2019 zastavily. Dlužná částka se rychle vyšplhala přes dva miliony korun.

„Ani po několika urgencích a osobních jednáních nebylo nájemné ze strany nájemce uhrazeno. Z tohoto důvodu musel Diplomatický servis (DS) přistoupit k podání žaloby na neuhrazení nájemného a zaslal nájemci výpověď ze smluvního vztahu,“ stojí v oficiálním zápisu z jednání z konce září 2019 mezi zástupci DS a Julií Romaněnko.

Jak tehdy připustilo ministerstvo zahraničí, to, že by některý nájemce Diplomatickému servisu neplatil, bylo zcela unikátní. Česká republika nakonec na Julii Romaněnko podala žalobu, ale stáhla ji poté, co dlužná suma dorazila na účet Diplomatického servisu. A protože přišla dokonce suma vyšší, konkrétně 2,4 milionu korun, mohla si Romaněnko částku navíc ještě odbydlet do 29. února 2020. „Protistraně bylo sděleno, že je tento termín posledním možným termínem k užívání nemovitosti,“ stojí v zápise z jednání Diplomatického servisu.

Jenže situace se nakonec vyvinula jinak. Protože se vila podle dřívějších vyjádření ministerstva „díky své velikosti i požadované ceně“ pronajímá jen obtížně, Romaněnková si vilu pronajala i na další roky. Aktuálně má platnou smlouvu do roku 2027. Ministerstvo zahraničí v tom nevidí problém. „Dotyčná osoba již delší dobu striktně plní své závazky, a není tedy žádný důvod smluvní vztah vypovídat,“ říká mluvčí ministerstva Lenka Do.

Vila v majetku Diplomatického servisu na Sibiřském náměstí v Praze. Foto: HlídacíPes.org

Na staronového nájemce přitom kriticky upozornila sama vnitřní kontrola ministerstva zahraničí. Ve zprávě, kterou má HlídacíPes.org k dispozici, připomíná právě fakt, že Romaněnko v minulosti neplatila nájem a kritizuje i to, že smlouva není uvedena v Registru smluv.

Což je však širší problém: Diplomatický servis nezveřejňuje žádné smlouvy o pronájmech svých nemovitostí, ty jsou tak de facto neplatné (HlídacíPes.org to detailně popsal v tomto textu). Diplomatický servis trvá na tom, že smlouvu o pronájmu s Julií Romaněnko zveřejňovat nemusí, protože se jedná o smluvní vztah s fyzickou osobou.

S kamarádem Nejedlým

Z kontrolní zprávy plyne, že Diplomatický servis vypsal na pronájem vily na Sibiřském náměstí 5 už v únoru 2020 výběrové řízení. Pravděpodobně jediným zájemcem byla opět Julia Romaněnko – a také jej vyhrála. Měsíčně má platit 277 200 Kč s tím, že smlouva umožňuje upravovat výši nájemného s ohledem na vývoj inflace.

Nejde o jediný kontrakt mezi Julií Romaněnko a Diplomatickým servisem. V majetku Romaněnkových už před deseti lety skončila jiná vila v Bubenči na Praze 6, v ulici Na Zátorce. I ta původně patřila Diplomatickému servisu (sídlila v ní kdysi ambasáda Gruzie) a ani vztah k této nemovitosti se neobešel bez problémů.

Vilu z přelomu 60. a 70. let, kterou si nechal postavit malíř Karel Svolinský, nechali kompletně zbořit, i když podle stavebního povolení mělo jít jen o přestavbu. Vše se ale vyřešilo pokutou a na místě vyrostla vila nová, výrazně větší. To ale nebyl konec anabáze.

S vilou Na Zátorce 13 je spojena i snaha o tuzemskou expanzi – dnes již zkrachovalé – čínské společnosti CEFC. Když v roce 2015 hledala v Praze reprezentativní sídlo, ke koupi byla právě vila Romaněnkových. Obě strany se dohodly, CEFC v čele s Jaroslavem Tvrdíkem poslala Romaněnkovým zálohu ve výši 50 milionů – a tím obchod skončil.

Výsledkem byl „rusko-čínský“ spor a další soud. Příběh v listopadu 2018 detailně popsal magazín Reportér. Zálohu nakonec CEFC dostala zpět, vila je nadále v katastru zapsaná na Julii Romaněnko.

Zajímavá je i osoba Julie Romaněnko jako takové, respektive jejího (dnes již podle dostupných informací pravděpodobně bývalého) manžela ruského podnikatele Dimitrije Romaněnka. Toho pojí přátelské i podnikatelské vazby s prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým.

Jak napsal web Neovlivni, Romaněnko byl Nejedlému dokonce na svatbě za svědka. Oba se v minulosti údajně zabývali obchodem s luxusními auty, která přeprodávali z Německa do Ruska.

Dmitrij Romaněnko byl také jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, kterou zakládal ruský Lukoil právě spolu s Nejedlým.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)