Demonstrace za odvolání vlády premiéra Petra Fialy (Praha 12.10.2022). Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Češi a dezinformace. Je na čase si přiznat, že Rusko za rozklad společnosti nemůže

Napsal/a Jan Žabka 6. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. V Česku dlouhodobě existuje mýtus Ruska jako téměř všemocné mašinérie na hybridní válku. Nejnovější informace zveřejněné českými tajnými službami BIS a Vojenským zpravodajstvím ale upozorňují na významnějšího dezinformačního aktéra – českou společnost, včetně politiků i novinářů. Nabízí se tak změna přístupu z „Mohou za to oni!“ na „Jaký podíl na tom máme my?“.

Během posledních dvou týdnů hned dvě tajné služby zveřejnily zásadní informace o působení cizích mocností, konkrétně Ruska, v českém informačním prostoru.

Ani jedna z nich nepotvrdila černé scénáře o ruském vlivu a jeho schopnosti ovlivňovat české veřejné mínění a dění. Naopak z nich vyplývá, že tuzemská debata o dezinformacích vliv i schopnosti Kremlu přeceňuje.

Tajné služby přitom nepopírají nebezpečnost a neblahý dopad manipulativních příběhů. Ukazují však na českou veřejnost a politiku jako na ty, kdo situaci ovlivňují nejvíce. Často za účelem zisku, ať už finančního či politického.

Zaslepující morální panika

Vojenské zpravodajství ve výroční zprávě za rok 2022 upozorňuje na „morální paniku“ z toho, že nelze čelit vlivovým akcím ze strany Ruska. Tato panika údajně zastihla některé státy Evropské unie a NATO, včetně Česka. Rusko má podle těchto představ „disponovat inovativním a mimořádně efektivním konceptem zmíněných akcí“.

Následkem je „masivní nadužívání pojmů, jako je hybridní válka, propaganda a dezinformace, které se především u laické veřejnosti začaly využívat spíše k dehonestaci názorových protivníků a jako radikálně zjednodušující vysvětlení komplexních jevů“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Týká se to i politiků a dalších společenských aktérů. Ti měli uvedené pojmy „používat i pro označení pravdivých informací, jenž však nebyly v souladu s jimi prosazovanými idejemi“.

„Dokonce docházelo ke spojování kritiky vládních politik s propagandistickým působením cizí moci, což mohlo vést k vyčlenění části do té doby legitimních hlasů z politické debaty,“ píše se ve zprávě.

Stačí si při tom vzpomenout na výroky části politické scény v době nedávných protivládních demonstrací, kdy jejich účastníci byli označování různými nálepkami od dezolátů přes dezinformátory až po ruskou pátou kolonu.

Mnohdy legitimní obavy ze současného krizového období a nespokojenost s aktuálním stavem společnosti nebo politického směřování země jsou těmito nálepkami přikryty. Tito lidé se tak snadno mohou cítit umlčeni, což může vést k jejich větší frustraci a radikalizaci.

Podle Vojenského zpravodajství je však současně třeba odmítnout snahy vliv propagandistických kampaní cizích mocností zcela marginalizovat Zabránit šíření propagandistických informací je dnes složitější než dříve. Digitální technologie umožňují jejich masivní šíření v mnohem rychlejším měřítku a v podobě, která je přizpůsobená konkrétním cílovým skupinám.

Takto může cizí mocnost úspěšně prohlubovat nespokojenost a spory uvnitř konkrétní části společnosti. Sama sebe přitom dokáže vyobrazit jako jistého spojence či přímo zachránce dané skupiny.

Rozklad i bez peněz z Ruska

Ještě o pár dní dříve, než svou zprávu vydalo Vojenské zpravodajství, informoval ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka o snaze ruských vlivových agentů ovlivňovat některé známé osobnosti a dezinformační aktéry v Česku, aby zde šířili proruskou propagandu.

„BIS se podařilo odhalit, že jeden z dlouhodobých ruských vlivových agentů v České republice rozdal úplatky v hodnotě několika tisíc eur za šíření ruské propagandy,“ řekl Koudelka na konferenci o dezinformacích v Poslanecké sněmovně s tím, že to zmíněný agent udělal „na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci“.

