Budoucnost novinařiny podle Sputniku. Pražská konference o médiích bude podle ruských not

Napsal/a Vojtěch Berger 6. listopadu 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Za dva týdny začne v Praze Fórum svobodných médií. Konference, která má sice mezinárodní punc, na předběžném seznamu hostů je ale nápadně mnoho zástupců ruských médií či institucí s Ruskem jinak spojených. Nechybí ani jména známá ze státní ruské agentury Sputnik či z českých a slovenských dezinformačních webů. Pozvánku na akci má i Kancelář prezidenta republiky, účast zatím zvažuje.

Fórum slibuje účast až 80 expertů, novinářů, diplomatů, právníků i politologů z celého světa, kteří „budou diskutovat o nejaktuálnějších problémech médií v moderním světě“.

Jednotlivé programové bloky konference se mají věnovat například budoucnosti liberalismu, falešným zprávám, umělé inteligenci či radikalizaci mládeže na internetu. Jeden z podbodů programu má název „ničení institucí národní paměti“.

Sputnik a ti druzí

HlídacíPes.org má k dispozici předběžný seznam hostů, který zatím čítá třicítku jmen. Hned dvakrát je na něm zastoupena ruská státní agentura Sputnik, která v řadě jazykových mutací prostřednictvím webu i rozhlasového vysílání šíří do světa názory a postoje Kremlu.

Svou pobočku má Sputnik i v Česku, i když redakce oficiálně sídlí v Moskvě; na konferenci by měl být pražský spolupracovník Vladimír Franta. Z moskevské centrály má dorazit šéf komunikace Sputniku Petr Lidov-Petrovskij.

Na seznamu je dále několik zástupců ruského státu – v čele s velvyslancem v Praze Alexandrem Zmejevským. Dále má na akci z Ruska přijet ruský senátor Alexej Puškov.

Ten vloni během kauzy otravy Sergeje Skripala v Británii vyzdvihoval tvrzení Miloše Zemana o tom, že se v Česku „vyráběl v zanedbatelném množství jed novičok“ a použil ho jako zpochybnění ruské účasti na Skripalově otravě.

Mezi hosty, se kterými se předběžně počítá, je i generální ředitel ruské Národní asociace pro mezinárodní informační bezpečnost Anatolij Smirnov či vedoucí kanceláře generálního ředitele ruské „veřejnoprávní“ (ale vládou zřízené) televize OTP Isabella Pašiňanová a zástupci dalších ruských institucí či tamních státních univerzit.

Zastoupen by ale mohl být i český stát, konkrétně zástupcem Kanceláře prezidenta republiky – na předběžném seznamu je zapsán Petr Pirunčík ze zahraničního odboru KPR. Podle informací HlídacíPes.org Hrad účast na akci teprve zvažuje.

Česko-slovenské dezinformace

Další plánovaní účastníci z Česka a Slovenska mají jednoznačně blíž k dezinformačním než mainstreamovým médiím. Mezi pozvanými je například Jaroslav Bašta, bývalý český velvyslanec v Rusku a pravidelný respondent Parlamentních listů či zmiňovaného Sputniku, podobně jako další z hostů, publicista Milan Syruček.

Za zmínku stojí i jméno Svjatoslava Rybase, který je v seznamu veden jako „spisovatel a historik“. Rybas v Česku i na Slovensku zaujal alternativním výkladem historie ve prospěch Sovětského svazu, například ohledně dění kolem mnichovské dohody nebo pozvání sovětských vojsk v roce 1968. S přednáškami na slovenských školách mu pomáhala i tamní ruská ambasáda.

Na konferenci jsou předběžně zvána i dvě kontroverzní média ze Slovenska – časopis Zem a Vek a měsíčník Extra Plus, respektive jejich zástupci Artur Bekmatov a Lenka Mayerová. Zem a Vek šíří dlouhodobě řadu konspiračních teorií (jejich přehled ZDE) a jeho šéfredaktor Tibor Rostás byl v říjnu obžalován kvůli extremismu a šíření antisemitských názorů.

Rostás byl také v roce 2014 zachycen na zvukové nahrávce, jak u ruského velvyslance v Bratislavě zjišťoval, zda by Rusko mělo zájem finančně podpořit na Slovensku některá spřátelená média.

Časopis Extra Plus pak podle slovenského portálu O médiách přebírá články od dezinformačního webu hlavnespravy.sk, velebí Rusko a prezentuje neziskové organizace a novináře jako nepřátele.

Loni také s Harabinem

Pražské Fórum svobodných médií navazuje na loňský první ročník, který se uskutečnil na Slovensku.

Podle fotografií dostupných na Facebooku ruské ambasády v Bratislavě šlo spíše o komorní akci, rovněž s účastí tamního velvyslance Ruské federace Alexeje Fedotova (bývalého velvyslance v České republice).

Štefan Harabin na loňském fóru na Slovensku (Foto: FB Velvyslanectví Ruska v Bratislavě)

Na fotografiích z loňského ročníku se objevuje také Štefan Harabin, slovenský soudce a v té době i kandidát na post slovenského prezidenta.

Harabina přitom během kampaně jako nejlepšího kandidáta na prezidenta prosazovala právě alternativní či přímo dezinformační média, a to jak slovenská, tak i česká.

I když letošní listopadové pokračování fóra v Praze deklaruje svou snahu řešit globální problémy novinářů, zástupci médií hlavního proudu v předběžném seznamu pozvaných chybí.

I plánovaní hosté z dalších evropských zemí, například z Německa, působí převážně v alternativní mediální scéně, případně se vůči mainstreamu aktivně vymezují.

Spíš než jako snaha hledat dialog s druhou stranou tak celá akce vyznívá jako setkání přátel Ruska a ruského pohledu na svět.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)