Babiš a jeho novinář: Budování soukromé zpravodajské sítě pod žurnalistickým krytím
KOMENTÁŘ. Na světě je třetí nahrávka, zachycující rozhovory místopředsedy vlády Andreje Babiše s redaktorem MF Dnes Markem Přibilem. A zatímco první dvě ilustrovaly Babišův ne zcela vybraný slovník a jeho zasahování do obsahu údajně nezávislého listu, ta třetí ukazuje, že novinář pro Babiše sháněl živé policejní svazky, jejichž plánované zveřejnění mělo poškodit ČSSD. Došlo i na personální otázky v policii, ištvanovským slovníkem „obsazování vysokých postů ve státní správě“. Silná káva.
Když jsme se dostatečně vydováděli (oprávněným) pohoršením nad „cinklým“ novinářem Markem Přibilem, jehož působení ve vydavatelství MAFRA porušovalo všechna základní pravidla novinařiny, můžeme se díky třetímu tajně pořízenému záznamu dostat k podstatnému.
Už druhá nahrávka to naznačila: vedle vztahu Babiš–Přibil, ve smyslu majitel listu – vykonavatel jeho vůle, je zde i protisměrný tok informací z policejního prostředí. Ať to zazní naplno: Přibil pod novinářským krytím fungoval jako článek soukromé zpravodajské sítě. Ve službách Andreje Babiše.
Děravá Bereta
Babiš s Přibilem diskutují nad opisy výslechů z živé kauzy Bereta. To je samozřejmě pikantní – celá Bereta není o ničem jiném, než o vynášení informací z policie a ze státního zastupitelství. Jejím vyšetřovatelům přitom tečou informace ze spisu jak z děravého cedníku; nejen k Babišovi, na rozsáhlém úniku stojí taky nedávný článek, kterým se prezentoval web Českého rozhlasu.
Kauza Bereta, vedená na bývalém ÚOOZ, sloužila loni jako prapor odpůrců policejní reorganizace. Ti, kdo ji vedli, byli ti „hodní“ – rozuměj protikorupční, šlachtovští policajti, kterým zlý Tuhý a Chovanec chtějí zabránit ve vyšetřování. Beretu se nakonec podařilo „zachránit“, byla převedena i s vyšetřovateli na protidrogovou centrálu (sic!).
ČTĚTE TAKÉ: Novinář Přibil z Babišovy nahrávky: Několikrát ze lži usvědčený chráněnec bossů MF Dnes
Vše, co jste chtěli vědět o kauze Šlachta v deseti bodech
A najednou tu máme stejnou Beretu, která loni málem rozložila vládu, v níž si listuje Andrej Babiš a plánuje, jak informace vypustí před „socanským sněmem“. Je to drsné, ale zároveň to dokresluje mapu rozložení sil v loňské kauze reorganizace.
Mocenské centrum AB
Druhý střípek: Přibil se Babiše ptá, zda bude bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta ministrem vnitra. Že to prý chtějí vědět „jeho“ policisté, které by to těšilo. Babiš odpovídá, že mu Šlachta vzkázal, že by chtěl být policejním prezidentem (pro ČTK to Šlachta popřel, lže tedy buď on, nebo Babiš v nahrávce).
Nemusíme být zrovna právní extenzivisté ištvanovského střihu, abychom věděli, co je zde špatně. Jak je možné, že se Šlachta dovolává své budoucnosti na vnitru u ministra financí (pokud to tak bylo)? A pokud ne, jak je možné, že ministr financí to bere jako zcela přirozenou věc a dál s tím nakládá jako s hotovým faktem?
Opět to vhodně doplňuje portrét krajiny vztahů v kauze reorganizace, aspoň co se týče vztahů mezi Babišem a Šlachtou. Normální řečí se tomu říká klientelismus a v roce 2013 kvůli tomu padla vláda. Zásah tehdy spolu s olomouckými žalobci vedl, oh wait! – Robert Šlachta.
Trezorové informace
Pokud bychom přijali Babišovo vysvětlení, že to schůzkami s Přibilem „podělal“, jak se v neděli vyjádřil na sociálních sítích, a „řešení“ vydavatelství MAFRA, které věc považuje za uzavřenou Přibilovým vyhazovem, vynášení živých policejních svazků je jiná liga, jiný sport, jiné hřiště.
