Inovuj, nebo zemřeš. To platí pro českou ekonomiku i soukromý byznys

Napsal/a -pes- 2. prosince 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

4 DÍL SÉRIE DIGI HROZBY. Pokud Česku ujede digitální vlak, tvrdě na to doplatí. Postupující digitalizace kupříkladu v průmyslu, na němž je naše ekonomika bytostně závislá, totiž mění zažitá pravidla hry. Kdo to nepochopí, respektive se tomu nepřizpůsobí, může se už brzy ocitnout v ofsajdu. Shodli se na tom hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a Pavel Csank, hlavní analytik Jihomoravského inovačního centra. Opět nabízíme jejich hlavní teze doplňované o expertní ohlasy.

Teze 1:

Od kvantity ke kvalitě. Výnosy z rozsahu, různé aglomerační efekty, zapojování žen do ekonomiky a podobně jsou pohony extenzivního ekonomického růstu. Charakteristikou toho současného, intenzivního je pak mimo jiné přechod od společnosti zaměstnanosti k mnohem dynamičtější společnosti, kde se každý z nás v zásadě stává podnikatelem. To je dáno rychlostí technologických změn a mnohem širším spektrem podnikatelských příležitostí. Jak se vyhnout rizikům, která jsou s tím spojena? Je potřeba zásadně změnit vzdělávací systém a připravit lidi na to, že se celý život budou muset vzdělávat a nacházet si kompetence, které jim umožní využít nových příležitostí; kompetence, které jim umožní být flexibilnější a anticipovat nadcházející změny a příležitosti s nimi spojené. Pokud k tomu nedojde, budou převažovat obavy z rizik – a pak tady bude docházet k věcem, jaké teď sledujeme v politice, kde se reflektují pocity velké části lidí, kteří se cítí být znevýhodněni.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

Teze 2:

(Ne)připravené Česko. My na zítřek jsme i nejsme připraveni. Naše velká výhoda tkví v tom, že jsme jednou z nejprůmyslovějších zemí světa. Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce je pak hodně o tom, co se bude dít v organizaci výroby. Právě organizace výroby, přestože klesá její podíl na celkové zaměstnanosti, je přitom místem, odkud přicházejí impulsy pro inovace a změny; a je i místem, kde vznikají produkty, v nichž jsou promítnuty znalosti, protože každá země musí exportovat, zejména ty malé jako je Česko. V tomto ohledu si myslím, že máme velkou výhodu a jsme z hlediska struktury ekonomiky připraveni. Naopak mezi naše slabší stránky patří podnikatelská kultura. Padesát let se zde nesmělo podnikat a nevznikaly tu velké firmy, které by dnes mohly být tahouny a mentory začínajícím firmám. Druhou slabinou je nepochybně vzdělávání, které je velmi rigidní. (Kupříkladu můj syn je ve druhé třídě na základní škole a podle učitelky je největším problémem jeho škaredé písmo, říká Csank.)

[alter-eko-discussion thesis=“2″]

Teze 3:

Česko 4.0. Musíme v sobě najít podnikavost a kreativitu; a také musíme mít vzory, musíme si vážit podnikavosti jako síly, která nám otevírá dveře nových obzorů a nových řešení, které nám usnadňují život. A určitě také musíme zásadně změnil financování škol. Financování podle počtu studentů totiž vede do ekonomického pekla. Co se pak celé inovační politiky týče, je třeba se zaměřit na nové obory a interdisciplinarizaci vzdělávání. Zároveň, je třeba si uvědomit, že když se bavíme o podpoře vědy, výzkumu a podobně a hádáme se o to, zda rozpočet ve výši 30 nebo 35 miliard zvýšíme o 2 nebo 3 miliardy, je to zavádějící. Musíme si uvědomit, že dokud jsou platy učitelů takové, jaké jsou a image učitelů taková, jaká je, tak můžeme přihodit na výzkum klidně 50 nebo 100 miliard a stejně to dlouhodobě nemusí vést k tomu, co potřebujeme. Stručně, potřebujeme lidi, kteří si věří a chtějí se prosadit v globálních podmínkách, kde ten, kdo bude pasivní, bude tím, na koho dopadnou negativa.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]

Celý rozhovor hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské s hlavním analytikem Jihomoravského inovačního centra Pavlem Csankem ZDE.


Předchozí díly série Digi hrozby:

Digi realita dneška? Velký a ještě větší bratr

Česko není kybernetický banánistán 

Válka 4.0: Špioni a manipulátoři v zájmu mocných jedou na 120%

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)