ČEZ: Státní energetická koncepce potřebuje revizi. Není důvod, odpovídá ministerstvo průmyslu

Napsal/a Robert Břešťan 17. února 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Platná energetická koncepce se ještě ani pořádně nezačala naplňovat a už se začínají ozývat hlasy volající po její revizi. A hlasy jsou to z nejvýznamnějších míst tuzemské energetiky – z polostátní společnosti ČEZ.

„V tuto chvíli je namístě diskutovat o tom, jak dál naplňovat státní energetickou koncepci, otevřít otázku, zda je stále platná, případně kdy by se měla revidovat,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Zimní balíček mění energetiku

„Energetika za posledních roky prošla změnami, jakými neprošla od druhé světové války. Bavíme se, jaké úkoly měl a co dělal ČEZ dosud a jaké má být jeho směřování v budoucnu,“ dodal Beneš.

Aktualizovaná státní energetická koncepce (ASEK) byla schválena vládou v květnu 2015. I když vykresluje budoucnost české energetiky až do roku 2040, počítá se s tím, že by měla procházet revizí vždy po pěti letech.

Podle ČEZ je však s ohledem na překotný vývoj v evropské energetice zbytečné čekat do roku 2020.

„Považujeme platnou Aktualizovanou verzi státní energetické koncepce za velmi kvalitní dokument. V samotném ASEK je psáno, že by se měla revidovat každých pět let. To byla ideální perioda pohledem let předešlých, vývoj v energetice se však zrychluje. Za posledních pár let energetika prodělala ohromné změny, proto je možná vhodné tuto periodu aktualizace zkrátit,“ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org výrok generálního ředitele mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ poukazuje především na takzvaný „zimní balíček“ Evropské komise, kde silně akcentuje důraz na energetické úspory. „To ovlivní budoucí bilanci spotřeby elektřiny. Je dobré se podívat, zda i po tomto opatření budou bilance z ASEK stále platné. Postupuje technologický vývoj, rozvíjí se nejen obnovitelné zdroje, decentrální energetika, ale též bateriové systémy a ukládání energie ve větší míře. To vše má dopad na ASEK,“ dodává Kříž.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, kde koncepce převážně vznikala, však o změnách nyní nechce slyšet.

Nové trendy nevidíme

„V těchto otázkách s ČEZ žádnou diskusi nevedeme,“ říká náměstkyně ministra průmyslu pro energetiku Lenka Kovačovská.

„Vnímáme Státní energetickou koncepci jako stále platný dokument. V poslední době se neudály žádné zásadní události a neobjevily se žádné zvláštní trendy v oblasti výchozích předpokladů, které by nás vedly ke změně koncepce nebo nástrojů, které máme pro její realizaci k dispozici,“ dodala pro HlídacíPes.org Kovačovská.

PSALI JSME: Nejvlivnější osobnosti české energetiky: ministr je až za svou náměstkyní

Stávající česká energetická koncepce obsahuje různé varianty scénářů. Za nejpravděpodobnější v roce 2015 označila variantu, která spoléhá na jaderné elektrárny a zároveň chce maximálně využít potenciál obnovitelných zdrojů, uhelné zdroje pak využívat především v teplárenství.

Sama koncepce se ve svém úvodu definuje takto: „Hlavním posláním Státní energetické koncepce je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky ČR, a to za konkurenceschopné a přijatelné ceny za standardních podmínek.“

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)