Návrh na insolvenci Moravia Industry. Bývalí zaměstnanci reagují na obdržené výpovědi, přidal se k nim i vítkovický holding
AKTUALIZOVÁNO. V Jeseníku se rozjíždí nové kolo bojů o závod Hard. Kromě již běžících sporů a žalob mezi vítkovickým holdingem a firmou Moravia Industry se do situace opět vložili bývalí zaměstnanci. Malá skupina podala insolvenční návrh na Moravia Industry. Nově se k nim přidal i vítkovický holding, původní majitel provozu.
Situace okolo jesenického závodu Hard se opět o něco více zamotala. Prvního března se v insolvenčním rejstříku objevilo nové řízení – se společností Moravia Industry (MI). Právě MI v současné době operuje v jesenickém závodu Hard.
Za návrhem na insolvenci stojí bývalý zaměstnanec Peter Antolík. Proč zvolil právě tento postup?
„Protože mi to zákon jako zaměstnanci umožňuje. Firma Moravia Industry mi dluží (a všem mým bývalým kolegům) minimálně výplatu za listopad 2017,“ uvedl pro HlídacíPes.org Peter Antolík.
„Přitom jsme všichni za listopad obdrželi výplatní lístky a také přehledy o zdanitelných příjmech. Paradoxně nám je Moravia Industry předala prostřednictvím Úřadu práce v Jeseníku. Peníze jsme však dosud nedostali a žádná komunikace ze strany MI ohledně dlužných výplat neproběhla,“ říká Antolík. Očekával také, že návrh na insolvenci podá jiný větší věřitel, například Vítkovice nebo firma Fenix.
Související články
Další komplikace v kauze Hard. Moravia Industry se zatím z areálu v Jeseníku nestěhuje a zažalovala výpovědi z nájmu
„Protože se tak nedělo, podal jsem návrh insolvenci za podpory několika kolegů sám,“ vysvětluje.
„Nemyslím si, podle dosavadního působení MI, že je reálné v insolvenčním řízení od MI něco získat, ale je třeba se alespoň pokusit,“ dodává Antolík.
„Tato vyhláška (o zahájení insolvenčního řízení) není rozhodnutí o tom, zda je podaný insolvenční návrh důvodný,“ upozorňuje totiž i soudce Rostislav Krhut ve vyjádření k insolvenčnímu návrhu.
Moravia Industry byla zároveň se startem insolvenčního řízení zveřejněna na stránkách úřadu práce jako firma, na niž byl podán insolvenční návrh. Pro bývalé zaměstnance to znamená, že buď se mohou všichni přihlásit do insolvenčního řízení jako věřitelé, nebo zkusit uplatnit své nároky na mzdy skrze úřad práce.
Mohou za to Vítkovice?
Vedení Moravia Industry nechce situaci příliš komentovat. V zaslaném vyjádření poukazuje na podobnost s dalším děním okolo vítkovického holdingu, konkrétně Světlíkova boje s Vítkovickými strojírnami, za kterými stojí podnikatel František Pivoda.
„V důsledku aktivních kroků části holdingu Vítkovice, který je dosud ovládán panem Světlíkem, je narušováno fungování všech výrobních jednotek, které prodal insolvenční správce Vandrovec. V tisku se lze dočíst, že vedle HARD Jeseník směřují k insolvenci například také Vítkovické strojírny, které také vznikly z majetku Vítkovice Power Engineering. Moravia Industry na situaci reaguje odpovídajícími právními úkony a podrobnosti v této fázi nebude zveřejňovat,“ uvedl k současné situaci pro HlídacíPes.org mluvčí Moravia Industry Pavel Kočiš.
„Spory s Vítkovicemi vyvolala jen a pouze MI a to hned na samém začátku svého působení v Hardu. Byla to právě MI, která aktivně vtáhla Vítkovice do soudního sporu,“ brání se mluvčí vítkovického holdingu Eva Kijonková.
Vítkovice navíc oznámily, že se zapojují do insolvenčního řízení. Chtějí se touto cestou dostat k halám, které Moravii k výrobě pronajaly.
„Za situace, kdy lze zjevně pochybovat o tom, že by MI kdy chtěla splnit jakýkoli závazek, považují Vítkovice za nezbytné chránit svůj majetek a dosáhnout převzetí svých hal,“ vysvětluje Kijonková.
Aby toho nebylo málo
Návrh na insolvenci ze strany Antolíka je dalším z řady kroků, které jednotliví aktéři jesenické kauzy podnikají. V současné době jde především o tři strany – vítkovický holding, Moravia Industry a bývalé zaměstnance.
