Petr Kellner a Čína. Nejbohatší Čech zavelel k politickému obratu a Home Credit vytrvale roste

Napsal/a Robert Břešťan 20. července 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Společnost Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera pokračuje v Číně v raketovém růstu. Maximálně vytěžuje česko-čínské politické námluvy, navyšuje v Číně počty klientů, zaměstnanců i prodejních míst a propojuje se s miliardovým čínským kapitálem.

Česko-čínské investiční fórum na Pražském hradě na rozdíl od předchozích ročníků probíhalo poměrně nenápadně. Přesto pravděpodobně svůj hlavní účel splnilo.

Hlavním cílem fóra je podpora aktivit PPF v Číně,“ citoval server iDNES.cz  zdroj, který se v česko-čínských byznysových vztazích dobře orientuje.

A skutečně – čínská společnost PAG Capital Asia, jedna z největších asijských investičních firem, hodlá investovat v přepočtu 7,4 miliardy korun do dceřiné společnosti Home Creditu registrované v Hongkongu.

Dohoda byla podepsána právě na investičním fóru.

Už v červnu skupina Home Credit oznámila, že získala úvěr 17,3 miliardy korun (650 miliónů eur) od konsorcia osmnácti bank, jednou z nich je i Industrial and Commercial Bank of China.

Kellner na úspěchu v Číně pracuje intenzivně, skutečně dařit se však jeho Home Creditu začalo na regulovaném čínském trhu až poté, co čeští politici zaveleli ve vztahu k Pekingu k razantnímu obratu.

PPF se nijak netají tím, že tomu aktivně pomohla a pomáhá.

Jen s politickou podporou

„PPF a Home Credit, a my jsme na to pyšní, stáli u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů,“ řekl generální ředitel a minoritní akcionář Home Creditu Jiří Šmejc vloni v dubnu na byznysové konferenci.

„Vždy jsme mluvili o tom, že budujeme vztah. Ten není jen o byznysu, má i jiné roviny. Proto jsme se snažili přispět ke kulturní výměně, sponzorujeme sportovní a kulturní události, dnes jsme jedním z velkých sponzorů čínské fotbalové ligy,“ dodal.

„Jsme v Číně úspěšní proto, že se snažíme naslouchat. Snažíme se sladit zájmy tak, aby naše podnikání bylo win win,“ řekl Šmejc.

Bez politické podpory se zejména v Číně prakticky podnikat nedá a budování vztahů s českými politiky se Kellnerovi zúročuje.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


První posun se podařil až kolem roku 2010, kdy PPF najala jako lobbistu exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Hlavní obrat přišel až o několik let později, s nástupem vlády ČSSD a Miloše Zemana na Hrad.

Poté, co se Home Creditu v roce 2014 v souvislosti se sankcemi výrazně propadly příjmy v Rusku, stala se hlavní zahraniční destinací jednoznačně Čína. Pozornost na Čínu pak ve vzácné časové shodě upřela i tuzemská politická reprezentace.

Úspěch přicházel pomalu

Po předchozím oťukávání přišla v květnu 2014 cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Pekingu a podpis vstřícné česko-čínské deklarace.

Na podzim 2014 pak vyrazil na oficiální návštěvu Číny prezident Miloš Zeman a na uzavřené jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem přizval právě Kellnera.

Ten se mu pak revanšoval tím, že jej na cestě zpět přibral do svého soukromého letadla, jež cestu na trase Peking–Praha zvládlo na rozdíl od vládního speciálu bez mezipřistání.

Petr Kellner byl přítomen i dalšímu setkání Zeman – Si Ťin-pching v Pekingu letos v květnu.

Poprvé Home Credit do Číny vstoupil v roce 2007. Úspěch přicházel pomalu. Podnikat v licencovaném oboru nebankovních půjček je totiž v Číně bez politické podpory nemyslitelné. Ale PPF vsadila na správné koně.

Po těžkých začátcích se nyní Home Credit (společnost má sídlo v Nizozemí) ve svém oboru vyšvihl mezi největší hráče – a je spolu s čínskými společnostmi Ant Loan (společnosti Alipay) a Weili Loan (Tencent) v oboru spotřebitelských úvěrů v první trojce.

Od krtečka k miliardám

To, že se Kellnerovi nyní v Číně vede nadmíru dobře ukazuje i půlroční nárůst počtu klientů, zaměstnanců i počtu míst, kde je možné získat úvěr.

Home Credit v ČíněPočet aktivních klientůPočet zaměstnancůProdejní místa
září 20168 631 99252 600115 641
březen 201713 188 88277 131178 321

Kellnerovi s byznysem v Číně pomáhal už předchozí prezident Klaus. Zapojila se i první dáma Livie Klausová, jež byla součástí delegace, která do Číny v roce 2012 slavnostně přivezla Krtečka. Respektive práva na vysílání tohoto kresleného seriálu, jež pro čínskou televizi CCTV tehdy na rok koupila skupina PPF.

Když o necelý rok později ve funkci hlavy státu skončil Václav Klaus, plynule přešel do institutu nesoucí jeho jméno a financovaného právě Kellnerem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)