Fronta na plynové bomby v metropoli Colombo (červenec 2022). Foto: Profimedia

Benzín na příděl, podvyživené děti. Miliony Srílančanů akutně potřebují humanitární pomoc

Napsal/a Lucie Sýkorová 25. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Ve stínu války na Ukrajině a dalších světových konfliktů pokračuje i krize na Srí Lance. Už tři čtvrtě roku čelí její obyvatelé důsledkům státního krachu. Podle OSN nyní zhruba tři a půl milionu lidí na ostrově potřebuje humanitární pomoc a nejméně 56 tisíc dětí trpí těžkou akutní podvýživou. Důvěra Srílančanů v politické vedení země se příliš nezlepšila ani poté, co bývalý prezident Gotabaya Radžapaksa v červenci uprchl ze země a rezignoval.

„Lidé už mají dost všech politických vůdců na Srí Lance. Jsou zklamaní z některých rozhodnutí vlády,“ shrnuje pro HlídacíPes.org investigativní srílanský novinář Waruna Sanjeewa Liyanage: „I v době krize se objevují zprávy o korupčních podvodech, třeba při výběrových řízeních na pohonné hmoty a uhlí. Opoziční strany v této době také hrají politickou hru.“

Zklidnění bouřlivých protestů podle něj přinesl především systém prodeje pohonných hmot, které jsou nyní na příděl. Zmizely tak fronty u čerpacích stanic, u nichž lidé čekali na jaře i několik dní. „Nyní se netvoří fronty na benzín, na plyn, výpadky elektřiny jsou menší. Hospodářská krize v zemi je však stále stejná. Na Srí Lance v současné době panuje potravinová krize. Ceny základních potravin prudce vzrostly. Inflace dosahuje až 70 %, lidé z nižší a střední třídy kvůli tomu velmi trpí,“ konstatuje novinář.

Deset litrů na týden

Dlouhé fronty na pohonné hmoty se začaly tvořit po celém ostrově letos v dubnu v důsledku státního krachu (HlídacíPes.org podrobně popsal kořeny krize na Srí Lance v tomto textu). Situace se během léta vyostřila a ve frontách u čerpacích stanic se strhlo několik rvaček, které si vyžádaly nejméně dva mrtvé, připomněl web Economynext.com. Z vyvolávání potyček byli obviněni především řidiči takzvaných tuk-tuků. Ti měli rovněž následně prodávat pohonné hmoty na černém trhu a krizi tím ještě zhoršovat.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Všichni řidiči vozítek tuk-tuk byli proto požádáni, aby svá vozidla zaregistrovali a určili si čerpací stanici, kde budou tankovat. Registrovat se měli také uživatele generátorů, zahradní techniky a dalších strojů, které potřebují pohonné hmoty. Od 1. srpna pak začal fungovat na Srí Lance systém čerpání pohonných hmot prostřednictvím QR kódů a byly zavedeny týdenní kvóty. Podle nich mohou dvoukolová vozidla natankovat čtyři litry paliva týdně, tříkolová vozidla (tuk-tuky) pět litrů, malá čtyřkolová vozidla (osobní automobily a dodávky) dvacet litrů a těžká vozidla, jako jsou autobusy a nákladní automobily, 40-50 litrů paliva.

Na konci října vydal nový srílanský prezident Ranil Wickremesinghe pokyn zvýšit týdenní kvótu pro profesionální řidiče tuk-tuků na deset litrů. Tuk-tukáři ale chtějí nejméně třikrát tolik, cituje web Economynext.com předsedu Celoostrovního sdružení řidičů tříkolek Lalitha Dharmasenu. Tuk-tuků je podle údajů sdružení na ostrově více než milion, z toho zhruba 400 tisíc jsou tříkolky pro osobní dopravu.

Cesta z krize? Vysoké daně a privatizace

Srílanská vláda oznámila omezení na čerpacích stanicích na příštích dvanáct měsíců, protože stále čelí vážnému nedostatku dodávek pohonných hmot. Pokud má mít dostatek deviz na zaplacení dovozu nejen nafty, ale i ostatních základních položek, musí uzavřít dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Ten slíbil poskytnutí naléhavého záchranného programu ve výši přibližně 2,9 miliardy dolarů, podmínkou je ale restrukturalizace dluhů Srí Lanky.

„O této půjčce stále není definitivně rozhodnuto, protože věřitelské země včetně Číny zatím nereagovaly pozitivně na dluhové reformy,“ podotýká novinář Waruna Sanjeewa Liyanage.

Celkový zahraniční dluh země přesahuje 51 miliard dolarů, z nichž 28 miliard musí být splaceno do roku 2027, upřesnil server TheDiplomat.com. Dohoda s MMF je nezbytná i pro to, aby Srí Lanka získala přístup k překlenovacímu financování od Světové banky a z dalších zdrojů.

Nový prezident Srí Lanky Ranil Wickremesinghe představil v minulých týdnech změny, které mají zemi vyvést z krize. Patří k nim zvýšení daňových příjmů o 69% či privatizace některých státních společností, včetně národních aerolinek.

Wickremesinghe počítá s tím, že se podaří snížit dluh pod úroveň 100% HDP a zvýšit podíl mezinárodního obchodu na HDP o více než 100%. Export se má v příštích deseti letech zvýšit o tři miliardy dolarů ročně. Cílem je, aby země dosáhla hospodářského růstu kolem 7-8 %. Rozpočet na příští rok schválila srílanská vláda tento týden.