[aesop_video align=“center“ src=“youtube“ id=“avqyPMMunE0″ disable_for_mobile=“on“ loop=“on“ autoplay=“on“ controls=“on“ viewstart=“on“ viewend=“on“ revealfx=“off“]
Babiš a jeho Mafra. Posluhování oligarchům je exces, nikoli norma
Nejde o psaná či nepsaná pravidla objektivní novinařiny, ale o zjevné trestné činy, jichž jsou Přibil s Babišem spolupachateli. I kdyby tou nejjemnější formou, kdy trestný čin neohlásili, když se o něm dozvěděli.
Pokud to navíc bylo tak, že Babiš u sebe svazky soustředil cíleně, pohybujeme se daleko na půdě trestní odpovědnosti. Jsou i jiné indicie, že mohl existovat jakýsi trezor. Vydavatelství MAFRA mělo například zakoupit nahrávku s bývalým hradním protokolářem Jindřichem Forejtem, kterou ale nepublikovalo, ani o její existenci neinformovalo.
Andrej Babiš podal kvůli svému nahrávání trestní oznámení. To je dobře, policie může začít konat ještě dřív, než si zítra přečte noviny. Asi není úplně nutné, aby Ivo Ištvan startoval vrtulník a povolával zakuklence na Chodov a na ministerstvo financí. Začít mohou třeba u vyšetřovatelů Berety, kterým se po Praze potulují části spisu. Uvidíme, kam je stopa dovede.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Dvě poznámky: 1) s tím Šlachtou pozor, to je jen plácání dvou pánů o třetí, který tam není. Z toho bych narozdíl od té Berety raději nic nevyvozoval 2)Jen tak pro úplnost se mi chce dodat, že budování zpravodajské sítě pod žurnalistickým krytím tu už velmi dlouhá léta dělá Soukup s Týdnem…. Což není Babišova omluva ani pokus po babišovsku odvádět pozornost, jen konstatování.
Ano! S tím Šlachtou pozor! Ale jinak,než myslíte!
Vážený pane Malecký,
Který politický subjekt v ČR za posledních dvacet let nepoužíval námezdné novináře, PR agentury či novinářské sympatizanty pro svoje cíle?
Dovolím si připomenout jen Akci Olovo, fungování PR agentury Bison/Rose, dlouholeté působení oné zvláštní paní ve prospěch hejtmana Haška, vlivové novináře a komentátory ODS v devadesátých letech, televize Barandov a časopis Týden v posledních letech, Parlamentní listy, a tak dále.
V žádném případě neomlouvám konání Andreje Babiše. Ale mravní rozhořčení bych si dovolil navrhnout rozprostřít daleko za něj, a především, podívat se na nedostatek odvahy novinářské obce pohybovat se v rámci vlastních etických kodexů.
Myslím, že jste založením duše velice blízký panu Babišovi a určitě by jste si rozuměli, ten taky zeširoka rozhodil svoje názory na špatnost všech „nahoře“, všech nevlastněných médií, prostě všech, kteří by mohli být s ním ve střetu zájmů. Samozřejmě bez důkazů a to on chápal jako politiku z jeho pohledu. Zdá se, že mu ta jeho politika zlomí vaz. Ostatně, kdo by si to nechal líbit, bez ohledu na to, zda vinen, nebo nevinen. Dá se říci, kdo používá pekelné nástroje, může v pekle skončit. Konec A. Babiše u nás nastane v okamžiku, kdy se rozsvítí ve vědomí většiny veřejnosti.
Mimochodem, zda se že pan Malecký se snaží být papežštější než papež. „Když se diví že jak je možné, že se Šlachta dovolává své budoucnosti na vnitru u ministra financí (pokud to tak bylo)? A pokud ne, jak je možné, že ministr financí to bere jako zcela přirozenou věc a dál s tím nakládá jako s hotovým faktem?“
Vzhledem k tomu že za pár měsíců bude tento pán téměř nezadržitelně premiérem silné vlády, bude podobných dotazů i ujištění jen přibývat..
Myslíte, že vláda ANO s KSČM bude silná vláda?