Miloš Zeman při návštěvě Číny s prezidentem Si Ťin-pchingem. Foto: Hrad.cz

Co doopravdy řekl Zeman čínským novinářům, nevíme. Rozhovor ale posloužil Pekingu i Hradu

Napsal/a Sinopsis 1. května 2019
FacebookXPocketE-mail

Slova Miloše Zemana o tom, že absenci velkých čínských investorů považuje za skvrnu na česko-čínské spolupráci, byla jednou z nejcitovanějších pasáží rozhovoru prezidenta pro čínskou televizi CCTV před jeho nedávným odletem do Pekingu. Srovnání české verze rozhovoru s tím, co se objevilo v čínských médiích, ale svědčí pouze o manipulaci s informacemi a publikem.

Před odjezdem na poslední návštěvu Číny prezident Zeman na svých webových stránkách uveřejnil český text interview údajně pro čínskou televizi CCTV. Vedle obligátní chvály česko-čínské spolupráce a Si Ťin-pchingova megaprojektu zde říká, že není spokojen s úrovní čínských investic v České republice.

Na jednom místě se také vymlouvá, že nemůže za problémy, do nichž se dostala firma CEFC, někdejší vlajková loď čínských investic v ČR.

Česká média – celkem pochopitelně – interpretovala toto interview jako možný obrat v Zemanově názoru na hospodářské styky s Čínou a snad i počátek nového, kritického odstupu od našeho strategického partnera.

Jak pochopit Zemana? Pomůže „čchi-taj“

Plné znění rozhovoru ve vysílání čínské televize se nepodařilo vyhledat (na rozdíl od dnes již proslulého interview s krtečkem a stabilizací společnosti) a zdá se, že rozhovor vůbec vysílán nebyl.

Každopádně agentura Sin-chua uveřejnila výtah, ve kterém se o žádných problémech nedočteme ani slovo. Zeman pouze chválí projekt Pásu a cesty a deklaruje zájem České republiky se do něho co možná nejvíce zapojit.

O investicích mluví pouze v souvislosti s očekáváním, že CITIC a Huawei a s nimi další čínské firmy budou u nás investovat „ještě více“.

Možná, že sloveso čchi-taj („očekávat“) nepřímo naznačuje, že zde prezident mluví o něčem, co by si přál, ale nemá, a v tomto smyslu lze volbu slova chápat jako jemně naznačený výraz nespokojenosti s přílivem čínských investic.

Také opakovaně zdůrazňovaná připravenost České republiky zapojit se do projektů výstavby infrastruktury může čtenáři uvyklému číst mezi řádky cenzurovaného tisku napovědět, že české firmy zatím Pás a cestu nebudují, ačkoliv prezident Zeman by si přál, aby tomu tak bylo.

Materiál agentury Sin-chua doslova či ve zkrácené verzi přebírala další čínská média. Celkový tón čínských článků zmiňujících interview se Zemanem úhrnem vyznívá především jako bezvýhradná oslava Si Ťin-pchingovy iniciativy, vysokorychlostní železnice a dalších konektivit.

Dojde i na posilování spolupráce ve sportu, kultuře a politice. (Úplné znění shrnutí rozhovoru, jak jej zveřejnila agentura Sin-chua, je uvedeno na konci tohoto článku.)

Zastánce Česka i přítel Pekingu

Úryvky rozhovoru následně také vysílala Ústřední čínská televize, a to v rámci reportáže o příjezdu prezidenta Zemana (a dalších světových státníků) na druhý summit Pásu a cesty, který byl zahájen 26. dubna v Pekingu. To, co zde můžeme slyšet česky z úst prezidenta Zemana, vypadá ještě na další verzi rozhovoru, která nebyla zveřejněna ani česky, ani v čínském tisku.

O problémech CEFC pochopitelně nikde ani slovo, jen znalci poměrů mohou ocenit v reportáži o příletu prezidenta do Pekingu, že ho na letišti vítá stará známá ex-velvyslankyně Ma Kche-čching, která před tím, než byla narychlo odvolaná z Prahy, stála pevně po boku Zemanovu čínskému poradci, dnes nezvěstnému Jie Ťien-mingovi.

