Armáda otočila. Zvažuje, že do boje s covidem povolá záložáky
Armáda České republiky zvažuje nasazení dobrovolníků z aktivních záloh do řešení současné epidemiologické krize. Podle informací HlídacíPes.org aktuálně zjišťuje, kolik vojáků v záloze je ochotných v terénu pomoct profesionálním vojákům. Doposud přitom armáda jejich zapojení odmítala s tím, že je schopna své úkoly plnit i bez nich.
Aktuálně má v terénu pomáhat zhruba čtyři tisíce vojáků při kontrolách vzhledem ke zpřísněným krizovým opatřením, která omezují volný pohyb osob na území České republiky. Další vojáci pomáhají také v nemocnicích a sociálních zařízeních nebo na odběrových místech.
„Do současné doby byla opatření plněna vždy profesionálními vojáky a vojáci v Aktivní záloze byli a jsou připraveni jako záloha pro případ, kdy kapacity profesionálních jednotek k plnění stanovených úkolů již nebudou dostatečné,“ říká pro HlídacíPes.org mluvčí Kanceláře náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Magda Dvořáková.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Profesionálním vojákům by brzy mohli podle informací HlídacíPes.org pomáhat i dobrovolníci z řad záložáků. Není však zatím jasné, na jakých pozicích. Armáda již mezi záložáky začala zjišťovat, kolik by se jich bylo ochotno zapojit. „Vojáci aktivních záloh jsou v rámci výcviku připravováni i k řešení krizových situací nevojenského charakteru, a to jak k plnění úkolů policie nebo dalších úkolů ve prospěch integrovaného záchranného systému,“ okomentovala informaci HlídacíPes.org obecně Dvořáková.
Loni zálohy ležely ladem
Armáda má v současné době k dispozici přes tři tisíce členů aktivních záloh. Nyní zjišťuje, kolik z nich chce s řešením současné krize pomoct. O jejich případném nasazení pak bude rozhodnuto na základě vývoje situace.
Při naplnění takového scénáře by podle branného zákona mohl voják v aktivní záloze sloužit maximálně sedm měsíců a pouze, pokud by s nasazením sám souhlasil.
O zapojení aktivních záloh se mluvilo již minulý rok, armáda je ale do akce nepovolala. Zdůvodňovala to tím, že zatím vždy stačila výpomoc profesionálních vojáků. Dobrovolníci v aktivní záloze mají podle Dvořákové přijít na řadu až v případě, že kapacity profesionálů nebudou stačit.
Někteří záložáci si tehdy stěžovali na demotivující přístup armády. Do aktivních záloh totiž vstupují právě proto, aby mohli pomáhat státu a jeho obyvatelstvu v době krizí, případně aby se na potřebnou pomoc aspoň průběžně připravovali.
To loni zkomplikovala i situace okolo pravidelných výcviků vojáků v záloze. Cvičení byla na několik měsíců v důsledku krize úplně přerušena. Nakonec to však armáda vyřešila zavedením online cvičení.
E-learningová podoba výcviku by podle Dvořákové neměla mít vliv na jejich případné nasazení do řešení epidemiologické situace: „Omezení jejich výcviku v roce 2020 nemá zásadní dopady na připravenost aktivních záloh k plnění úkolů,“ ujišťuje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak se nám dnes v Česku dýchá? Lépe než dřív, ale občas se dusíme
Elektromobil není žádné zlo. Ale když je tlačíte na sílu, přicházejí protitlaky
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Zajímalo by mně, co měl pan autor na základní škole (předpokládám, že střední nemá) z českého jazyka, když v článku užívá nespisovného výrazu záložák namísto spisovného záložník.
No nevím, je-li daný termín v daném oboru používaným slangem, zkusil bych raději argumentovat nějakým věcnějším způsobem.
Nejsem si jistý, zda hlídací pes v diskuzi umožňuje použití odkazů na externí weby, proto prosím nehodící se škrtněte resp. smažte:
https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=z%C3%A1lo%C5%BE%C3%A1k
SSJČ
záložák, -a m. voj. slang. záložník 1 (Bran.)
Tedy, bude docela zajímavé , pokud to armáda učiní, jaký to bude mít efekt do budoucna, tedy jaký bude později zájem nějakých dalších občanů se do té Aktivní obrany hlásit.
Protože, těžko lze potom argumentovat nějakou obranou vlasti, když budou tito poslání chaotickou, menšinovou vládou na hlídání a omezování svobody obyvatel.
O takovou „čestnou službu“, bude mít asi málokdo zájem.