Bývalý prezident – nežádoucí osoba

Když se stal Ranil Wickremesinghe v červenci prezidentem, Srílančané příliš nadšení nebyli, popisuje BBC. Dlouholetý politik, který byl sám v minulosti šestkrát premiérem a dvakrát neuspěl v prezidentské volbě, byl nejprve jmenován v květnu Gotabayou Radžapaksou premiérem. Nahradil tak Gotabayova bratra Mahindu Radžapaksu, který byl donucen pod tlakem masivních protestů odstoupit. Kvůli své bezpečnosti se následně ukryl na námořní základně v Trincomalee na severovýchodě země, připomíná web TheHindu.com.

Následně ale 9. července prezident Gotabaya Radžapaksa uprchl ze svého oficiálního sídla poté, co do budovy vtrhl dav desítek tisíc rozzuřených demonstrantů. Radžapaksa odletěl spolu s manželkou a dvěma bodyguardy vojenským letadlem nejprve na Maledivy. Jeho letadlu ale bylo údajně odepřeno povolení k přistání a Srílančané v Male vyšli do ulic, aby proti jeho příletu protestovali. Radžapaksa proto už následující den zamířil do Singapuru a později do Thajska. Nikde ale nebyl příliš vítán, popisuje CNN.

Ranil Wickremesinghe byl poté zvolen srílanským parlamentem za prezidenta na zbytek funkčního období Gotabayi Radžapaksy, tedy do roku 2024.

Návrat bratří Radžapaksů

Neuplynulo ale ani čtvrt roku a bratři Radžapaksové jsou zpět. Na začátku září se vrátil do země Gotabaya. Ihned po příletu mu byla poskytnuta oficiální rezidence v oblasti se zvýšenou ostrahou a místní analytici začali spekulovat, zda dokonce neplánuje návrat do politiky.

Na Srí Lanku se minulý týden vrátil také další vlivný člen rodiny Radžapaksů, Gotabayův mladší bratr Basil. Ten opustil ostrov krátce po úprku Gotabayi a odletěl do Ameriky. Jeho poslední funkcí před pádem klanu Radžapaksů byla pozice prezidentského poradce. Podle místních médií měl právě Basil také hlavní slovo v domovské politické straně Radžapaksů Srí Lanka Podujana Peramuna (SLPP). Ta se ale od rezignace Gotabayi rozdělila přinejmenším na čtyři frakce a mnoho zbývajících členů údajně zvažuje možnost vstoupit do jiných stran kvůli nižší možnosti vítězství v SLPP, uvádí deník Economy Next.

A právě zde se očekává zásah Basila Radžapaksy. „Přichází kvůli smírčí roli ve straně a pravděpodobně proto, aby poskytl prostor pro vedení Radžapaksovy rodiny. Vrací se proto, že se nyní situace uklidnila a on by mohl začít s konsolidací strany se zbývajícími lidmi, kteří ve straně ještě zůstali,“ cituje deník publicistu Kusala Pereru. Motivací mají být komunální volby, které se budou konat na jaře, případně vyvolání předčasných parlamentních voleb.

Z pevnosti na severu ostrova se na veřejnost vrátil po téměř půlroce také třetí bratr, Mahinda Radžapaksa. Vystoupil tento týden přímo v parlamentu během schvalování rozpočtu. Ve svém projevu pochválil kroky současného prezidenta a zároveň obvinil „zahraniční síly“ z hospodářského kolapsu Srí Lanky i podněcování protivládních protestů.

Ve stejný den současný prezident Ranil Wickremesinghe prohlásil, že Srí Lanka bude nyní potírat všechna nezákonná protestní hnutí, jako jsou protivládní protesty (Aragalaya). Ostatní demonstrace se mohou konat po získání povolení od policie. „Existují plány na zahájení dalšího protestu Aragalaya s cílem změnit vládu. Ale já k tomu nedám prostor. Seženu armádu a ozbrojené síly a zavedu výjimečný stav,“ řekl Wickremesinghe v parlamentu. Uvedl, že bude zřízen výbor, který vyšetří motivy protestů a pachatele násilí během nich.

Desítky tisíc dětí s akutní podvýživou

Akutní dopady krize na Srí Lance mezitím pomáhá řešit řada mezinárodních organizací jako OSN, UNICEF, WHO a další. Ty vytvořily pro ostrov Plán humanitárních potřeb a priorit, do něhož přispěly státy i jednotliví dárci z celého světa dosud více než 75 miliony dolarů.

Podle nejnovějších údajů zveřejněných Světovým potravinovým programem (WFP) je nyní 32% domácností na Srí Lance „v potravinově nejisté situaci“ a 68% domácností situaci řeší tím, že konzumují méně preferované potraviny nebo snižují počet jídel a velikosti porcí. Inflace u potravin na Srí Lance dosahovala v říjnu úrovně 85,6%.

UNICEF odhaduje, že humanitární pomoc potřebuje přibližně 2,3 milionu dětí, včetně 56 tisíc dětí trpících těžkou akutní podvýživou (SAM). Jen v listopadu chce WFP distribuovat přes sedm tisíc tun potravin přibližně 400 tisícům lidí. Kromě toho bude po dobu tří měsíců dostávat školní stravu přibližně milion dětí v 7900 školách na celém ostrově. Životně důležitou humanitární pomoc je podle organizací potřeba poskytnout celkem zhruba 3,4 milionu nejzranitelnějších obyvatel Srí Lanky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)