Absurdní výlet do minulosti skončil, hranice se otevřely. Setkání „na čáře“ budou pokračovat
K zastavení pandemie koronaviru přispělo zavedení sociálního odstupu, nikoli národnostního nebo státního. Pořadatelé „Sobot pro sousedství“ takto hodnotí nesmyslnost uzavření hranic a znemožnění malého příhraničního styku. Také proto jejich iniciativa, kdy se v době epidemie lidé setkávali po obou stranách česko-německé, ale i rakouské a polské hranice, nekončí.
Mezinárodní občanská iniciativa Soboty pro sousedství se nyní chce zaměřit do budoucna.
„Pro nás je zásadní, co se stane, když se objeví očekávaná druhá vlna pandemie,“ říká Helena Schiek, jedna z organizátorů setkání na saské hranici. „Nerozjede se poté opět nesmyslné uzavírání hranic? Naše vlády by se proto měly již nyní na tuto eventualitu připravit a společně koordinovat své případné kroky.“
Výlet do hluboké minulosti
Organizátoři tvrdí, že i přes slavnostní náladu, kdy byly hranice opět otevřeny, je nutná střízlivá analýza dění v uplynulých měsících. K zastavení koronavirové pandemie přispělo podle nich především dodržování tzv. sociálního odstupu – a ne „národnostního“ nebo „státního“.
„Během koronavirové krize národní státy selhaly,“ říká Christoph Mauerer z bavorské příhraniční obce Neukirchen beim Heiligen Blut. „Na bilaterální úrovni nebyly vlády po dlouhé měsíce schopny najít praktická řešení pro statisíce svých občanů v příhraničních regionech a v zahraničí.“
Stovky lidí se zatím naposledy setkaly na osmi místech na zelené hranici minulou sobotu. Šlo přitom již o čtvrté víkendové setkání, to první, v době hluboké koronavirové krize a přísných opatření, se uskutečnilo už 2. května.
Tato čtvrtá Sobota pro sousedství se poprvé z větší části konala v otevřeném hraničním režimu. Podle ústeckého germanisty Jana Kvapila, jednoho ze zakladatelů této mezinárodní iniciativy, přineslo ukončení restrikcí hlavně úlevu. „Konečně máme za sebou tento absurdní výlet do 20. století,“ říká Kvapil.
Související články
Dokument: „Hranice je jen slovo.“ Hrozí vznik Železné opony 2.0, varují aktivisté
Wir sind sousedé! My jsme Nachbarn! A chybíte nám. Setkání na německo-české hranici
Naše základní svobody
Dobrovolníci z mezinárodní iniciativy vyzývají k posílení multilaterální spolupráce na úrovni Evropské unie a Schengenské úmluvy, která jediná občanům Evropské unie garantuje Evropu bez hraničních kontrol a restrikcí.
„Vždyť svoboda cestování patří mezi čtyři základní svobody v Evropské unii,“ zdůrazňuje Barbora Špádová z Klatov, která se angažuje v sousedských setkáních na bavorsko-české hranici, přičemž pojem „svoboda cestování“ charakterizuje následovně: „Nám nejde ani tak o cestování na dovolenou, nýbrž o volný každodenní pohyb v postupně srůstajících příhraničních regionech. Vlastně by bylo mnohem vhodnější v této souvislosti hovořit o ‚svobodě pohybu‘“, dodává Špádová.
Novým střednědobým cílem mezinárodní iniciativy Soboty pro sousedství se tak stává zdůraznění významu otevřených hranic. Současně se ale dívá i do vzdálenější budoucnosti, neboť od mnoha účastníků setkání a pikniků na zelené hranici se ozývají hlasy, že by se rádi i po odeznění koronavirové pandemie dále setkávali. Tato myšlenka se zrodila při zmíněném setkání počátkem května v Tiských stěnách, pak se rozšířila i do dalších příhraničních oblastí.
„Tento koncept je prostě geniální a geniálně prostý,“ říká Christoph Mauerer. „Lidé přicházejí z obou stran hranice, aby se někde uprostřed setkali. Proč by toto posilování sousedských vztahů nemělo fungovat i v budoucnosti?“
O posledním červnovém víkendu se proto hodlají dobrovolníci, kteří se zatím většinou znají pouze z facebookové komunikace, poprvé fyzicky setkat, aby při „strategické oslavě“ v severočeském Kulturním centru Řehlovice prodebatovali formy a způsoby své budoucí spolupráce.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Trochu to pripomina setkavani na c.s.-polske hranici koncem 80. let. Stejne nechapu, jak to ti lide tehdy dokazali – zadne mobily, zadny internet.