Babiš se tváří jako chodící reklama na Česko, obrazu země ale škodí čím dál víc
ANALÝZA. Oč méně se přibývající kauzy Andreje Babiše zdají být překážkou pro jeho tuzemské voliče, o to víc premiérovi přitěžují v zahraničí. Právě na image muže, který si tyká s evropskými lídry a udržuje s nimi neformální až přátelské vztahy, si přitom Babiš velice zakládá.
Už předtím, než se Andrej Babiš stal premiérem, nebyla zahraniční politika jeho silnou stránkou. Vidět to bylo i z knihy O čem sním, když náhodou spím, kterou loni před sněmovními volbami rozdával voličům.
„Obecně jsou tam v oblasti zahraniční politiky extrémně zjednodušující teze, které jsou minimálně rozpracované. Je to jedna z oblastí této knihy, ze které je cítit silná nekompetence těch, kteří to psali,“ hodnotil dílo pro HlídacíPes.org politolog Tomáš Lebeda. Autoři knihy si to ale podle něj mohli dovolit, protože Čechy zahraniční politika příliš nezajímá.
Radost z dezertu
Těžko ale mohl čerstvý premiér, navíc Babišova ražení, dopustit zpochybňování některé ze svých kompetencí: „Zahraniční politiku dělám já,“ ozval se na Twitteru hned krátce po volbách.
Koukám na @OtazkyVM a jen bych chtěl říct, že zahraniční politiku hnutí dělám já. Koho to zajímá, ať se koukne na Rai Uno, ZIB 2, CNN, Focus, Wirtschaftswoche a na moje schůzky s @guyverhofstadt, @ManfredWeber ad.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 12, 2017
Už tehdy bylo jasné, na čem Babiš svou zahraniční image bude stavět. Nabitý program, množství cest, co nejvíc neformálních fotek s ostatními politiky. Zkrátka premiér, který maká pro Česko do roztrhání těla, 18 hodin denně. Doma, i v cizině. A umí se, jak opakovaně zdůrazňuje – na rozdíl od předchozího premiéra Sobotky – taky v zahraničí domluvit.
Zákulisí byznysu českého premiéra mapuje unikátní publikace HlídacíPes.org Babiš. Vůdce pro 21. století. Přečtěte si ji také.
I rok poté to Babiš dělá navlas stejně. Stačí se podívat na jeho listopadové příspěvky na Twitteru a Facebooku. Opět tam zdůrazňuje neformální vztahy s evropskými kolegy a své jazykové schopnosti.
„Ráno jsem potkal svého přítele… Byl tak hodný, že přijal moje pozvání už v 7.30, abych stihnul sněmovnu.“ (Návštěva estonského premiéra v Praze).
Ráno jsem potkal svého přítele, estonského premiéra @ratasjuri. Byl tak hodný, že přijal moje pozvání už v 7.30, abych stihnul sněmovnu. Povídali jsme si o našich vztazích, o NATO, postoji k evropskému rozpočtu, vědě a výzkumu, a samozřejmě našem hlavní tématu, digitalizaci. pic.twitter.com/uRZs3DhBXV
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 23, 2018
„Sebastian mi udělal radost s dezertem. Ví, že miluju Kaiserschmarrn.“ (Večeře s rakouským kancléřem).
https://www.facebook.com/AndrejBabis/photos/a.324695871000397/1390783751058265/?type=3&theater
„Mluvil jsem francouzsky, spatra…“ (O přednášce na pařížském Mírovém fóru).
Na pařížském Mírovém fóru jsem měl přednášku. Mluvil jsem francouzsky, spatra a řekl, že jestli chceme mluvit o míru, musí se velké světové velmoci sjednotit a část peněz, které ročně dávají na zbrojení, by měla jít na pomoc chudým zemím. Nesmíme jen mluvit, musíme jednat.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 11, 2018
„S přítelem.“ (Návštěva Viktora Orbána v Praze).
https://www.facebook.com/AndrejBabis/photos/a.324695871000397/1394738637329443/?type=3&theater
Co premiér fanouškům neříká
Jsou tu ale zahraniční ohlasy, jimiž se premiér na Facebooku ani Twitteru nechlubí.
