
Čeští politici slavili výročí komunistické Číny. Zeman děkoval příteli, Filip chválil socialismus
Čínská ambasáda v Praze 29. září uspořádala online recepci při příležitosti 72. výročí založení Čínské lidové republiky a navázání diplomatických vztahů s tehdejším Československem. K oslavám se připojila i řada českých politiků, včetně prezidenta Zemana nebo ministra zahraničí Kulhánka. Šéf komunistů Vojtěch Filip pochválil „socialismus s čínskými rysy“.
Zatímco Miloš Zeman zaslal blahopřejný dopis, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip a ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek přispěli zdravicemi přes video.
Všechny tři příspěvky mají ale společné to, že kopírují rétoriku Pekingu, používají ideologií nabité termíny a budoucnost česko-čínských vztahů vidí velmi optimisticky.
Zeman: Drahý čínský příteli
Prezident Zeman ve svém blahopřání připomíná nejen 72. výročí vzniku ČLR, ale i letošní sté jubileum založení Komunistické strany Číny. Zmiňuje zdárný rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Čínou již od doby jejího vzniku (opomíjí ale například téměř dvacetileté období ochlazení vztahů po čínsko-sovětské roztržce).
Kromě zmínění úspěchů při organizaci Zimních olympijských her v Pekingu Zeman poděkoval i „svému drahému příteli, čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi“ za organizování aktivit v rámci platformy 17+1. Prezident také zopakoval svůj záměr opět brzy navštívit Čínu.
Ministr zahraničních věcí a bývalý spolupracovník čínské společnosti CEFC Jakub Kulhánek ve svém gratulačním projevu připomněl dohodu o strategickém partnerství mezi ČR a ČLR, kterou v roce 2016 podepsali Miloš Zeman a Si Ťin-pching, a vyzval k rozšíření oboustranně prospěšné spolupráce mezi oběma zeměmi.
Podle Kulhánka mohou oba státy spojit síly při řešení problémů, jako je pandemie nemoci covid-19, klimatická krize či situace v Barmě a Afghánistánu (kde mimochodem čínská strana otevřeně podporuje hnutí Taliban).
Filip: Na správné socialistické cestě
Projev Vojtěcha Filipa místy připomínal fráze z doby před rokem 1989. Předseda KSČM zdraví čínské soudružky a soudruhy a prohlašuje, že současné úspěchy ČLR „ukazují cestu všem, kteří zpochybňovali cestu socialismu, (…) a dokazují správnost marxistické dialektiky a socialismu s čínskými rysy“.
Filip nicméně celkem věcně hodnotí, že se česko-čínské přátelství zakládá zejména na osobních vztazích konkrétních osob, na rozdíl od přátelství s jinými státy založeného na sdílených hodnotách. Neopomene též zmínit spolupráci na projektu Nové Hedvábné stezky či spolupráci v rámci platformy 16+1 (připomeňme, že Zeman počet participujících států viděl jinak a mluvil o platformě 17+1).
Za zmínku stojí i fakt, že o zdravicích českých politiků informovala pouze čínská či čínskojazyčná média. Zatímco je tak najdeme na Twitteru Velvyslanectví ČLR, čínském zpravodajském webu Jiemian nebo novinách čínské komunity v Česku, samotní autoři o nich vesměs mlčí. O zdravicích se též zmiňuje jen čínská mutace webu čínské ambasády, zatímco česká verze uvádí pouze projev velvyslance Čang Ťien-mina.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též

Potká se Marx s Konfuciem… Co má čínský prezident na mysli, když říká „kultura“

Expedice do Sin-ťiangu. Jak západní novináři i experti pomáhají čínské propagandě
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Co chtěla Sinopsis tímhle sdělením vlastně říci, není zřejmé. Žádné vlastní vyjádření k 72. výročí založení Čínské lidové republiky a navázání diplomatických vztahů s Československem nesděluje, žádný postoj ke vzniku republiky v zemi, která bojovala s agresemi evropských kolonizátorů a japonských militaristů. Nic o počátcích, složitém a rozporuplném vývoji a o současném postavení Čínské lidové republiky, jen o tom, že někdo v Česku poslal nebo vyslovil zdravice. Bezobsažné a divné.
Tak to bys mohl popřát číně ať se brzo zbaví toho posledního kolonizátora, který ještě okupuje čínské území – tedy rusácko.
ČLR (pevninská Čína) jsou vzbouřenecké komunistické provincie. Pravá Čína je ostrovní Taiwan. Tak jednoduché to je. Velikost vojensy ovládnutého území na tom nic nemění…dtto Rusko.
Poblahopřát se sluší-nic víc.Nebo se to dělá jinak?
Blahopřání totalitnímu režimu k výročí zahájení řady genocid beszobsažnými bláboly na téma čínského socialismu (rozuměj strana tě sedře z kůže a případně tě nechá umřít hlady a ještě bude očekávat vděčnost) od komunistického hochštaplera typu filip – famr, se SLUŠELO…. právě za minulého totalitního režimu.
Tak v takové zemi jako je totalitní Čína, bych žít nechtěl
A samozřejmě pročínští komunisti a Zeman by se měli
stydět za poklonkování čínské diktatuře
Zeman absolutně nechápe, co je to stydět se za něco, co řekne. Už několikrát byl soudy usvědčený ze šíření nepravdy a lži a rozsudky zněly – omluva v médiích a zaplacení pokuty a ani jedno se do dneška nestalo. On dobře ví, že bratr v triku Babiš má také máslo na hlavě- nejenom díky své minulosti, ale hlavně díky své přítomnosti v české politice.
Být dobrovolně komunistou je celoživotní deviací ! Výjimku tvoři málo těch, co si svoje selhání včas uvědomili a zbytek života proti komunistům aktivně pracovali a vystupovali. To Zloman není a ti zločinci z KSČm dtto. Všichni z nich, co se pořád cpou někam nahoru, by měli být dosmrtně odsouzeni k provádění zemních prací při rozšiřování dálniční sitě, pomahači vrahů a také mnozí přímo vrazi.
On někdo za ten vysokánský plot s žiletkovým drátem a bezpečnostními kamerami na každém sloupku smí?
Je sice pravda,že v Číně vládna strana,která se nevim proč ,ještě stále jmenuje komunistická , kdekdo se tam ohání rudým praporem ,ale s komunismem nemá téměř nic společného.Pokud vezmeme definici,že „komunismus je vláda pracujícího lidu a společenské vlastnictví výrobních prostředků“,tak něco takového tam nemají ani náhodou.Proto mě připadá dost divné ,že v na. př. v ČT zásadně mluví vždy jen o „komunistické Číně“ a nepoužívaj oficielní název ČLR.
Jenže on komunismus v žádné zemi neodpovídal své vlastní definici. Vždy to byla diktatura stranického aparátu a nikoliv lidu.
No a co ? Celé vedení EK a EP také chválí socialismus.