Británie na útěku z EU klopýtá a brexit dělí společnost. Víc než třetina Britů se za něj stydí

Napsal/a Tereza Engelová 12. prosince 2018
FacebookXPocketE-mail

V úterý se britští poslanci chystali hlasovat o dohodě, kterou premiérka Theresa Mayová vyjednala s Evropskou unií ohledně podmínek brexitu. Nakonec ale Mayová s vidinou debaklu z hlasování vycouvala a odložila ho. Brexit britskou společnost zásadně rozdělil a vlastně nikdo, včetně politiků, teď neví, co bude dál. HlídacíPes.org se na brexit ptal jeho příznivců i odpůrců.

„Skutečně nevím, co se stane. Nikdo to neví. Pracují teď na úpravě dohody s Evropskou unií, ale plány, jak bude odchod probíhat, měli mít připravené před třemi lety. Před tím, než vyhlásili referendum,“ zlobí se Barbara. Britka žijící desítky let v Praze, kde se cítí jako doma, zvažuje kvůli brexitu žádost o české občanství:

„Situace je teď natolik matoucí, že mi české občanství poskytne alespoň nějakou jistotu. Jako příklad uvedu placení daní. Mám od britské vlády povolení platit daně v České republice, ale to se může s brexitem brzy změnit,“ popisuje Barbara jeden z příkladů, jak se britský odchod z osmadvacítky dotkne jejího života v Česku.

Sama by v předloňském referendu hlasovala proti vystoupení Velké Británie z EU, podotýká ale, že chápe některé své příbuzné a přátele, kteří hlasovali opačně:

„Lidé měli různé důvody pro odchod. Má sestra a švagr zvolili brexit kvůli pocitu, že je unie zkorumpovaná. Mají pocit, že nejsou zastupováni lidmi, které si zvolili, ale lidmi, které někdo vybral. Někomu zas vadila imigrace, vzdělávání nebo zdravotnictví,“ popisuje Barbara.

Češka v Anglii

Pro brexit hlasovala z mnoha důvodů i Alice (jméno změněno na přání respondentky – pozn.red.), Češka s britským pasem.

„Jedním z nich je přebujelá evropská byrokracie, pak také potřeba lepší kontroly imigrace a evropská jurisdikce, která má navrch nad britskou. Spojené království byl měl řídit britský parlament, a nikoliv Brusel,“ vyjmenovává Alice nejčastější výtky 51,9 % voličů, kteří 23. června 2016 volili brexit.

I když některé ze současných průzkumů tvrdí, že by až 20 % z těchto lidí hlasovalo při opakování referenda jinak, Alice s tím úplně nesouhlasí:

„Vůbec netuším, jak by dopadlo případné další referendum. Hodně analytiků říká, že, když odejdeme z Evropy, tak to bude skutečně průšvih a lidé se začínají bát. Takže věřím, že dost lidí, kteří hlasovali pro brexit a čtou tyhle informace, by mohlo mít strach své rozhodnutí zopakovat. Nic to ale nemění na důvodech, které pro brexit měli,“ říká Alice.

Nemocnice jako symbol brexitu

I kdyby se konalo druhé referendum o brexitu, což je po odložení parlamentního hlasování o brexitové dohodě s EU stále jedna z možností, nespokojenost velké části Britů se stavem politiky, ekonomiky, zdravotnictví nebo s řešením imigrace to nezmění.

„Imigranti přijíždějí z Francie a říkají, že přicházejí z válečných oblastí. Vláda je přijme a dá jim všechno, místo aby se starala o naše zdravotnictví, které je v hrozném stavu,“ říká Douglas, důchodce žijící v britském hrabství Essex.

 

 

Jedním z hesel brexitové kampaně byla informace, že vláda věnuje 350 miliónů liber, které ušetří na výdajích do EU, na zlepšení národního systému zdravotní péče, což se po referendu ukázalo jako mylná informace.

„Ve čtvrti, kde bydlím, zavírají krásnou starou nemocnici, protože chtějí lukrativně prodat pozemky, na kterých stojí,“ stěžuje si Douglas:

„Z nemocnice udělali jen pohotovost a na větší části komplexu, který měl sloužit lidem, už postavili byty a parkoviště. Nemocnice se zavírají všude,“ upozorňuje Douglas na problém, který trápí hodně Britů, a důchodců zvlášť.

Dělat si ve své zemi, co chceme

Jakkoliv zavření lokální nemocnice s brexitem zdánlivě nesouvisí, pro mnoho lidí je stav zdravotnictví i nadále součástí „brexitového balíčku“. Vnímá to tak i Louise Christieová, knihovnice žijící v luxusní londýnské čvrti Primrose Hill:

„Vím, že sliby o 350 milionech liber byly falešné, ale vnímám to tak, že peníze, které ušetříme na Evropské unii, můžou jít i na naše zdravotnictví. Pro mě je stejně rozhodující naše suverenita. Nelíbí se mi, že zásadní rozhodnutí za mě teď dělá Evropská komise, kterou jsem si nezvolila a nemůžu ji ve volbách odvolat, protože lidé se do ní dosazují. Je to podle mě nedemokratická instituce a uráží mě, když média z lidí jako já dělají nesvéprávné hlupáky a pomalu proruskou pátou kolonu,“ popisuje 60letá Louise a Douglas ji doplňuje:

„Mně třeba vadí i to, že naši rybáři mají menší možnost lovit ve vlastních vodách než rybáři z jiných zemí EU, která Britům diktuje, kolik smí v britských vodách nalovit ryb. Celá myšlenka brexitu je o tom, že budeme moct ve své zemi dělat, co si sami přejeme,“ shrnuje svůj postoj.

