Andrej Babiš, Petr Arenberger, otevření očkovacího centra ve vinohradské nemocnici. Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

„Až se vrátím na kliniku, tak se za mnou stavte.“ Jak číst signály, že Arenberger končí

Napsal/a Jan Žabka 20. května 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Spekulace o blížícím se konci čtvrtého „covidového“ ministra Petra Arenbergera podpořila včerejší nečekaná návštěva premiéra Andreje Babiše na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman si tam dost možná vyslechnul návrhy na dalšího šéfa resortu. Existují ale i subtilnější náznaky, že se na odchod z funkce chystá i sám ministr. Třeba to, že na Twitteru láká pacienty s „beďary“ na svou praxi na klinice.

Nejen, že se za poslední rok v čele zdravotnictví vystřídali čtyři ministři a pátý je na cestě, ale také již pomalu není odkud brát další kandidáty. S premiérem Babišem moc odborníků spolupracovat nechce, aby nebyli ztrapňováni vytýkacími dopisy či aby jakékoli jejich nepopulární rozhodnutí nebylo smeteno ze stolu ve chvíli, kdy o tom premiérův PR tým rozhodne. Před svým nástupem do čela resortu to ostatně vystihl sám Petr Arenberger: „Být ministrem zdravotnictví je „sebevražedná mise“.

Ministerstvo skandálů

Je pochopitelné, že se v době pandemické krize každý nový ministr zdravotnictví dostane do ohniska mediální pozornosti. Jeho případné špatné kroky a osobní skandály mohou přímo ovlivnit životy občanů a závisí na nich potřebná důvěra pro co nejúspěšnější boj proti koronaviru.

Není přitom chyba médií, že na chyby upozorňují. Jde především o problém premiéra, který i přes svou vlastní problematickou minulost nedokáže správně prolustrovat své budoucí kolegy a při vstupním pohovoru se jich rovnou nezeptá na otázku, zda existuje něco, co by pod nimi mohlo rozhoupat ministerské křeslo. A zároveň jim nevysvětlí, jaký problém je chovat se papalášsky, nebo že odmítání ruské vakcíny se nebude líbit prezidentu Zemanovi.

Právě proto svou „sebevražednou misi“ zažili Adam Vojtěch, Roman Prymula i Jan Blatný. A  prožívá ji teď i Petr Arenberger, jehož pochybné majetkové přiznání, které meziročně vzrostlo o 65 nemovitostí a o třicet milionů na vedlejších příjmech, vypadá jako začátek konce ministerské cesty dlážděný střetem zájmů a majetkovými skandály.

Za náznak toho, že Arenberger skončí, je možné považovat i včerejší neplánovanou schůzku premiéra s prezidentem. Ta proběhla jen pár dnů po tom, co Zeman rádiu Frekvence 1 řekl, že odvolání ministra je „svaté právo předsedy vlády“, proti kterému by však nic nenamítal.

Arenbergerovu záchranu už patrně vzdal i tým Marka Prchala. Ten očividně ještě minulý týden věřil, že ministrovy skandály zvládne rozprostřít tak, aby příliš nevyčnívaly, podobně jako to udělal již mnohokrát dříve v případě dalších tváří hnutí ANO. Tentokrát vytvořil videa, na kterých ministr, též expert na kožní onemocnění, komentuje „beďary“ – ano, je to doslovná citace – anonymních twitterových uživatelů.

Neúspěšný patron Sputniku V

Za neudržitelností současného ministra zdravotnictví nemusí být pouze jeho majetkové skandály. Chybí mu také bezpečnostní prověrka, ačkoli ji jakožto ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze mít musí. Tohle pravidlo mimochodem zavedl jeden z Arenbergerových předchůdců Adam Vojtěch, který ho osobně v roce 2019 do vedoucí pozice jmenoval – nutno dodat, že ještě bez medializovaných informací o nemovitostech a milionových příjmech.

O Arenbergerovi se od začátku mluvilo jako o „ministrovi Sputniku V“, který splňuje kritéria nastavená prezidentem Zemanem. Ten v té době v Česku prosazoval očkování ruskou vakcínou a veřejně kritizoval odmítavý přístup tehdejšího ministra Jana Blatného: „Kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice. Volí zodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají,“ tvrdil Zeman.

Naopak současný ministr se k vakcíně Sputnik nikdy odmítavě nepostavil, a to ani když se začaly objevovat zprávy o její kolísavé kvalitě v různých státech nebo když její využití zamítla navzdory tamní komplikované situaci. Arenberger udržoval ruskou vakcínu ve hře i po tom, co se veřejnost dozvěděla o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích a došlo ke zpřetrhání česko-ruských vztahů.

Nehledě na vstřícný postoj ministra zdravotnictví se však očkování ruskou vakcínou v Česku dosud prosadit nepodařilo a vypadá to, že vzhledem k vývoji kauzy Vrbětice ani nepodaří. Prezident Zeman tak Arenbergera už v ministerském křesle nepotřebuje a je ochoten ho vyměnit.

I ministr s tím možná již počítá, a tak vedle vysvětlování toho, co je akné a co jsou karpální tunely, láká v twitterových videích nové klienty na vlastní dermatologické služby. „Až se vrátím na kliniku, tak se za mnou stavte a akné zmizí cobydup,“ říká v jednom z videí. V jiném pak přiznává, že změny ve vedení resortu je „těžké sledovat“, ale že ministrem je aktuálně on. Otázkou zůstává, na jak dlouho.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)