Čína a Rusko se navzájem inspirují. V cenzuře, potlačování opozice a ničení svobodných médií
Nově uniklé záznamy odhalují detaily „oboustranně prospěšné“ rusko-čínské spolupráce. V rámci ní si Peking s Moskvou navzájem radí, jak nejlépe potlačit disent či jak šířit propagandu. Čína je ochotná Vladimiru Putinovi poskytnout podporu pro vyčištění ruského internetu od nežádoucího obsahu, který by mohl ohrožovat jeho mocenské postavení. Za to chce Peking od Ruska pomoc s budováním pozitivního obrazu Číny a s potíráním hlasů kritických vůči čínskému režimu.
Podle zprávy, kterou zveřejnilo Rádio Svobodná Evropa začátkem dubna, Rusko a Čína již mnoho let úzce spolupracují v oblasti kontroly disentu a cenzury na internetu. Zpráva shrnuje obsah záznamů z jednání, která v letech 2017 a 2019 proběhla mezi čínskou kanceláří ústřední vedoucí skupiny pro internetovou bezpečnost a informatizaci, jinak známou pod zkratkou CAC (Cyberspace Administration of China), a ruskou vládní internetovou agenturou Roskomnadzor.
Vůdce obou zemí spojuje společná vize přísně a efektivně kontrolovaného internetu zpřístupňujícího pouze prověřený nebo přímo vládou šířený obsah s eliminací zahraničních hlasů i domácího disentu. Řada nově získaných dokumentů z Ruska ukazuje na některé klíčové oblasti jeho spolupráce s Čínou. Jedná se především o šíření propagandy a narativů podporujících oba režimy.
Ukrajina jako důkaz
Již v prvních týdnech ruské agrese na Ukrajině mediální analýzy jasně ukazovaly, že Čína pomáhá šířit ruské narativy, dezinformace a propagandu. Asi nejznámějším případem byly konspirační teorie o amerických laboratořích na výrobu biologických zbraní na Ukrajině. Tyto zprávy z ruských zdrojů rychle přejala čínská média a propagovala je i prostřednictvím svých mezinárodních kanálů.
Autorkou textu je Kamila Hladíková. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.
Chyběly však přímé důkazy o systematické spolupráci mezi Moskvou a Pekingem. Až dokumenty, které získali hackeři z ruských serverů koncem loňského roku, potvrdily existenci bilaterálních dohod o mediální spolupráci mezi těmito zeměmi.
Server The Intercept a další subjekty, sdružené pod projektem pro reportování o organizovaném zločinu a korupci, založily konsorcium mediálních organizací. Jejich cílem jsou analýzy materiálu získaného hackery. Jedním z výstupů byla i zpráva týkající se „smlouvy o propagandě“, kterou ruští a čínští představitelé podepsali v červenci 2021, jak vyplynulo z uniklé e-mailové komunikace Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti (VGTRK). V Česku o jejich zjištěních začátkem ledna informoval server Investigace.cz.
Spolupráci dohodlo ruské ministerstvo pro digitální rozvoj, komunikaci a masmédia a čínská Správa rozhlasového a televizního vysílání. Podle serveru The Intercept je „kooperace v oblasti zpravodajství a narativů velkým cílem obou vlád“ a zástupci z obou zemí se během virtuálního summitu na toto téma v červenci 2021 domlouvali na „desítkách zpravodajských produktů a společných projektů, včetně výměny zpravodajského obsahu, strategií ve využívání digitálních médií a koprodukce televizních pořadů“.
Informace z těchto uniklých dokumentů teď doplnily nové materiály. Ty nedávno získal ruský investigativní tým Rádia Svobodná Evropa, známý jako Systema, ve spolupráci s organizací DDoSecrets. Data vrhají více světla na spolupráci Pekingu a Moskvy v oblasti internetu.
Jen žádnou „záchodovou revoluci“
Prohlubování vztahů obou zemí se zintenzivnilo po první zahraniční návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga po zvolení do funkce, která v roce 2013 vedla právě do Moskvy. Podle materiálů, jež má Svobodná Evropa k dispozici a které zahrnují poznámky z jednání, zvukové nahrávky či e-mailovou komunikaci, od té doby proběhla celá řada setkání na různých úrovních. Jejich výsledkem byly podepsané dohody s praktickými dopady na fungování internetu v obou zemích.
