Do boje s Islámským státem Kurdové brali i děti. Jejich rodiče je teď chtějí zpět
Snaha velmocí dohodnout se na budoucím uspořádání Sýrie vynáší na povrch i dlouho potlačované problémy. Patří sem i nábor kurdské mládeže do války s Islámským státem. Teenagery měly k výcviku verbovat skupiny spojené s Kurdskou stranou pracujících (PKK) a jako lákadlo používat třeba i fotbal nebo jiné volnočasové aktivity. O návrat svých dětí teď začali otevřeně žádat někteří z rodičů.
Rawan Alekuovou, šestnáctiletou kurdskou studentku střední školy ve městě Dirbasiya, pohřešují rodiče od 8. října. Případ popsali reportéři portálu Al-Monitor.
Rawanin tec Umran tvrdí, že ji unesla ozbrojená skupina „Ciwanen Soresger“ neboli Revoluční mládež. V listopadu proto veřejně apeloval na vrchního velitele Syrských demokratických sil (SDF), prakticky nejmocnějšího muže autonomní kurdské oblasti na severovýchodě Sýrie, generála Mazluma Kobaniho, aby Rawan našel a vrátil domů:
„Pokud jsi upřímný, vrať mi mou dceru. Bolest z jejího zmizení mě zabíjí. Bojuji za to, abych ji získal zpět, ať už mě to bude stát cokoli, dokonce i můj život,“ napsal Umran Aleku na svůj Facebook. Podobně se začínají ozývat i další rodiče ve stejné situaci.
Kurdové do boje s Islámským státem vyslali mnoho mužů i žen, kteří se teroristy snažili s nasazením vlastních životů porazit. O život ale společně s nimi přišlo i dost nezletilých bojovníků. A jak teď vychází najevo, zdaleka ne všichni se nechali do války naverbovat dobrovolně.
Fuad, další člen rodiny Alekových, řekl Al-Monitoru, že jeho synovci Lewendovi bylo teprve třináct, když ho v roce 2015 zrekrutovala PKK. Převezli ho do ústředí strany v pohoří Kandíl na pomezí Iráku a Íránu. Po dvouletém výcviku ho v 15 letech vyslali bojovat do Sýrie. Padnul v roce 2019 u Deir ez-Zoru.
Jedno dítě propustí, deset naverbují
„Zkoušel jsem snad všechny způsoby v rámci institucí autonomní správy, abych svou dceru získal zpět,“ popsal kurdským médiím otec Rawan. Vždy prý odcházel s nepořízenou, s tím, že nikdo nic nezmůže, protože rozhodnutí přicházejí „shora“: „Zdá se, že oblast Rodžavy neovládá nikdo jiný než sám Bůh,“ poznamenal jízlivě a apeloval na pomoc nejmocnějšího muže kurdské enklávy Mazluma Kobaniho.
Ten sám opakovaně prohlásil, že není zastáncem zapojení nezletilých do války a vloni v červnu podepsal dohodu s OSN. V ní slíbil zastavit rekrutování dětských bojovníků a zavázal se také k návratu těch, kteří už v kurdských jednotkách působí. Autonomní správa také otevřela Úřad pro ochranu dětí, který se snaží pomáhat s návraty dětských bojovníků zpět k rodinám. Zatím se to podle informací úřadu povedlo v patnácti případech. Dalších 50 stížností ze strany rodin se vyřizuje.
OSN ve statistice zveřejněné v červnu uvádí, že do bojů v syrském konfliktu bylo zapojeno 820 dětí. Podle Al-Monitoru kurdské Ženské obranné jednotky YPJ (ženské křídlo kurdských Lidových obranných jednotek) propustily v první polovině tohoto roku 51 dívek ve věku 13 – 17 let, které byly umístěny do rehabilitačního centra. Z YPG (mužských Lidových obranných jednotek) odešlo 18 chlapců.
Mazlum Kobani podle Al-Monitoru v rozhovoru z července tohoto roku uvedl, že rekrutování nezletilých považuje za nepřijatelné a pachatelé budou potrestáni. Zatím ale k žádnému trestnímu stíhání nedošlo. Hrozbám a zastrašování naopak čelí rodiče, kteří se staví proti Revoluční mládeži, skupině napojené na PKK, píše Al-Monitor.
„Úřad na ochranu dětí propustí jedno dítě a ti mladí muži v pozadí jdou a ve stejnou dobu vezmou 10 nebo 15 jiných dětí a pošlou je do školicích středisek,“ citují reportéři jednoho ze svědků.