Závod Hard vyráběl montované haly. Patřil vítkovickému holdingu, konkrétně společnosti Vítkovice Power Engineering, která se ale dostala do finančních problémů, a Hard tak skončil v insolvenci. Na poslední chvíli koupila závod od insolvenčního správce Davida Vandrovce firma Moravia Industry, založená jen chvíli před koupí ve Velké Británii.
Správce Vítkovic Power Engineering David Vandrovec v konkurzu do soudního spisu k prodeji Hardu do rukou MI mimo jiné uvedl uvedl: „Vzhledem k tomu, že v této části závodu dlužníka bylo zaměstnáno cca 135 zaměstnanců, bylo nutné počítat s tím, že zaměstnancům bude v budoucnu vyplaceno odstupné a listopadová mzda v odhadované výši cca 15,5 až 16,9 milionu Kč. Společnost MORAVIA INDUSTRY ltd nabídla kupní cenu 1,5 milionu Kč a dále nabídla převzetí celé části závodu, tj. včetně všech zaměstnanců této divize, nájemních smluv. Dopad do majetkové podstaty byl tedy kladných 17 milionu Kč až 18,4 milionu Kč. Tato společnost převzala závazek dlužníka z běžících výpovědí, kolektivní smlouvy, nevyčerpaných dovolených atd. atp.“
Související články
Budoucnost jesenického Hardu zůstává nejistá. Zaměstnanci vidí za kauzou kontroverzní bratry
Za 1,5 milionu korun získala firma několik budov, stroje a zaměstnance včetně výpovědí s nárokem na odstupné, které jim před tím rozdal insolvenční správce. Tyto výpovědi MI zrušila s tvrzením, že chce ve výrobě v závodu pokračovat. Následně však nechala zakonzervovat stroje a většině zaměstnanců rozdala nové výpovědi za hrubé porušení pracovní kázně, a tedy bez nároku na odstupné.
Rozzlobení zaměstnanci začali postupně podobu výpovědí od MI napadat trestními oznámeními a spory půjdou nejspíše k soudu.
Vítkovicím zůstaly v areálu výrobní haly, ve kterých měla Moravia obnovit výrobu. Za pronájem hal a za další, především IT služby měla MI platit Vítkovicím. To se však nedělo a dluhy se podle vyjádření vítkovického holdingu vyšplhaly na 4 miliony korun. K 1. březnu tak dostala MI z prostor výpověď.
S tím však firma nesouhlasila a napadla výpověď u soudu. Vznikl tak již druhý spor mezi MI a Vítkovicemi. Moravia loni zažalovala veřejnou aukci Vítkovic, při které holding prodával část rozsáhlého areálu v Hardu.
Zároveň stále není jasné, jakou roli v celém příběhu hraje firma DAGAZ CZ, ze kterou stojí kontroverzní bratři Zaorálkové.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Eskymácký pes a jeho včeličky. Ústecký kraj má jako poslední novou vládu
Spojenci pro kraj: po Kozí dráze ven ze zastupitelstva
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Firma MI nikdy žádnou výrobu neplánovala,šlo jen rychlé zbavení se zaměstnanců a rozprodej strojního zařízení a železa do šrotu,to vše se zdárně zdařilo,haly jsou uplně prázdné,firma může tedy v klidu zaniknout,obavám se že výroba v HARDU už nebude obnovena…
Je fascinující, jak vyšperkoval pan soudce Krhut vyhlášku o zahájení insolvenčního řízení
svým komentářem o důvodnosti podaného návrhu… To také o něčem svědčí.
Nevím, jestli je vhodné, aby pan soudce komentoval oprávněný krok lidí, kteří jsou jednáním
MI poškozeni. Nejen psychicky, ale hlavně finančně!
Opravdu se zde otevírá prostor ke spekulacím, zda náš právní systém je tak nestranný, jak by měl.
Dalo by se i předejímat, zda nejsou někteří lidé nějakým způsoben propojeni
a nepomávají si vzájemně ve svých kšeftech, nekryjí si záda.
V prvé řadě je odvaha pana Antolíka a ostatních, zainteresovaných do podání návrhu, hodna velkého
potlesku a díků. Dali tak šanci ostaním bývalým zaměstnancům domoci se vyplacení jejich peněz,
byť by to mělo být přes úřad práce. Takže já jim tímto děkuji za za odvahu! Mě osobně dluží MI zhruba 55.000,-
a to je hromada peněz (alespoň pro mne). Jak to vše dopadne je samozřejmě ve hvězdách.
Ale je tu cesta a to je hlavní.
