Petr Kellner a Čína. Nejbohatší Čech zavelel k politickému obratu a Home Credit vytrvale roste
Společnost Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera pokračuje v Číně v raketovém růstu. Maximálně vytěžuje česko-čínské politické námluvy, navyšuje v Číně počty klientů, zaměstnanců i prodejních míst a propojuje se s miliardovým čínským kapitálem.
Česko-čínské investiční fórum na Pražském hradě na rozdíl od předchozích ročníků probíhalo poměrně nenápadně. Přesto pravděpodobně svůj hlavní účel splnilo.
„Hlavním cílem fóra je podpora aktivit PPF v Číně,“ citoval server iDNES.cz zdroj, který se v česko-čínských byznysových vztazích dobře orientuje.
A skutečně – čínská společnost PAG Capital Asia, jedna z největších asijských investičních firem, hodlá investovat v přepočtu 7,4 miliardy korun do dceřiné společnosti Home Creditu registrované v Hongkongu.
Dohoda byla podepsána právě na investičním fóru.
Související články
Diplomatická bota Jaroslava Tvrdíka: zaměnil velvyslankyně Srbska a Chorvatska
Čínský investigativní tisk o předsedovi “české” CEFC: Jie Ťien-ming je nejtajemnější boháč v Číně
BIS varuje před čínským vlivem. Číňané zatím ve velkém nakupují a radí na Hradě
Už v červnu skupina Home Credit oznámila, že získala úvěr 17,3 miliardy korun (650 miliónů eur) od konsorcia osmnácti bank, jednou z nich je i Industrial and Commercial Bank of China.
Kellner na úspěchu v Číně pracuje intenzivně, skutečně dařit se však jeho Home Creditu začalo na regulovaném čínském trhu až poté, co čeští politici zaveleli ve vztahu k Pekingu k razantnímu obratu.
PPF se nijak netají tím, že tomu aktivně pomohla a pomáhá.
Jen s politickou podporou
„PPF a Home Credit, a my jsme na to pyšní, stáli u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů,“ řekl generální ředitel a minoritní akcionář Home Creditu Jiří Šmejc vloni v dubnu na byznysové konferenci.
„Vždy jsme mluvili o tom, že budujeme vztah. Ten není jen o byznysu, má i jiné roviny. Proto jsme se snažili přispět ke kulturní výměně, sponzorujeme sportovní a kulturní události, dnes jsme jedním z velkých sponzorů čínské fotbalové ligy,“ dodal.
„Jsme v Číně úspěšní proto, že se snažíme naslouchat. Snažíme se sladit zájmy tak, aby naše podnikání bylo win win,“ řekl Šmejc.
Bez politické podpory se zejména v Číně prakticky podnikat nedá a budování vztahů s českými politiky se Kellnerovi zúročuje.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
První posun se podařil až kolem roku 2010, kdy PPF najala jako lobbistu exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Hlavní obrat přišel až o několik let později, s nástupem vlády ČSSD a Miloše Zemana na Hrad.
Poté, co se Home Creditu v roce 2014 v souvislosti se sankcemi výrazně propadly příjmy v Rusku, stala se hlavní zahraniční destinací jednoznačně Čína. Pozornost na Čínu pak ve vzácné časové shodě upřela i tuzemská politická reprezentace.
Úspěch přicházel pomalu
Po předchozím oťukávání přišla v květnu 2014 cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Pekingu a podpis vstřícné česko-čínské deklarace.
Na podzim 2014 pak vyrazil na oficiální návštěvu Číny prezident Miloš Zeman a na uzavřené jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem přizval právě Kellnera.
Související články
Privátní letadla čínské CEFC: jejich cesty po světě dokreslují globální zájmy firmy
Jan Rasch: Demolice hotelu Praha v devíti obrazech
Ten se mu pak revanšoval tím, že jej na cestě zpět přibral do svého soukromého letadla, jež cestu na trase Peking–Praha zvládlo na rozdíl od vládního speciálu bez mezipřistání.
Petr Kellner byl přítomen i dalšímu setkání Zeman – Si Ťin-pching v Pekingu letos v květnu.
Poprvé Home Credit do Číny vstoupil v roce 2007. Úspěch přicházel pomalu. Podnikat v licencovaném oboru nebankovních půjček je totiž v Číně bez politické podpory nemyslitelné. Ale PPF vsadila na správné koně.
Po těžkých začátcích se nyní Home Credit (společnost má sídlo v Nizozemí) ve svém oboru vyšvihl mezi největší hráče – a je spolu s čínskými společnostmi Ant Loan (společnosti Alipay) a Weili Loan (Tencent) v oboru spotřebitelských úvěrů v první trojce.
Od krtečka k miliardám
To, že se Kellnerovi nyní v Číně vede nadmíru dobře ukazuje i půlroční nárůst počtu klientů, zaměstnanců i počtu míst, kde je možné získat úvěr.
Home Credit v Číně | Počet aktivních klientů | Počet zaměstnanců | Prodejní místa |
září 2016 | 8 631 992 | 52 600 | 115 641 |
březen 2017 | 13 188 882 | 77 131 | 178 321 |
Kellnerovi s byznysem v Číně pomáhal už předchozí prezident Klaus. Zapojila se i první dáma Livie Klausová, jež byla součástí delegace, která do Číny v roce 2012 slavnostně přivezla Krtečka. Respektive práva na vysílání tohoto kresleného seriálu, jež pro čínskou televizi CCTV tehdy na rok koupila skupina PPF.
