Internetová „občanka“? Jak by mohl v praxi vypadat Chovancův „obojek internetu“

Napsal/a Robert Malecký 11. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Jakým směrem by se mohla ubírat „otevřená a odborná“ diskuse o případné de-anonymizaci internetu, kterou požaduje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)? Lidé z branže upozorňují, že po technické nebo administrativní stránce by to nemuselo představovat velký problém, řadu informací už síť „sbírá“ nyní v rámci tzv. data-retention. Problém je ale v samotném principu, který by Česko posunul směrem k totalitním režimům.

Jak si Chovanec svůj „obojek internetu“ představuje, není snadné zjistit. V pátek zveřejněné vyjádření o vykročení směrem k povinné identifikaci rozvedl v rozhovoru, který Lidové noviny vydaly v sobotu. „Já si nemyslím, že je čas výrazně omezovat internet. Myslím, že nastává doba, kdy lidé budou identifikováni s tím, co říkají. A co dělají na internetu,“ řekl v něm ministr vnitra.

Redakce HlídacíPes.org chtěla od ministerstva vnitra znát bližší představu, jak by byla věc zabezpečena technicky, jaká autorita by například rozhodovala o vhodnosti, či nevhodnosti příspěvků nebo odpověď na základní otázku, zda tedy ministr skutečně požaduje registraci uživatelů, nebo nikoli. Ministerstvo odpovědělo jen obecnými frázemi (viz box Jako kolovrátek).


Jako kolovrátek (Chovancův úřad upřesňuje ministrova slova)

HlídacíPes.org: Pan ministr řekl: „Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout.“

  • Můžete prosím tuto myšlenku rozvést?
  • Jak konkrétně by registrace mohla probíhat? Technicky, věkově, apod.?
  • Co znamená „posunout se tímto směrem“? Znamená to tedy registraci zavést, nebo nezavést?
  • Jaké budou další kroky ministerstva?

Chovanec 1

Jiří Korbel, mluvčí ministerstva vnitra: Pan ministr vyjádřil názor, že zřejmě nastala doba otevřít na téma bezpečnosti internetu diskusi. Otevřená a odborná diskuse, která by se věnovala možnostem bránit se působení extremistických hnutí ve virtuální prostoru je dle pana ministra potřebná a nemluví se o ní jen v ČR, ale i dalších zemích. Nejde o debatu o omezení svobody, ale o veřejnou diskusi o účinné ochraně slušných lidí před internetovou kriminalitou.

HlídacíPes.org: Děkuji za odpovědi. Doplnil bych ještě v reakci tyto otázky:

  • Je tedy plánem pana ministra zavést registraci/identifikaci uživatelů internetu?
  • Jak rozlišit slušného a neslušného uživatele internetu?
  • Co se mazání příspěvků týče, jak si pan ministr představuje autoritu, která by rozhodovala o tom, který příspěvek vyhovuje, a který už ne?

MV: Znovu zasílám původní odpověď: Pan ministr vyjádřil názor, že zřejmě nastala doba otevřít na téma bezpečnosti internetu diskusi. Otevřená a odborná diskuse, která by se věnovala možnostem bránit se působení extremistických hnutí ve virtuální prostoru je dle pana ministra potřebná a nemluví se o ní jen v ČR, ale i dalších zemích. Nejde o debatu o omezení svobody, ale o veřejnou diskusi o účinné ochraně slušných lidí před internetovou kriminalitou.

HlídacíPes.org: To jste nemusel, tu jsem četl. Ale rozumím. Tak já Vám svoje otázky na oplátku už znovu nepošlu a přeju klidný víkend.


Kupte si přístup od bezdomovce

Co se týče samotného přístupu k internetu, který Chovanec nazývá semeništěm zla, ten je již nyní plošně monitorován v rámci uchovávání provozních a lokalizačních údajů. To ovšem neznamená, že lze ztotožnit IP adresu s konkrétním zařízením, natož osobou.

„Takže by to muselo vypadat jako nějaká občanka, sada přihlašovacích hesel, kterými se lidé na internet přihlásí a identifikují je. Informace o přihlášení by se pak například mohla archivovat v rámci balíčku uchovávaných provozních a lokalizačních dat u operátorů,“ uvažuje ředitel nevládní organizace Iuridicum Remedium, právník Jan Vobořil.


Psali jsme: Rejdiště zločinců a semeniště zla. Chovanec vyhlásil válku anonymitě na internetu

Pirát Ivan Bartoš: Ministr Chovanec jen zakrývá vlastní ignorantský přístup

Omezit wi-fi nebo zakázat šifrování? Nesmysl, absurdita roku, říká internetový konzultant Daniel Dočekal

Česká stopa v “temném internetu”: Co Češi hledají na odvrácené straně sítě?


Obsah uchovávaných dat pak nabízí škálu možností. Zda by bylo dohledatelná každá stránka, kterou dotyčný navštíví, nebo třeba „jen“ stávající uchovávané provozní a lokalizační údaje, tedy například, kdo komu poslal e-mail.

I v tomto objemu jsou už nyní předmětem ostré kritiky ochránců soukromí. „Dál je samozřejmě důležité, kdo by informace uchovával a kdo by k nim měl přístup,“ upozorňuje Vobořil.

Dodává, že jakákoli státem nařízená identifikace uživatelů internetu je krok k totalitní společnosti, a jako taková je zcela nepřijatelná. Navíc by ji bylo možné snadno obejít. „Co je lehčího, než si od nějakého bezdomovce za flašku koupit internetovou identitu a pak si nerušeně dělat, co se mi zlíbí? Je to jen další opatření, které plošně omezí svobodu a ti, na něž má dopadnou, ho jednoduše obejdou,“ varuje Jan Vobořil.

De-anonymizace diskusí nepomohla

Stejnou obavu vyslovil i internetový publicista a konzultant Daniel Dočekal. „Zakažme automobily, mobilní telefony, zámky ve dveřích, zrušme listovní tajemství, zaveďme povinné čipování. Není to jenom internet, co by někteří rádi zakázali. Všechno to ale vždy nakonec nahrává zločincům, protože těm se nic zakázat nedá. A dopadne to na všechny slušné lidi,“ říká. Zkušenosti z Číny a dalších represivních režimů podle něho ukazují, že jakékoli restrikce vždy dokážou obejít především ti, kdo je obejít potřebují.

Mimochodem – na dobrovolné bázi identifikaci dnes používá značná část uživatelů, kteří se do diskusí přihlašují například přes účet na facebooku. Ten sleduje – pokud je dotyčný přihlášen – i to, jaké další stránky navštěvuje.

„Vždycky se říkalo, že pokud by nebyl anonymní internet, tak by byly mnohem kultivovanější i diskuse. Teď se do nich lidé přes facebook přihlašují, a že by byly nějak kultivovanější, se mi teda opravdu nezdá,“ říká právník Vobořil.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)