Foto: se svolením Jiřího Fröhlicha

Zkopírovat cizí identitu a lákat z lidí údaje o platební kartě. Facebook v tom problém nevidí

Napsal/a Robert Břešťan 10. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Bývalého novináře Jiřího Fröhlicha zná veřejnost nyní hlavně jako mluvčího České obchodní inspekce, kdy v médiích například upozorňuje na různé nesrovnalosti či podvodná jednání jednotlivců i firem. Nyní se sám stal terčem podobných snah: jeho jménem se někdo snažil dostat z lidí údaje jejich platebních karet. Facebook, kde někdo Fröhlichovu identitu kompletně zkopíroval, došel k závěru, že v tom žádný problém nevidí.

Postup je to v zásadě velmi jednoduchý: podvodník si nejprve v klidu stáhne potřebné údaje a fotografie z vytipovaného facebookového profilu, celý jej de facto zkopíruje, vytvoří tím historii a zdání autenticity a pak skutečnému majiteli zablokuje na nově vytvořený „stínový profil“ přístup.

„Na ten cizí profil mne postupně začali upozorňovat přátelé, ale mně se žádný nezobrazoval. Nicméně jsem se postupně dozvěděl, že zkopíroval mé fotografie, informace o mně, o mém působení v ČOI i na Rádiu Blaník,“ říká Fröhlich. Ten na zmíněném soukromém hudebním rádiu občas moderuje a soutěž, kterou „nově vytvořený Fröhlich“ vyhlásil, se snažila tvářit tak, že ji rádio zaštiťuje.

Na základě triviálních otázek typu „vyjmenujte mušketýry z knihy Tři mušketýři“ měl vzejít „vítěz“, s nímž pak podvodník komunikoval ve snaze dostat z něj „kvůli identifikaci“ prostřednictvím Google formuláře údaje k jeho platební kartě.

Ověřit profil nejde

„Informoval jsem Facebook o tom, že jde o falešný profil, který se prezentuje mým jménem, mými fotografiemi,“ říká Fröhlich, který k tomu využil příslušný odkaz na stránkách Facebooku; jiný způsob, jak s firmou komunikovat, v podstatě neexistuje. „Podpora mi odepsala, že nic řešit nebudou, že to neodporuje jejich pravidlům,“ diví se Fröhlich.

Nepomohla ani informace, že se falešný profil snaží od lidí získávat informace o jejich kreditních kartách.

Jiří Fröhlich chtěl proto oficiální ověření svého profilu; takový profil má pak zvláštní štítek, který „vyjadřuje, že Facebook potvrdil skutečnou identitu stránky nebo profilu veřejně známé osobnosti nebo značky, kterou reprezentuje“.

Jde mimochodem i o aktuální téma spojené se sociální sítí Twitter; službu ověřeného profilu plánuje nový majitel Elon Musk zpoplatnit osmi dolary měsíčně.

I tuhle Fröhlichovu snahu ale Facebook, respektive společnost Meta, která jej vlastní a provozuje, zamítl. „Nesplňuji prý podmínky pro ověření,“ podotýká Fröhlich.

„Začal jsem to řešit 17. října a ten cizí profil funguje vesele dál. Opakovaně ho sice lidé dále nahlašují jako falešný, ale Facebook vždycky odpoví, že to zkontrolovali a blokovat ho nebudou. Nevím, co se dá dělat víc. Je to ve vztahu k té firmě absolutní bezmocnost,“ říká Fröhlich.

Není kam se obrátit

Zdání věrohodnosti smyšlené soutěže může nahrávat i fakt, že je Fröhlich mluvčím České obchodní inspekce. „Proto jsem také podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Protože se klidně může stát, že někdo přijde o peníze a žalovat bude mne,“ podotýká.

Zda se zatím podvodníkovi podařilo nějaké peníze z lidí dostat, není jasné. Podvodný profil zatím na Facebooku zůstává, nyní se na něm ale začínají objevovat jiné fotografie a texty v indonéštině a je možné, že se brzy změní a přejmenuje.

Podvodný postup lze s využitím vytipovaných profilů opakovat, míní Fröhlich: „Nejhorší na tom je ta nereakce Facebooku. Není kam se obrátit, kam zavolat. Existuje jen ten formulář a podpora, která nehodlá nic řešit.“ Kontaktovat Facebook se nepodařilo ani redakci HlídacíPes.org s žádosti o vyjádření k tomuto případu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)