Ruská strana měla zájem o čínské zkušenosti s kontrolou masmédií, online médií a jednotlivých blogerů a regulací komunikačních aplikací, šifrovacích služeb a šifrovaného připojení VPN. Číňany zase zajímala kontrola tištěných médií a potlačování disentních postojů mezi lidmi, například v souvislosti s aktivitami ruského disidenta Alexeje Navalného.
Ten v roce 2017 zveřejnil video odhalující korupční aféry tehdejšího premiéra Medveděva a vyvolal masové protesty po celém Rusku. Čína při další z příležitostí žádala Rusko o zablokování přístupu ke konkrétnímu zpravodajskému obsahu nebo rozhovorům týkajících se pro Čínu citlivých témat. Tyto žádosti se nedotýkaly jen „klasických“ pro stranu nepohodlných témat, jako jsou otázky Sin-ťiangu či Tibetu.
Odepření přístupu požadovala i například u článku o údajném Si Ťin-pchingově zranění zad či k textu BBC o čínské „záchodové revoluci“ – kampani usilující o zlepšení hygienických podmínek. Jindy zase tehdejší ředitel Roskomnadzoru Žarov údajně žádal tehdejšího náměstka čínské CAC Žen Sien-linga o školení ruských specialistů ohledně fungování „velké čínské internetové zdi“ (Great Firewall of China) blokující přístup k zakázaným webům a aplikacím od Googlu a Facebooku až po Wikipedii či zahraniční zpravodajství.
O snaze Ruska využít čínské „know-how“ o cenzuře internetu mluví i ruský investigativní novinář Andrej Soldatov v rozhovoru pro Svobodnou Evropu. V této souvislosti označil jako přelomový rok 2017. V té době podle něj „Rusko hledalo efektivní způsob, jak vybudovat v současnosti fungující sofistikovaný systém“ a „podle všeho se přitom inspirovalo u Číňanů“.
Na kontrolu internetu se tedy Putin připravoval dávno před zahájením války na Ukrajině a v rámci příprav na ni. V roce 2019 pak Rusko schválilo zákon o „svrchovaném internetu“, na jehož základě byl veškerý online provoz přesměrován na státem kontrolovanou infrastrukturu. Jeho schválením se Moskva přiblížila čínskému modelu kontroly a Pekingem od roku 2014 prosazovanému konceptu „internetové suverenity“.
Mír v kyberprostoru
Toto mediální sbližování začalo podle Rádia Svobodná Evropa ve skutečnosti už na jaře 2016. Tehdy lobbistická skupina Liga za bezpečný internet, založená konzervativním ruským oligarchou s vazbami na Kreml i ortodoxní církev Konstantinem Malofejevem, pořádala v Moskvě konferenci. Na ni pozvala i čínskou delegaci vedenou tehdejším šéfem čínské CAC Lu Wejem a tvůrcem velkého čínského firewallu Fang Ping-singem.
O tři roky později už o internetové bezpečnosti jednali osobně Vladimir Putin se Si Ťin-pchingem při jeho další návštěvě v Moskvě. Tehdy uzavřená dohoda o „všestranném strategickém partnerství“ zahrnovala i spolupráci v oblasti informačních technologií a internetu. Putin a Si se shodli na potřebě „míru a bezpečnosti v kyberprostoru na základě rovné účasti všech států“. Zavázali se také k vybudování „globálního řádu pro správu informací a kyberprostoru“, o němž Si Ťin-pching hovořil již na první Světové internetové konferenci v čínském Wu-čenu v roce 2014.
V říjnu 2019 pak během této konference podepsaly Roskomnadzor a CAC dohodu o spolupráci v boji proti šíření „zakázaných informací“. Dokumenty, které analyzoval tým Systema, obsahují také několik čínských žádostí o blokování konkrétního obsahu poměrně různorodého charakteru, od zpráv o Sin-ťiangu až po starý rozhovor bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina pro pořad 60 minut americké zpravodajské televizní stanice CBS.
