Foto: HlídacíPes.org

Babiš dostává v kampani ve svých médiích prostor za miliony. Prý na ně ale nemá vliv

Napsal/a Vojtěch Berger 25. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Andrej Babiš si dlouhodobě stěžuje, že většina českých médií je vůči němu nepřátelsky naladěná. Ve skutečnosti i teď v prezidentské kampani využívá prostor ve svých vlastních médiích, která mu budují pozitivní image a poskytují mediální prostor v milionové hodnotě. Důkazů o tom je dost, úřady však nadále vycházejí z předpokladu, že Andrej Babiš svá média z holdingu Agrofert formálně neovládá a nemá na ně tedy vliv.

Nejen při své aktuální prezidentské kandidatuře se Andrej Babiš může spolehnout na výraznou podporu svých lifestylových magazínů z vydavatelství Mafra patřícího pod Agrofert. Jen za poslední měsíc v nich vyšla řada pozitivně laděných redakčních článků o Babišovi a jeho rodině. Kdyby si měl toto pokrytí koupit jako inzertní prostor, musel by čistě podle ceníkové ceny zaplatit přes dva miliony korun.

Pozitivní kampaň, kterou magazíny Mafry zaměřené převážně na ženské publikum před volbami vedly ve prospěch Andreje Babiše, vyvrcholila tento týden článkem „VIP volí Babiše“. V pondělí vyšel v časopise Rytmus života, o den později s mírnými úpravami v magazínu Čas pro hvězdy, ve středu následovalo totéž v časopise Pestrý svět.

Volte jako slavní

Více či méně známé tváře showbyznysu jako například režisér Zdeněk Troška, herec Ivan Vyskočil nebo moderátorka Agáta Hanychová v textu vysvětlovaly, proč půjdou za prezidenta ve 2. kole volit právě Babiše.

Fakt, že jde o podporu konkrétního kandidáta, přitom třeba Čas pro hvězdy nijak neskrýval: „Druhé kolo prezidentských voleb se rychle blíží. Pokud ještě stále nejste rozhodnuti, koho vybrat, možná se inspirujete u našich slavných. Ti už mají naprosto jasno v tom, kdo je jejich favorit a koho budou volit!“

Tato dvoustrana by klidně mohla být placenou reklamou. Jenže není, přinejmenším tak není označená a tváří se jako redakční obsah, stejně jako další texty, které o Andreji Babišovi ve zmíněných magazínech vyšly během celé kampaně. V prosinci a lednu šlo o osm textů, kromě Rytmu života a Času pro hvězdy také v časopise Pestrý svět.

S dotazy, proč se magazíny ze všech politiků věnují pouze Andreji Babišovi a jak vnímají novinářské dilema s otevřenou podporou konkrétnímu kanidátovi, chtěl HlídacíPes.org oslovit i vydavatelství Mafra. Ředitel obsahu Mafry František Nachtigall ale hovor okamžitě ukončil: „Já s vámi mluvit nechci, sbohem.“

Kdo krade cukroví u Babišů

Kromě načasování publikace zmíněných textů, které se kryje s prezidentskou kampaní, na první pohled zarazí i pozitivně laděné titulky: „Holič celebrit ho nadchl“ (článek popisuje, jak se Babiš nechal ostříhat), „Jak to u nich chodí na Vánoce“ či „Andrej chodí tajně na cukroví“ (pohled do soukromí Babišovy rodiny).

Do povídání o vánočním cukroví se ale „připletla“ třeba i fotka Babiše s americkým exprezidentem Trumpem. Právě své zahraniční kontakty a to, že je „diplomat“, Babiš svým voličům v kampani dokola opakuje.

Zatímco jiní kandidáti si podobný prostor musí kupovat, Andrej Babiš, který je přes svěřenské fondy majitelem Agrofertu a tedy i vydavatelství Mafra, se na přízeň svých vlastních médií může automaticky spolehnout. Důkazů o tom je dost. Podobné texty v magazínech Mafry které například Babiše popisovaly jako člověka z lidu, který má rád svíčkovou, vyšly už před volbami v roce 2021 nebo loni v létě. HlídacíPes.org to opakovaně popsal například zde, zde či zde).

Obecně se tyto tituly jinak politice vůbec nevěnují, začaly s tím až po roce 2018, kdy je Agrofert koupil od vydavatelství Bauer Media. Ze všech politiků si pak vybraly právě Andreje Babiše, kterému jako jedinému věnují dlouhodobou pozitivní pozornost.

HlídacíPes.org oslovil inzertního specialistu, aby podle oficiálního ceníku Mafry sestavil přibližnou kalkulaci, jakou má zmíněný mediální prostor poskytnutý Andreji Babišovi v jeho lifestylových časopisech zhruba od poloviny prosince do začátku ledna hodnotu. Částka se podle jeho odhadu vyšplhala zhruba na 2,3 milionu korun. Konkrétní suma by mohla být odlišná například v závislosti na poskytnuté slevě, agenturní provizi či bonusech.

Není to kampaň. Nebo je?

Vzhledem k tomu, že formálně jde o redakční obsah, nejsou pozitivně laděné články ani předmětem reklamních výdajů, které by Babiš jako kandidát musel započítávat do celkového limitu nákladů na kampaň.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí také upozorňuje, že podle tiskového zákona nemusí běžná periodika poskytovat objektivní a vyvážené informace a mohou být názorová či výslovně podporovat konkrétního kandidáta ve volbách. Povinnost poskytovat objektivní a vyvážené informace mají jen vydavatelé periodického tisku územního samosprávného celku.

„V obecné rovině si troufám vyslovit domněnku, že Úřad by se agitací periodického tisku mohl zabývat jako výdajem kampaně v případě, že by kandidát byl vydavatelem periodika, nebo by byl ve vztahu k vydavateli osobou ovládající. Nepředjímám ale výsledek takových případných úvah – odvíjel by se od konkrétní situace,“ říká člen úřadu Jan Outlý.

Takový popis sice sedí právě na vydavatelství Mafra, které Andrej Babiš ovládá přes své svěřenské fondy, dohledový úřad se ale řídí rozhodnutím středočeského krajského úřadu, který v roce 2019 došel k opačnému závěru.

„Krajský úřad Středočeského kraje rozhodnutím ze dne 26. 9. 2019 zrušil verdikt Městského úřadu Černošice, který vliv Andreje Babiše na vydavatelství konstatoval, a naopak pravomocně rozhodl, že střet zájmů v této věci nebyl prokázán,“ připomíná Jan Outlý.

I když tedy čistě z pohledu zákona a úředních rozhodnutí Babiš své noviny a časopisy formálně nijak neovlivňuje, zejména z obsahu lifestylových magazínů Mafry je zjevné, že mu jdou výrazně na ruku už několik posledních let. Zvlášť otevřeně pak v období před volbami.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)