Zastánci práva na potrat po vyhlášení rozsudku amerického Nejvyššího soudu. Foto: Profimedia

Zrušení práva na potrat v USA je i kybertéma. Přitížit může už googlování informací o interrupci

Napsal/a Jan Žabka 28. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu zrušit federální právo na potrat vyvolalo mezi Američankami vyšší zájem o šifrované aplikace a obecně o digitální bezpečnost. Z dříve běžné aktivity na internetu se totiž stal potenciální „důkaz zločinu“. I jen vyhledávání na Google, obsah soukromých zpráv či data z digitálního menstruačního kalendáře, mohou poukázat na ženu, která podstoupila nebo chce podstoupit interrupci.

„Rozdíl mezi současností a dobou, kdy byla interrupce ve Spojených státech zakázána naposledy, je to, že žijeme v době bezprecedentního digitálního dohledu,“ píše na svém twitterovém účtu Američanka Eva Galperinová, expertka na kyberbezpečnost z neziskové organizace Electronic Frontier Foundation zabývající se digitálními právy.

Poté, co americký Nejvyšší soud zrušil precedens Roe versus Wade z roku 1973, který zaručoval právo na potrat do 24. týdne těhotenství, zákaz potratů vešel v okamžitou platnost v šesti amerických státech: Oklahoma, Jižní Dakota, Missouri, Arkansas, Louisiana a Kentucky.

Další mají následovat v následujících dnech až týdnech. Počítá se s tím, že zhruba polovina amerických států, většinou těch ovládaných republikány, potraty zakáže. Některé z nich dokonce nedovolí potraty ani ženám, které otěhotněly v důsledku znásilnění.

Data mohou být použita proti vám

Řada amerických žen, které budou chtít předčasně ukončit těhotenství, proto bude muset zvolit buď cestu potratové turistiky, či podstoupit v USA nelegální zákrok.

To ale může být komplikované; o to více v době, kdy téměř každý člověk za sebou na internetu zanechává silnou online stopu. Z dříve běžných digitálních dat se totiž zmíněným soudním rozsudkem staly potenciální důkazy o zdravotním stavu ženy, o těhotenství i jeho případném ukončení.

Americká policie se díky datům z mobilního telefonu či počítače dokáže dostat k informacím o tom, kam daný člověk chodí, s kým komunikuje, co je obsahem jeho zpráv a hovorů, co na internetu vyhledává či nakupuje, jaké stránky navštěvuje a co stahuje.

Orgány činné v trestním řízení mohou v USA tato data získat na základě soudního příkazu od technologických firem nebo je prostě koupí od firem, které s digitálními daty obchodují. Osoba, kterou policisté prověřují, přitom v řadě případů ani nemusí být podezřelá z páchání zločinu.

„Ti, kdo hledají, nabízejí nebo usnadňují přístup k potratům, musí nyní počítat s tím, že veškeré údaje, které poskytnou online nebo offline, mohou být vyhledány orgány činnými v trestním řízení,“ varuje kyberbezpečnostní organizace Electronic Frontiere Foundation ve svém prohlášení.

Otázka práva na soukromí

Tím, že žena (či například někdo z jejích blízkých) bude vyhledávat možnosti potratů ve vyhledávači Google nebo bude o tématu diskutovat na sociálních sítích, se může stát potenciálním podezřelým.

Jako možný důkaz mohou sloužit i polohové údaje o tom, že se člověk pohybuje v místě nelegální potratové kliniky nebo údaje z digitálního menstruačního kalendáře.

Jde o soukromé údaje lékařského charakteru, ke kterým se policie dostane buď přímo ze zařízení daného člověka nebo od technologických firem. Pak je může zkusit využít proti podezřelé osobě v soudním řízení kvůli zákazu potratů.

Rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu právě proto kromě etických otázek vyvolalo i diskuzi o ochraně soukromí v digitálním prostoru.

Pro ty, kteří vyhledávají zdravotní péči v souvislosti s potraty, pro kliniky a zdravotnické pracovníky či lidi, kteří se podílejí na hnutích za přístup k potratům, už aktivisté připravili návody, jak si své soukromí na internetu chránit.

Například organizace Digital Defense Fund doporučuje využívat komunikační aplikace s koncovým šifrováním, jako je Signal, nebo surfovat na internetu pomocí prohlížečů, které o uživatelích neshromažďují velké množství dat, jako je DuckDuckGo nebo Firefox.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)