To, že MI nechce situaci komentovat a hází vinu na Vítkovice, to je jasné. Vědí totiž, že bývalí zaměstnanci
nechtějí nic, na co by neměli nárok. Jejich pohledávky jsou oprávněné. Jestli si pánové Lepka a Lieb mysleli,
že si pořídili stádo tupých ovcí, které jim pomůže demontovat zařízení závodu a zničit jej a pak se nechá
vyhodit bez výplaty a odstupného, tak se mýlili. Ano, mohou mít za sebou zákony, které jim umožňují tyhle
věci provádět. Ale taky jsou tu lidé, kterým záleželo na místě kde pracovali řadu let a není jim jedno co se s ním děje.
A jestli je MI schopna házet špínu na Světlíka a spol. (ať je jaký chce, mě zaměstnával patnáct let a nedluží mi ani korunu),
proč tedy nepustí zástupce Vítkovic do závodu, aby jim ukázala jak se chystá rozjet výrobu?
Proč nechala Mi stát zaměstnance před branou jako žebráky? Jak to že, jsou-li jim házeny klacky pod nohy,
neosloví sama MI novináře, televizi a neukáže jim svou činnost? Nejspíš proto, že není co ukazovat…
Pan Vandrovec potřeboval jednu věc – zbavit se zaměstnanců. Přijde mi podivné, že pro věřitele má větší cenu
nevyplacené odstupné, než samotná hodnota majetku, která byla jistě vyšší. Ale budiž, nerozumím tomu…
Jediná smůla firmy ASSMONT byla, že nesplnila zrovna ten nejdůležitější požadavek pana správce.
Jinak už by se v Hardu vyrábělo. Možná by nebyli zaměstnáni všichni lidé, možná by někteří z kanceláří
přešli na dílny. Ale lidé by měli práci, závod s padesátiletou minulostí a tradicí by fungoval.
V tuto chvíli je Hard mrtvý. Firmě, která měla zájem začít podnikat v našem regionu, došla trpělivost.
Někteří si vydělají moc, jiní méně. Ale za způsobené škody nejspíš nebude potrestán nikdo.
Bývalí zaměstnanci jsou nejspíš samostatnou kategorií. Ti prodělali a jako bonus si mají
v insolvenčním rejstříku přečíst pochybnosti pana soudce o platnosti jejich nároku.
Bylo by velice smutné, kdyby tahle kauza vyšuměla do ztracena. Už jen kvůli regionu, kterého se týká.
Proto, že poslední dobou tu víc věcí končí, než začíná. Proto, jaké tu jsou mzdy oproti zbytku ČR a jaké
šance na práci v místě. A mělo by se o tomto kraji mluvit víc. Protože člověk, který mohl (myslím pana prezidenta)
to neudělal. Protože není priorita přiblížit tento kraj zbytku republiky. Nejde ani o velký podvod, který se tu děje.
Ale zatímco v Praze tečou stamiliony, tady se počítá každá tisícovka. Obzvlášť ta, na kterou má někdo nárok
a partička zlodějíčků mu ji upře!
V žebříčku nezaměstnanosti jsme opět na vrcholu. Průměrné platy jsou tu o 6 tisíc nižší než průměr v ČR. Normálně by to měl být signál, aby se na to někdo z našich zastupitelských orgánu na všech stupních podíval a postavil na náměstí T.G.M. záchranářský červený stan a začal to řešit. Bohužel strosta ze Svitav, který tu sloužil pár dnů v měsíci už je pryč a co je nového – nic. A nic nového se nestane. Sleduji občas televizi. Zaujalo mě jak několik dní nás hlavní zpravodajství ČT informuje o hrozícím pádu kamenů na rodiný domek v Děčíně. Jak evakuují, jak se jim bydlí na hotelu, jak zajišťují skálu, jak se vracejí domů. Dramatická reportáž na několik dní. To že zavřeli HARD bylo na celostátním vysílání vždy jen ve 12 hodin. A kydyby nezavřeli Touax, tak jsme ve hlavních zprávách nikdy nebyli. To co zažila řada rodin ve spojení s koncem HARDu nikoho v Praze nezajímá! Bohužel.
njn pražané „stát ve státě“ oni moc dobře ví co si mohou dovolit a když jim to dovolí insolvenční správce a je domuvenej se všema úředníkama tak je to težké bojovat proti tak velké mafii!!! Já LIebovi psal,že chci výplatu a ani se neozval a Štefan Sakala mi říkal,že mi peníze doveze a nic se nestalo.At se nediví,že jsem se přidal k návrhu na insolvenci.Psal jsem jim dopis na vyrovnání a nic a zápočtový list mám k 30.11.2017 tak o co jim jde?? O ty české díry v zákoně.Bohužel já se chtěl vyrovnat mimosoudně,ale oni neměli zájem. Kočíš(tiskový mluvčí) jen lže.Kde je ta obnovená výroba?Vždyť na Hardu sešrotovali všechny stroje S pozdravem Vít Kocuba