Zároveň ale dodal, že „dle aktuálních poznatků BIS tvoří přímé zásahy Ruské federace do českého informačního prostoru, co do četnosti, menšinu oproti domácí produkci dezinformací a konspirací“. Česká dezinformační scéna je podle něj roztříštěná a bez jasného vedení či jednotící myšlenky.

„Část dezinformačních webů přebírá mimo jiné i obsah z ruských zdrojů a ruských státních médií, čímž se do českého prostředí dostávají některé prokremelské narativy,“ řekl. Cílem je podle něj primárně snaha na sebe upozornit a vydělat, na což upozorňují dlouhodobě i někteří novináři, včetně redakce HlídacíPes.org.

Lokální konspirační influenceři si v době pandemie koronaviru a pak během války na Ukrajině vybudovali základny fanoušků, kteří jim jsou ochotni přispívat i desítky tisíc korun měsíčně. Hýčkají si často úzkou, ale věrnou skupinu podporovatelů, kterým prodávají vlastní reklamní předměty nebo vybírají peníze na demonstrace.

Ruské peníze k tomu v podstatě nepotřebují, obzvlášť pokud jde skutečně „jen“ o desítky tisíc, které jim v dobré víře pošlou nespokojení občané, jejichž důvěru ztratil jak stát a vláda, tak média a novináři.

Přehánění vs. bagatelizace

V české společnosti, stejně jako v kterékoli jiné, bude vždy určitá část populace nastavena antisystémově. Stejně tak s jistotou v dohledné době zničehonic nezmizí ani ti, kteří se vyznačují proruskými postoji a důvěrou v manipulativní výklad světa a kterých je zhruba do deseti procent. U tvrdého jádra ke změně postojů nedojde ani ve chvíli, kdy by Rusko na Česko zaútočilo.

K tomu probíhá období výrazných technologických změn, prohlubujících se sociálních a ekonomických rozdílů, společenských krizí a nejistoty ohledně budoucnosti. Vzniklo tak úrodné podhoubí pro názorové střety, kdy jedni kritizují systém a volají po jeho změně, zatímco druzí ho podobně radikálně a nekriticky obhajují.

Profitují z toho často populističtí politici, bulvarizující či dezinformační média, ale i cizí mocnosti se zájmem o vliv na českém území. Podle Vojenského zpravodajství se navíc krize málokdy daří úspěšné řešit a v mediálním prostoru převládají jejich radikální interpretace:

„To spočívá buď v jejich označování za extrémní existenční rizika, nebo naopak v bagatelizaci a popírání, přičemž stoupenci obou táborů se obviňují z nečestných pohnutek (včetně vědomého či mimovolného jednání ve prospěch cizí moci), což dále podporuje rozklad společnosti.“

My proti „těm druhým“?

Dochází k poklesu důvěry v část veřejných institucí, jež často začínají být považovány za implicitně nepřátelské k některým vrstvám obyvatelstva. Jak upozorňuje Vojenské zpravodajství, politická opozice například radikálně odmítá veškerá vládní opatření jen proto, že je zavádějí ideoví protivníci.

Roli hrají i sociální změny, jako je individualizace nebo demokratizace informačního prostoru. „Oslabují a mizí tradiční kolektivní identity. Jedinec je chápán jako formálně zcela autonomní subjekt, nicméně to jej zároveň činí mnohem zranitelnějším vůči informačnímu působení, které jeho individualismu formálně vychází vstříc,“ zaznívá ve zprávě.

Do toho podle Vojenského zpravodajství ovlivňují veřejnou debatu tisíce entit, jejichž úspěch je založen nikoliv na profesionalitě, ale na schopnosti zaujmout a přitáhnout pozornost. K tomuto nejlépe slouží informace vyvolávající emoce, což vytváří široký prostor nejen pro bulvarizaci médií, ale právě i pro šíření propagandy.

Tajné služby, ať záměrně či nikoli, uvedenými informacemi otevřely dveře střízlivějšímu chápání problematiky dezinformací. Ruský vliv existuje, ale není důvod ho přeceňovat. Nedůvěra části populace v systém plyne především zevnitř, kde je také potřeba ji řešit. Pro začátek třeba uznáním, že problém není jen na straně „těch druhých“, ale že na něm má každý vlastní podíl, ať už jde o politiky, novináře či voliče.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)