Životní prostředí zabije ročně statisíce Evropanů, může i za sedminu úmrtí v Česku

Napsal/a Euractiv.cz 11. září 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Znečištěné ovzduší, nebezpečné chemické látky v půdě či vodě, hluk, ale také změna klimatu mají ze své podstaty negativní vliv na lidské zdraví. Evropská agentura pro životní prostředí vyčíslila, že se stav životního prostředí v Evropě podílí na 13 procentech úmrtí. V Česku je to ještě o dvě procenta úmrtí více.

„Těmto úmrtím je možné se vyhnout,“ konstatuje studie, která se opírala o data Světové zdravotnické organizace. Z nich mimo jiné vyplývá, že stav životního prostředí v roce 2012 mohl na území Evropské unie smrt 630 tisíc lidí. Hlavním viníkem je zejména znečištěné ovzduší, které je podle výzkumníků zodpovědné za zhruba 400 tisíc předčasných úmrtí v EU.


Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Dalším faktorem je nadměrný hluk, který dlouhodobě přispívá k srdečním infarktům, dále chemikálie a také antibiotika obsažená v pitné vodě a v půdě.

Chudí to odnesou víc

Data ukazují také na velké rozdíly v úmrtích spojených se životním prostředí mezi státy západní a východní Evropy. Největší podíl úmrtí v souvislosti se špatnou kvalitou životního prostředí (v přepočtu na 100 tisíc obyvatel) je podle dat agentury EEA v Bosně a Hercegovině (27 procent), ze zemí EU v Rumunsku (19 procent).

Naopak nejmenší podíl je v Norsku a na Islandu (9 procent), ze členských států pak ve Švédsku a v Dánsku (10 procent). V České republice se kvalita životního prostředí podílí na zhruba 15 procentech úmrtí.

Studie upozorňuje, že na lidských životech se podepisuje nejen znečištění ovzduší, ale i extrémní počasí a další dopady klimatických změn. Největším „zabijákem“ jsou vlny veder, kvůli nimž například v roce 2003 zemřelo 70 tisíc lidí.

Hrozbou jsou také časté povodně či bouře. Jejich oběťmi jsou přitom zejména lidé z chudších regionů. Ti také trpí mnohem větším znečištěním ovzduší. Obzvláště citlivé jsou na to děti, senioři nebo nemocní lidé.

„Chudoba jde často ruku v ruce s životem v nepříznivých environmentálních podmínkách a se zhoršeným zdravím,“ říká šéf Evropské agentury pro životní prostředí Hans Bruyninckx.

Koronavirus a kvalita ovzduší

Vliv životního prostředí na zdraví lidí se podle agentury prokázal i během pandemie koronaviru. EEA odkazuje na již existující studie, podle nichž se v oblastech s vyšším znečištěním ovzduší šířil virus rychleji. Některé výzkumy dokonce naznačují, že existuje korelace mezi kvalitou ovzduší a počtem úmrtí na koronavirus.

„Pandemie Covid-19 je dalším výstražným signálem, abychom si jasně uvědomili vztah mezi našimi ekosystémy a naším zdravím a nutnosti čelit faktům – způsob, jakým žijeme, spotřebováváme a vyrábíme, má negativní vliv na klima a dopad na naše zdraví,“ říká eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)