Ilustrační foto: Daniel Beran / MAFRA / Profimedia

Čeští učitelé nejvíce věří veřejnoprávním médiím, Aeronetu nebo Sputniku každý desátý

Napsal/a Vojtěch Berger 27. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Mediální výchova se v českých školách často omezuje jen na hodiny informatiky. Sami učitelé by přitom rádi, aby vedle správného nastavování hesel a online bezpečnosti mohli žáky seznamovat i s technikami ověřování informací nebo s orientací ve světě médií. Pedagogické fakulty je však podle závěrů čerstvého průzkumu na nic podobného nepřipravují.

V jakém stavu je české školství z pohledu mediální gramotnosti, zmapoval výzkum, který ve spolupráci s projektem O2 Chytrá škola provedlo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci – na rozsáhlém vzorku 2155 učitelů napříč Českou republikou.

Drtivá většina pedagogů v rámci své pedagogické přípravy (a po ní) neabsolvovala žádný kurz mediální výchovy a mediální výchovu zařazují do svých hodin ve velmi omezeném množství,“ shrnuje výsledky průzkumu jeden z jeho autorů Kamil Kopecký. To, že se v rámci svého vlastního studia setkali tématem mediální výchovy, uvedlo jen 18 procent učitelů. Asi třetina dotázaných pak prošla semináři či školením k mediální výchově během své učitelské praxe.

Místo bezpečných hesel ověřování informací

To se odráží i v tom, jak reálně výuka mediální výchovy na českých školách vypadá. Coby průřezové téma se objevuje v řadě předmětů, nejčastěji v informatice (tak odpovědělo skoro 60 procent učitelů), občanské výchově (54 procent) a češtině (44 procent).

Výuce mediální výchovy se nějakým způsobem věnuje polovina učitelů, 47 procent průřezově a jen tři procenta ji vedou jako samostatný předmět. Vůbec mediální výchovu neučí 45 procent dotázaných učitelů.

Zdroj: Český učitel ve světě médií (se souhlasem autorů)

Stejně důležité jako časová dotace věnovaná mediální výchově je ale i obsahová náplň této výuky. A při ní se realita poměrně výrazně rozchází s představami učitelů, co by se vlastně v mediální výchově mělo probírat.

Nejčastěji se totiž vyučuje práce s internetem, vyhledávání informací (tak odpovědělo 59 procent učitelů), dále pravidla online bezpečnosti (51 procent) nebo využívání komunikačních nástrojů na internetu (50 procent). Když měli učitelé říct, jaká témata by v hodinách mediální výchovy měla posílit, nejčastěji zmínili hoaxy a falešné zprávy (35%) nebo orientaci ve světě médií (32%).

Veřejnoprávní média vedou

„Výzkum ukázal, že učitelé nejvíce důvěřují veřejnoprávním médiím, a to ať už se jedná o Českou televizi, Český rozhlas či Českou tiskovou kancelář. Naopak nejméně věří například webům jako Sputnik nebo Aeronet, které jsou mnohdy označeny právě za alternativní či rovnou dezinformační,“ shrnuje další z výzkumníků Univerzity Palackého Dominik Voráč.

Důvěryhodnost veřejnoprávních médií se nejsilněji projevuje v online prostoru. Učitelé v 75 % případů považovali za důvěryhodné webové stránky České tiskové kanceláře (ctk.cz), dále iRozhlas (75 %) a ČT24 (71 %). Tyto tři servery by také učitelé nejvíce doporučovali žákům jako zdroj informací.

Za zmínku stojí i to, že nejčtenější český deník, bulvární Blesk, má mezi učiteli výrazně slabší pozici než v celkové populaci. Pravidelných čtenářů Blesku je mezi nimi jen jedno procento. Nejčtenějším tištěným médiem je u kantorů Mladá Fronta Dnes, kterou čte pravidelně 14 procent z nich. Nejdůvěryhodnějším deníkem jsou však podle 75 procent učitelů Hospodářské noviny.

Pouze dva respondenti z celého průzkumu uvedli jako relevantní zdroj informací pro žáky server Parlamentní listy. A zhruba každý desátý věří serverům jako Aeronet nebo Sputnik. To je lepší skóre ve srovnání s tři roky starým průzkumem pro organizaci Člověk v tísni, kdy zmiňované weby označilo jako důvěryhodné 27 procent respondentů – učitelů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)