Chci odstranit Orbána a sjednotit Maďary, říká Péter Magyar v prvním rozhovoru pro česká média
OD NAŠÍ ZVLÁŠTNÍ ZPRAVODAJKY V BUDAPEŠTI. Pro Maďary představuje naději na změnu. Chce Orbánův konec, odhaluje zkorumpovanost jeho přívrženců a lidé mu věří i proto, že býval „jedním z nich“. Péter Magyar je novou hvězdou maďarské opozice. V sobotu svolal do centra Budapešti demonstraci proti vládnoucímu režimu. Přišlo na ní přes sto tisíc lidí, nejen obyvatel metropole, ale i dalších maďarských měst. Jak ale plánuje porazit muže, který se v čele země drží už 14 let? A co chce pro Maďarsko? Pro HlídacíPes.org poskytl exkluzivní rozhovor.
Je pohledný, charismatický a ví, co chce. Ještě začátkem roku Pétera Magyara prakticky nikdo neznal, a pokud ano, tak jako bývalého manžela Orbánovy ministryně spravedlnosti Judit Vargové. To se letos v únoru změnilo.
Vargová, zapletená do skandálu s udělením milosti člověku, který kryl sexuální zneužívání v dětském domově, rezignovala a Magyar ihned nato vyrukoval s ostrou kritikou vlády ohledně zneužívání moci a korupce, která je podle něj v Orbánově straně všudypřítomná.
V polovině března svolal první demonstraci, na kterou dorazily desítky tisíc lidí. Tedy víc, než se za poslední roky povedlo dostat do ulic komukoliv z opozice. Na demonstraci 6. dubna už jich centrem Budapešti pochodovalo sto tisíc a všichni požadovali jediné – konec Orbánova režimu.
Péter Magyar věří, že právě on může stát na začátku této změny. Zakládá novou stranu a za cíl si klade sjednotit Maďary politikou středu. I o tom mluvil během téměř hodinového projevu, který pronesl před budovou maďarského parlamentu.
Maďarům přináší naději na změnu a cíleně s tímto vzkazem pracuje. Vědom si je i své stoupající popularity. Po skončení demonstrace se trpělivě fotil s fanoušky a snažil se vyjít vstříc čekajícím novinářům.
Nenaservíroval jim hromadnou tiskovou konferenci, jak bývá zvykem, ale vyhradil si vymezený čas na každého zvlášť.
Zájem byl značný, čemuž napovídá i fakt, že autorka tohoto textu na rozhovor čekala tři hodiny. „Jsem už opravdu hodně unavený,“ zmínil hned na úvod Péter Magyar a bylo na něm i patrné. V rámci malého prostoru se snažil vysvětlit, co pro Maďarsko plánuje, pokud mu lidé dají ve volbách důvěru.
Podle odhadů dorazilo na vámi svolanou demonstraci do centra Budapešti kolem sta tisíc lidí. Jste spokojený?
Ano, jsem s tím spokojený. Myslím, že i lidé, co přišli, byli spokojení. Vkládají do mě naděje a já cítím velkou zodpovědnost.
Ve vašem projevu jste opakovaně řekl, že byste rád sjednotil národ. Jenže jak toho chcete dosáhnout? Připadá mi, že v tom smyslu mluvili i jiní představitelé opozice, ale výsledky se nedostavily, spíš naopak…
Nemám pocit, že by to přede mnou měl někdo vyloženě za cíl. Ale souhlasím, že je to složitý úkol. Nicméně je tu naděje a také myslím, že přišla ta správná chvíle. Máme dobré načasování.
Proč zrovna teď?
Asi jste zaznamenala zprávy o skandálu naší bývalé prezidentky Katalin Novákové (letos v únoru rezignovala kvůli udělení milosti muži, jenž kryl nadřízeného zneužívajícího chlapce v dětském domově, pozn. red.). V Maďarsku procházíme ekonomickou, politickou i justiční krizí a já se rozhodl začít veřejně a otevřeně mluvit o tom, jak je tato vláda zkorumpovaná a jak Orbánova mašinerie zneužívá politickou moc. Podstatné je i to, že jsem pro politiku středu. Nedomnívám se, že by moc politiků v Maďarsku dělalo něco podobného. Není to tu příliš zvykem: vždycky jsme měli ostré dělení na levici a pravici, na konzervativce a socialisty.
Což je ale stále celkem běžné politické rozložení i v dalších zemích…
Nemyslím si, podívejte se třeba na Francii. Přišel prezident Macron a během půl roku přeskládal celý politický systém. Před Macronem byla francouzská politická scéna sedmdesát let rozdělena na pravici a levici, on byl ale uprostřed. Teď má francouzská Sociální strana i UMP kolik – pět, osm procent? A on už dvakrát vyhrál prezidentské volby. Nechci se srovnávat s Macronem, ale chci tím říct, že nemusíme nutně trvat na rozdělení na levici a pravici.
