Rok od rudých mávátek v Praze. Čínské investice v Česku: apetit je zatím větší než realita

Napsal/a Robert Břešťan 27. března 2017
FacebookXPocketE-mail

Je to rok, co cestu z Letiště Václava Havla směrem do centra lemovaly čínské vlajky a svého prezidenta v Praze vítaly hloučky – místy velmi agresivních – Číňanů. Velkolepě pojatý příjezd čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga na oficiální návštěvu České republiky vzbudil u některých velké nadšení, u jiných naopak velké pobouření.

Návštěva přinesla i řadu slibů o tom, jakou investiční smršť ze strany čínských firem lze v Česku čekat. Jak to tedy vypadá rovný rok poté?

PSALI JSME: Vítání čínského prezidenta: na billboardech je jiná verze pro Číňany, jiná pro Čechy 

Hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostmi uzavřených při návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze měla podle loňských vyjádření prezidenta Miloše Zemana jen v roce 2016 dosáhnout 95 miliard Kč. Do roku 2020 pak 294 miliard.

„Vzhledem k postoji České republiky vůči Číně, který je výrazně vstřícnější než postoj některých jiných zemí Evropské unie, si myslím, že právě Česká republika by mohla být takovou nepotopitelnou letadlovou lodí čínské investiční expanze,“ nechal se Zeman slyšet i vloni v říjnu.

Za rok se to nedá stihnout

Co bude v roce 2020 nevíme, jisté je, že vize čínské investiční exploze se v Česku vloni nenaplnila.

„Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem od loňské březnové návštěvy čínského prezidenta klesl o 198 milionů korun na 5,5 miliardy korun,“ upozornila naopak poradenská společnost Bisnode.

Přesto se podle údajů agentury CzechInvest Čína vloni dostala mezi pět největších zahraničních investorů v České republice. Podle generálního ředitele Karla Kučery je důležité sledovat i rostoucí trend. „Třetí rok po sobě rostou čínské investice dvojnásobným tempem. Vloni dělaly něco přes tři miliardy, rok předtím 1,5 miliardy, o rok dříve 600 milionů korun,“ vypočítal Kučera pro Český rozhlas.

Za pozornost stojí, že ochota českých politiků i expertů hodnotit dosavadní čínské investice v Česku není příliš velká.

26354226475_3538e169fa_z

Pavel Vanka via Foter.com / CC BY-NC-ND

Rozhovor (pro HlídacíPes.org a ekonomický pořad Českého rozhlasu Plus Řečí peněz) k bilanci čínských investic v Česku – přes původní příslib i již dohodnutý termín – odmítli například hned dva náměstci ministra průmyslu. Omluvili se i zástupci Hospodářské komory.

O něco sdílnější byl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který o Číně mluvil v rámci hodnocení české ekonomické diplomacie za loňský rok.

„Pořád si myslím, že je na hodnocení (čínských investic, pozn. red.) brzy. Když děláte velké investice, zvláště s asijskými partnery, tak vám každý řekne, že se to během jednoho roku nedá stihnout,“ řekl Zaorálek v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

„Vím, že řada investice se dojednává. Není možné o nich nyní mluvit, probíhají jednání mezi soukromými subjekty. Skutečně si ale myslím, že to, co vznikne, je teprve před námi,“ dodal.

Faktem je, že vedle akvizic – především v režii čínské CEFC – jakými byl například nákup společnosti Travel Service, Pivovarů Lobkowitz, kancelářského komplexu Florentinum či fotbalové Slavie se na trhu mluví i o nových velkých obchodech.

Číslem jedna je zájem čínské strojírenské společnosti CRRC o plzeňskou Škodu Transportation. Diskuse se vedou i o možné změně majitele Vítkovice Holding, případně o prodeji části společnosti O2 i o zájmu čínských investorů o některou z tuzemských mediálních společností.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Jde však stále o nepotvrzené informace i obchody, i když u některých už, podle informací z trhu, již proběhlo či probíhá takzvané due diligence, tedy prověření společnosti před jejím převzetím.

Takové obchody by čínskou investiční bilanci v Česku – oproti roku 2016 – výrazně zvýšily.

ČTĚTE TÉŽ: Martin Hála: Miloš Zeman ve službách českých oligarchů a čínských komunistů 

„Z celkového množství transakcí uskutečněných vloni v ČR v počtu 288 a odhadovaném objemu necelých 10 miliard dolarů uskutečnili čínští investoři 11 transakcí s odhadovaných objemem 700 milionů dolarů,“ shrnuje rok 2016 Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic společnosti EY.

