Blízkost k Zemanovi jako handicap. Bývalý šéfredaktor Frekvence 1 chce do ČT, narazil ale na odpor
Když v únoru tehdejší šéfredaktor Frekvence 1 Luboš Procházka oznámil odchod z rádia, na tuzemské mediální poměry to vypadalo jako nezvyklý kariérní pád. Vzápětí totiž oznámil, že bude působit jako běžný krajánek redakce České televize v Plzni. Ani tam ale podle všeho zatím nezakotvil. Podle Procházky je vůči němu „v pražské redakci ČT určitá nevole“ za to, že byl při svých rozhovorech příliš mírný na politiky, v čele s exprezidentem Milošem Zemanem.
„Část pražské redakce ČT tvrdí lživé informace, že jsem pracoval v žoldu Pražského hradu, pro kancléře Mynáře… Žádnou smlouvu, dohodu, s Pražském hradem jsem nikdy neměl,“ odmítá Procházka, že by měl k Hradu za Zemanovy éry příliš blízko.
„V současné době s panem Procházkou nespolupracujeme,“ uvedla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí České televize Karolína Blinková.
Procházka doplňuje, že s ČT podepsal v březnu smlouvu o externí spolupráci, kterou „ani jedna ze stran do této chvíle nevypověděla“.
Exkluzivní přístup k Zemanovi
Na to, že v pražské redakci České televize narazil na odpor, si Procházka postěžoval i na youtubovém kanálu Jany Bobošíkové: „Že jsem zpovídal prezidenty Klause a Zemana nedostatečně tvrdě a že vlastně asi není úplně morální mě stavět na televizní obrazovku,“ shrnul údajné výhrady vůči své osobě.
Faktem je, že za rozhovory vedené až příliš nekriticky s politiky, včetně třeba expremiéra Andreje Babiše, sklízel Luboš Procházka kritiku ze strany ostatních zpravodajských médií dlouhodobě.
Související články
„Hradní novináři“ na výletech se Zemanem. Zpravodajství jim nejde, dohánějí to blízkostí k prezidentovi
Když prezident chátrá, ale novináři o tom nesmí mluvit. Ani na Facebooku
Během druhého mandátu Miloše Zemana měl Procházka exkluzivní přístup k prezidentovi. Kromě rozhovorů vysílaných z lánského zámku se to týkalo i jeho – postupem doby a Zemanova zhoršujícího se zdraví stále méně častých – zahraničních cest.
Vidět to bylo třeba v listopadu 2019, kdy byl Miloš Zeman na dva dny v Bratislavě, aby tam otevřel Český dům. Novinářský doprovod v rámci delegace tvořili jen dva lidé, Radim Panenka z Parlamentních listů a právě Luboš Procházka z Frekvence 1.
Zatímco ostatní čeští novináři byli odkázáni jen na projevy Miloše Zemana a prezidentky Zuzany Čaputové uvnitř domu, Procházka s Panenkou mohli v Bratislavě jako jediní pořídit se Zemanem rozhovory (ZDE a ZDE).
Starý dobrý Miloš Zeman
O rok dříve zase při Zemanově cestě do Berlína prezident dostal přes Frekvenci 1 šanci nevybíravě zkritizovat Český rozhlas.
V rozhovoru pro Frekvenci 1 tehdy řekl, že „Český rozhlas má v Berlíně jako svého zpravodaje blbce“. Důvodem mělo být to, že tehdejší zpravodaj ČRo v Berlíně na svůj Facebook napsal: „Návštěva Miloše Zemana v Berlíně je podobná té před pěti lety. Ovšem s tím rozdílem, že teď s ním letí i tři lékaři a čtyři zdravotní sestry.“
Související články
Rozhovor s prezidentem se tři dny odkládal. „Kdybyste to chtěl ukončit, řekněte,“ zní ve vystřižené pasáži
„Mají obleky a šaty? Že jsem je neviděl…“ začal tehdy rozhovor s prezidentem sarkasticky Luboš Procházka. Zeman následně označil Frekvenci 1 za „slušnou stanici“ a zmiňovaného korespondenta ČRo „za blbce“. (Dodejme, že za výrok svého zpravodaje se Český rozhlas později ve svých hlavních zprávách omluvil s tím, že informace pocházela z jediného zdroje a nebyla ověřena – či nebyla ověřitelná – jinde.)
Procházkovy dobré vztahy s Hradem se každopádně zúročily i v roce 2021, kdy dal Zeman Frekvenci 1 svůj první rozhovor z nemocnice při své hospitalizaci. Kritiku tehdy sklidilo mimo jiné Procházkovo konstatování na závěr rovněž nekonfrontačního telefonického rozhovoru, že „slyší starého dobrého Miloše Zemana“.
I kvůli tomu teď zjevně u části redakce České televize narazil, své působení v regionálním studiu ČT však ještě nevzdává. „K jednání o další spolupráci se v Plzni vrátíme (tento týden, pozn. red.). Momentálně je přerušená,“ dodává Procházka.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
ČT, jako hlásná trouba Top 09 a pětikolky nedopustí žádného jiného, než těmto stranám loajálního redaktora. To jasné, nikoho to nepřekvapí.
Skot ženského rodu se projevil… Tak radši čum dál na Novu a na Primu – to je tvá úroveň!
Miloš Zeman se přimluví a Luboš Procházka se možná stane zpravodajem Parlamentních listů v Moskvě.
No tak ještě že to všechno na 100% víte. Nojo oni budou chtít jen toho ZPRAVODAJCE pro tu slepenou vládu ,tak klidně běžte na jeho místo a je hotovo hahahaha
Také vám čtení činí problémy, jako Pergillovi/Šimůnkovi. Napsal jsem slovíčko možná, tak že na 100% to nevím. Jinak já v tom Rusku už služebně byl. Několikrát. Stačilo mi to na celý život. Jeďte se tam podívat a případně tam už zůstaňte.
Tomu nevěřím. To by potvrzovalo názory, že ČT neplní svou veřejnoprávní funkci a že pracuje v zájmu jedné části politického spektra.
To ano, ale v zájmu té správné části politického spektra!
Demokracii si rozvracet nedáme!
Bohužel to asi bude PRAVDA !