Česká politika poprvé vidí naštvanou půlku společnosti. Doteď ji potřebovala jen ve volbách
KOMENTÁŘ. Polistopadová česká politická scéna sklízí plody třiceti let „hry na parlamentní demokracii“, ve které formální dodržování rituálů zastíralo neschopnost vůbec vnímat nadřazenost služby potřebám a zájmům státu a společnosti.
Sehnat v jakémkoliv desetimilionovém společenství ve věku informačních technologií a sociálních sítí sedmdesát tisíc nespokojených lidí není problém. Pokud jde o dobu definovanou válečným konfliktem, dvacetiprocentní inflací a téměř existenciálními obavami o přežití blížící se zimy, je to hračka. Nedávná protivládní demonstrace na Václavském náměstí by proto neměla být překvapením.
Přičtěme panické bezkontextové reportování médií o cenách energií, absurdně rozvracečské chování parlamentní opozice ANO a SPD a přidejme vládní impotenci v komunikaci otázek domácí „politiky“ vůči společnosti.
A přestaňme se divit průzkumům veřejného mínění, ukazujícím, že nadpoloviční většina voličů hystericky hledá viníka svých obav a přiklání se k radikálním řešením, ohrožujícím nejenom demokracii, ale přímo existenci českého státu a evropské stability.
Nebo snad na Václavském náměstí nebyli bývalí voliči Václava Klause, Miloše Zemana, Jiřího Paroubka, Mirka Topolánka a dalších z plejády smutných tváří posledních třiceti let?
Umění demokratického dialogu a hledání konstruktivních argumentů pro nejlepší dosažitelná řešení problémů společnosti, vymýcené bolševickým režimem a jeho školstvím, se v přihlouplé polarizaci „demokratické“ a „svobodné“ diskuze zvrhly v ubohé mediální faulování bez konce a otravné, nejenom parlamentní, obstrukce.
Ani jedna z českých politických stran nedokázala za více než třicet let postavit skutečně respektovaný institut nebo systém vzdělávání a přípravy regionálních a mladých politiků. Jalové ideologické sliby nahrazovaly program a úctu k pravidlům a vytváření umělých kultů „lídrů“ ničilo samu možnost vnitřní diskuze stran či skutečné diskuze s občany.
Dokud o nic nešlo…
Celá ta hra na demokracii fungovala, dokud o nic nešlo. Střídání domnělé levice se stejně domnělou pravicí stačilo přikrýt společné masové rozkrádání státu politickou elitou, opevnění navzájem propojených a kryjících se mafií v politice, justici, sportu, a všude tam, kde se dalo vydělat na nadřazení známostí nad zákony a pravidla.
Související články
Jan Urban: ANO jako servis pro Babiše, protofašistická SPD a těžká hlava pětikoalice
Teď se postkomunistická česká politika poprvé v moderní historii potkala se skutečným problémem a především s iracionálně naštvanou možná více než polovinou společnosti, kterou až dosud kromě volebních kampaní nikdy k ničemu nepotřebovala. Nepotřebovala ji slyšet, ale především ji nikdy nepotřebovala vychovávat k pocitu spoluúčasti a spoluzodpovědnosti za zemi.
Tato společnost vůbec poprvé od pádu komunismu zažívá pocit osobního ohrožení. Její nemalá část je v neznámé situaci nejistoty ve zmatku a obavách z budoucnosti. Potřebuje slyšet jasné informace a získat pocit, že lidé v této zemi patří k sobě. Že v krizi, ať už její dopady budou sebetvrdší, nikdo nezůstane opuštěn a bez pomoci. Třicet let politika v této zemi takovou důvěru nevzbuzovala. Společenství ji vnímalo jako nutné zlo, ale důvěru hledalo jinde.
Václavák i s voliči Zemana, Klause, Topolánka
Nevěřím-li v krizi politikům či náboženským přikázáním, volajícím v každé životní situaci po pokoře a mírnosti, hledám si vlastní informace a společenství stejně naštvaných a znejistělých. A nikdy si nepřiznám, že v době internetu a hybridních vedení konfliktů se v té chvíli stávám ideálním materiálem pro cílenou politickou manipulaci. Stačí připomenout, že informace z internetu si ověřuje méně než pět procent uživatelů. Zbytek je přijímá, a díky algoritmům i vyhledává, převážně na základě emocí.
Podle novějších informací je vnitrostranický „lánský puč“ v ODS konzultován jak s Milošem Zemanem a jeho týmem, tak i s Václavem Klausem.
V této krizi ale sklízí úrodu svojí třicetileté lenosti a hlouposti vedle politiky i občan sám. Až dosud vnímal politiku jako fotbalové utkání, na které se může dívat, ale necítí sebemenší spoluzodpovědnost. Hloupost, s jakou český volič desítky let bez protestu přijímal korupci či prvoplánové dělení všeho na pravicové či levicové, volil zkorumpované hvězdy ODS, ČSSD, KSČM, aby nakonec podlehl marketingovému mýtu Andreje Babiše, brala dech. Nebo snad na Václavském náměstí nebyli bývalí voliči Václava Klause, Miloše Zemana, Jiřího Paroubka, Mirka Topolánka a dalších z plejády smutných tváří posledních třiceti let?
Společnost v krizi potřebuje víru a důvěru v autoritu. Víru ve vlastní síly a důvěru v autoritu a spravedlnost systému, ve kterém žije. V našem ústavním systému a kulturní tradici tato úloha patří především hlavě státu a vládě.
Zbabělý, zmatený a zbytečný prezident Miloš Zeman se ani neodvážil v největší krizi moderního českého státu oslovit z moci svého úřadu svoje spoluobčany. Zde však po všech dosavadních zkušenostech říkám – buďme rádi.
Sebevražedná vzpoura „staré ODS“
Vládu, a především její nejsilnější politickou stranu ODS, ale rozdírá těžko pochopitelná a otevřeně sebevražedná vzpoura Hradu – a tedy i Václavu Klausovi – blízké skupiny „staré ODS“ (Pavel Blažek, Martin Kuba, Pavel Drobil, Marek Šnajdr), která začala už otevřeně podrývat autoritu premiéra Fialy.