Při srovnání různých dostupných verzí Zemanova interview pochopíme, že je to všechno hra. Co doopravdy řekl prezident Zeman čínským novinářům, nevíme.

V čínských médiích však potvrdil, co se od něj jako od Si Ťin-pchingova přítele čeká, zatímco českým médiím předhodil pevný postoj ochránce českých zájmů a zatvářil se, jako by dělal nezávislou zahraniční politiku.


Znění interview, jak ho zveřejnila agentura Nová Čína

Když český prezident Zeman, který se chystá do Pekingu na druhý summit mezinárodní spolupráce „Jednoho pásu a jedné cesty“, před několika dny poskytl v Praze interview dopisovatelům agentury Sin-chua a dalším čínským novinářům, řekl, že Česko očekává výrazné zapojení do budování Pásu a cesty a stane se dopravním a finančním centrem propojujícím Evropu a Čínu.

V současné době již více než 30 hlav států, premiérů a dalších vedoucích představitelů potvrdilo účast na tomto summitu. Zeman se domnívá, že tato skutečnost potvrzuje uznání mezinárodního společenství iniciativě Pásu a cesty.

Zároveň řekl, že úspěch iniciativy Pásu a cesty kromě politické podpory ještě více potřebuje spolupráci mezi podniky. Podle našich informací Zeman tentokrát na návštěvu Číny bere s sebou velkou delegaci podnikatelů.

V posledních letech se česko-čínské vztahy rychle rozvíjejí. V roce 2015 Čína a Česko podepsaly memorandum o porozumění ve věci společného prosazování budování Pásu a cesty. V roce 2016 předseda Si Ťin-pching navštívil Česko a zahájil novou kapitolu ve vztazích mezi oběma zeměmi.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Zeman řekl, že je spokojen zejména se spoluprací v letecké dopravě. V současné době mezi Čínou a Českem již létají čtyři letecké linky a v plné sezóně létá více než 20 spojů týdně, které mezi oběma zeměmi tvoří „letecký koridor“ s čilým provozem. Lze říci, že Česko je již dnes leteckým hubem propojujícím Evropu a Čínu.

„Když se otevřela 4. letecká linka, ptal jsem se, zda jsou letadla plná. Řekli mi, že jsou lety plně obsazené, a to oběma směry. Z toho máme velkou radost,“ řekl Zeman.

Zeman také nešetřil slovy chvály na adresu spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti finančnictví. Prohlubování obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi klade vyšší požadavky na příliv kapitálu a finanční služby. V současné době již zřídily v Praze své pobočky Bank of China a Čínská průmyslová a obchodní banka. Zeman k tomu řekl: „Česko doufá, že se stane centrem finančních služeb čínských bank v Evropě.“

Zeman dále řekl, že v iniciativě Pás a cesta je zahrnuto velké množství infrastrukturních projektů. Pás a cesta skrze Střední Asii propojuje Čínu s Evropou, je to vynikající iniciativa a on doufá, že do jejího budování se zapojí víc českých firem, zejména do výstavby železnice.

Zeman se domnívá, že spojení vysokorychlostní železnicí mezi Čínou a Evropou výrazně sníží náklady na dopravu zboží; výstavba železnice může zároveň povzbudit mnoho nových odvětví, ba dokonce rozvoj nových měst. Doufá, že železniční spojení mezi Čínou a Evropou propojí Německo a další evropské země právě přes Českou republiku, a řekl: „Doufám, že v tomto projektu Česká republika nebude vynechána“.

Zeman dále uvedl, že očekává, že ještě víc čínských firem bude investovat v Česku a vítá větší úsilí CITICu a Huawei v tomto směru.

„Musíme dále posilovat spolupráci v oblasti sportu, kultury, politiky a hospodářství, včetně spolupráce v rámcích Pásu a cesty.“ Zeman řekl, že dvě největší české firmy, Škoda a PPF, již v Číně navázaly velmi dobrou spolupráci a doufá, že se rozšíří prostor pro spolupráci i v dalších oblastech.

K otázce vztahů mezi Čínou a EU Zeman řekl, že Čína a EU musí na základě dalšího posilování spolupráce čelit současnému obchodnímu protekcionismu a dál posouvat vpřed rozvoj globalizace.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)