Jakub Železný při křtu své knihy Kinského zahrada. Foto: Profimedia

Zvláštní případ Železný. Video s moderátorem ČT policie zveřejnila jinak než desítky jiných

Napsal/a Jan Žabka 4. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Pražská městská policie při zveřejnění záznamu diskuse strážníků s moderátorem České televize Jakubem Železným postupovala jinak než v desítkách jiných srovnatelných případů. Ze čtyřiceti podobných videí publikovaných letos byla téměř všechna zveřejněna do několika dnů od incidentu, navíc s viditelným časem, datem a identifikačním číslem kamery strážníka. Výjimkou bylo právě video s Železným, publikované s odstupem čtyř měsíců, kde zmíněné údaje o nahrávce chybí.

Redakce HlídacíPes.org prošla všech čtyřicet videí ze zásahů Městské policie Praha, která sami strážníci zveřejnili od začátku roku 2023 na svém facebookovém profilu. Jejich společným znakem je to, že je policie zveřejňuje zhruba do týdne od chvíle, kdy proběhl incident zachycený na videu.

Výjimkou jsou pouze dva záznamy. Jedním je kompilace více incidentů s cyklisty a jezdci na koloběžkách, která byla zveřejněna 17. února, a nejstarší z obsažených videí bylo pořízeno 3. ledna, tedy necelé dva měsíce před zveřejněním.

Druhé video s názvem „Konverzační etuda“ je právě záznam rozhovoru strážníků s moderátorem České televize Jakubem Železným. Ten byl podle mluvčí městské policie pořízen loni 16. listopadu. Zveřejněn však byl až 16. března, tedy o čtyři měsíce později.

Ojedinělý přístup

Zjistit, kdy byla jednotlivá videa z profilu městské policie pořízena, je možné díky tomu, že policejní záznamy ve spodní nebo horní části obrazovky obsahují informace o původu videa; tedy přesný čas, datum i identifikační číslo kamery.

Foto: HlídacíPes.org / se souhlasem Městská policie Praha

V jediném videu však tyto údaje chybí, a to právě ve videu s Železným. Moderátor na záznamu, který strážník zachytil na služební kameru, zaparkoval na přechodu pro chodce a dostal se do konfliktu se strážníkem, odmítl spolupracovat a obvinil policisty z hrubého jednání a arogance.

Jde o téměř osmiminutový sestřih původně údajně čtyřicetiminutového sporu mezi moderátorem a strážníky. Sestříhaná jsou i jiná videa publikovaná pražskou policií, v tom se video od ostatních neliší.

V případě moderátora je ale digitálně rozmazaná část s informacemi o původu záznamu a o kameře daného strážníka. Je doplněná pouze o logo Obvodního ředitelství Městské policie Praha 1.

Foto: HlídacíPes.org / se souhlasem Městská policie Praha

Připomeňme, jak městská policie vysvětlovala, proč bylo video vůbec publikováno: „Městská policie na svých sociálních sítích průběžně zveřejňuje videa s přestupci, která jsou s ohledem na samotnou povahu mnohdy banálního přestupku bizarní,“ řekla pro server iRozhlas mluvčí strážníků Irena Seifertová, která údajně sama „posvětila“ publikaci záznamu.

Seifertová pro iRozhlas také zdůraznila, že údajně „není podstatné, kdy k přestupku došlo“, protože to nic nemění na významu videa. Tvrdí, že se o případu dozvěděla až koncem února: „Za zveřejněním videa si i nadále stojíme. Činili jsme tak v minulosti a nechceme na tom nic měnit,“ dodala.

Zveřejnění podle ní nemělo nic společného s tím, že se jedná o mediálně známou osobu. „Pro nás je to zcela nadčasové video, kdy se jednalo o banální přestupek a neadekvátní chování přestupce,“ tvrdí Seifertová.

Jak ale bylo řečeno, způsob publikace videa s Jakubem Železným z ostatních případů přece jen vybočuje. Videa ostatních přestupků byla zveřejněna vždy do několika málo dnů od incidentu, video se Železným se objevilo z ničeho nic až po čtyřech měsících. A to navíc v době, kdy moderátor zvažoval kandidaturu na generálního ředitele České televize.

HlídacíPes.org v souvislosti s tím zaslal městské policii, ta spekulace o účelovosti odmítá.

„Běžně mě na zajímavé případy upozorňují sami strážníci, operační důstojníci, nebo přestupkoví pracovníci. Díky nim jsme na příklad zveřejňovali případ neoprávněného parkování na místech pro invalidy, uhašení doutnající tramvaje číslo 13 nebo přestupky cyklistů a jezdců na sdílených koloběžkách. A tak jsem se dostala i případu z Václavského náměstí. Prostě ukazujeme rozmanitou práci strážníků, aby veřejnost měla povědomí o tom, co vše v ulicích metropole děláme,“ vysvětluje pro HlídacíPes.org, proč se k ní video dostalo až v únoru.

A opakuje, že je podle ní video nadčasové vzhledem k charakteru přestupku a jednání moderátora: „S ohledem na povahu, kdy se za nás jedná o tzv. nadčasové video, dá se použít téměř kdykoliv,“ odpovídá na dotazy redakce. Odstranění informací o záznamů nekomentovala.

„Jste to vy? Chovejte se slušně“

Zveřejnění záznamu bylo kritizováno i v souvislosti s nedostatečnou anonymizací moderátora. I přes změnu hlasu, rozmazání postavy i SPZ auta ho totiž veřejnost na videu poznala.

„Městská policie při zveřejnění tohoto videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. Podle mého názoru učinila maximum. Stejně tak jako ve stovkách podobných zveřejněných případů v minulosti,“ hájil postup kolegů ve svém vyjádření ředitel pražské městské policie Eduard Šuster.

Otázky však vzbuzuje i sestříhání videa. V něm strážník spekuluje o tom, zda moderátor je opilý či pod vlivem drog. Chybí už ale záběr, kde se Železný podrobil testu na drogy, a to s negativním výsledkem. Video tak může snadno vyvolat pochybnosti o skutečném stavu moderátora.

Navíc i přes snahu o anonymizaci videa různými prostředky strážníci na rozdíl od jiných pasáží nevystřihli tu, která pomáhá Železného identifikovat jako veřejně známou osobnost: „Pokud jste ten, kdo si myslím, že jste, chovejte se trošku,“ říká strážník v reakci na Železného jednání.

Zveřejněním záznamu a způsobem anonymizace Železného se podle deníku E15 bude zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů.

„Úřad se věcí bude zabývat systémově a zkoumat, na základě jakých kritérií jsou městskou policií vybírána a publikována videa ze zásahů či incidentů, stejně tak jako tím, zda jsou dostatečně používány techniky, které mají znemožnit identifikaci osob na publikovaných záznamech, a to i s ohledem na tento aktuální případ,“ sdělil deníku mluvčí úřadu Milan Řepka.

Mluvčí pražských strážníků komentuje sestříhání videa jako běžnou praktiku. „Každé naše video určené k prezentaci na našich sociálních sítích je ve střižně vždy zkracováno v tom smyslu, že vystřihujeme jen nezajímavé zdlouhavé pasáže, např. čekání na příjezd státní policie a další spolupracující složky či orgány, nebo jde o různá interní sdělení pomocí radiostanic, apod. Vždy se ale snažíme, abychom zachovali sled události tak, jak se skutečně staly bez snahy komukoli nadržovat nebo jej dehonestovat. Rovněž bereme v potaz únosnou délku videí z pohledu diváka a zvyklostí pro prezentaci konkrétního formátu příspěvku,“ říká pro HlídacíPes.org.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)