Související články
Milion ročně pro Václava Klause. Bývalého prezidenta sponzoruje muž, který od něj dostal milost
Když o necelý rok později ve funkci hlavy státu skončil Václav Klaus, plynule přešel do institutu nesoucí jeho jméno a financovaného právě Kellnerem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Česko v trvalém minusu. Bez dluhů na svůj provoz nemá a mít nebude
Agáta Pilátová: Když z rádia zní střelba, co když je to vysavač?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Odkud se bere ta závist? Že by reziduum z dob komunismu u HlídacíPes.org a jeho přispěvatelů? A že nevadí zákaz držení křesťanské literatury, kamenování, veřejné poravy opozičníků stětím hlavy a další humánitární počiny v Saudské Arábii?
O čem to člověčí melete? Nechápete snad rozdíl mezi demokracií a oligarchií?? Být na pozoru před superboháči je naprosto zásadní, podívejte co se děje demokracii v ÚK a USA!!!
Já, „člověčí“ o ničem nemelu, chápu rozdíl mezi demokracií a oligarchií (je nebetyčný – oligarchie existuje, i v ČR (Kellner, Babiš, a mnoho dalších, zatímco demokracie už neexistuje nikde), jen se divím a nechápu proč o tom, že Kellner bohatne v Číně, je třeba psát bezobsažné články.
už zase.
A: „podívejte, tady nám hnije střecha a brzo nám spadne na hlavu“
B: „copak střecha, ale podívejte, jaký má soused svinčík na dvorku“
jinými slovy, tady jde o to, že česká politika se řídí podnikatelskými zájmy několika málo jednotlivců, ne o Saúdskou Arábii
Postupná oligarchizace zavedená Kellnerem a Babišem díky propojení s politiky vadí mně stejně jako likvidace oponentů v Číně a Rusku, ale i saudsko arabské lidsko právní problémy. Jenomže miliardářům nejde o žádnou demokracii a práva občanů, nýbrž jen o práva si mastit kapsu čím dál víc. Nehledě na to, že bůh ví jak je to s placením daní u firmy se sídlem v Nizozemí. Institut Václava Klause je příklad velmi dobré trafiky od pana miliardáře směrem k V. K.. Jakou trafiku asi dostane Zeman?
Vadí mně a to velmi ona postupná oliarchizace, ale také mně vadí že zbídačený český stát vydělává na dobročinnosti svých občanů prostřednictvím České pošty a.s. Na př. za příspěvky na Dětskou vesničku SOS a na Zdravotní klaun zaplatil navíc 60 Kč, údajně za složenky. Co kdyby, jako třeba v Rakousku, český stát se připojil k dobročinnosti občanů tím, že by se těch 30Kč za složenku na dobročinnou platbu vzdal? Nebo už je ten stát tak rozkraden Babiši, Kellnery a dalšími podobnými, že si to nemůže dovolit?
Komentar byl podle me dobry, bral v potaz obe strany veci, co me ale mrzi je to, ze ackoli cesko lobuje za PPF, tak to nebude mit pro nasi zemi prakticky zadny prinos, ponevadz je to holanska spol, takze nehrozi ze odvede nejake dane, nebo udela cokoliv pro CR, mozna vyhradne pro par jedincu, kteri by rsdi svuj institut!
HC v Cine? Pry vydelava, ale dosud ani nesplatil puvodni investici, sam Smejc to nedavno v jednom rozhovoru uvedl. Vsimnete si, ze nehovori o zisku, ale obratu, ktery je mozny pouze prisunem penez z pujcek pro HC, na kterych dnes HC jede. Jak to tam trochu znam, cucham, ze to bude jeden velkej prusvih, staci, aby se rust pujcek poskutnutych zpomalil a vezme to cele zpetny chod, podobne, jako v Rusku a nastane panika. V Rusku provedl masakr a drasticky snizil jak pocet zamestnancu, tak i obrat, jen aby zastavil ztratu. V jinych zemich se HC ani nevymotal z provozni ztraty, jak Smejc v rozhovoru pro E15 uvedl.
Je hezky, jak Smejc hovori o cinanech, ale HC expati je tam maji u prdele, pritom ti jejich cinani jsou velmi pracoviti a dobre se s nimi spolupracuje, mam s tim zkusenosti. Cesi jsou studeni pokakani nafoukanci, zato cinani, jakmile si ziskate jejich srdce, respektuji vas a pokud jim oplacite tim samym, je to na pratelstvi, navic jsou i velmi chytri a zdvorili. Uz jsem ve svete dost narodnosti zazil, cinani v HC ale byli skveli, zato naduti expati pusobili trapne, jen cinska ohleduplnost a respekt nedovoli, aby je poslali cechuny do zadele za to, co tam predvadi…
A ty cinanky, ty jsou tam vazne sladky, krasne mile holky!
Jako obcana mne stve, ze z nasich dani platime politiky, kteri podporuji soukromy zahranicni byznys, ze ktereho my nic mit nikdy nebudeme. Je to v podstate politicka korupce, za odmenu se o politiky pripadne jejich znovuzvoleni (viz Zeman) PPF pak postara (viz Klaus), a vy vsichni to z dani platite…
To jsme ale pekni trotlove, jak s nami voraji a my jim to bastime, hu he heheheh….