Česko nadále uděluje víza na výjimku prominentním Syřanům. Dostaly je i neteře syrského prezidenta Asada
Přítomnost českého zastupitelského úřadu v Sýrii podle českého ministerstva zahraničí „nelze interpretovat jako upřednostňování jakékoliv ze stran syrského konfliktu“ ani jako legitimizaci současného režimu syrského prezidenta Bašára Asada.
Ministerstvo zahraničí to napsalo v odpovědi na dotazy HlídacíPes.org. Redakce se zajímala mimo jiné o to, zda česká diplomacie nezmění svůj postoj k působení v Sýrii poté, co vyšetřování Komise pro vyšetřování válečných zločinů s mandátem Rady bezpečnosti OSN počátkem září potvrdilo, že jarní útok chemickými zbraněmi provedla Asadova armáda.
„Vyšetřovací komise se ve zprávě zabývá porušováním mezinárodního humanitárního práva v syrském konfliktu a uvádí konkrétní případy jeho porušování všemi stranami konfliktu,“ odpovědělo ministerstvo zahraničí s tím, že v zemi stále probíhá šetření Organizace pro zákaz chemických zbraní i OSN.
„Na úrovni EU a OSN ale jednoznačně zastáváme pozici volající po vyšetření a potrestání zločinů podle mezinárodního práva,“ říká za ministerstvo zahraničí mluvčí Irena Valentová.
Česká brána pro Asadovy věrné
Zastupitelský úřad České republiky v Damašku, který už od roku 2010 vede velvyslankyně Eva Filipi, podle ministerstva „hraje důležitou roli při poskytování cílené humanitární pomoci, která plyne do Sýrie od počátku konfliktu“.
Související články
Česko jako klidný přístav pro prominenty Asadova režimu. Přijíždějí na léčení a odpočinek
Věřím jen tomu, co sama vidím, říká česká velvyslankyně ve válčící Sýrii
Právě humanitárními důvody a blíže nespecifikovanými zahraničně-politickými zájmy také ministerstvo zahraničí vysvětluje praxi udělování víz takzvaně na výjimku velvyslance.
Jak už dříve upozornil HlídacíPes.org, do Česka za dobu trvání války v Sýrii přijela na zotavenou, na léčení i na oficiální návštěvu řada blízkých spolupracovníků Bašára Asada. Branou je pro ně právě české velvyslanectví v Damašku. Řadoví Syřané musejí s žádostí o vízum do Libanonu.
V letech 2013 až 2017 vydal zastupitelský úřad ČR v Damašku 309 schengenských víz. Víz s omezenou územní platností jen pro území České republiky bylo ve stejném období 95.
„Valná většina víz, která byla udělena na našem úřadu, vycházela z požadavku Bruselu a Švýcarů, a to jak víza pro vládní, tak opoziční delegace na opakovaná ženevská jednání,“ odepsala na dotaz HlídacíPes.org přímo velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi.
Další kola jednání za účasti jak zástupců současné syrské vlády, tak zástupců opozice, se mají konat v Ženevě během podzimu.
Podle informací HlídacíPes.org jsou mezi těmi, kteří víza do Česka už dříve dostali, i blízcí spolupracovníci prezidenta Asada. Například Luna Al Chebelová – mediální poradkyně syrského prezidenta či Rana Obied – zástupce ředitele Asadova prezidentského protokolu a řada dalších.
Konkrétní jména ministerstvo zahraničí ani velvyslankyně Filipi komentovat nechtějí.
„Neděláme ale nic, co by poškodilo dobré jméno České republiky a našich spojenců,“ ujišťuje velvyslankyně Eva Filipi.
Víza pro neteře prezidenta Asada
Od července, kdy HlídacíPes.org o vydávání víz informoval, přibyla podle diplomatických zdrojů redakce i další jména.
Například Buchra a Aniseh Chawkat, neteře prezidenta Bašára Asada; vízum do Česka získal i Rida Jawad, podle dostupných informací syn Asadovy poradkyně Buthainy Shaaban. Ta je už od června 2012 na sankčním seznamu EU.
Podle informací HlídacíPes.org také Česká republika po komplikovaných jednáních s cizineckou policií udělila víza čtyřčlenné kurdské rodině (žádost šla přes velvyslanectví v Damašku). Byla to rodina Ismailových s nezletilými dětmi pocházející z města Hasaka. Vízum bylo uděleno na 30 dní a na jeden vstup do ČR, rodina však cesty do Česka obratem využila k odchodu do Německa.
Ani tato konkrétní jména a okolnosti ministerstvo zahraničí nijak nekomentuje. „S ohledem na ochranu osobních údajů není možné poskytovat informace ke konkrétním žadatelům,“ opakuje mluvčí Irena Valentová.
Česko jako zástupce zájmů USA v Sýrii
Přístup k diplomatickému zastoupení přímo v Sýrii se v rámci zemí EU různí. Česká republika v Damašku setrvává od počátku konfliktu na úrovni velvyslance, velvyslanectví Bulharska a Rumunska jsou zastoupeny na nižší úrovni chargé d´affaires. Nově bylo v Damašku otevřeno velvyslanectví Polska.
Svá velvyslanectví v Damašku naopak v souvislosti s válečným konfliktem uzavřely Belgie, Francie, Německo, Nizozemsko a Velká Británie (ta Sýrii pokrývá z Libanonu). Velvyslanectví Dánska, Španělska, Švédska a Itálie mají v Sýrii jen místní syrské síly a diplomaté sídlí v libanonském Bejrútu.
Jen Česko ale zároveň zastupuje v Sýrii zájmy USA jako takzvaná „US protective power“.
Z neformálního rozhovoru HlídacíPes.org s pracovníky americké ambasády v Praze vyplývá, že americká strana české působení v Sýrii považuje za smysluplné a užitečné.
Na druhé straně, jak upozorňuje například poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal, USA sice českou stranu chválí, ale například o svých náletech na syrské pozice předem informovaly Rusko, nikoli však Českou republiku.
Ve spolupráci se serverem Sinopsis.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)