Miloš Zeman při návštěvě Číny s prezidentem Si Ťin-pchingem. Foto: Hrad.cz

Čeští politici slavili výročí komunistické Číny. Zeman děkoval příteli, Filip chválil socialismus

Napsal/a Sinopsis 1. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská ambasáda v Praze 29. září uspořádala online recepci při příležitosti 72. výročí založení Čínské lidové republiky a navázání diplomatických vztahů s tehdejším Československem. K oslavám se připojila i řada českých politiků, včetně prezidenta Zemana nebo ministra zahraničí Kulhánka. Šéf komunistů Vojtěch Filip pochválil „socialismus s čínskými rysy“.

Zatímco Miloš Zeman zaslal blahopřejný dopis, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek přispěli zdravicemi přes video.

Všechny tři příspěvky mají ale společné to, že kopírují rétoriku Pekingu, používají ideologií nabité termíny a budoucnost česko-čínských vztahů vidí velmi optimisticky.

Zeman: Drahý čínský příteli

Prezident Zeman ve svém blahopřání připomíná nejen 72. výročí vzniku ČLR, ale i letošní sté jubileum založení Komunistické strany Číny. Zmiňuje zdárný rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Čínou již od doby jejího vzniku (opomíjí ale například téměř dvacetileté období ochlazení vztahů po čínsko-sovětské roztržce).

Kromě zmínění úspěchů při organizaci Zimních olympijských her v Pekingu Zeman poděkoval i „svému drahému příteli, čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi“ za organizování aktivit v rámci platformy 17+1. Prezident také zopakoval svůj záměr opět brzy navštívit Čínu.

Ministr zahraničních věcí a bývalý spolupracovník čínské společnosti CEFC Jakub Kulhánek ve svém gratulačním projevu připomněl dohodu o strategickém partnerství mezi ČR a ČLR, kterou v roce 2016 podepsali Miloš Zeman a Si Ťin-pching, a vyzval k rozšíření oboustranně prospěšné spolupráce mezi oběma zeměmi.

Podle Kulhánka mohou oba státy spojit síly při řešení problémů, jako je pandemie nemoci covid-19, klimatická krize či situace v Barmě a Afghánistánu (kde mimochodem čínská strana otevřeně podporuje hnutí Taliban).

Filip: Na správné socialistické cestě

Projev Vojtěcha Filipa místy připomínal fráze z doby před rokem 1989. Předseda KSČM zdraví čínské soudružky a soudruhy a prohlašuje, že současné úspěchy ČLR „ukazují cestu všem, kteří zpochybňovali cestu socialismu, (…) a dokazují správnost marxistické dialektiky a socialismu s čínskými rysy“.

Filip nicméně celkem věcně hodnotí, že se česko-čínské přátelství zakládá zejména na osobních vztazích konkrétních osob, na rozdíl od přátelství s jinými státy založeného na sdílených hodnotách. Neopomene též zmínit spolupráci na projektu Nové Hedvábné stezky či spolupráci v rámci platformy 16+1 (připomeňme, že Zeman počet participujících států viděl jinak a mluvil o platformě 17+1).

Za zmínku stojí i fakt, že o zdravicích českých politiků informovala pouze čínská či čínskojazyčná média. Zatímco je tak najdeme na Twitteru Velvyslanectví ČLR, čínském zpravodajském webu Jiemian nebo novinách čínské komunity v Česku, samotní autoři o nich vesměs mlčí. O zdravicích se též zmiňuje jen čínská mutace webu čínské ambasády, zatímco česká verze uvádí pouze projev velvyslance Čang Ťien-mina.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)