Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Daniel Beran / MAFRA / Profimedia
,

Čeští učitelé nejvíce věří veřejnoprávním médiím, Aeronetu nebo Sputniku každý desátý

Mediální výchova se v českých školách často omezuje jen na hodiny informatiky. Sami učitelé by přitom rádi, aby vedle správného nastavování hesel a online bezpečnosti mohli žáky seznamovat i s technikami ověřování informací nebo s orientací ve světě médií. Pedagogické fakulty je však podle závěrů čerstvého průzkumu na nic podobného nepřipravují.

V jakém stavu je české školství z pohledu mediální gramotnosti, zmapoval výzkum, který ve spolupráci s projektem O2 Chytrá škola provedlo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci – na rozsáhlém vzorku 2155 učitelů napříč Českou republikou.

Drtivá většina pedagogů v rámci své pedagogické přípravy (a po ní) neabsolvovala žádný kurz mediální výchovy a mediální výchovu zařazují do svých hodin ve velmi omezeném množství,“ shrnuje výsledky průzkumu jeden z jeho autorů Kamil Kopecký. To, že se v rámci svého vlastního studia setkali tématem mediální výchovy, uvedlo jen 18 procent učitelů. Asi třetina dotázaných pak prošla semináři či školením k mediální výchově během své učitelské praxe.

Místo bezpečných hesel ověřování informací

To se odráží i v tom, jak reálně výuka mediální výchovy na českých školách vypadá. Coby průřezové téma se objevuje v řadě předmětů, nejčastěji v informatice (tak odpovědělo skoro 60 procent učitelů), občanské výchově (54 procent) a češtině (44 procent).

Výuce mediální výchovy se nějakým způsobem věnuje polovina učitelů, 47 procent průřezově a jen tři procenta ji vedou jako samostatný předmět. Vůbec mediální výchovu neučí 45 procent dotázaných učitelů.

Zdroj: Český učitel ve světě médií (se souhlasem autorů)

Stejně důležité jako časová dotace věnovaná mediální výchově je ale i obsahová náplň této výuky. A při ní se realita poměrně výrazně rozchází s představami učitelů, co by se vlastně v mediální výchově mělo probírat.

Nejčastěji se totiž vyučuje práce s internetem, vyhledávání informací (tak odpovědělo 59 procent učitelů), dále pravidla online bezpečnosti (51 procent) nebo využívání komunikačních nástrojů na internetu (50 procent). Když měli učitelé říct, jaká témata by v hodinách mediální výchovy měla posílit, nejčastěji zmínili hoaxy a falešné zprávy (35%) nebo orientaci ve světě médií (32%).

Veřejnoprávní média vedou

„Výzkum ukázal, že učitelé nejvíce důvěřují veřejnoprávním médiím, a to ať už se jedná o Českou televizi, Český rozhlas či Českou tiskovou kancelář. Naopak nejméně věří například webům jako Sputnik nebo Aeronet, které jsou mnohdy označeny právě za alternativní či rovnou dezinformační,“ shrnuje další z výzkumníků Univerzity Palackého Dominik Voráč.

Důvěryhodnost veřejnoprávních médií se nejsilněji projevuje v online prostoru. Učitelé v 75 % případů považovali za důvěryhodné webové stránky České tiskové kanceláře (ctk.cz), dále iRozhlas (75 %) a ČT24 (71 %). Tyto tři servery by také učitelé nejvíce doporučovali žákům jako zdroj informací.

Za zmínku stojí i to, že nejčtenější český deník, bulvární Blesk, má mezi učiteli výrazně slabší pozici než v celkové populaci. Pravidelných čtenářů Blesku je mezi nimi jen jedno procento. Nejčtenějším tištěným médiem je u kantorů Mladá Fronta Dnes, kterou čte pravidelně 14 procent z nich. Nejdůvěryhodnějším deníkem jsou však podle 75 procent učitelů Hospodářské noviny.

Pouze dva respondenti z celého průzkumu uvedli jako relevantní zdroj informací pro žáky server Parlamentní listy. A zhruba každý desátý věří serverům jako Aeronet nebo Sputnik. To je lepší skóre ve srovnání s tři roky starým průzkumem pro organizaci Člověk v tísni, kdy zmiňované weby označilo jako důvěryhodné 27 procent respondentů – učitelů.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. petrph napsal:

  Bohužel, z vlastní zkušenosti rodiče vidím, že i jen naučit ty (pokud možno všechny) děti i jen ty základy správného spuštění program a nastavování/zadávání hesel je poměrně fuška, a musí se pořad trénovat dokola.
  Taky se u nás na jaře stalo, že když měli distanční výuku, tak se z deseti připojilo jenom jedno, ty ostatní tvrdily že prý se nedokážou připojit (a to doma počíítač/smart i s internétem měly. Halt je nutné počítat s tím , že ty jejich takzvané znalosti IT končí u šmidlání her na dotykáči, a všechno ostatní je nutné je tvrdě naučit, stejně jako malou násobilku nebo vyjmenovaná slova…
  No a k tomu druhému, ale samozřejmě že to základní je naučit, že ne všechny informace na internetu jsou pravdivé, důvěryhodné a správné a nelze se na ně, bez dalš´ího ověřování spoléhat. To ano, jenomže na mnohem niž´ší bazální úrovni, než je politika a geopolitika. Na to mají tak dekádu čas.
  Je to asi jako kdyby ty děti varovali, že nemají chodit s cízím pánem. a na žvatlavou otázkou „Ploč ne“?
  Zněla odpověď, protože je to komunista :))))

 2. A. S. Pergill napsal:

  Studenti Ped fakult a učitelé taky za minulého režimu věděli, že nemají přiznávat poslouchání Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky … 🙂

 3. Honza napsal:

  Tragédií je, že učitelům přijde, že mezi veřejnoprávními médii a Aeronetenem je nějaký rozdíl.

  • Pavel napsal:

   Tragédií je, že ti co umějí psát, nespatřují rozdíl mezi veřejnoprávními médii a aeronenetem.

   • Honza napsal:

    V důvěryhodnosti určitě ne. Navíc, pokud vím, mantrou veřejnoprávních médií je vyváženost, nikoliv kvalita. Když chcete vidět Zemana či Grebeníčka, vůbec nemusíte na Aeronet, stačí si pustit veřejnoprávní televizi.

   • wenkovan napsal:

    Jediný rozdíl je asi ve financování, jiný by se těžko hledal.

 4. vlad napsal:

  Kdyby učitelé přiznali, že věří aeronetu víc než ČT, už by na škole měli neziskovku Člověk v tísni, která by jim zničila život. Proto raději říkají to, co se ponich chce.

Přidávání komentářů není povoleno