HlídacíPes.org o tom ostatně psal už nedlouho poté, co letos v dubnu zvolil sjezd ODS Petra Fialu jednomyslně předsedou strany. Dostal tehdy 510 hlasů a ani jeden nebyl proti nebo se nezdržel.
Skandalizace menších koaličních partnerů měla rozbít vládní koalici a s podporou Hradu vytvořit „vládu národní jednoty“ společně s ANO. Tehdy ještě populární Petr Fiala měl být odsunut na Hrad.
Podle novějších informací je vnitrostranický „lánský puč“ v ODS konzultován jak s Milošem Zemanem a jeho týmem, tak i s Václavem Klausem. Vzhledem k radikální proměně voličských preferencí a propadu popularity Petra Fialy je dnes už preferován jeho odsun do Bruselu jako náhradníka za eurokomisařku Věru Jourovou.
Jen těžko si lze představit nezodpovědnější jednání a pro ODS sebevražednější scénář. Příští týdny ukáží, nakolik je vládní pětikoalice opravdu schopna přes všechny obtíže navrátit do společnosti a české politiky klid a přinést onu tolik slibovanou změnu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
97 komentářů
Začnu od konce:
ODS se od odchodu Václava Klause proměnila ve středolevou politickou stranu, v podstatě zaměnitelnou se sociální demokracií. Pro pravicové, ale dnes asi už pro podstatnou část středových voličů je prostě stejně volitelná jako ČSSD, nebo rovnou KSČM. ODS se buď vrátí „ad fontes“, tj. někam k umírněné pravici, nebo se od ní taková strana odštěpí (bezprostředním efektem bude ztráta 108 hlasé většiny v PS PČR). Nebo zanikne a dopadne podobně jako ta ČSSD. Takže onen „puč“ je záchrannou akcí v 11.55
Autor sám přiznává, že na vládní politické scéně je etablováno „masové rozkrádání státu politickou elitou, opevnění navzájem propojených a kryjících se mafií v politice, justici, sportu, a všude tam, kde se dalo vydělat na nadřazení známostí nad zákony a pravidla“.
A současně se diví tomu, že se našlo 70 000 (podle leteckých snímků a specializovaného SW na počítání hlav kolem dvojnásobku) lidí, kterým zločinné aktivity těchto „elit“ vadí natolik, že přišli na ten Václavák. On je rozdíl mezi tím, když se krade za relativního dostatku a když se ty samé rozkrádačky dějí za nástupu svrabu a bídy. Což mohlo být bezprostředním spouštěčem této reakce.
Pamatuji ze základní vojenské služby (u relativně malého útvaru, praporu, a to ještě část sídlila u jiného útvaru) mi kolega voják z povolání řekl o jednom praporčíkovi: „On byl původně u nás, ale moc kradl, a tak ho přesunuli k velkému útvaru (několik pluků), kde to není tak vidět.“
Takže přesun do Bruselu je přesně v duchu této komunistické filosofie (nepodezřívám pana profesora, že krade, ale z toho, že nehledí dost důrazně na prsty lidí okolo sebe, nebo nemá možnost je přes ty prsty praštit a současně dost kuráže je „propíchnout“ svým odstoupením).
A k tomu, co pan autor uvádí na začátku, asi tolik, že žádná komunikace nemůže pokrýt uměle vytvářenou bídu. Lidi nejsou blbí a vidí, co vidí. Mohou i porovnávat s poměry v sousedních státech. A vidí to, že ono Masarykovo heslo „Nebát se a nekrást“ naše „elity“ „vylepšily“ vypuštěním toho „a ne“.
Takže už zase omlouváme neschopného blbce a chystáme mu teplé místečko v Bruselu. co tak aby šel učit, pokud bude někdo o jeho rozumy stát.
Nerozčilujme se otázkami hospodářskými a politickými – problém dneška není jen hospodářský a politický, nýbrž především mravní. TGM(1850–1937)
„Někomu velmi dobře pasuje do hry, že se lidé nenávidí, že se kalí voda. Mezitím, co se hádáme o hloupostech, se totiž výborně krade – prodává, kupuje, kšeftuje a podvodničí neobyčejně nádherným způsobem.“ — Karel Kryl český písničkář 1944 – 1994
Voda se nekalí. Voda je zakalená někým mimo naši politiku. Jen reakce naší vlády na to zakalení je zcela nesmyslná.
(Středo-)levicovou stranou se ODS nestala po odchodu V. Klause. Takovou ji totiž už založil. To, že si nechal říkat „konzervativní“, nic nemění na tom, že v reálu žádné konzervativní kroky v životě neučinil.
Klaus ji alespoň částečně udržoval v linii podpory volného trhu a dalších, spíš pravicových, prvků ekonomiky. Po jeho odchodu začla budovat socialismus eurounijního typu.
Opravdu jen velmi částečně.
Prostě, v raných devadesátkách jsem ODS dvakrát volil. Dnes bych to hodil raději i těm komunistům coby menšímu zlu.
„Ani jedna z českých politických stran nedokázala za více než třicet let postavit skutečně respektovaný institut nebo systém vzdělávání a přípravy regionálních a mladých politiků“. Podle autora máme málo politologů? A co MU pana Fialy?
MU je státní univerzita. Zásluhou pana profesora (mj.) vznikla fakulta humanitních studií, produkující negramoty, co nespočtou trojčlenku a mají představu, že změnu fyzikálních zákonů je možné provést hlasováním. A když to nepůjde v Parlamentu ČR, tak v Europarlamentu, nebo v OSN 🙂
A „výkvět“ podobně smýšlejících osob máme nyní ve vládě, a podle toho to tady také vypadá.
Dokonale formulované!
Skvěle vystiženo. Hlavně, že mají tituly. Chybí jim ale zdravý rozum a schopnost pružně řešit problémy a dělat reálnou politiku.Akademici.
… no ale počkejte, počkejte… Co tedy ten faktický skutečný přínos pro HDP státu, protože co věta těchto politologů vypuštěná do prostoru, tak se hrnou objednávky z celého světa.. Tedy žádné hřebíky na vývoz, ale moudra z MÚ nás budou živit… A to je ten nevyčislitelný příspěvek od Fialy všem nám…
Pokud nás něco z MU bude živit, tak jsou to programy z biomedicínské oblasti. Ne z oboru pana premiéra a podobných.