A vy patříte Číně?

„Dříve oznámené velké čínské investice se prozatím nezrealizovaly,“ potvrzuje i analytička Bisnode Petra Štěpánová. „Kdyby čínská skupina Eurasia Development Group Limited nekoupila 71,1 procenta českého prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield, meziročně by došlo k poklesu objemu čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem o výrazných 630 milionů korun,“ upozorňuje.

To, že znát je každý „obchod i odchod“ ukazuje výrazný pokles čínského kapitálu v Česku mezi lety 2012 až 2013. Má však jednoduché vysvětlení.

V té době vlastník firmy Textonnia Czech se základním kapitálem 1,3 mld. Kč převedl svou firmy z Číny na Britské Panenské ostrovy. Tím firma „papírově“ a pro účely statistiky přestala být čínskou.

infografika-export

©Bisnode

Objem čínských investic v Česku je proto nepochybně větší než ukazují rejstříky – právě s ohledem na fakt, že na základě veřejně dostupných zdrojů není možné dohledat národnost vlastníka.

Je-li adresa zapsaná u firmy (a jejího majitele) v obchodním rejstříku česká, jedná se statistiky vzato o českou firmu.

Mnoho dalších v Česku působících firem čínský kapitál v tichosti vlastní už řadu let. To je případ společnost Saar Gummi z Červeného Kostelce, úspěšného výrobce těsnění do aut pro světové automobilky.

To, že v rámci nadnárodní struktury patří od roku 2011 čínské investiční skupině CQLT, překvapilo při jeho nedávné návštěvě v kraji i v samotném podniku i – jinak o Číně dobře informovaného – prezidenta Miloše Zemana.

Některé z původních čínských investic v Česku se však příliš nepovedly. Česká pobočka čínského konzervárenského gigantu Shanghai Maling (Czech) podala vloni na svoji mateřskou společnost v Číně a majoritního vlastníka žalobu o zaplacení náhrady škody přesahující půl miliardy korun. Svého času největší čínská investice v Česku tak skončila fiaskem.

PSALI JSME: První velká čínská investice v Česku končí soudním sporem o půl miliardy

Nejistá je i budoucnost investice čínské CEFC do společností Empresa Media a Médea. Jak upozornil HlídacíPes.org, představenstvo obou společností již zástupci CEFC opustili.

Podle vzoru Německo

Sinolog Martin Hála upozorňuje na to, že povahu čínských investic ve světě určují převážně zájmy vládnoucích čínských komunistů. „Pro expanzi do zahraničí si vytváří po boku státních podniků také novou kategorii podniků nominálně soukromých, jež jsou v cizině přijatelnější nežli čisté státem vlastněné firmy,“ vysvětluje Hála.

Podle českého ministerstva zahraničí však s ohledem na čínské investice v Česku není důvod k obavám.

„Počkal bych si na to, jaké investice ještě přijdou a do jakých podniků tu Čína bude investovat. Vím, že se jedná o řadu relativně velkých investic, ale chce to čas. Neupadal bych ani do jednoho extrému. Nejprve jsme slyšeli, jestli těch investic není příliš mnoho, teď slyšíme, jestli jich není příliš málo, jestli se jich máme bát,“ říká Martin Tlapa náměstek ministra zahraničí pro ekonomickou spolupráci.

Kupříkladu Německo už ale vloni na podzim veřejně deklarovalo, že se chce začít aktivněji bránit čínským investicím, či spíše akvizicím – přebíráním zaběhlých dobře fungujících podniků.

Je tu i jistá paralela s Českou republikou. Čínské investice v Německu sice vzhledem k HDP dosahují zhruba úrovně Česka (tedy méně než 1 % HDP), ale zaznamenávají v posledním roce rychlý růst. Oproti roku 2015 narostly na osminásobek. Trend rychlého nárůstu kapitálu je patrný i u nás.

„Možná tu bude podobná debata, jaká se vede i v jiných zemích, ale nejde v ní jen o Čínu. Jde o ochranu některých strategických oborů, a o to, aby u zahraničních investic do nich  měla slovo i vláda. V tom jsou třeba USA nebo Německo dále než Česká republika,“ připouští Martin Tlapa.


Text o čínských investicích v Německu od sinologa Martina Hály přinese HlídacíPes.org zítra ráno. 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)