Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia,

Aleš Rozehnal: Stíhaný premiér a intrikující šéf žalobců. Česko na cestě ke státu oligarchů

Pokud by se potvrdilo podezření, že šéf žalobců Pavel Zeman v kauze rodiny Czernínů použil trestní řízení jako nástroj možného obohacení svého přítele, Česko by to posunulo do zcela nové roviny. Do té, kde stát slouží zájmům nositelů moci a kde sice existuje legitimní vláda, ovšem v nelegitimním režimu. To vše v situaci, kdy se před státními zástupci musí mít na pozoru sám trestně stíhaný premiér.

Přímluvy Pavla Zemana u soudce mladoboleslavského okresního soudu Jana Czernina, vzdáleného příbuzného členů rodu, s nímž se kvůli restituční kauze Zeman třikrát sešel, vzbuzují údiv.

Přímo zděšení ale vyvolává křečovitá snaha nejvyššího žalobce udržet celou věc na poli trestního práva tak, aby se trestní řízení stalo nástrojem k uspokojení zájmů jeho přítele Petra Habersbergera. Na tom nic nemění skutečnost, že mu jeho postup legitimizoval návrh Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Přitom již v září 2019 předsedkyně odvolacího senátu Městského soudu v odůvodnění osvobozujícího rozsudku konstatovala, „že trestní stíhání zjevně nebylo zahájeno za účelem odhalení pachatele trestného činu a jeho spravedlivého potrestání“, ale účelem bylo zvrácení rozběhlých restitucí. V jeho důsledku by z něj profitoval právě přítel nejvyššího státního zástupce.

Systém podlehl tlaku

Skutečnost, že soudce mladoboleslavského okresního soudu Jan Czernin (vzdálený příbuzný členů rodu usilujících o navrácení majetku, pozn. red.) zveřejnil informace o přímluvčí roli nejvyššího státního zástupce až několik let po uskutečnění těchto schůzek, není překvapivá. Soudce zřejmě očekával, že justiční systém atakům nejvyššího státního žalobce odolá. Opakované pravomocné zprošťující verdikty se zdály jeho přesvědčení potvrzovat.

Nakonec však justiční systém tlaku podlehl a když se k Městskému soudu v Praze dostal případ potřetí a naposledy, rozhodl nakonec v neprospěch úřednic, jejichž postup umožnil restituci. O tyto úřednice zde však příliš nešlo. Hlavním důvodem bylo, že se rozsudkem o vině a trestu otevřela možnost zvrátit restituce tak, aby sporné pozemky získal přítel nejvyššího státního zástupce Petr Habersberger.

 

 

U postupů státních zástupců jsme se v posledních letech dočkali mnohého. Na veřejnost pronikla informace o zatajování nepohodlných důkazů policií a obžalobou v kauze trestního stíhání generála Vladimíra Halenky. Šikanózní a nezákonné několikaleté trestní stíhání zastupitelů obce Postoloprty nenechalo chladnou ani ministryni spravedlnosti.

Po žádné z těchto kauz nepřišel ani náznak dovození odpovědnosti, či sebereflexe. V případě Czernínů však jde o podezření, že státní zástupce použil trestní řízení jako nástroj možného obohacení svého přítele.

Vědět, kdo je pánem

Pokud by toto podezření bylo pravdivé, znamenalo by to, že se Česká republika posouvá do zcela jiné úrovně fungování státu.

Znamenalo by to, že představitelé státu vykonávají státní moc za účelem ochrany zájmů svých a zájmů spřízněných osob. Celá státní infrastruktura tak funguje zejména ku prospěchu vládních činitelů nebo činitele a osob pod jejich ochranou.

Podstatou tohoto typu státu je koncentrace politické a ekonomické moci sloužící jejím nositelům, kde jsou nelegitimní zájmy jednotlivců prosazovány legislativními a exekutivními opatřeními a státem řízená invaze do privátní sféry se stává systematickou.

Organizovaná nelegální činnost je prováděna prostřednictvím výkonu legalizované veřejné autority státní moci. Účelem není jen udržení moci a bohatství oligarchy, majícího rovněž politickou moc, a jeho blízkých. Účelem je i jejich další rozšíření na úkor jeho konkurentů a občanů, a to za použití legitimní politické síly, která má však ochránit nelegitimní ekonomické zájmy. Jedná se tedy o legitimní vládu působící v nelegitimním režimu.

Babišova vláda si možná toto nebezpečí uvědomuje, ale není schopna tuto část represivních složek podřídit své demokratické kontrole. Částečně je to proto, že se i díky nim dostala k moci.

Je to ale i tím, že sám premiér coby vrcholný představitel státní administrativy je momentálně vystaven trestnímu stíhání a musí se mít před nimi obzvláště na pozoru, protože dobře ví, kdo je pánem přípravného řízení.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. petrph napsal:

  Přesněji řečeno, „..Stíhaný premiér, intrikující šéf žalobců, korumpovaní úředníci a bordel na soudech. Pak ano, to je takový komplexní obraz našeho státu-
  Protože, cituji „soudce .. Jan Czernin .. zveřejnil informace o přímluvčí roli nejvyššího státního zástupce až několik let po uskutečnění těchto schůzek, Soudce zřejmě očekával….“
  Jenomže, zákon přece říká něco jiného, zákon říká že soudce má tu informaci o ovlivňování okamžitě nahlásit a dát zapsat do trestního/soudního spisu.
  Aby, aby si tu informaci nechal pro sebe a čekal několik let, jak se bude kdy hodit? To je taky naprostý výsměch soudní spravedlnosti…
  No a co se týče citace z jednotlivých rozsudků soudů, to už by se mělo brát jako axiom, že každý soudce si rozhoduje jak chce, a každý další může mít názor zcela jiný, ba i opačný…:))))

 2. Rita napsal:

  A tohle někoho udivuje?Vždyť vládu oligarchů tady máme od té doby,co je prezidentem soudruh M.Zeman a premierem slovenský, soudně potvrzený stbák A.Babiš se svou squadrou zlodějů,ze kterých učinil ministry.A že soudy a celá justice jsou zkorumpované,to už víme taky všichni.Bohužel,díky lidem s IQ tykve tohle všechno nevadí a Babiše adorují stále.