Bohužel, řada mladých výzkumníků z přínosných oborů posléze odchází z Česka, i z EU, protože jsou pro ně nesnesitelná nesmyslná omezení, které na řadu praktických uplatnění tohoto výzkumu nasadila EU. Odcházejí do USA, Číny, Japonska, ale i Ruska.
Ti absolventi, vyhnaní nesmyslnou politikou EU pod taktovkou zelených pologramotů, ovšem živí ty své cílové státy, a ne nás. Nás může maximálně hřát potěšení z toho, že se nějaký Čech velmi dobře uplatnil v cizině v oboru vývoje či aplikace GMO, například. Letos v zimě se to bude docela hodit 🙂
po dlouhé době souhlasím s hodnocením….
Naprosto přesné!
Promiňte, ale to, co jste napsal, jsou docela urážky. Dokud vykřikovala „Pražská kavárna“ s Milionem chvilek, bylo vše v pořádku, ale když se konečně ozvou ti, co tu vládnoucí svoloč léta trpěli, tak se jedná o lenochy? Opravdu si musíme nechat všechno líbit? Současná vláda vypustila za těch pár měsíců tolik prázdných a hloupých slov, že by se opravdu mohla vznášet jako ta pověstná holubička. Bohužel nevidím žádné smysluplné činy.
Zásadní problém skutečně je absence smysluplných činů. Jediný státnický čin, který je za naší vládou vidět, je dohoda s Polskem o dole Turów. A to je na skoro tři čtvrtě roku vlády trochu málo.
Ruská agrese proti Ukrajině je záležitost starší než půl roku a už hned první den musel i Pepek Vyskoč pochopit, že odvetou Ruska za sankce bude přiškrcování ropy a hlavně plynu. Protože nic dalšího na nás Rusko nemá, dalším krokem jsou až atomovky.
A i ten Pepek Vyskoč ze Švejka by už půl roku makal jak oteklý na tom, abychom co nejvíc snížili závislost na ruském plynu a ropě, zatímco naše „skvělá“ vláda neudělala v této věci naprosto nic.
Už jsem tady napsal mockrát, že mohla
– provést návrat k uhlí
– zlikvidovat emisní povolenky
– zrušit podporu OZE včetně nuceného výkupu elektřiny z nich za nadtržní ceny
– zahájit přípravu těžby našeho břidličného plynu
– v nějakém zrychleném režimu zahájit stavbu dalších jaderných bloků
Tak by jednala vláda, kterou má smysl podporovat. Protože tato vláda takto nejednala, má smysl podporovat její pád.
Národně-státním problémem je, že taková vláda, jakou si představujete (ostatně já také), v dohledu prostě není.
Proto si jich budeme muset vystát na těch náměstích, nebo vycinkat klíči.
Stačí citovat z knihy historika V. Lišky, Záhady druhé světové války: „Různými formami vyvlastnění, arizací nebo odkupem se Němci v krátké době zmocnili téměř všech odvětví českého předválečného průmyslu a protektorát se tak změnil v kolonii Třetí říše. Pod plánem … který začali nacisté po okupaci ihned realizovat, se ve skutečnosti skrývalo drancování české ekonomiky“. Mohu k tomu jen dodat, že všestranné drancování, včetně drancování demografického, započal v roce 1992 ještě před vstupem do EU ekonom V. Klaus. V. Klaus jako ministr financí a následně premiér vlády. To, co se tady dělo a děje posledních 30 let, se děje pod taktovkou ekonomů, kteří neumí řídit stát a bank, které zde prosazují sociální reformy, které sice nic neřeší, na kterých ale mohou banky hodně vydělat.
Zapomněl jste dodat, že investory ze zahraničí lákaly všechny polistopadové vlády., jinak by hospodářství neoživily a nevytvořily potřebná pracovní místa. Důvodem byla hlavně slabá investiční síla na straně českých podnikatelů. Bylo to logické a nadmíru správné rozhodnutí. Vlády také privatizovaly státní majetek, aby vykryly shodky ve státní kase. Bohužel ne všechny privatizace dopadly dobře a vyhnuly se podezřením z korupce nebo zachránily upadající podnik. Tak to ale chodí, když se privatizuje jak se říká ve velkém.
Mikuláš
Nadpis a celý článek vyvolává skvělou naději, pokud by tomu tak bylo a doufejme, že ano. Snad už to voliči naznačí v komunálních volbách a vládní paskvil se odporoučí do dějin.
Problém není naštvaná společnost, část je naštvaná vlastně pořád! Problém je neuvěřitelně nízká sebereflexe naších občanů i politiků. Vůbec nechápou, že mají velký kus viny na dnešní špatné energetické situaci svou nepodporou obnovitelných zdrojů a dalších změn k zmírnění závislosti na ruském plynu a ropě!
OZE jsou vyrovnávány ruským plynem. Bez plynu (a laciného, tj. ruského předválečného) nemá cenu vůbec nějaké OZE provozovat, protože jen šíleně destabilizují energetickou soustavu a hrozí blackoutem. Pochopitelně, mimo vodních elektráren, které se ale tlučou (jejich využívání) s vodohospodářskými požadavky – viz před pár lety skoro totálně vypuštěná Vranovská přehrada, kdy se dal suchou nohou navštívit původní Bítov (tedy to, co z něj zbylo).
Nicméně fotovoltaika a větrníky zvyšují závislost na plynu a při současném divokém růstu jeho ceny si je prostě nemůžeme dovolit (a už na to začínají přicházet i Němci).
Co má znamenat to „rozvracečské chování SPD a ANO“ ?Proberte se autore!Takto se chová každá opozice,zvláště když vidí „slepenec“ pětikolka se vůbec nestará o zájmy národa/lidí a haje si na lvádu Ukrajiny.
Svatá pravda.
Nejlepší článek co jsem za poslední dobu četl . Jen tak dál .
Nebuďte tak jedovatý, to si autor nezaslouží, snaží se.
Fialu už dávno nikdo v ČR nepotřebuje! Mocní už dávno udělali opatření.🤔
Asi nezbyde nez si nalit cisteho vina: Ceska republika neni Nemecko ani Francie ani Anglie apod. CR je postkomunisticky stat uprostred Evropy jehoz obyvatele zili. kteri pred 1.sv valkou byli 300 let v Rakousku Uhersku, ktere nenechalo Cechy se svobodne rozvijet jako to delaly jine narody. Je mozne na necem takovem stavet? Ja myslim ze ano. Cesi se uci rychle. Jakou nejlepsi demokracii jsme schopni vybudovat? Jak moc jsme schopni se priblizit zapadu a jeho bohatstvi?
