Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Babišovy koblihy netáhnou. Pekárny PENAM skončily ve ztrátě, nejlíp se v Agrofertu daří chemičkám

PAVUČINY BYZNYSU. HlídacíPes.org detailně zmapoval vazby firem v rámci koncernu Agrofert ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše (ANO). První ze série analýz dává nahlédnout, jak Babišovo impérium hospodaří.

Zatímco řada společností v Babišově vedlejším koncernu SynBiol, přes který ovládá firmy vyčleněné z centrálního holdingu Agrofert, jako například společnost IMOBA s farmou Čapí hnízdo, se v minulých letech ocitla v červených číslech, skupině Agrofert se znatelně daří.

Jak vyplývá z analýzy hospodaření 173 českých a slovenských firem ovládaných ať už přímo, či nepřímo společností Agrofert, pouze šestnáct z nich vykázalo v uplynulém roce ztrátu.

Nejhůře z firem s červenými čísly skončila v loňském roce pekárenská společnost PENAM, která se ze zisku propadla do ztráty téměř půl miliardy korun. Tržby společnosti se snížily o 3%. Nicméně ztrátu vysvětluje mateřská společnost započtením opravné položky na finanční investice v zahraničí.

To slovenské pobočce PENAM Slovakia se nedaří dlouhodobě. Stejně jako v předchozích letech, tak i loni vykázala ztrátu – v přepočtu téměř 80 milionů korun.

Ostatní ztrátové společnosti se pohybují už v nižších řádech milionů, případně statisíců. Ztrátu přes 7 milionů korun vykázala například hospodářský podnik ZEAS Puclice, a.s., přes 2 miliony v mínusu skončila společnost LED Multimedia a ke dvěma milionům napočítaly ztráty zemědělské podniky Statek Břežany či Zemspol.

Chemičky táhnou

Zcela na opačném konci řebříčku stojí Babišovy chemičky. Ty přináší holdingu z českých firem nejvyšší zisky. Trio nejsilnějších průmyslových závodů – PRECHEZa, DEZA a Synthesia dosáhly v loňském roce hospodářského výsledku okolo půl miliardy korun. Celkově ovšem nejlepší výsledky vykazují německé společnosti (o zahraničních firmách Andreje Babiše se dočtete níže).

agf-zisky-vybranych-firem

Zdroj: aplikace Cribis společnosti CRIF. Společnosti byly vybrány na základě významnosti a jejich veřejné známosti. Červeně jsou vyznačeny společnosti ve ztrátě.

Také na mediálním poli se Babišovi dařilo, když postupně vytáhnul společnost MAFRA vydávající mimo jiné deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny z červených čísel.

Zatímco v roce 2013, kdy vydavatelství koupil, vykázala MAFRA ztrátu 886,6 milionů korun, v loňském roce skončil mediální dům 140,3 milionů korun v plusu.

Podobně se Babišovi podařilo dostat z červených čísel také společnosti Ethanol Energy, která se léta pohybovala v záporných číslech, ale loni už vykázala zisk 130,9 milionů. Stejný trend je patrný u uzenářské výrobny Kostelecké uzeniny.

Úspěšná je také společnost AGROTEC, která je v současné době obžalována v souvislosti s machinacemi s veřejnými zakázkami České pošty. Vloni vykázala nejvyšší zisk za uplynulých pět let, téměř 120 milionů korun.

Babišův koncern Agrofert, který ovládá 173 českých a slovenských firem a 18 zahraničních společností celkově zvýšil za loňský rok konsolidovaný zisk o 40% na 8,6 miliard korun.

Dařilo se i samotné společnosti Agrofert, které vzrostl zisk o téměř 30% na 2,5 miliardy korun.

Za hranicemi úspěšně

Mimo Česko a Slovensko vlastní Andrej Babiš přes koncern Agrofert 18 firem – po pěti jich působí v Německu a Maďarsku, po jedné pak sídlí v Dánsku, Itálii, Nizozemí, USA, Velké Británii, Švýcarsku a v Číně.

Z dostupných údajů o hospodaření zahraničních dcer holdingu vyplývá, že pouze tři firmy vykázaly v loňském roce ztrátu – německá Lieken AG, maďarská NT-Integrátor Termeltetó a čínská Precheza Titanium Dioxide Technologo Co., Ltd. vyrábějící titanovou bělobu.

Na angažmá v Číně si Babiš už před lety otevřeně stěžoval, když prohlásil, že jej jeho tehdejší podnikatelský partner okradl o 250 milionů korun. Nicméně ještě v roce 2015 stále patřila čínská chemička do jeho portfólia.

Ostatní zahraniční společnosti hospodařily se ziskem. Podobně jako v Česku, tak i v zahraničí to byly právě chemické podniky, u kterých Agrofert zaznamenal největší zisky.

AGF-konsolid výsledek

Zdroj: Výroční zprávy (konsolidované) společnosti Agrofert

Nejúspěšnější byla v roce 2015 německá společnost SKW Piesteritz, jež vykázal před zdaněním zisk 2,8 miliard korun, přes čtvrt miliardy korun pak vydělal jeden z největších slovenských chemických podniků DUSLO.

Andrej Babiš coby jediný vlastník koncernu tak může být s výsledkem spokojen. Coby vysoce postavený politik a zároveň majitel mediální skupiny MAFRA ale nadále čelí kritice ze střetu zájmů a neslučitelnosti role velkopodnikatele s politickou funkcí.

