Čínští komunisté plánují: Mírný blahobyt už máme, teď přijde „krásná socialistická velmoc“
Zatímco si Komunistická strana Číny připomíná sto let od svého vzniku, její generální tajemník Si Ťin-pching během svého slavnostního projevu 1. července zopakoval, že strana už vyhlíží další velké výročí, říjen 2049. Bude to sto let od chvíle, kdy Mao Ce-tung vyhlásil z brány Tchien-an-men založení Čínské lidové republiky.
Obě tato výročí jsou součástí tzv. konceptu „dvou staletí“ a jsou spojena se stranou vytyčenými strategickými společensko-ekonomickými cíli vedoucími k modernizaci socialistické Číny a upevnění jejího postavení ve světě.
O „dvou staletích“ poprvé mluvil v roce 1997 bývalý generální tajemník KS Číny Ťiang Ce-min během 15. sjezdu strany, konkrétní podobu dal tomuto konceptu ale až Si Ťin-pching po svém nástupu k moci v roce 2012. Si rozdělil cíle strany do tří kroků, z nichž první dva, „vyřešení problému existenční situace lidu“ a „celkové zvýšení životní úrovně lidu směrem k mírnému blahobytu“, prohlásil během oslav dovršení „prvního staletí“ za dokončené.
Po „společnosti mírného blahobytu“, podle Si Ťin-pchinga již dosažené, je nutné dále modernizovat socialismus, aby bylo možné dosáhnout hlavního cíle „druhého století“, tedy učinit z Číny „silnou a prosperující, demokratickou, civilizovanou, harmonickou a krásnou socialistickou modernizovanou velmoc“.
Tento dlouhodobý cíl dále Si Ťin-pching rozděluje do dvou fází. V té první by se Čína měla do roku 2035 vypořádat s jedním ze svých nejpalčivějších problémů, výraznou nerovností mezi životní úrovní venkovských oblastí a měst. V druhé fázi se má Čína „stát vůdčí zemí spojující vnitřní sílu a mezinárodní vliv“.
Neomalená cesta k velmoci
Si Ťin-pchingovi předchůdci Ťiang Ce-min a Chu Ťin-tchao hovořili ve vztahu ke „dvěma staletím“ o Číně pouze jako o „státu“. Až současný generální tajemník začal používat pojem „velmoc“, a dal tak jasně najevo své vysoké geopolitické ambice. Za těmi se skrývá nejen snaha učinit z Číny globální ekonomickou velmoc, ale i cíl přetvořit současný systém mezinárodních vztahů ve prospěch Číny.
Toho se Peking v posledních letech snaží docílit prosazováním svých mezinárodně politických konceptů „oboustranně prospěšné spolupráce“ a „společenství sdíleného osudu lidstva“, které mají nahradit současný systém a pomoci Číně stát se světovým lídrem.
Ačkoliv Čína své koncepty mezinárodní politiky prohlašuje za mírové, doplňuje je zároveň asertivní zahraniční politikou, projevující se například takzvanou „diplomacií vlčích válečníků“, zabíráním území v Jihočínském moři nebo agresivní rétorikou vůči Tchaj-wanu. Tato často neomalená asertivita přispěla k prudkému propadu mezinárodní prestiže Číny a zároveň pomohla přimět vrcholné představitele demokratických států ke společnému postupu vůči Pekingu, čímž se čínská snaha o získání role světového lídra značně ztěžuje.
Si Ťin-pching navěky?
Zatímco před dovršením „prvního století“ se v Komunistické straně Číny obměnilo pět generací stranického vedení, do výročí založení Čínské lidové republiky se pravděpodobně příliš mnoha změn nedočkáme.
Podle pravidel nastavených strůjcem ekonomických reforem Teng Siao-pchingem, která měla zabránit přílišné kumulaci moci v jedné osobě, jako tomu bylo u Mao Ce-tunga, by správně mělo dojít k obměně stranického vedení už v roce 2022 během 20. sjezdu strany.
Tato pravidla však vzala za své po předchozím sjezdu v roce 2017, kdy bylo „Si Ťin-pchingovo myšlení“ zaneseno do stanov strany a následně i do čínské ústavy, čímž se Si Ťin-pching stal de facto doživotním lídrem strany, i kdyby nezastával žádnou funkci. O své funkce však Si pravděpodobně nepřijde, protože z ústavy již zmizela klauzule omezující úřad prezidenta na dvě funkční období.