Jenže zeměpisný Západ je dnes v totálním úpadku, politickém i ekonomickém, zaviněném stalinisticko maoistickými „osmašedesátníky“ v jeho řídících strukturách. Chceme-li bohatství a prosperitu, musíme se od něj odtrhnout a ten Západ si vybudovat sami a zde. Jinak spadneme do socialistického marastu, z jakého jsme se horko těžko vyhrabali v roce 1989, navíc horšího o ekologické blbnutí na kvadrát.
Dokdy budeme “postkomunistický” stát ?? Myslím, že už je čas dospět a přestat se pořád vymlouvat a schovávat za komunisty. Tato nálepka mne nedokonale vadí a irituje.
Ona je to spíš výhoda. Uvědomte si, že mentálně a hlavně znalostně nekompetentní vlády (o morálce ani nemluvě) mají „nepostkomunistické“ státy už někdy od přelomu 80. a 90. let minulého století, zatímco u nás se taková vláda etablovala až nyní, což nám zajistilo třicet let k dobru.
Je cas prestat podlehat frustraci a stanovit si nejake pro nas splnitelne cile v tom smyslu, jake mame moznosti a jak dosahnout toho abych se jako narod meli co nejlepe v ramci nasich moznosti.
Zapad cela staleti stavel svoje bohatstvi na kolonialismu, ktery neskoncil, akorat zmenil podobu. Zapad zije z toho, ze vysava jine a dela to i dnes. Co udelat proto, abychom nemuseli byt vystaveni necemu takovemu a spousta lidi nemusela pracovat opravdu za velmi male penize jako ta nejlevnejsi namezdni sila. V Nemecku se CR prezdivalo „mala Cina“. Takto se na nas divali.
Souhlasím. I proto mi tak vadí to alibistické přijímání názoru, že jsme “postkomunistický” stát. Sami sebe stavíme do podřadného postavení a viníme z toho někoho jiného . Komunisty, kteří už jsou 33 let (!!!) pryč. A pak se jako to mírně retardovaného dítě spoléháme, že se o nás někdo ( z čirého altruismu asi, že ??! ) postará. A tak horlivě naslouchání tomu, co se v Bruselu jen šustne. Nejhorší na tom je, že to snad 90% obyvatel ČR nejenom nevadí, ale snad i vyhovuje.
Spolustraníci ohrožují Fialovu autoritu?
A svou zradu páchají lstivě, bez soucitu?
Premiéra okrádají o jeho skvělé renomé?
No, stane-li se šéfem stvoření tak pitomé,
potom nezbývá než pro záchranu partaje
obětovat osla, který straně volby prohraje.
Premiér Fiala není žádný politický génius,
byť svým designem umí uspokojit něčí vkus,
ale ten kdo od vlády neočekává módní kreace,
koho nebaví politika ve stylu smutné legrace,
komu neimponuje premiér coby snobský dandy,
kdo si zoufá, že zemi vládnou zločinecké bandy,
pro toho Fiala bude viníkem všech potíží a krizí.
A co s ním, jsou-li pro něj důležitější zájmy cizí?
„absurdně rozvracečské chování parlamentní opozice ANO a SPD“ – jj, tato věta se hodila na ODS, TOP 09, STAN a Piráty již před čtyřmi až osmi lety. Velmi dobře si to pamatuji. ANO chtělo spolupracovat s tzv. demokratickými stranami, hlavně s ODS…a co se stalo. Nezměrná dehonestace p.Babiše, anynymní udávání (Julius Šuman, kdo se za ním skrýval?), neustálá trestní oznámení, táhnoucí se 7 let, vyslovování nedůvěry apod. Zkrátka, čím víc bylo hůř (covid a zavírání hranic), tím větší měli radost z ODS a dalších. Zajímalo by mne, kdo z dnešních vládních činitelů a poslanců odevzdává celý svůj plat na dobročinné účely. Co budete říkat, až Babiš vyhraje soud za „Čapák“? Ve Francii také pohaslo trestní stíhání, český „papers“ také utichlo, jen to pomohlo bývalé opozici. Proč fandím ANO, protože ostatní strany intrikují, pomlouvají a jsou zákeřný. Viz nové bilboardy od ODS zobrazující Babiše.:(
pekna snuska blabolu. proc by melo ODS spolupracovat s ANO na vladni urovni? neni duvod, je to rozhodnuti ODS a je spravne takze pak ma ANO smolika a neda se svitit.
ohledne Babise a jeho kauz – tahnou se tak dlouho,protoze byl ve vlade,jakmile prisel o vykonnou moc,je tu soud, a nahoda to neni. jak dopadne soud,nikdo nevi,ale uz to je velky provar pro politika, a mel by automaticky skoncit, dokud se neocisti a ne jeste pomyslet treba na to,ze by mohl byt prezident,to je naprosto absurdni,ale u nas je to stejne mozne. Navic tu mame jeste reklamni vetev Capiho Hnizda,coz je jasny podvod a dost mozna,ze se to prave u soudu vse objasni a propoji, bylo by divne,kdyby z toho nejak vyklouzl,ale stat se to muze i to,ma penez jako malokdo tady. a ohledne stihani ve Francii – jste vedle jak ta jedle, francouzske organy nedavno oznamili, ze tu velmi podezrelou transakci ktera smrdi at uz pranim spinavych penez,nebo danovym unikem, tak ji vysetruji,takze nic neutichlo, prave naopak!
