Lukáš Blažej – ze studenta je dnes vystudovaný právník. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Dlouhé čekání na informace. Spravedlnost se omluvila za průtah dlouhý 11 let

Napsal/a Robert Malecký 30. října 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Deset let, žádná míra a žádný spěch. Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo ústeckému zastupiteli a aktivistovi Lukáši Blažejovi, že ho přes deset let nechalo čekat na odpověď v banálním podání týkajícím se žádosti o informace, která za tu dobu dávno pozbyla význam. Je to hezká ukázka výkonu české státní správy i svérázný příspěvek do diskuse o stavu digitalizace justice.

„Vážený pane Blažeji, Ministerstvo spravedlnosti se Vám omlouvá za nesprávný úřední postup, jehož důsledkem bylo Vaše podání podle zákona o svobodném přístupu k informacím vyřizováno 3731 dnů.“ Podepsán ředitel odboru odškodňování Mgr. Jakub Severa.

Ústecký zastupitel Lukáš Blažej si tento text minulý týden vložil jako úvodní fotografii na svůj facebookový profil.


Přestože je uplynulá doba dlouhá, časová osa událostí, které se od léta roku 2013 udály, je naopak velmi stručná. „Vlastně bych si přál, aby za fotkou byly komplikované právní otázky řešené napříč soudní soustavou nebo úředník, který se rozhodl vzepřít systému a protahovat poskytnutí informace,“ začíná své vyprávění Lukáš Blažej.

Časová osa je ale skutečně nudnější, a jak říká, o to horší. 27. července 2013 podal k soudu žádost o informace, které se týkaly soudních sporů, v nichž je na straně žalobce nebo naopak žalovaného Ochranný svaz autorský – OSA. „Rutinní věc, žádosti o rozsudky chodí soudům kvůli nedotažené digitalizaci justice neustále,“ říká.

Po uplynutí lhůty následovala dne 12. srpna 2013 stížnost, o které Ministerstvo spravedlnosti rozhodlo 31. října 2013. A dál – nic. Následovala až žádost o omluvu, kterou Blažej, tehdy sedmnáctiletý student, dnes vystudovaný právník, nyní obdržel.

„Za dobu, co spis ležel bez jakéhokoliv úkonu na Ministerstvu spravedlnosti, Rusko začalo okupovat Krym, Donald Trump vyhrál prezidentské volby, proběhla pandemie Covid-19 a já stihl mimo jiné celé studium práv. Princ George z Walesu, který se narodil v průběhu vyřizování stížnosti, se učí pilotovat letadlo,“ říká dnes mladý právník.

Původní smysl žádosti podle něho dávno odvál čas, požadoval pouze omluvu. „Soudit se o odškodnění by ničemu nepomohlo, jak podotkl jeden z komentujících na Facebooku, Obvodní soud pro Prahu 2 je kvůli nečinnosti Ministerstva spravedlnosti zahlcen, a i kdyby se regresem podařilo postihnout konkrétního úředníka, zde jde zjevně o systémový problém,“ odpovídá na otázku, zda má v konkrétním případě smysl požadovat náhradu škody placenou odpovědným úředníkem.

Podobná selhání ovšem Blažej vidí napříč státní správou, často s životně podstatnějšími následky. „U mě šlo o právo na informace, ale jiní lidé po odchodu do důchodu měsíce čekají na zahájení výplaty a žadatelé o příspěvek na bydlení dostanou dříve vyrozumění o zahájení exekuce než rozhodnutí o přiznání příspěvku,“ říká.

Stát pro nejzranitelnější přestává podle Lukáše Blažeje existovat a dlouhé vyřizování „stošestkových“ spisů je jen smutnou třešničkou na bortícím se dortu právního státu, dodává.


Nová kniha HlídacíPes.org

Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.

Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 korun.

Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024. 


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)