Chystá se zákon na ochranu ČT a ČRo. Nechceme tu propagandu jako v Maďarsku, říká senátor Smoljak

Napsal/a Vojtěch Berger 25. června 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko je na cestě k ovládnutí veřejnoprávních médií politiky podobně jako v Maďarsku nebo Polsku, zaznělo tento týden v Senátu. Členové senátní mediální komise pozvali na schůzku zástupce Evropského centra pro svobodu tisku a médií, které už dřív opakovaně varovalo před ohrožením nezávislosti českých mediálních rad. Snížit politický tlak by mohlo právě i zapojení Senátu do volby radních.

Česko není Maďarsko, tam už proběhly strukturální změny, které se dají jen těžko zvrátit. Ale i v Česku vidíme znepokojivý vývoj, jako je oligarchizace soukromých médií, pokus ‚dostat pod kontrolu‘ veřejnoprávní média a nestydaté urážení novinářů politiky,“ říká Lutz Kinkel, výkonný ředitel Evropského centra pro svobodu tisku a médií (ECPMF).

V Senátu se tento týden sešel s členy Stálé komise pro sdělovací prostředky. Pozval ho jeden z nich, senátor David Smoljak.

Dopisy do Prahy

Byla to zajímavá debata. Lutz Kinkel za největší nebezpečí označil pokušení moci přeměnit média veřejné služby ve svoji hlásnou troubu. V Polsku a Maďarsku už tento proces považoval za ukončený. Shodli jsme se, že Česká republika zatím tenhle politický Rubikon definitivně nepřekročila. Ale o tom, že má tímto směrem jasně našlápnuto, nebylo sporu,“ shrnuje schůzku Smoljak.

Mediální komise přijala po schůzce také usnesení, kde „vítá zájem mezinárodních organizací“ o nezávislost médií v Česku a souhlasí s nimi v tom, že „poslední volby do Rady ČT provázela jasná snaha prosazovat v rozporu se zákonem o ČT pouze kandidáty s jednostrannou politickou preferencí“.

Ocenili jsme, že kromě monitoringu ECPMF nabízí právní i finanční pomoc vyhozeným nebo pronásledovaným pracovníkům médií. A zároveň zadoufali, že se v téhle věci nebudou naši novináři nuceni na pana Kinkela obracet,“ dodává Smoljak.

Organizace Lutze Kinkela už letos do Česka zaslala dva dopisy. V prvním, březnovém, poslance vyzývala, aby zvolili nové radní České televize v duchu politické nezávislosti a nenechali se ovlivnit politickým lobbingem.

Když pak v květnu na zbývající místa v Radě ČT byli zvoleni Lubomír Veselý, Hana Lipovská a Pavel Matocha, poslalo ECPMF do Prahy druhý dopis, kde už výsledky otevřeně kritizovalo.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Výsledek volby považujeme za znepokojivý vývoj vzhledem k udržení mezinárodních standardů a nezávislosti veřejnoprávní televize,“ stojí v dokumentu, který také připomněl uniklý e-mail předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce.

Ten před prvním kolem volby jednotlivé kandidáty „třídil“ mimo jiné podle jejich postoje k vedení České televize. Tento seznam a de facto doporučení, koho volit, a koho ne, pak poslal dalším poslancům vládního hnutí ANO

Extrémní Babiš a politika v Radách

Už loni bylo ECPMF také součástí monitorovací mise k mediální situaci v Česku. V závěrečné zprávě upozornilo pět evropských novinářských organizací mimo jiné na extrémní vliv Andreje Babiše na tuzemskou novinářskou scénu skrze jím vlastněná média, na špatnou situaci v české regionální žurnalistice nebo právě na politizaci nominací do mediálních rad.

Do systému nominací členů mediálních rad by měl být přibrán také Senát, aby se zvýšila politická základna pro tyto nominace. Přineslo by to větší různorodost,“ shrnuje jedno z doporučení Lutz Kinkel.

To jako jednu z možností vidí i senátor a člen mediální komise horní komory David Smoljak.

Začneme intenzivně připravovat novelu zákona o ČT a ČRo, který by média veřejné služby vymanil z politického sevření mocenské většiny,“ říká s tím, že čistě jen zapojení Senátu do volby mediálních radních je pouze jedna z možností.

Nebo se opřít o ještě stabilnější trojnožku (např. Senát, sněmovna, divácká rada), anebo celý proces odpolitizovat úplně a zvolit tzv. německý model, kdy své zástupce posílají do rad přímo občanské, společenské a profesní instituce,“ vypočítává Smoljak.

Připouští, že ve sněmovně při jejím stávajícím složení změna příliš šancí na úspěch nemá. „Ale stávající poměry mohou vzít rychle za své a politické strany musí ještě před volbami dostat možnost jasně říct, zda tu chtějí mít silná a nezávislá média veřejné služby, anebo vládní propagandu maďarského či polského střihu,“ uzavírá senátor.


Rozhovor s Lutzem Kinkelem přinese HlídacíPes.org v následujících dnech

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)