… jak byla souzena „reklamní větev“ Čapího hnízda v Německu ? Tam odsud byl první odkaz o reklamě… Při rychlosti soudů v Německu by už dávno celá věc „reklamy -nereklamy byla dávno hotova, ale se tam nic „nesoudí..“
Nemci dali podnet nasim organum, ze je podezreni na danovy unik, majitel a odpovedny je totiz tady..ale ten byl zrovna u moci a mel pod palcem MF, tak to jeho lide zametli..tak to bylo
… ale to je o voze a o koze… Já píšu o vyšetřování v Německu – bylo nebo nebylo ? Jak by mohla česká policie šetřit jako trestný čin odeslané prostředky na reklamu z Německa, které německá fin.správa uznala jako řádné. Pokud by to neuznala v Německu tak by to tam musela ta jejich finanční správa vymáhat…. To je jako když tady firma- „německá dcera“ udělá nějaký daňový přečin, že pošle zpět „německé matce“ rozporuplnou částku, kterou náš FÚ neuzná – tak to přece náš FÚ bude vymáhat tady po té „německé dceři…“ Já od počátku této (pseudo)kauzy uvádím, že pokud to bylo v Německu uznáno (byť s upozorněním), ale uznáno, tak v Německu to je de iure v pořádku a není co soudit… Ať se prokáže krádež těch 50ti milionů – to se ale neprokáže protože ty peníze tam byly třeba prostavěny v chodnících, zábradlí, v cestách, apod. apod. . Trestný čin je klasicky „ukradnutí pro osobní prospěch “ – a to tady nebylo.. Řeší se pouze jestli to byla malá firma nebo nebyla… Agrofert tehdy „kantýny“ jako hlavní (ale i vedlejší) činnost neměl, tudíž lze to brát obrazně jako „zkoušku“ v jiném oboru… Etika neetika – soud musí zkoumat právo v době kdy se to stalo a nemůže soudit dle dojmů některých aktivistů, kteří by Babiše nejraději nechali popravit…
Myslím, že je to trefně zhodnoceno. Není čas ani na vnitrostranické ani mezistranické bojůvky. Jednak je to opravdu o osobní zodpovědnosti každého z nás jako platného člena společnosti i jako voliče. Ale vnímám to podobně, ani za víc než 30 let jsme jako český národ, natož pak střídající se politická scéna nepochopili masarykovskou demokracii a spoluzodpovědnost jedince za celek. Hra na hledání viníků a svalování viny jeden na druhého, ničemu nepomůže a nic nevyřeší. Stejně tak laciné navyšování státního dluhu. Současná vláda je skutečně postavena před situaci, která tu od sametové revoluce nebyla. V první řadě musí začít srozumitelně a často komunikovat jednotlivé kroky, tak aby byly pochopitelné pro každého jednotlivce. Jinak tím prohlubuje prostor pro extrémismus a rozdělení společnosti, tak jak ho v současné době vidíme.
Já se obávám, že právě ti občané na Václaváku tu spoluodpovědnost chápou, zatímco naše vláda nikoli.
Smutné, a zase smutné.
Zase, skoro všechno je to pravda, až na ten závěr. Protože, a říkalo se to už v antickém Řecku, Hic Rhodus, hic salta.
Neboli, kdy jindy než teď by měli povstat ty skutečné elity, ti skuteční a důvěryhodní lídři demokracie, aby ted vyvedli národ ze současné krize.
Ono je jedno odkudkoliv, zda si konečně politické strany napříč spektrem najdou nějaké odborníky ve svém okolí, nebo se přihlásí nějací akademici (ale prosím z technických oborů), nebo je vytáhnou nahoru demonstrující lidé z náměstí.
Ale je to poslední možnost, protože potom už nebude mít parlamentní demokracie na svou obhajobu nic, jen to, že se neschopní partajní papaláši střídají u vlády po čtyřech letech , a někdy ani to ne.
A tahle Fialová vláda je stejně – nebo i v´íce neschopná, než ty předešlé. Namísto toho aby cokoliv efektivně řešila, se omezuje jen na ignorování a urážení nejen svých oponentů, ale i občanů a jejich potřeb.
A že to píše i pan Urban, tato vláda padne, resp. bude odvolána svými stranami (nezávislí odborníci to odhadují tak do konce roku), jenže to už bude pozdě,
co bude dál s tímhle státem se odhadnout nedá
Tyto demonstrace nespokojenosti – podotýkám nespokojenosti, ne demonstrace kvůli jednomu člověkovi Babišovi – se konají především za pravicových vlád. Stačí si vzpomenout na vládu Petra Nečase, kdy bylo na Václavském náměstí ještě více lidí. A padaly hesla jako: „Kalousku, nebudem mít na housku.“
Vytvoření petikoalicni Fialovy vlády je projekt proti Babisovu ANO. To se sice podařilo, ale nastal zásadní obrat po 24,2, kdy začala „speciální operace na Ukrajine“. Rusko má střídavě úspěchy a neúspěchy, podpora Ukrajiny je neobyčejně nákladná a do jisté míry akceleruje inflaci v celé EU, ale i USA. Fialova vláda nezvládá ekonomickou a diplomatickou situaci na Ukrajině, vsadila vše na jednu kartu, Rusko musí být poraženo, je to vabank, který se vymsti. Takový mandát Petikoalice nedostala, aby vyprazdnila municaky a banky a tiskla inflační peníze. Energetická krize otevřela lidem oči a zavládla nestabilita a obavy lidi z jednání vlády a celé vládnoucí garnitury. Premiér Fiala si je vědom situace a nehodlá ustoupit ani o pid, ale nedaří se. Volby do komunalu ozrejmi situaci, ale to bude tak vše, situace se bude zhoršovat s postupujícím zimním počasím. Dalším faktorem bude volební kampaň a volby prezidenta, to už se odhalí situace na dřeň. Situace nemá dobrá řešení, budou nás ovlivňovat zahraniční vlivy a vláda bude lavirovat a ekonomická situce se bude zhoršovat. Další vývoj je nepredikovatelny je mnoho ovlivňujících faktorů, to vede k turbulencim, které budou těžce zvladnutelne.
Já se obávám, že pan premiér, při svém vzdělání naprosto nedotčený exaktními vědami, nemá na pochopení vážnosti situace. Obávám se, že inteligentnější absolvent ZŠ je na tomto poli lucidnější. Zejména, pokud pracuje v nějakém provozu založeném na vytváření hodnot, a ne na tlamocvicích.
Dovolím si připomenout starou moudrost, která se mi vrací stále častěji při pozorování našeho politického vývoje od listopadu 89: „Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.“ Bohužel.
Tuhle vládu si zaslouží ti mladší,vzdělanější a bohatší z velkých měst!
Co ale my ostatní,kteří jsme slepenec nevolili?