Curyšská univerzita nedávno zrušila chystané Babišovo vystoupení k výstavě o emigraci poté, co právě skupina českých emigrantů zaslala škole otevřený dopis kritizující Babišovu minulost a připomínající jeho jméno v seznamech spolupracovníků StB.
Související články
„Vitaj doma, pán premiér.“ Slovenská větev byznysu Andreje Babiše
Ve stejné době mezinárodní pozornost poutaly výroky Babišova syna, objeveného novináři právě ve Švýcarsku, o tom, že kvůli kauze Čapí hnízdo musel na přání svého otce zmizet za hranice – a to dokonce na Krym okupovaný Ruskem.
I když dnes Babiš tvrdí, že se převedením majetku do svěřenských fondů odstřihl od svého podnikání, čerstvá analýza právníků Evropské komise ukazuje, že mu to Brusel nevěří. Česko by proto mohlo vracet stamiliony z unijních dotací, které holding Agrofert dostal.
Není to poprvé, co se firmy z holdingu Agrofert v zahraničí objevily v negativních titulcích.
Známá firma Agrofert
Prvním příkladem je Německo. Některé německé podniky z Babišova holdingu čelily loni kritice za vyplácení neférové mzdy a za špatné pracovní podmínky pro zaměstnance.
Na rozvoj svého podnikání přitom Agrofert dostal v Sasku-Anhaltsku štědrou státní dotaci. HlídacíPes.org případ popsal zde:
Agrofert kritizují taky v Německu: za státní dotace nefér mzdy a špatné pracovní podmínky
Související články
Důkaz, že ani Andrej Babiš nezmůže všechno. Na německém Der Spiegelu právníci Agrofertu pohořeli
Agrofert kritizují taky v Německu: za státní dotace nefér mzdy a špatné pracovní podmínky
Už v roce 2016 přišel německý týdeník Der Spiegel s tvrzením, že Babišův Agrofert ovlivňoval v Česku pravidla pro udělování unijních dotací a že má síť „důvěrníků“ či lobbistů také v Bruselu.
Že není Babišovi lhostejné, co si o něm Berlín myslí, se letos ukázalo i při hledání podpory pro Babišův druhý kabinet.
Německá kancléřka Merkelová v dubnu podle médií varovala Andreje Babiše, aby neuzavíral vládní spolupráci s – z pohledu německé vlády extremistickou – SPD Tomia Okamury. Možná i to přispělo k tomu, že Babiš nakonec Okamuru do vlády nepřibral a uzavřel koalici se sociálními demokraty.
Dusno kolem Dusla
Dalším příkladem je Slovensko. V roce 2014 vyvolala pochybnosti slovenských médií obrovská daňová úleva pro další firmu z Babišova holdingu, chemičku Duslo Šaľa. Celé slovenské podnikání Andreje Babiše jsme popsali zde:
„Vitaj doma, pán premiér.“ Slovenská větev byznysu Andreje Babiše
Desetileté daňové prázdniny pro Duslo ve výši 58 milionů eur (půldruhé miliardy Kč) schválil tehdejší kabinet Roberta Fica. Veřejnost se o tom ale dozvěděla až zpětně. Vláda navíc tak velkou úlevu mohla potají schválit jen díky změně zákona, kterou parlament přijal krátce předtím.
Související články
Agrofert má na dohled svolení Bruselu pokračovat ve výrobě nebezpečných ftalátů. Ekologové vidí vliv Babiše
Podmínky vyhovující Babišovi také pomáhali nastavit lidé, s kterými tehdejší český ministr financí dříve podnikal či pracoval. O celé kauze se znovu mluvilo letos v září, kdy Duslo otevíralo novou výrobnu čpavku, kvůli které celou zmiňovanou daňovou úlevu dostalo.