Argument, že odchod z Unie může Británii značně finančně poškodit, nebere jako dostatečně silnou protiváhu.

Brexitem Britové zchudnou

Podle nejnovější analýzy britského Národního výzkumného institutu pro ekonomiku a sociologii může brexit způsobit snížení obchodu se zeměmi EU až o 40% a zahraniční investice v Británii klesnou o pětinu.

Z odchodu podle analýzy můžou těžit některé průmyslové podniky, ale příjem se každému Britovi sníží o přibližně 3 %, tvrdí NIESR. Think tank Centrum pro evropské reformy pak zveřejnil informaci, že britská ekonomika už kvůli volbě „pro“ klesla o 2,5 % oproti stavu, kdyby lidé bývali hlasovali „proti“ brexitu.

„Referendum položilo v roce 2016 velmi jednoduchou otázku: Máme zůstat nebo odejít? Ale takhle jednoduché to zkrátka není a myslím, že lidé si to až teď začínají uvědomovat,“ popisuje komplikovanou situaci s vyjednáváním o odchodu Barbara.

Podle ní by výsledky byly jiné, kdyby byly dostupné přesné informace, co odtržení přinese, a mohli volit i občané ve věkové kategorii 16-18 let:

„Myslím, že na tak obrovskou změnu měl být také stanoven větší rozdíl v hlasech, než ona necelá 4 %, která o brexitu nakonec rozhodla,“ míní Barbara.

Co bude dál?

Britsko-evropská dohoda o brexitu v podobě, kterou chtěla Theresa Mayová předložit v pondělí poslancům, zatím plánovala britský odchod následovně:

Británie zaplatí vše, co slíbila poslat do evropského rozpočtu (přibližně 1,3 miliardy korun). Občanům EU, kteří už na ostrově žijí a pracují, zůstanou jejich dosavadní práva. Británie zároveň zůstane, alespoň do vyjednání definitivní obchodní smlouvy, členem evropské celní unie a bude muset nadále respektovat pravidla Evropské unie, aniž by ale měla jakýkoliv vliv na jejich vytváření nebo podobu.

„Říkala jsem si, že jestli tuhle dohodu poslanci schválí, sním svou vlastní čepici,“ rozčiluje se nad podmínkami vyjednanými britskou premiérkou Alice. Sama by brexit v současné patové situaci řešila možná tzv. odchodem bez dohody, uvědomuje si ale spoustu rizik, která by to přineslo:

„Například lékárny už teď začaly plnit sklady léky do zásoby, protože většina léků se dováží z Evropy. Stejně tak lékařský personál. Máme velký nedostatek sestřiček a ty jsou často z východní Evropy. Kdyby musely odjet, přestane se operovat, lékaři by neměli nikoho k ruce.“

Alice se zlobí na Theresu Mayovou, která podle ní nebude schopná pro Británii vyjednat lepší podmínky, už jen proto, že představitelé Evropské unie dali jasně najevo, že vytváření „nové“ dohody nepřipustí.

Kdo se stydí za brexit

Barbara je ale k premiérce mnohem shovívavější: „Myslím, že Theresa Mayová je velmi odvážná žena a že se snaží pro svou zemi udělat to nejlepší. Nelíbí se mi způsob, jakým je teď napadána.“

Jestli se lidé mají na někoho zlobit, pak je to podle Barbary  předchozí premiér David Cameron:

„Vyhlášení referenda byl od něj sobecký a destruktivní krok, který učinil čistě z vnitrostranických zájmů. Věděl, že někteří konzervativci chtějí z Unie odejít, chtěl si proti nim posílit pozici, a tak lehkovážně svolal referendum. Vůbec nemyslel na svou vlast a na důsledky takového hlasování,“ říká Barbara, která by osobně byla pro vypsání druhého referenda, jakkoliv tuto možnost řadí spíše do kategorie nesplnitelných přání.

Podle nedávného průzkumu mezinárodní organizace Yougov, která analyzuje internetová data, bezradnost Britů nad současnou situací zrcadlí i statistika. Na otázku „Cítíte se výsledky referenda o brexitu pohoršeni, nebo jste pyšní?,“ vyjádřilo 18 % Britů radost z brexitu, 36 % se stydělo a 38 % uvedlo, že necítí ani jednu z těchto emocí.

Když pak došlo na otázku, jak by se cítili, kdyby se Británie nakonec rozhodla v Evropské unii zůstat, odpovědělo 38 % respondentů, že zklamaně či naštvaně. Pozitivní pocity nebo pocit úlevy by podle Yougov mělo 43 % Britů a zbývajícím 19 % je to víceméně jedno.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)