Při řešení následků zdražení plynu vláda zaspala. Jenže ten plyn nezdražila vláda nebo Petr Fiala. Ten plyn zdražil Putin a toho si nějak žádný z řečníků, ani žádný z protestujících nějak nevšiml. Toto od žádného z řečníků na Václavském náměstí nezaznělo. Naopak se řečníci snažili vyvolat dojem, že to byla vláda, která ten plyn zdražila. A to rozhodně není pravda. Na Václavském náměstí se protestovalo proti následkům. Příčiny nikomu nevadily. Lékař, který by se zabýval pouze následky a nezabýval by se příčinami chorob, by byl velmi špatným lékařem a jeho léčení by postrádalo smysl.
Plyn (nabídka na světovém trhu) zdražoval už cca 3/4 roku před vpádem Putina na Ukrajinu. Mohli za to především spekulanti s emisními povolenkami a blbnutí na kvadrát s Green Dealem.,
Mj. z důvodu toho druhého nemáme plynovod z ložisek na mořském dně u břehů Kypru a Izraele do Řecka a dál do plynovodů EU, Nikdo nechce investovat někam, kde vládnou blbci, kteří mohou za pár let (=než se ta investice zaplatí) zakázat plyn. Což prohlašují sami potenciální investoři.
Plyn (nabídka na světovém trhu) zdražoval už cca 3/4 roku před vpádem Putina na Ukrajinu. Konec citátu. Ano, plyn zdražoval už před Putinovým vpádem na Ukrajinu. Ale byl to už tehdy právě Putin, který se na vpád na Ukrajinu připravoval a s cenami plynu kvůli připravovanému vpádu manipuloval Pergille. Spekulanti pouze Putinových manipulací následně využili. Ale to vy víte stejně dobře jako já.
… a já jsem si myslel dosud, že je to odosobněný trh na burze – tak jak to říkal blahem dávno tomu tržní dogmatík Tomáš Ježek, a on to prý Putin, že by tu burzu popouzel – no tak sankce na tyto burzovní lidi co nám kazí trh !!!
Tak vy jste josefe myslel? Asi jste myslel josefe velmi špatně, protože tyto teorie o trhu hlásal v devadesátých letech především Václav Klaus. Pan Ježek je nanejvýš mohl po Václavu Klausovi opakovat.
pro Skeptik : tak Václav Klaus to hlásal spíše politicky, protože byl předseda vlády, ale ten tržní dogmatik non plus ultra byl Tomáš Ježek… Ten hlásal, že až nový vlastník si má udělat „pořádek“ jak uzná za vhodné, že žádný „stát“ nemá podniky před privatizací sanovat, že je to jen a jen věcí nových majitelů… On žil v zajetí „ideálního“ trhu, který pochopitelně už jeho době tržních dogmat nebyl, ale chlubil se tím, že přeložil do češtiny von Hayeka a i Samuelsona – ti mu tedy dodávali ten jeho teoretický směr, že to může mít „otřesy“ pro blízkou společnost těch fabrik, tak to mu bylo jedno…
Jestliže pan Ježek něco takového tvrdil, pak pouze opakoval téze hlásané Václavem Klausem. Originální myšlenky Václav Klaus ve své vládě a ve své straně netrpěl. Narozdíl od vás josefe mi paměť ještě slouží. Případně se ve vašem případě jedná o úmyslné překrucování historie a o odvádění pozornosti od kopanců panem Václavem Klausem jak tehdy, tak později konaných.
Plyn zdražoval kvůli blbnutí zelených. Zcel jistě alespoň zčásti Putinových agentů.
Jenže zelení u nás Pergille blbnou už více jak třicet let a na ceny plynu to žádný vliv nemělo. A nemá to vliv ani nyní. Narozdíl od zelených Putin ten vliv na ceny plynu má.
No ne skeptiku. V tomto se vcelku shodneme. Co se to děje ?! Jinou otázkou je, proč jsme vlastně i v roce 2022 tak životně závislí na ruském plynu. A tady už to bude asi složitější. Zejména po předehře v roce 2009, kdy Rusko stoplo dodávky přes Ukrajinu. Na vině je bezesporu DE s jeho NS 1 a zejména NS 2. Jelikož každý v EU viděl co DE dělá, tak tu hrozbu zastavení dodávek z Ruska brali všichni na lehkou váhu. Snad s výjimkou Poláků…. Ale o tom ten Václavák fakt nebyl. Zajímavé je i to, že velká část těch lidí na Václaváku tvořili lidé , co chtěli, ať je stát nechá na pokoji a nestará se o ně v době očkování proti covidu. A titíž se nyní dožadují, ať ten stejný stát se o ně postará …. To je vcelku úsměvné . Na druhou stranu, je fakt, že kdyby stát dělal co má, tak na ruském plynu dávno závislí nejsme.
… no proč Rusové „stopli“ plyn v r. 2009 ? No protože Ukrajina ho kradla pro další státy za ní, ale prohlašovala, že žádný nepotřebuje …Tenkrát to odneslo nejvíce Slovensko, tehdy Ukrajina neměla ani měřáky na vstupu a výstupu…
Ale ano. S tím se dá souhlasit. Ovšem problematičnost sázky vše na ruský plyn se tehdy ukázala v plné nahotě. On ten NS 2 byl i důsledkem toho excesu v roce 2009. Snaha vyšachovat Ukrajinu ze hry. Byla to chyba. Měl se z toho vyvodit úplně jiný závěr. No co už teď. Po bitvě každý generál. Ale poučení to je.
… no tak Ukrajina uvedla – a také i Polsko, že po časovém ukončení přímých kontraktů na plyn z Ruska, už nebudou žádný plyn z Ruska odebírat… Logika tedy velí, že když nechcete plyn, který „jde“ přes jejich území, tak bude lepší aby se vybudovala náhradní trasa, která by jak PL a UA míjela… Že ale obě země protestovaly proti NS II, tak to je nepochopitelné, ale politicky tomu tleskaly třeba USA (a my také jsme mnohými politiky uváděli, NS II je projekt politický…).
Logika by velela zbavit se závislosti na tom problematickém ruském plynu, a ne se stát na něm ještě závislejší.