Srdcový byznys

Kromě koncernu Agrofert ovládá Babiš napřímo ještě dvě společnosti – SynBiol a Kostelecké maso uzeniny (neplést s Kostelecké uzeniny, jde o odlišné firmy – pozn. red.).

O tom, jak se daří společnostem stojícím mimo koncern AGROFERT se DOČTETE ZDE.

Zatímco poslední jmenovaná firma nevykazuje žádnou činnost, přes SynBiol ovládá Babiš svůj srdcový byznys – investiční fond Hartenberg Holding a firmu IMOBA, která vlastní většinu nemovitostí a také například Babišovy firmy sídlící ve Francii.


agf-final

Zdroj: aplikace Cribis společnosti CRIF, Obchodní rejstřík, Výroční zpráva Agrofert 2015


Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.

Vyjádření zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka: 

Konflikt zájmů Andreje Babiše je objektivní fakt. Zveřejněná čísla dotací a podpor silně indikují, že bohužel dochází i k faktické realizaci tohoto konfliktu, tedy k neoprávněnému zvýhodňování firem vlastněných Andrejem Babišem. Je dobré si uvědomit, že k této realizaci ani není nutná osobní angažovanost nebo špatný úmysl Andreje Babiše. Plně k ní stačí antisportovní disciplína ř…lezectví, zvláště oblíbená v České republice. Koneckonců smutným příkladem vrcholového přebornictví v této ostudné disciplíně se nedávno stali naši nejvyšší ústavní činitelé. Nemůže proto překvapit, že vysokou angažovanost v ř…lezectví mohou vykazovat i někteří úředníci veřejné správy posuzující oprávněnost dotací a podpor.

Jaká je cesta k dobrému řešení? Situaci se může pokusit vyřešit Andrej Babiš. Správnou odpovědí je podle mého přesvědčení tlak na maximální transparentnost a tvrdý postih jakéhokoliv neoprávněného zvýhodnění. Andrej Babiš by se měl aktivně angažovat *proti* zvýhodňování svých firem. Klíčová je efektivní a nezávislá veřejná kontrola a i z tohoto důvodů je neobhajitelné jeho vlastnictví médií, které konflikt zájmů silně prohlubuje.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Hosek napsal:

  Pokud je Karel Janeček miliardář,tak věřím,že fond je v nejlepších rukách a jeho konto je křišťál sám!!!!

 2. mikiqex napsal:

  PENAM mi nesmí přes práh, ale ne kvůli Agrofertu, ale protože se to nedá jíst, je to zbytečně chemické a třeba jejich chléb třetí den (= přesně po konci trvanlivosti) začne plesnivět.

  Konkurence si u chleba vystačí se základními surovinami (voda, sůl, mouka, kvásek…) a místo zplesnivění prostě normálně ztvrdne.

 3. bětka.báthory napsal:

  No tohle! PENAM není chemička???

 4. teufel3424 napsal:

  Zajímavé je, jak skvěle vydělávají jeho mlékárny. V televizi brečí zemědělci jako želvy, že je výroba mléka ztrátová, ale jeho zpracování je fajn byznys, viz. tabulka.

 5. Josef napsal:

  Nic proti kritice a bedlivemu sledovani. Na druhe strane je dobre si uvedomit, ze dotace i kdyz dejme tomu ne primo standartni cestou ziskane, porad se tykaji podniku existujicich na narodnim uzemi, vlastneny obcanem tohoto statu. Nedavno jsem nekde v TV zaslechl, ze poslednich 10 let prislo do CR na dividendach ceskych vlastniku majici firmy v zahranici neco pres 60 miliard korun. Opacnym smerem, tedy z CR zahranicnim investorum odteklo v deseti poslednich leteh 1.250 miliard Kc. Tato bilance musi stat za zamysleni. Kroky vedouci k urcite vyvazenosti musi byt vitane.

  • Petys napsal:

   Když dostane dotace Hrabiš, nedostane je někdo jiný v Českou. To je jak s Čapím hnízdem, těch 50 milionů bylo určeno malým a středním podnikatelům.

 6. nováček napsal:

  Velmi potěšitelné je, že přes potíže PENAMu a.s., se konsolidovaný zisk skupiny Agrofert zvýšil meziročně o 2,5 miliardy (2 500 000) Kč. Nám skupině důchodců se zvýšil konsolidovaný zisk také, meziročně celkem o 4,8 set (480) Kč, a jak nás to potěšilo; co teprve Babiš, ten musí mít radost!

 7. Přemysl Dvořák napsal:

  Nejvíce ziskové firmy Babiše jsou ty,které inkasují největší dotace,viz. ve velkém dotované zpracování řepky.Uniles měl obrat 6 miliard a zisk 15 milionů,to může provozovat jen Babiš,protože inkasuje dotace ze zemědělství na všechno možné(Čapí hnízdo aj.)Řadu firem má jen proto,aby zlikvidoval konkurenci a jede klidně na nulu(viz.Uniles).Umí jen, po všech těch jeho kecech před volbami,podojit ty nejmenší podnikatele(EET,kontr.hlášemí DPH kde vybral jen nepatrně víc a to kvůli hosp.růstu),tak kde jsou ty jeho prohlášení,jak všichni živ.kradou a hausnumera o 60 miliardách karusel.obchodech DPH!Největší firmy mají sídlo v daň.rájích a na ty se nechytá(nebo nechce)!A nyní nově udavačský veb fin.správy.Je mu to blízké z minulého režimu.Bratr utekl do Německa,tak jsem nesměl ani pracovat v hraničním pásmu a on po emigraci jeho bratra dál jezdil na západ.

Přidávání komentářů není povoleno