Nejnovější analýza Evropské komise ale zasahuje premiéra mnohem citlivěji. Přichází z Bruselu, kam by Babiš rád i nadále jezdil jako uznávaný státník podávat si ruce se skutečnými lídry Evropské unie.
Evropská komise však zpochybňuje ne jednotlivé části jeho podnikání, ale celou jeho politickou existenci – má si vybrat, jestli je buď politik, nebo podnikatel.
Buď tedy bude Babiš do Bruselu jezdit na soukromé byznysové schůzky, anebo na summity EU. Obojí najednou nelze. Problém je v tom, že si Babiš stále myslí, že to možné je.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
18 komentářů
Půl článku pro Babiše a půl proti němu.
Já jsem proti.
Co tedy hlídací pes hlídá.?
Pane Vojtěchu Bergře, ta analýza se Vám, na rozdíl od těch o antiislamismu povedla.
Děkuji za ni, i když se obávám, že ti kobliháři z ní nic nepochopí pro svou mentální nedostatečnost.
S pozdravem Oskar
Když se evidovaný Slovák (u StB) utrhne z řetězu, je to vždycky problém. Stačí otázka, kdy naposledy byl nějaký Slovák Česku prospěšný???
Mudrcové si hlavy lámou,proč Babišovi preference rostou,požírají prášky na bolest hlavy,po těle se jim rozlévá žluč,vztek jimi třese a vše je houby platné!Lidé oproti „mudrcům“ myslí jinak!žŽe?!
Dany vztek ne, žluč také ne, ani to třese, není tím pravým pocitem, u mne je to zoufalství nad blbostí, tohoto národa. Smutek, obava z toho co může přijít, mám rád pravdu a stále ji hledám. Mám rád svobodu a rád bych ji dopřál i vnoučatům. Ale to vy pravděpodobně nikdy nepochopíte, zrovna tak jako Andrej nikdy neodstoupí, proč asi?
Vyhráváte, ale vaše případná výhra bude největší prohrou od roku 1989. Mějte se i vy krásně. Morálka, spravedlnost, slušnost a pravda, máte potuchy jaký je význam těchto slov?
PM:
A to nám tu chcete vážně namluvit, že před Babišem tu ta vámi proklamovaná „svoboda“ byla?
Nenechte se vysmát! Politici ražení Kalouska, Němcové, Gazdíka, Topolánka,.. lhali až se jim od huby prášilo, zpravodajství veřejnoprávní TV těžce zmanipulované, předchozí vlády tupými a nesmyslnými a hlavně nic neřešícími škrty, snižováním mezd a zvyšováním daní zhoršili už tak mizernou životní úroveň obyvatelstva atd.
Teď jsem zrovna viděl na fb vytlemený ksicht „lidumila“ Kalouska jak se schovává za děti s Mikulášem ,ale právě díky němu neměly děti před pár lety ani na zájmové kroužky,lyžařské výcviky a ani na obědy ve školách….
Takže abych vás vyvedl z omylu:
Lidé nejsou hloupí, ale nechtějí už pustit k moci tyhle darebáky, co mají plné huby liberální demokracie, ale přitom jim donekonečna lžou a okrádají!
A nakonec: to vám říkám jako nevolič Babiše a ani ho volit nehodlám!
Ale vůbec se těm, kteří mu ten hlas hodí nedivím.
Petr_70
Namlouvám vám snad něco z toho, co jste vyjmenoval?
Vaším příspěvkem jste mě opravdu vyvedl z hrozného životního omylu.
Děkuji, byl jsem pomýlený, svoboda byla za komunistů. Čest práci a rukám klid.
Svoboda je víc než prachy, na lyžařský výcvik, ale to už komunista nepochopí.