… ale smlouvu na dodávání plynu máme převážně ze 100% s Německem – a odkud ho oni berou, tak to nás až tak nemusí zajímat…. Smlouva je závazná…
Takže máme nasmlouvanou pevnou cenu i množství ?! To jako fakt ?! Tak tož potom su úplně klidné… Ať si ten plyn pro nás Němec sežene kde chce. Jináč bude platit jak mourovaté anebo sám mrznout, aby nám ten nasmlouvané plyn mohl dodat, že jo ?? Tak proč potom takové povyk ??
pro Pavel Liška :
… no já nevím jestli „my“ – tedy jako stát asi ne, protože na to máme obchodní dodavatele… Prodejem tehdy Transgasu jsme se dobrovolně „zbavili“ technické a obchodní infrastruktury a „nechali“ jsme to pouze trhu… Ano, nám tu povinnost zajistit plyn má pouze RWE… My žádnou smlouvu s Ruskem přece nemáme (kromě toho ČEZu, který smlouvu s Gazpromem na dodávku plynu do Dětmarovic…).
Před Babišovou vládou jsme odebírali 25% roční spotřeby plynu z Norska. Během Babišovy vlády skončila platnost smlouvy o dodávkách plynu z Norska a Babišova vláda měla smlouvu prodloužit. Nestalo se. A tak jsme tam, kde nyní jsme. Stoprocentně závislí na dodávkách ruského plynu. V době příprav na získání dotací na Čapí hnízdo ukázal pan Babiš dost velkou dávku vyčůranosti. Při řešení dodávek plynu pana Babiše vyčůranost náhle opustila.
… my odebíráme plyn z Německa a co tam Německo „namíchá“ je jejich věc, my přece už dávno žádné přímé dodávky nemáme – toho jsme se zbavili dobrovolně prodejem a dokončeno to bylo „zbouráním“ budovy Transgasu…
I nyní se nakupuje ruský plyn, jen se „změněnou identitou“ přechodem přes prostředníky.
Je to tak trochu jako když ve Třech mušketýrech radí d’Artagnan Athosovi, aby rodinný šperk „znečištěný“ od Mylady „očistil“ jeho zastavením a vykoupením.
Podívejte se josefe na mapu tras plynovodů jak z Norska, tak z Ruska. Drtivá většina vede přes Německo. I plynovod z Holandska přes Německo vede. Tu mapu si pak otlučte o hlavu, aby se vám v ní alespoň trochu rozsvítilo.
pro Skeptik
ano přes Německo vede hodně „rour“ a my víme odkud je ten plyn ?
Je vidět josefe, že jste si tu mapu s trasami plynovodů ještě o hlavu neotloukl a o nějakém rozsvícení se nemůže být řeči. Bude tak muset učinit někdo jiný. Začal jste o voze, nyní blábolíte o koze.
Jsem na rozpacích a přemýšlím, zda by vám Pergille Alexandre Dumas nafackoval, nebo by vás jako postavu zahrnul do dalšího dílu Třech mušketýrů a nechal by vás d’Artagnanem probodnout hned na začátku první kapitoly.
Skeptiku, věřím že by byl polichocen tím, že si na něho po skoro 150 letech ještě lidé vzpomínají a pamatují si dokonce i takovéhle epizody z jeho děl.
Já jsem Pergille nepsal o lidech vzpomínajících na Alexandra Dumase, já jsem psal pouze a konkrétně o vás. Vy žádným lidem nejste.
Skeptiku, odborníci tvrdí (a nemám důvod jim nevěřit), že norský plyn je natolik jiný než ruský, že se na něj v některých způsobech využití musejí předělávat příslušné mašiny. Takže důvodem neprodloužení smlouvy s Norskem mohla být i odlišná kvalita tohoto plynu.
Kdyby tomu tak bylo Pergille, pak by takové tvrzení bylo tím prvním a velmi hlasitým argumentem, s kterým by Andrej Babiš a jeho vláda vyrukovali. Jenže jediným Babišovým argumentem bylo více či méně ticho pop pěšině. Nehledě na to, že až do vypršení smlouvy o dodávkách norského plynu v době Babišovy vlády jsme norský plyn spotřebovávali bez jakýchkoliv problémů, aniž by si na norský plyn kdokoliv stěžoval. Opět tedy plácáte bludy Pergille, jako už tolikrát.
Skeptiku, bohužel, zemní plyn z jednotlivých zdrojů se vzájemně liší. Pokud odborníci tvrdí, že pro některá zařízení je to důležité, nevidím důvod jim nevěřit. Pak je přechod na jeden plyn racionálním opatřením z hlediska logistiky.
Vím rovněž, protože na to mám postgraduální kurz (o rizicích ionizujícího záření pro populaci), že zemní plyn z některých zdrojů obsahuje radon a nedá se postit do domácností
Jak to Pergille, že jsme norský plyn mohli spotřebovávat bez jakýchkoliv problémů? Jak to, že pokud je ten plyn norský opravdu až natolik jiný, než je ten plyn ruský (to tvrdíte vy Pergille, já o tom nevím), proč to absolutně vůbec nevadilo a norský plyn jsme spotřebovávat mohli a nikdo o problémech s jinakostí norského plynu ani slovíčko nepípl? Vy tu nyní Pergille blábolíte cosi o jinakosti norského plynu. Jak to, že ta údajná jinakost nikomu nevadila? Jak to, že se v době odběru norského plynu neozvali ani vámi uvádění údajní odborníci, které pro jistotu neuvádíte?
samozrejme,ze to tak je. hlavni duvod zdrazeni plynu je putin a jeho vydirani a silena valka, vydirat zacal uz davno pred valkou a pripravoval se na to,cekal na dokonceni NS2. dalsi duvod u elektriny je samozrejme i pocovidova inflace, odstavky JE kvuli suchu, emisni povolenky a cenotvorba. reseni je slozite,ale najde se, hlavni je odstrihnout se od toxickeho putinova plynu,coz je naprosto nezbytne,podporovat zlocince a vraha je nepripustne a putinuv plyn uz nikdy levny nebude,to je fakt. bude to trochu bolet,ale mnohonasobne se nam to vyplati,i technologicky posun to prinese atd..ze to recnici na demonstraci putinovych podporovatelu a frustratu opomenuli,neni nahoda,ale jasny zamer..jsou to ostudni kolaboranti a zaprodanci a budeme si je dobre pamatovat! a Slava Ukraine,uz russaky zenou!!