„Je zajímavé, že si Peking myslí, že může po Rusku požadovat blokování obsahu o Číně. Dochází tak k externalizaci způsobu, jak k takovým věcem Čína přistupuje doma, a nejspíš to naznačuje, kam tato spolupráce míří,“ komentoval rusko-čínskou spolupráci pro Rádio Svobodná Evropa Andrew Small z think tanku German Marshall Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
😁😁 Tak takový problém v ČR nemáme. S tím už se naše vláda dávno zdatně vypořádala. Že ano? 😁😁
Zita Zita !! Jeďte do Moskvy a u kremlu čekejte pokorně na carův ukaz a suděbnik. Jeďte do Pekingu a u čungnanchaje čekejte prosebně na císařský edikt éry pching. Možná ještě stihnete v Teheránu vyzvednout fatvy, v Ankaře fermany a v Pešti dekrety. Přivezte to domů a my se tady smíchy uválíme nad zitovskou ponížeností a trapností.
Bordel co máš na záchodě, za tebe vláda neuklidí. To musíš ty sám.
Vidět, že VV. Putin je špička v konceptuálnosti. Nakonec, když má na úřadech, institucích 90 % proamerických škodičů, tak musí. Umí řídit složité sociální supersystémy. Nyní ledacos může rozhodnout dekrety. Ale dosud není situace na zavedení závazné a vymahatelné státní ideologie, s mantinely. Až ta situace nastane, bude se moci přikročit k realizaci ekonomické reformy. Vítězná válka na Ukrajině – kterou se kolektivní Západ vyčerpal a znemožnil, Agenda 2030 a další výmysly, a odmítání dluhového dolaru stále více zeměmi, jsou velmi dobří pomocníci. Také rozrůstání se například formátu BRICS+, mnohostranné přátelství Ruska s Čínou. USA budou přeformátovány na národní víceazimutový stát. Přeformátovány budou i všechny uměle vyprojektované státy, a těch je mnoho. Minimálně dva unijní státy se odtrhnou. Budou to tam mít kruté a krvavé, jak někteří politologové v vědí.
Jak říkal Švejk…“ten poradí to, ten zas ono a hned se dílo podaří“. Oni kluci něco vymyslí a pak to bude zase z jiné klasicky…“a hlavně by nás zajímalo, kam zmizel mlíkař“ :(((
Rusko – ať dnešní putinovské nacistické či bývalé bolševické stalinistické, je největší okupant po skončení 2.světové války a anektovalo nejvíc zemí (Pobaltí, Halič, Podkarpatsko, Besarábie, Tuva, Kurily, později intervenovalo a udržovalo okupační vojska v satelitních zemích východního bloku (NDR, ČSSR, PLR, MLR, RLR, BLR, MOLR), na Kubě, v Afghanistánu, Jižním Jemenu a nejnověji v Gruzii, Moldávii a nyní na Ukrajině.
Hned za nimi je maoistická ČLR se svou hanebnou anexí a okupací Tibetu, Východního Turkestánu, Vnitřního Mongolska a se svými krutými intervencemi v korejské válce, invazemi a útoky na sousední státy a podporou strašlivého genocidního polpotovského režimu v Kambodži.
Rusko-čínská nacistická hydra je celému světu nebezpečná. A pak je tu podpora hydře od menších, ale také nebezpečných totalitních režimů jako je KLDR, Myanmar, Bělorusko, Sýrie a podobné obskurní země. Potencionálně největší hrozbou z těchto podpůrných zemí je Írán a jeho teokratický fanatický režim, který podporuje teroristické milice na Blízkém Východě a rozdmýchává nepokoje a občanské války.
Stará osa zla Berlín-Řím-Tokio (a její podpůrci) byla poražena a její členové si prošli transformací a dnes jsou to silné a prosperující demokracie.
Nová osa zla Moskva-Peking-Teherán se stále více rozpíná a je čím dál nebezpečnější pro celý svět.
Je třeba porazit nacifašistický režim smradlavého skřeta Adolfa Putlera, maoistický režim zrůdného netvora Xi Ping Ponga a islamistický teokratický režim plesnivého dědka Chameneího.
