Je to všechno kampáň, Jurečkův brácha má príma bráchu a Zeman vlevo dole vedle Trumpa

Napsal/a Robert Malecký 24. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Sociální demokracie vyhlásila válku levnému máslu a vyrazila na kampaň. Její šéfové po čtyřech letech v ministerských kancelářích zjišťují, jak na tom země ve skutečnosti je, kolik lidé berou a tak podobně, a nestačí se divit. Do toho hrozí vánoční zásobovací krize, a navíc ten rum. Nevypadá to moc dobře. Na situaci kolem másla ovšem reagoval i šéf hnutí Andrej Babiš: Nech Kalúsik povie, koĺko má doma másla! Tolik to nepodstatnější, pojďme k některým dalším událostem uplynulého týdne.

  • Veřejnost se v posledních týdnech nechává vzrušit sérií reportáží novinářky Saši Uhlové o otřesných podmínkách, v nichž a za nichž pracují nejhůř placení lidé na českém pracovním trhu. Potud je věc celkem jasná, téma je živé a reakce patřičně bouřlivé. Málem by v této souvislosti ovšem zapadlo vyjádření skupiny Agrofert, jejíž jeden závod novinářka rovněž navštívila.

„Není jistě náhoda, že paní redaktorka Uhlová si vybrala právě Vodňanskou drůbež z koncernu AGROFERT, i když v České republice existují desítky jiných potravinářských firem. A není jistě náhoda, že své reportáže zveřejňuje měsíc před volbami. Její cíl je podle nás naprosto jasný. “
(z vyjádření skupiny Agrofert, 13. září)

Je to prostě kampáň a účelovka. Nám v této souvislosti nezbývá než ocenit, jak Andrej Babiš, hnutí ANO i mateřský Agrofert drží, jak přijdou nějaké problémy, jednotný firemní styl.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Ministr zemědělství Marian Jurečka kromě toho, že za jeho ministrování možná přijde domácí publikum o tuzemák, má taky staršího bratra. A bratr Lukáš pracuje jako jeho poradce na ministerstvu. Zadarmo. A ministr Jurečka nechápe, v čem je problém.

„Volby se blíží, je třeba hledat cokoliv. Práci dělá zadarmo a jen je oficiálně veden jako poradce. Vystudoval MZLU v Brně, dvacet let pracuje v zemědělství, aktivní člen Zemědělského svazu, myslím, že podnětů z praxe nemá statni správa nikdy dost. Prakticky všichni poradci jsou lidé, kteří jsou z praxe a pomáhají dávat dobrou zpětnou vazbu z praxe pro naši práci.“
(reakce ministra Jurečky na facebooku, 18. září)

Všechno je to samozřejmě krystalicky průzračné, což o to. Jenže to má ještě druhou rovinu – jsou věci, které penězi nezměříš a nevyvážíš. Třeba taková vizitka poradce ministra. Jsou kruhy, kde má svoji váhu, a dokonce ne nutně hned, ale třeba až bratr Jurečka ministrem nebude. Což je taky důvod, proč se prostě tyto věci ve slušné společnosti nedělají a ministři si své bratry, ženy a milenky na ministerstvo nevodí.

  • Neděláme to často, protože k tomu často nebývá důvod, ale musíme zde zaznamenat i obří diplomatický úspěch, který utrpěl prezident Miloš Zeman. Konečně došlo na avizovanou schůzku s jeho méně významným americkým protějškem Donaldem Trumpem. Jak ukazuje série fotografií, nebyla to sice úplně schůzka na nejvyšší úrovni, ale věříme, že si z ní prezident Trump odnesl jen a jen pozitivní dojem. (na fotografii je Zeman vlevo dole)

 

  • Je o nás známo, že rádi dáváme prostor hlasu lidu, a to zejména v situacích, kdy jde o příspěvky překvapující objemem ducha či jinak obohacující náš pohled na svět. Patří i k nim i tento z jedné z fanouškovských skupin Tomia Okamury.

Skvělá práce. A co zajít třeba až v pondělí? No nic, to nás jen tak napadlo…

Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

 

 
 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)