Nicméně se to srovnání nabízí: chtěl byste se stát „maďarským Macronem“?
Ne, to neříkám, uvádím ho spíš jako příklad. Máme zde skutečně extrémně rozdělenou společnost. Je to kvůli politice a není to normální, není to přirozené. Naopak říkám, že je to záměrné a dlouhodobé. Pracoval tak bývalý premiér Ferenc Gyurcsány (bývalý předseda Maďarské socialistické strany a premiér, současný lídr opoziční Demokratické koalice, pozn. red.) i současný premiér Viktor Orbán. Navenek jsou sice soupeři a nepřátelé, nicméně v politickém zákulisí fungují stejně. Vím to, protože jsem u toho byl. Sjednocení národa nebylo snad nikdy v historii větší výzvou.
Je ale rozdíl být tady v Budapešti a na venkově, kde jsou politické preference jiné. A asi vám nenahrává ani to, že vás státní média prezentují dosti hanlivě.
Jezdím i na venkov a myslím, že naše hnutí a naše cíle teď už znají všichni. Samozřejmě je tu silná propaganda, která jde proti nám, někdy je velmi efektivní, ale my se přesto budeme snažit udělat to nejlepší pro Maďarsko. Podle různých průzkumů se pohybujeme v preferencích na škále mezi 15 až 30 %. Přitom ještě před nedávnem nikdo nevěděl, kdo je Péter Magyar. A teď mě v Maďarsku zná každý. Související články
Orbáne odstup! Nová hvězda opozice žene Maďary do ulic a chystá revoluci
Proč myslíte, že byste mohl porazit Viktora Orbána? Není žádný začátečník a zcela jistě nemá v plánu odcházet…
Je to soutěž, ve které rozhodují voliči. Zanedlouho, 9. června, budou volby do Evropského parlamentu, tak uvidíme, s jakým výsledkem skončí. Myslím, že pokud bude mít Fidesz pod 50 %, tak to pro ně bude velká porážka, pokud nedosáhnou 40 %, tak zkolabovali. Protože dosud vždy měli v evropských volbách přes 50 % hlasů. Pro nás, pro naši novou stranu bude dobré znamení, když získáme řekněme 20 %. A viděla jste sama, kolik dnes přišlo lidí na demonstraci, takže máme naději.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Pro laika je mnohdy nemožné dobrat se pravdy, říká vědec
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Pokud je pan Petér Magyar tím, čím tvrdí že je, tak mu přeji úspěch. Viktor Orbán má ale za sebou Vladimíra Putina a ten má za sebou například polonium nebo novičok, případně pády z oken nepohodlných lidí. Tak že si dejte velký pozor pane Magyare. Nebudete to mít lehké.
Pamatuji když USA odstranily v Dallasu prezidenta J. F. Kennedyho. Potom i jeho bratra Roberta jako nepohodlné politiky.
Tak to víte Zdeňku víc, než celá FBI. Vy tu FBI strčíte do kapsy. Patrně jste se minul povoláním. Nabídněte Zdeňku FBI své poradenské služby.
Pokud je jeho ambice vedena touhou po odplatě, nevidím v tom naprosto žádnou budoucnost. Před očima nemá vlast, ale slzy své ženy. Zbytečně vydaná energie jeho i naše. Bohužel.
Měl takhle rázně zakročit, když jeho žena dávala tu milost. Nevěřím mu ani slovo.
Souhlas. Navíc má Orbán podporu 80 % obyvatel.
To je ale Žabař ten Orbán pane Zdeňku. Vždyť naši soudruzi Husák a Jakeš měli až do roku 1989 podporu 99,9% obyvatelstva.
Nulová demokratická legitimita, ale o něco „správnější“ politické názory.
Zřejmě ti uniká stále platné právo maďarů na svobodu slova a shromažďování, ty nulová legitimito.
Ale zcela jistě. Svobodu slova mají v Maďarsku, k velké nevoli soudruhů z brusele, na daleko vyšší úrovni než ji má řada dalších členských států EU, včetně našeho.
Na druhé straně jsou počty jeho příznivců směšné oproti počtům voličů Orbána.
Je to marnost to co provádí P. Magyar. Sám odpadlik od p. Orbana a ještě do toho svůj rozpad manželství za, situace kdy na madarskoukrajinskych hranicích je proxy válka Ukrajiny s Ruskem. Staleta kletba Trianonu a vlasatice P. Magyar dostal údajně kolem 100000 obyvatel Budapešti a okolí do ulic s nejasnymi programem s proniknutim do vrcholně politiky. Je to vše velmi nejasné a cile jsou matouci. Revolucionari to nemají v Maďarsku jednuduche, bývají často semleti vyvojem udalosti. To je Vilagos, jejich výraz pro něco děsivé zdrcujiciho a, následuje Trianon pro historickou nespravedlnost. Tak pokud se Peter pohybuje jako Odysseus mezi Skylou a Charibdou, tak jenom chci dodat, dej si pozor chlapce, máš děti.