  • Dvořák napsal:

   Nevím ,jakou máte paměť,ale toto začalo dávno před Zemanem.Korupce a ekonomicko-politická mafie zde začala fungovat hned po tzv.revoluci a soudruzi převlékli rychle kabáty a byli najednou demokraty a nyní poukazují na komunisty.Faltýnek je bývalý soc.demokrat,Jermanová ODS atd. a vzniklo „nové“nadějné ANO!Tím vším jsou prolezlé skoro všechny strany! Přeci se ty komunisté a STBáci nevypařili.

  • virus napsal:

   Vláda oligarchů je tu už od privatizace , to je kapitalizmus !

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Na současném stavu české justice nemá Zeman, ani Babiš-Bureš nic společného.
   Ta se kostituovala, dávno před jejich angažmá v politice a to už přímo do dnešní podoby, pod vedením autorů Ústavy, to jest právníků vystudovaných za vlády komunistů a jimi poznamenaných, kteří se za Havla s jeho souhlasem, otočili na obrtlíku o 180° a jednu totalitu změnili v druhou totalitu, totiž v totalitu práva cinknutého v opačném směru. Tak vznikl právnický stát místo právního a lidé si toho všimli až když už bylo pozdě. Náprava je v nedohlednu, je-li vůbec možná.
   Za vlády komunistů právníci museli respektovat politiky, dnes musí politici poslouchat právníky, na slovo poslouchat, jak co se týká moci a názorů, tak co do reálného vlivu na život a peníze občanů, viz třeba kauzu Melčák + Pohanka: „Dokumentaristka a bývalá ministryně kultury Helena Třeštíková však v pořadu České televize Tah dámou, který se vysílal 16. dubna 2011, otevřeně hovořila o praktikách ODS v době, kdy tehdejší koalici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podržela nad vodou dvojka přeběhlíků – Melčák a Pohanka. Třeštíková v pořadu ČT otevřeně řekla: „Mluvilo se o částkách, které mě fascinovaly, za které přeběhlíci změnili názor a podpořili koalici.“ Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10315089302-tah-damou/ a případně: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/trestikova-v-ct-melcak-s-pohankou-dostali-desitky-milionu.
   U politiků je několik různých názorů na tutéž věc normální, u právníků je to české specifikum a bohužel pravidlo, bez výjimky.

  • Petr Hajný napsal:

   Vážený(á) pane(í) Rito.Nevím proč pouze Zemana nazýváte soudruhem. On aspoň za minulého režimu se nebál a upozornil na chyby !!!!Zatímco Ti největší komunistobijci akorát převlékli kabáty.A co jste udělal vy? Možná že i na vás platí:Zloděj křičí , chyťte zloděje. A u Babiše:Co jste udělal zadarmo pro republiku vy? A nechal byste si za odměnu za práci (která vůbec není špatná) nadávat? Z vašeho příspěvku čouhá jako sláma z bot akorát závist. Ale na to abyste se aspoň zmohl na na nějakou odměnu či vděk (nejenom finanční),to by musela být za vámi vidět nějaká práce a ne jenom řeči!!!!

 3. Dvořák napsal:

  Česko není na cestě,ono tam již je.

 4. Oldřich Hein napsal:

  Quousque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?

  • petrph napsal:

   A nebo naopak, amicus curiae, když použijeme odkaz na anglosaské právo. To už je takové specialita českého soudního systému, že jestli má někdo jiný právní názor než ten, který právě (a to právě je důležité) ten který soudce potřebuje, tak ho obviní z ovlivňování soudu:)))

 5. Pavel Liška napsal:

  A takový to byl oblíbenec, ten Zeman, redaktorů ČT a pokrokových sil vůbec ….
  Tak i on. Selhal. Už není komu věřit. Snad jen ten Ištván a Bradáčová. To jsou jistoty. Ty určitě nezklamou.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nechvalte den před večerem.

   • Pavel Liška napsal:

    Nestrašte…. 🙂 To by už někteří nevydýchali….

 6. František Balco napsal:

  Jednomu webu, který mne zakázal, jsem kdysi napsal, že společenské neduhy nezastavím já, jak se zřejmě domnívali, ale jejich neudržitelnost. Já věřím, že člověk nevládne tou největší mocí na zemi, ani na Zemi, a že ta neúnosnost jednou nastane. A pak přijde to, co říkávala moje babička: „Odříkaného chleba největší kus“. A co se týká Ústavy, tak žádná na světě neříká, ani nenařizuje, že člověk se má chovat jako hajzl. Na to má vliv jen vlastní přirozenost. A pokud se voličům jeví jako sympatická, pak v tom má prsty zase jejich přirozenost.

 7. Zdislava napsal:

  Myslím, že jsme všeci v riti. Už není návratu.

  • novy napsal:

   Od sametu 89 s chátrou to tak je, jen se to nesmí moc rozšiřovat, jinak se to neschválí a jinde zabanuje !

 8. pravda napsal:

  Česko na cestě ke státu oligarchů? to už tady dávno je

Přidávání komentářů není povoleno