Ale rozumím tomu, že když prachy nejsou, tak i svoboda je pro někoho relativním pojmem.
Volte dál své komunisty, dokud jsou volby svobodné.
Horší to bude, až přeběhnete k novému vůdci.
Lidé oproti „mudrcům“ nemyslí vůbec a sežerou Babišovi-Burešovi všechny jeho lži. Na přklad tu, že platí daně, viz tabulka :
Dotace Agrofertu po vstupu Babiše do politiky (v miliardách Kč)
2014 2015 2 016 2017
Provozní dotace 1 0,8 1,1 1,35
Investiční dotace 0,5 0,7 0,3 0,6
dotace na elektřinu z obnovitelných zdrojů 0,1 0,1 0,1 0,15
Celkem dotací 1,6 1,6 1,5 2,1
Zaplaceno na daních 1,7 1,5 1,8 0,7
Zdroj : výroční zprávy AGROFERTU
Už víte, proč šel Babiš do politiky? 2014 – ztráta = 0,1 miliardy Kč, 2015 – zisk = 0,1 miliardy Kč,
2016 – ztráta = 0,3 miliardy Kč, 2017 – zisk = 1,5 miliardy Kč
A proto – „neodejdu nikdy, nikdy, pamatujte si to, nikdy!“
Uz aby byl konecne tam, kam davno patri a odkud nemel nikdy vylezt.
Přesně, už to unavuje, jak chudáka všichni pomlouvají a hází mu klacky pod nohy, všechno je kampaň.
Merci cheri.
Pravda, pravda, takového stupně oblíbenosti na demokratickém Západě, jako měl třeba Hitler během 30.let, skutečně Babiš nedosahuje. V tom by měla jeho propaganda poněkud přidat :))))
Sice bych to měl srovnávat s Havlem, leč ten u nás působil v době kdy jsme všechny pokyny Brusele plnily do všech puntíků (dokonce i více než bylo třeba), takže žádná kritika odtamtud nešla – i když by už tenkrát byla v mnohém potřebná..
Upřímně.. hledat supermana je obtížné, možná by se mělo školství zabývat učebním oborem politik. Habsburkové školili své nástupce již od dětství.
Na Pirátech je fajn, že nejsou stranou jednoho muže, který s svou nepostradatelnost, podobně jako Putin, žárlivě hlídá.
Ano, antifa zv. Piráti má takových mužů několik. Nejen Bartoš, Michálek a Ferjenčík (také asi původem z východu), ale hlavně Hříbek se snaží vyrůst do nebe.
Babiš se tváří jako oběť Kalouska, tradičních stran, Slonkové a Kubíka, pořadu 168 hodin České televize a Bakalových médií a lidi mu to pořád „žerou i s navijákem“! To už není ani o jeho dobrém píár ani o marketingu, ale o naprosté tuposti a intelektuální omezenosti národa ….. a v tom je ta tragedie!
Lidi zblbli … zlí jazykové tvrdí, že je to tím, že je zrušena maturita z matematiky a že si lidi nedovedou už ani spočítat, která vlastně bije!
Tondach:
Ty vámi zmíněné „informační zdroje“ jsou zhoubou tohoto národa!
A to vám říkám jako nevolič ANO.
Tak já Vám teda nevím. Pokud opravdu jste HlídacíPes, tak byste si měli ověřit informaci ohledně cituji „Curyšská univerzita nedávno zrušila chystané Babišovo vystoupení k výstavě o emigraci POTÉ, co právě skupina českých emigrantů zaslala škole otevřený dopis kritizující Babišovu minulost a připomínající jeho jméno v seznamech spolupracovníků StB.“
Bohužel (i pro mne 😕) to bylo zrušeno dříve, než dopis na univerzitu dorazil a navíc, univerzita s jeho pozváním neměla nic společného. Organizoval to někdo jiný.
Pitomosti!