Čeští politici slavili výročí komunistické Číny. Zeman děkoval příteli, Filip chválil socialismus
Čínská ambasáda v Praze 29. září uspořádala online recepci při příležitosti 72. výročí založení Čínské lidové republiky a navázání diplomatických vztahů s tehdejším Československem. K oslavám se připojila i řada českých politiků, včetně prezidenta Zemana nebo ministra zahraničí Kulhánka. Šéf komunistů Vojtěch Filip pochválil „socialismus s čínskými rysy“.
Zatímco Miloš Zeman zaslal blahopřejný dopis, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek přispěli zdravicemi přes video.
Všechny tři příspěvky mají ale společné to, že kopírují rétoriku Pekingu, používají ideologií nabité termíny a budoucnost česko-čínských vztahů vidí velmi optimisticky.
Zeman: Drahý čínský příteli
Prezident Zeman ve svém blahopřání připomíná nejen 72. výročí vzniku ČLR, ale i letošní sté jubileum založení Komunistické strany Číny. Zmiňuje zdárný rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Čínou již od doby jejího vzniku (opomíjí ale například téměř dvacetileté období ochlazení vztahů po čínsko-sovětské roztržce).
Kromě zmínění úspěchů při organizaci Zimních olympijských her v Pekingu Zeman poděkoval i „svému drahému příteli, čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi“ za organizování aktivit v rámci platformy 17+1. Prezident také zopakoval svůj záměr opět brzy navštívit Čínu.
Ministr zahraničních věcí a bývalý spolupracovník čínské společnosti CEFC Jakub Kulhánek ve svém gratulačním projevu připomněl dohodu o strategickém partnerství mezi ČR a ČLR, kterou v roce 2016 podepsali Miloš Zeman a Si Ťin-pching, a vyzval k rozšíření oboustranně prospěšné spolupráce mezi oběma zeměmi.
Podle Kulhánka mohou oba státy spojit síly při řešení problémů, jako je pandemie nemoci covid-19, klimatická krize či situace v Barmě a Afghánistánu (kde mimochodem čínská strana otevřeně podporuje hnutí Taliban).
Filip: Na správné socialistické cestě
Projev Vojtěcha Filipa místy připomínal fráze z doby před rokem 1989. Předseda KSČM zdraví čínské soudružky a soudruhy a prohlašuje, že současné úspěchy ČLR „ukazují cestu všem, kteří zpochybňovali cestu socialismu, (…) a dokazují správnost marxistické dialektiky a socialismu s čínskými rysy“.
Filip nicméně celkem věcně hodnotí, že se česko-čínské přátelství zakládá zejména na osobních vztazích konkrétních osob, na rozdíl od přátelství s jinými státy založeného na sdílených hodnotách. Neopomene též zmínit spolupráci na projektu Nové Hedvábné stezky či spolupráci v rámci platformy 16+1 (připomeňme, že Zeman počet participujících států viděl jinak a mluvil o platformě 17+1).
Za zmínku stojí i fakt, že o zdravicích českých politiků informovala pouze čínská či čínskojazyčná média. Zatímco je tak najdeme na Twitteru Velvyslanectví ČLR, čínském zpravodajském webu Jiemian nebo novinách čínské komunity v Česku, samotní autoři o nich vesměs mlčí. O zdravicích se též zmiňuje jen čínská mutace webu čínské ambasády, zatímco česká verze uvádí pouze projev velvyslance Čang Ťien-mina.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Co chtěla Sinopsis tímhle sdělením vlastně říci, není zřejmé. Žádné vlastní vyjádření k 72. výročí založení Čínské lidové republiky a navázání diplomatických vztahů s Československem nesděluje, žádný postoj ke vzniku republiky v zemi, která bojovala s agresemi evropských kolonizátorů a japonských militaristů. Nic o počátcích, složitém a rozporuplném vývoji a o současném postavení Čínské lidové republiky, jen o tom, že někdo v Česku poslal nebo vyslovil zdravice. Bezobsažné a divné.
Tak to bys mohl popřát číně ať se brzo zbaví toho posledního kolonizátora, který ještě okupuje čínské území – tedy rusácko.
ČLR (pevninská Čína) jsou vzbouřenecké komunistické provincie. Pravá Čína je ostrovní Taiwan. Tak jednoduché to je. Velikost vojensy ovládnutého území na tom nic nemění…dtto Rusko.
Poblahopřát se sluší-nic víc.Nebo se to dělá jinak?
Blahopřání totalitnímu režimu k výročí zahájení řady genocid beszobsažnými bláboly na téma čínského socialismu (rozuměj strana tě sedře z kůže a případně tě nechá umřít hlady a ještě bude očekávat vděčnost) od komunistického hochštaplera typu filip – famr, se SLUŠELO…. právě za minulého totalitního režimu.
Tak v takové zemi jako je totalitní Čína, bych žít nechtěl
A samozřejmě pročínští komunisti a Zeman by se měli
stydět za poklonkování čínské diktatuře
Zeman absolutně nechápe, co je to stydět se za něco, co řekne. Už několikrát byl soudy usvědčený ze šíření nepravdy a lži a rozsudky zněly – omluva v médiích a zaplacení pokuty a ani jedno se do dneška nestalo. On dobře ví, že bratr v triku Babiš má také máslo na hlavě- nejenom díky své minulosti, ale hlavně díky své přítomnosti v české politice.
Být dobrovolně komunistou je celoživotní deviací ! Výjimku tvoři málo těch, co si svoje selhání včas uvědomili a zbytek života proti komunistům aktivně pracovali a vystupovali. To Zloman není a ti zločinci z KSČm dtto. Všichni z nich, co se pořád cpou někam nahoru, by měli být dosmrtně odsouzeni k provádění zemních prací při rozšiřování dálniční sitě, pomahači vrahů a také mnozí přímo vrazi.
On někdo za ten vysokánský plot s žiletkovým drátem a bezpečnostními kamerami na každém sloupku smí?
Je sice pravda,že v Číně vládna strana,která se nevim proč ,ještě stále jmenuje komunistická , kdekdo se tam ohání rudým praporem ,ale s komunismem nemá téměř nic společného.Pokud vezmeme definici,že „komunismus je vláda pracujícího lidu a společenské vlastnictví výrobních prostředků“,tak něco takového tam nemají ani náhodou.Proto mě připadá dost divné ,že v na. př. v ČT zásadně mluví vždy jen o „komunistické Číně“ a nepoužívaj oficielní název ČLR.
Jenže on komunismus v žádné zemi neodpovídal své vlastní definici. Vždy to byla diktatura stranického aparátu a nikoliv lidu.
No a co ? Celé vedení EK a EP také chválí socialismus.