Problém je, že ta hysterie kolem škodlivosti CO2 a jaderných elektráren, i škodlivosti těžby břidličného plynu (kterého má EU hafo) se ukazují stále víc být výsledkem aktivit lidí, placených Putinem. V Německu se nyní rozbíhá na toto téma docela velké vyšetřování a možná se něco najde i na Merkelovou a další bývalé čelní představitele státu.
Lidé placení Putinem jsou bezesporu škůdci. V tomto přesvědčení se už po dlouhou dobu utvrzuji po přečtení každého vašeho příspěvku, Pergille.
Skeptiku, je mi líto, už i vedení NATO prohlásilo, že zelená agenda byla prolobována lidmi placenými a řízenými Putinem. V podstatě jako příprava na současnou válku na Ukrajině.
Zákaz frakování v ČR, vyhlášený Fialovou vládou byl patrně také Putinem očekáván a následně odškrtnut jako jedna z akcí, které se mají udělat, než vyjedou tanky.
A já tu prosazuji přesný opak, tedy to, co by možnosti Ruska vyhrožovat nám politikou plynového a ropného kohoutu omezilo, ideálně zrušilo.
Kde jste Pergille sebral to prohlášení NATO, o kterém píšete? Já jsem se nikde s takovým prohlášením NATO nesetkal. Vyčetl jste jej v Parlamentních listech nebo na Sputniku? Tak to by vám bylo podobné. A také by vám bylo podobné, kdyby se ono údajné prohlášení NATO zrodilo ve vaší hlavě. Také u vás nic nového.
Skeptiku, citovali ho na neviditelném Psovi i s uvedením zdroje (oficiální informace z NATO). Nicméně přišlo to ke mě i jinými cestami, nezávisle na téhle.
Skeptiku, a o tom vyšetřování zelených politiků a lobbystů v Německu se informace na netu také dají najít.
A velmi pozitivní je, že už zelené lži ztrácejí popularitu i mezi mladými. Dosud byla pro ekology skupina „mladí blbí“ hlavní voličskou základnou.
Aha, tak že ty „jiné cesty“ Pergille kterými se k vám to údajné prohlášení NATO dostalo kromě Neviditelného psa budou také Parlamentní listy, Sputnik a podobné. Máte znamenité „jiné cesty“. Tak že si ty „jiné cesty“ i s Neviditelným psem umístěte za klobouk. Pokud jej nenosíte, pak i někam jinam.
Čili články s funkčními odkazy na původní německé zdroje (byť je pan Google přeloží kostrbatě, tak smysl to dává, a stejný jako ten český zdroj) jsou pro vás desinformace?
Je mi líto. desinformace je, že žádné takové akce neprobíhají. Strčte si hlavu do písku, abyste se nemusel bát lva, ale on si vás stejně dá k jídlu.
Jediný zdroj Pergille, který jste ve svém příspěvku konkrétně jmenoval, je Neviditelný pes, který je stejně důvěryhodný, jako Parlamentní listy nebo Sputnik. Žádné jiné zdroje jste konkrétně nejmenoval, jak je vaším zvykem. Pouze papouškujete dezinformace ze zdrojů, které pro jistotu nejmenujete. Stalo se totiž, že jste mi v minulosti uvedl na podporu svého tvrzení zdroj, kde jsem vámi uváděnou informaci vůbec nenalezl. Spoléhal jste se, že si nic nebudu ověřovat. Patrně si nyní dáváte pozor, a tak raději konkrétní zdroje pro jistotu neuvádíte.
Neviditelný Pes není žádné desinformační médium. Je to velmi seriózní informační zdroj, který tu je už kolem třiceti let, v podstatě od začátků internetu v Československu.
S panem Neffem se znám z různých SF akcí, takže vím, že je to velice seriózní a vzdělaný člověk (na rozdíl od nějakých 90 a něco procent novinářů). Včetně technického vzdělání (má také časopis o digitální fotografii a napsal na různá technická témata několik knih). Píše také technologickou hard SF a v souvislosti s tím má nastudovánu spoustu věcí, protože ji píše seriózně.
A kolem sebe má velice kvalitní redakční tým.
Když něco napíšou, dá se tomu věřit. Navíc, když se zmýlí (nebo skočí na podvod) tak na to čtenáře následně upozorní. Na rozdíl od mnoha „vládních“ plátků.
Pokud má pan Neff okolo sebe takové informátory a spolupracovníky jako jste vy Pergille, pak jej mezi seriózní zdroje v žádném případě zařadit nelze.
Sice spolu občas komunikujeme a jednou za několik let mi něco zveřejní, ale za spolupracovníka se rozhodně považovat nemohu, byť by to pro mě byla velká čest.
Nicméně řada Neffových spolupracovníků jsou přední (přinejmenším čeští) odborníci v oboru. A texty mnohých vycházejí i na ryze odborně zaměřených webech (o vědeckých publikacích jako takových u některých z nich ani nemluvě).
Skeptiku, stejně (jako ta škodlivost CO2 nebo jaderných elektráren) se prokázalo, že ekology dehonestovaný azbest je daleko méně škodlivý, než tvrdily některé práce z 80. a 90. let. Ukázalo se, že alespoň některé z nich byly placeny výrobci alternativ azbestu (tenkrát z toho byla dost ostuda), buď srovnatelně drahých, a pak méně účinných, nebo srovnatelně účinných, a pak výrazně dražších. A tohle už patří do oboru, v němž působím. Uvádím tuto skepsi k té „šílené škodlivosti azbestu“ přesto, že můj dědeček na nádor vyvolaný azbestem zemřel. Ovšem, pracoval s ním bez jakékoli ochrany (ta tenkrát prostě nebyla) a byl těžký kuřák, takže měl zlikvidováno samočištění dýchacích cest.
MMCH, kdyby WTC mělo azbestovou izolaci až nahoru, a ne jen do 10. podlaží (a pak byl azbest nahrazen méně kvalitním materiálem), tak by ten útok letadly s vysokou pravděpodobností ustálo.
Jenže žádné údajné na slovo vzaté odborníky spolupracující s panem Neffem neuvádíte Pergille. Tak že o nich si žádný obrázek udělat nemohu. Jediným spolupracovníkem pana Neffa, kterého konkrétně uvádíte, jste Pergille vy. A o vás jsem si obrázek už udělal. A to mi stačí.