Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman při návštěvě Číny s prezidentem Si Ťin-pchingem. Foto: Hrad.cz
hrad.cz, zdroj

Čeští politici slavili výročí komunistické Číny. Zeman děkoval příteli, Filip chválil socialismus

Čínská ambasáda v Praze 29. září uspořádala online recepci při příležitosti 72. výročí založení Čínské lidové republiky a navázání diplomatických vztahů s tehdejším Československem. K oslavám se připojila i řada českých politiků, včetně prezidenta Zemana nebo ministra zahraničí Kulhánka. Šéf komunistů Vojtěch Filip pochválil „socialismus s čínskými rysy“.

Zatímco Miloš Zeman zaslal blahopřejný dopis, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek přispěli zdravicemi přes video.

Všechny tři příspěvky mají ale společné to, že kopírují rétoriku Pekingu, používají ideologií nabité termíny a budoucnost česko-čínských vztahů vidí velmi optimisticky.

Zeman: Drahý čínský příteli

Prezident Zeman ve svém blahopřání připomíná nejen 72. výročí vzniku ČLR, ale i letošní sté jubileum založení Komunistické strany Číny. Zmiňuje zdárný rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Čínou již od doby jejího vzniku (opomíjí ale například téměř dvacetileté období ochlazení vztahů po čínsko-sovětské roztržce).

Kromě zmínění úspěchů při organizaci Zimních olympijských her v Pekingu Zeman poděkoval i „svému drahému příteli, čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi“ za organizování aktivit v rámci platformy 17+1. Prezident také zopakoval svůj záměr opět brzy navštívit Čínu.

Ministr zahraničních věcí a bývalý spolupracovník čínské společnosti CEFC Jakub Kulhánek ve svém gratulačním projevu připomněl dohodu o strategickém partnerství mezi ČR a ČLR, kterou v roce 2016 podepsali Miloš Zeman a Si Ťin-pching, a vyzval k rozšíření oboustranně prospěšné spolupráce mezi oběma zeměmi.

Podle Kulhánka mohou oba státy spojit síly při řešení problémů, jako je pandemie nemoci covid-19, klimatická krize či situace v Barmě a Afghánistánu (kde mimochodem čínská strana otevřeně podporuje hnutí Taliban).

Filip: Na správné socialistické cestě

Projev Vojtěcha Filipa místy připomínal fráze z doby před rokem 1989. Předseda KSČM zdraví čínské soudružky a soudruhy a prohlašuje, že současné úspěchy ČLR „ukazují cestu všem, kteří zpochybňovali cestu socialismu, (…) a dokazují správnost marxistické dialektiky a socialismu s čínskými rysy“.

Filip nicméně celkem věcně hodnotí, že se česko-čínské přátelství zakládá zejména na osobních vztazích konkrétních osob, na rozdíl od přátelství s jinými státy založeného na sdílených hodnotách. Neopomene též zmínit spolupráci na projektu Nové Hedvábné stezky či spolupráci v rámci platformy 16+1 (připomeňme, že Zeman počet participujících států viděl jinak a mluvil o platformě 17+1).

Za zmínku stojí i fakt, že o zdravicích českých politiků informovala pouze čínská či čínskojazyčná média. Zatímco je tak najdeme na Twitteru Velvyslanectví ČLR, čínském zpravodajském webu Jiemian nebo novinách čínské komunity v Česku, samotní autoři o nich vesměs mlčí. O zdravicích se též zmiňuje jen čínská mutace webu čínské ambasády, zatímco česká verze uvádí pouze projev velvyslance Čang Ťien-mina.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. Radomír napsal:

  Co chtěla Sinopsis tímhle sdělením vlastně říci, není zřejmé. Žádné vlastní vyjádření k 72. výročí založení Čínské lidové republiky a navázání diplomatických vztahů s Československem nesděluje, žádný postoj ke vzniku republiky v zemi, která bojovala s agresemi evropských kolonizátorů a japonských militaristů. Nic o počátcích, složitém a rozporuplném vývoji a o současném postavení Čínské lidové republiky, jen o tom, že někdo v Česku poslal nebo vyslovil zdravice. Bezobsažné a divné.

  • Pavel napsal:

   Tak to bys mohl popřát číně ať se brzo zbaví toho posledního kolonizátora, který ještě okupuje čínské území – tedy rusácko.

  • Vladimír Komárek napsal:

   ČLR (pevninská Čína) jsou vzbouřenecké komunistické provincie. Pravá Čína je ostrovní Taiwan. Tak jednoduché to je. Velikost vojensy ovládnutého území na tom nic nemění…dtto Rusko.

 2. LUDĚK napsal:

  Poblahopřát se sluší-nic víc.Nebo se to dělá jinak?

  • Pavel napsal:

   Blahopřání totalitnímu režimu k výročí zahájení řady genocid beszobsažnými bláboly na téma čínského socialismu (rozuměj strana tě sedře z kůže a případně tě nechá umřít hlady a ještě bude očekávat vděčnost) od komunistického hochštaplera typu filip – famr, se SLUŠELO…. právě za minulého totalitního režimu.

  • Pavel Materna napsal:

   Tak v takové zemi jako je totalitní Čína, bych žít nechtěl
   A samozřejmě pročínští komunisti a Zeman by se měli
   stydět za poklonkování čínské diktatuře

   • Sámo napsal:

    Zeman absolutně nechápe, co je to stydět se za něco, co řekne. Už několikrát byl soudy usvědčený ze šíření nepravdy a lži a rozsudky zněly – omluva v médiích a zaplacení pokuty a ani jedno se do dneška nestalo. On dobře ví, že bratr v triku Babiš má také máslo na hlavě- nejenom díky své minulosti, ale hlavně díky své přítomnosti v české politice.

 3. Vladimír Komárek napsal:

  Být dobrovolně komunistou je celoživotní deviací ! Výjimku tvoři málo těch, co si svoje selhání včas uvědomili a zbytek života proti komunistům aktivně pracovali a vystupovali. To Zloman není a ti zločinci z KSČm dtto. Všichni z nich, co se pořád cpou někam nahoru, by měli být dosmrtně odsouzeni k provádění zemních prací při rozšiřování dálniční sitě, pomahači vrahů a také mnozí přímo vrazi.

 4. Karel napsal:

  On někdo za ten vysokánský plot s žiletkovým drátem a bezpečnostními kamerami na každém sloupku smí?

 5. Slavomír Beneš napsal:

  Je sice pravda,že v Číně vládna strana,která se nevim proč ,ještě stále jmenuje komunistická , kdekdo se tam ohání rudým praporem ,ale s komunismem nemá téměř nic společného.Pokud vezmeme definici,že „komunismus je vláda pracujícího lidu a společenské vlastnictví výrobních prostředků“,tak něco takového tam nemají ani náhodou.Proto mě připadá dost divné ,že v na. př. v ČT zásadně mluví vždy jen o „komunistické Číně“ a nepoužívaj oficielní název ČLR.

  • Honza napsal:

   Jenže on komunismus v žádné zemi neodpovídal své vlastní definici. Vždy to byla diktatura stranického aparátu a nikoliv lidu.

 6. liberal shark napsal:

  No a co ? Celé vedení EK a EP také chválí socialismus.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *