Evropské miliardy na boj s nezaměstnaností nemají místy žádný efekt, zjistil NKÚ

Napsal/a Robert Břešťan 4. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Mezi penězi, které jdou z evropských fondů na boj s nezaměstnaností a skutečným snížením nezaměstnanosti, je v některých českých regionech spíše nepřímá úměra.

Plyne to z datové analýzy Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten porovnával příjmy z evropských fondů (především Operační program lidské zdroje a zaměstnanost) se skutečným počtem lidí bez práce v jednotlivých oblastech Česka.

Nezaměstnanost vs dotace ok

„Těžko říct, zda je to jednoznačně špatně. Byl to i čas krize, projekty postupně nabíhaly a samozřejmě nemůžeme vědět, jaká by byla situace bez přílivu evropských peněz,“ komentuje graf Jana Schenková ředitelka odboru analýz NKÚ.

Ukazuje se také to, že dotace paradoxně ve větší míře šly do oblastí, kde nižší nezaměstnanost již byla (viz následující dvojice grafů)

nezaměstnanost vs dotace 2 ok

 

čerpání na obyvatele ok

„V severních Čechách výše dotací koreluje s mírou nezaměstnanosti, ale v jiných oblastech ne. Například severní Morava je oblast s vysokou nezaměstnaností, avšak objem dotací zde byl nízký,“ konstatuje k tomu analýza NKÚ.

„V těch sedmi letech se mohla stát řada jiných událostí, které vývoj nezaměstnanosti mohly ovlivnit. Ale je to první signál pro to, abychom se o tom snažili získat další informace,“ dodává Jana Schenková.

Další zajímavé informace nabízí i následující graf. Svislá osa zobrazuje dotace z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (na obyvatele v korunách), vodorovná pak pokles nezaměstnanosti.

Optimální stav zobrazuje v grafu zelená elipsa. Je to stav, kdy je i přes nižší dotace patrný pokles nezaměstnanosti (Frýdek Místek, Karviná).

Opačný stav zobrazuje červená elipsa, kde i přes velké dotace pozorujeme nárůst nezaměstnanosti.

Vysoké dotace například v Příbrami, Ústí nad Labem nebo Jihlavě tak nejsou spojeny s poklesem nezaměstnanosti, ale je tomu ve skutečnosti naopak.

 

dotace vs pokled nezaměstnanosti ok

„Datovou analýzu chápeme jako indikátorem toho, na co se dále zaměřit. Nejde jednoznačně říct, zda evropské dotace ke snížení nezaměstnanosti přispívají nebo ne. Ale rozdíly můžeme brát jako signál, na co se dále zaměřit,“ říká Stanislav Chrudimský, který v NKÚ vede oddělení analýz.

To vzniklo letos v lednu. Jeho cílem je práce s velkými daty a informačními systémy veřejné správy, k nimž má od 1. července 2015 NKÚ nově plný přístup ještě před fyzickým zahájením kontrol.


NKÚ má získat nové pravomoci. Už nyní má ale víc informací, než se ví

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)