Chcete fotbal? Pojďte na výcvik
Jak dále píše Al-Monitor, podněty k rekrutaci nezletilých bojovníků přicházejí od Kurdské strany pracujících (PKK). Tato povstalecká skupina vznikla v roce 1974 na obranu práv kurdské menšiny v Turecku a od roku 1984 vedla proti turecké vládě ozbrojený boj původně za kurdskou nezávislost, nyní za politickou autonomii.
Základny má PKK v Sýrii už od osmdesátých let, kdy Kurdům poskytl neoficiální útočiště otec současného syrského prezidenta Háfiz Asad. Z řad PKK vzešlo i současné velení Syrských demokratických sil (SDF), včetně Mazluma Kobaniho, který býval vysoce postaveným členem povstalecké organizace a osobním přítelem jejího vůdce Abdullaha Öcalana.
Ozbrojené jednotky YPG, YPJ propojené s PKK jsou v podstatě páteří arabsko-kurdských milic SDF. I to je důvod, proč se podle místních analytiků navzdory oficiálním slibům nábory nezletilých jen tak nezastaví.
„Mazlum je proti náboru dětí, ale nemůže to zastavit. Proč ne? Protože vojenské kádry v PKK řídí nábor dětí prostřednictvím Revoluční mládeže,“ řekl reportérům Al-Monitor jeden z kurdských novinářů. Podle něj má Mazlum Kobaní moc nad SDF jako organizací, ale vojenští velitelé PKK, většinou Turci a Íránci, jeho rozhodnutí nedodržují. Na nábor mládeže do svých řad má PKK promyšlenou strategii. Láká na volnočasové aktivity.
„Revoluční mládež sleduje děti prostřednictvím pořádání akcí – sportovních, hudebních, rekreačních. Proti takové činnosti nemůže nikdo protestovat,“ řekl Al-Monitoru jeden z postižených otců. „Řekněme, že se bude hrát fotbalový zápas. Revoluční mládež obchází tyto typy akcí, všímá si, kdo se jich účastní a ptá se chlapců, jaké mají koníčky. Co rádi dělají. A obratem jim to nabídnou. Chcete ping-pong? Fotbal? Všechno u nás budete mít,“ popisuje Al-Monitor strategii „dobrovolné“ rekrutace mládeže.
Vzdělaná mládež, co umí bojovat
Reportéři kontaktovali také mluvčího PKK v Kandílu, ten ale vazby organizace s Revoluční mládeží nebo přítomnost velitelů PKK uvnitř oblasti Rodžava odmítl komentovat.
Že by Revoluční mládež využívala sportovní akce k náboru dětí do jednotek, zásadně popřel Násir Afrin, člen koordinačního výboru hnutí: „Jsme nezávislá skupina pro mládež. Nejsme součástí autonomní správy. Naším cílem je organizovat mládež ve všech oblastech severovýchodní Sýrie, vzdělanou mládež, mládež se zájmem o sport, kulturu. Nejsme vojenská organizace,“ řekl Afrin Al-Monitoru. Přiznal ale, že součástí jejich aktivit jsou i vojenská cvičení, která podle něj umožňují mládeži rozvíjet svůj potenciál a schopnost bránit se.
Hosheng Ossi, syrský Kurd a bývalý sympatizant PKK, který nyní žije v exilu v Evropě, Al-Monitoru řekl, že Revoluční mládež je podobná ozbrojeným mládežnickým milicím napojeným na PKK v Turecku, které se objevují pod měnícími se jmény. „Všichni podléhají přímo vojenskému křídlu PKK, kurdským lidovým jednotkám odporu,“ tvrdí Ossi.
Čím dál více veřejně diskutované propojení kurdské samosprávy s PKK však začíná být pro politické vedení Kurdů komplikované. Turecko jím totiž na diplomatické úrovni ospravedlňuje pokračující útoky na kurdská území v Sýrii, a to zase komplikuje americko-turecké vztahy.
Spojené státy i Evropská unie také PKK – na rozdíl třeba od Ruska – stále klasifikují jako teroristickou organizaci.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Černá Hora jako ruská laboratoř. Po nevydařeném převratu Rusko sází na Srby
Signatář smlouvy o partnerství mezi Prahou a Tchaj-pejí čelí podezření z korupce
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Co napsat , kdo ten Islámský stát finančně podporoval a vyzbrojoval ?
Dík za článek, který informuje a nepokouší se propagovat, čili vtloukat čtenáři do hlavy, nějaký vlastní názor autora, v tomto případě autorky, na popisované. Konečně profesionální novinařina. Aspoň jedenkrát.