ano je to presne tak…je treba porazit nacka putlera a jeho hnusny a vrazedny rezim,tedy minimalne ho vypakovat z ukrajiny a pak se zamerit na konfrontaci s cinou, ktera nevyhnutelne prijde, nebo spis uz prisla. jakakoli strategicka zavislost na techto rezimech se nam vymsti, v pripade russka uz to vime a zvladneme to, jen to bude neco stat…jak to bude s cinou se dozvime za par let, ale pokud nebudeme pripraveni, nemusi to dopadnout moc dobre…
Veliký Chán Kublaj vládl přímo z obsazené Číny obrovské a mocné mongolské říši. Jeho příbuzný Chán Batu vládl ze Zlaté Hordy celé rozlehlé bažinaté a zaostalé russácké zemi a russáčtí nevolníci a mužici odváděli chánovi daně, kdo řádně a včas nezaplatil, byl krutě mučen, odvlečen do otroctví nebo popraven. Mongolové už tehdy neměli pochopení pro nuzné russácké primitivní skřety. Zato ve vyspělé Číně využíval Veliký Chán veškeré politické a administrativní znalosti a pracovní návyky chanských obyvatel k zvelebení veliké mongolské říše a naopak ty neposlušné chanské poddané nechal utopit ve žlutém moři po desetitisících jako koťata.
Chlastoslovanské Russácko je prolezlé mongoloidními a tatarózními hordami dodnes. Zlatou Hordu nezrušila Čína, ale spolupráce krymských a nogajských tatarů. Poslední imperiální císařská vláda nad Čínou patřila tunguzským Mandžuům, kteří vládli porobenému chanskému obyvatelstvu a nařídili jim jako akt ponížení nosit copy. Barbarský a zločinný systém čínských dynastií ještě vylepšili k dokonalosti. Mandžuové vládli v různých formách i Mongolsku, Tuvě, Turkestánu a Tibetu. Po pádu mandžuské dynastie Čching tyto země získali nezávislost, která byla posléze zničena nastupující maoistickou rudou diktaturou ČLR, takže dodnes jen část Mongolska si zachovala jakousi vratkou nezávislost a je tudíž ušetřena přímého chanského maoistického běsnění.
Zaostalé zemljankové russácko dobývali a ovládali nejen mongolové a tataři, ale kupodivu úspěch mělo i Polsko s Litvou, kdy se jim podařilo vypálit a zničit moskvu. Pak tam byl i Napoleon a wehrmacht stál 25km před moskvou, chanskou čínu dobyli mongolové i mandžuové, západní mocnosti vtrhli do pekingu a vydrancovali ho. Japonci dali chanským číňanům taky strašně na frak. Kdysi dávno i Tibeťané obsadili kus Číny a ovládli hlavní město chanské dynastie Tchang.
To co předvádí Čína je velkopropaganda ve stylu“vsem, všem, vsem“. Když čtu nenavistne komentáře pisatelu o chcimirech a ruských trolech, musím si vzpomenout na císařské Německo a na R-U s císařským „Mým národům“ a názor ulice, utluceme je čepice mi. Když si vezmeme jak probíhá dělení sveta, tak velké lidnate staty jsou na straně Číny a Ruska, jen malé státy, kterých je hodně dávají podporu Západu, velké stay nezapomínáji na kolonialsmus a otrokarstvi, tem malym jde jen o nejakou dotaci. Proflakle zveřejnění utajenych informací mladým oficirem a jeho zatčení přineslo mnoha, komentatorum facku za jejich neobjektivní informace o ztrátách obou aktérů válečných akci na Ukrajině. GT OSN je odposlouchavan a také dalsi cinitele .je to obrat v informační válce, která, probíhá a je zřejmé, že EU a NATO dělá uzitecneho trola americkým zájmům, ktere jsou nejasné. Rychle jednat o primeri na Ukrajine je reseni, ostatní je od Evropy dráždění kobry bosou nohou. Čína je už mocná supervelmoc a Rusko se podvolilo spolupráci a to je neresitelna situace pro Západ. Východní propaganda má vítr v plachta ch.
Vzhledem ke svému věku Milane nemůžete být autorem článku Hitler je džentlmen, který tak usilovně hledal Miloš Zeman, ale autorem článku Si Ťin-pching je džentlmen byste už být mohl.
Myslím, že oba se se mohli něco doučit i u nás..
Ale to ze President Trump varoval Putina proti napadum pro invazi Ukrajiny komentarem ve kterem mu slibil ze kdyz to udela, tak ze Trump mu rozstrili ty pozlacene kupole a cely Kreml…… se dnes nikdo nebavi. Cesi kteri podporuji vladu Bideta nemaji poneti o tech skodach v nasi zemi,demokrati kaslou na otravy s Fentanlyem vice nez deseti tisicu obcanu USA kteri budou nahrazeni nelegalnimi cizinci a budoucimi pro-demokratskymi volici.Tyto skody se budou odrazovat v budoucich hlediskach a chovani k Evrope a celym svetem.