V případě funkce generálního tajemníka strany je pak omezení funkčního období pouze neformální a Si Ťin-pching nebude mít při své pevně konsolidované pozici problém prosadit své setrvání ve funkci. Cesta ke „krásné modernizované socialistické velmoci“ tak bude pevně v jeho rukou.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Hitler, Stalin, Mao, Kimové… všichni jsou si tak podobní.
Snad s vyjímkou Hitlera, který směřoval k okultismu, mají všichni jako jeden z hlavních cílů vymítit víru v cokoli krom strany a vlády, zaměření populace na všehopustý čirý konzum a kult peněz, se všemi devastujícími důsledky na populaci (u nás jsou tyto pohnutky KSČ k vidění dodnes).
Absolutní moc korumpuje absolutně… Je zajímavé co moc dělá s lidmi. Když si jeden přičichne k moci, již se jí nechce vzdát. Fascinující pozorovat pak morální rozvrat daných lidí.
S tím konzumem a penízkem u KSČM jste to nezvládl. To je obsah Vaše pojetí života ve společnosti za uplynulých 30 let. Tak toho nechte.
Tvrdíte tedy, že pronásledování věřících za vlády KSČ nebylo?
Tvrdíte, že po pronásledování KSČ vůbec nechtělo ovládnout veškerý duchovní život, prorůst do všech křesťankých organizací a všech cirkví?
Že KSČ nedávalo státní souhlas k výkonu církevních funkcí a jen těm, kteří se neprojevovaly proti bolševikům?
Že se mohli lidé volně shromažďovat k bohoslužbám, mším atd.?
Stejně tak tvrdíte, že za dob vlády KSČ se česká společnost nedopracovala k jedné z nejzkorumpovanějších společností v Evropě? (tedy spolu s východním Německem, Polskem atd = také totalitní komunistické režimy)
No zajímalo by mě, kolik procent občanů PRC onen mírný blahobyt opravdu zažívá 😮
Kdysi naše sinolozka řekla, že Čína je kontinent a neni ji možné poznat, řekla je možné poznat tak provincii. Proto si dovoluji jen laicky názor. Od r. 1949 zaznamenala Čína nevídaný vzestup a to je stát z největším počtem obyvatel. Jaderné, počítačové technologie a dobývání vesmíru. Má i nejbohatší kapitalisty. Rozumnou politiku dělá ze západních státu vůči Číně jen Nemecko. USA ztrácejí supervelmocenske postavení a chybuji, postupují jak SSSR s podivně stejnými chybami. To nedává dobrý trend do blízké i vzdálenější budoucnosti. Jen namátkou komu patří Hong-Kong, nebo Macao, musíme se připravit na to, že Tchai-wan bude jen provincie Číny, jak to tvrdí představitelé Číny. Předseda Senátu p. Vystrcil dělá jen divnou satrapovskou službu nějaké mocnosti. Prezident Zeman se podbizi a mluví o přátelství s prez. SI, to je nereálná disproporce a ukazuje, že to není v poradku. Čína je mocnost a fenomén 21 století a bude to slozite pro EU i NATO.
To jsi napsal dobře. Je to laický názor.. dodám, že daný neznalostí základních faktů. Od roku 1949 čína opravdu ale opravdu žádný vzestup nezaznamenala. Od roku 1949 čína zaznamenala leda sérii genocidních katastrof způsobených nekompetentním centrálním řízením a touhou po moci komunistických masových vrahů, kteří se v této zemi zmocnili vlády. Vzestup čína začala zaznamenávat až od 80. let, a to díky přílivu zahraničních investic, které umožnila masivní liberalizace z konce let 70., kterou prosadil Teng Siaopching. Je zjevné, že s totalitářem Si Ting pchingem, se vracejí časy centrálního plánování, které pro čínu znamenaly totální úpadek a totální úpadek znovu znamenat budou. Jinak ti doporučuji zjistit si co znamená „satrapa“. Tvoje služba „nějaké mocnosti“ je prozatím jen a pouze trapná.
Čínané pochopily základní věc . K dlouhodobé udržitelnosti u koryta je potřeba zajistit obživu obyvatel . A k tomu se hodí kapitalismus . Kapitalismus nepotřebuje demokracii , ani svobodu . To ukazují západní firmy co se tlačí na čínský trh a podvolují se tak tamnímu systému (peníze nesmrdí) . A co je vlastně kapitalismus ? Není to nic jiného než konkurence prodávajících (převis nabídky) . Tudíž jakýkoliv segment trhu od realit po spotřební zboží musí být nastaven konkurenčně .