Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Inovuj, nebo zemřeš. To platí pro českou ekonomiku i soukromý byznys

 -   - 

4 DÍL SÉRIE DIGI HROZBY. Pokud Česku ujede digitální vlak, tvrdě na to doplatí. Postupující digitalizace kupříkladu v průmyslu, na němž je naše ekonomika bytostně závislá, totiž mění zažitá pravidla hry. Kdo to nepochopí, respektive se tomu nepřizpůsobí, může se už brzy ocitnout v ofsajdu. Shodli se na tom hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a Pavel Csank, hlavní analytik Jihomoravského inovačního centra. Opět nabízíme jejich hlavní teze doplňované o expertní ohlasy.

Teze 1:

Od kvantity ke kvalitě. Výnosy z rozsahu, různé aglomerační efekty, zapojování žen do ekonomiky a podobně jsou pohony extenzivního ekonomického růstu. Charakteristikou toho současného, intenzivního je pak mimo jiné přechod od společnosti zaměstnanosti k mnohem dynamičtější společnosti, kde se každý z nás v zásadě stává podnikatelem. To je dáno rychlostí technologických změn a mnohem širším spektrem podnikatelských příležitostí. Jak se vyhnout rizikům, která jsou s tím spojena? Je potřeba zásadně změnit vzdělávací systém a připravit lidi na to, že se celý život budou muset vzdělávat a nacházet si kompetence, které jim umožní využít nových příležitostí; kompetence, které jim umožní být flexibilnější a anticipovat nadcházející změny a příležitosti s nimi spojené. Pokud k tomu nedojde, budou převažovat obavy z rizik – a pak tady bude docházet k věcem, jaké teď sledujeme v politice, kde se reflektují pocity velké části lidí, kteří se cítí být znevýhodněni.

Komentáře

Teze 2:

(Ne)připravené Česko. My na zítřek jsme i nejsme připraveni. Naše velká výhoda tkví v tom, že jsme jednou z nejprůmyslovějších zemí světa. Takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce je pak hodně o tom, co se bude dít v organizaci výroby. Právě organizace výroby, přestože klesá její podíl na celkové zaměstnanosti, je přitom místem, odkud přicházejí impulsy pro inovace a změny; a je i místem, kde vznikají produkty, v nichž jsou promítnuty znalosti, protože každá země musí exportovat, zejména ty malé jako je Česko. V tomto ohledu si myslím, že máme velkou výhodu a jsme z hlediska struktury ekonomiky připraveni. Naopak mezi naše slabší stránky patří podnikatelská kultura. Padesát let se zde nesmělo podnikat a nevznikaly tu velké firmy, které by dnes mohly být tahouny a mentory začínajícím firmám. Druhou slabinou je nepochybně vzdělávání, které je velmi rigidní. (Kupříkladu můj syn je ve druhé třídě na základní škole a podle učitelky je největším problémem jeho škaredé písmo, říká Csank.)

Komentáře

Teze 3:

Česko 4.0. Musíme v sobě najít podnikavost a kreativitu; a také musíme mít vzory, musíme si vážit podnikavosti jako síly, která nám otevírá dveře nových obzorů a nových řešení, které nám usnadňují život. A určitě také musíme zásadně změnil financování škol. Financování podle počtu studentů totiž vede do ekonomického pekla. Co se pak celé inovační politiky týče, je třeba se zaměřit na nové obory a interdisciplinarizaci vzdělávání. Zároveň, je třeba si uvědomit, že když se bavíme o podpoře vědy, výzkumu a podobně a hádáme se o to, zda rozpočet ve výši 30 nebo 35 miliard zvýšíme o 2 nebo 3 miliardy, je to zavádějící. Musíme si uvědomit, že dokud jsou platy učitelů takové, jaké jsou a image učitelů taková, jaká je, tak můžeme přihodit na výzkum klidně 50 nebo 100 miliard a stejně to dlouhodobě nemusí vést k tomu, co potřebujeme. Stručně, potřebujeme lidi, kteří si věří a chtějí se prosadit v globálních podmínkách, kde ten, kdo bude pasivní, bude tím, na koho dopadnou negativa.

Komentáře

Celý rozhovor hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské s hlavním analytikem Jihomoravského inovačního centra Pavlem Csankem ZDE.


Předchozí díly série Digi hrozby:

Digi realita dneška? Velký a ještě větší bratr

Česko není kybernetický banánistán 

Válka 4.0: Špioni a manipulátoři v zájmu mocných jedou na 120%

O autorovi

Autorem článku je -pes-

Komentáře

(1) komentář
  1. Oskar (hanáh z Hané) napsal - dne 2.12.2016

    Prohlášení, že všichni, my lidé, jsme si rovni, neznamená, že jsme stejní a protože nejsme stejní je naprosto hloupé myslet si a tvrdit, že všichni můžeme být podnikatelé. Že všichni musíme všechno inovovat. Už z doby budování socializmu se přišlo na to, že každý výrobek (dnes produkt) snese v průměru max. 3 zlepšení (dnes se říká inovace) a že po čtvrtém zlepšení – inovaci, už výrobek nemůže sloužit původní funkci a většinou se stane nefunkčním zcela. Článek a autoři jsou typickým produktem (ne výrobkem) současného školství, vysokého zvláště. Všechno se “okecá”, proloží několika výzvami, které “nelze odmítnout”, jako třeba těšme se na vánoce, na jaro (léto, podzim, zimu) a hned je uděláno. Jenže, tím se nikdo nehřeje, toho se nikdo nenají, ba ani neuhasí žízeň, jde jen o zbytečné a blbecké bla, bla, bla, … A za to jsou autoři placeni (neříkám, že v tomto případě, ale obecně), z toho okecávači žijí a to na úkor všech.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny (*)