Miloš Zeman na neformálním setkání s rakouským exprezidentem Heinzem Fischerem. Foto: Twitter Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky

Zemanův milionový výlet: jaký byl účet za návštěvu starých přátel ve Vídni

Napsal/a Vojtěch Berger 29. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Prezidentova tradiční dovolená na Vysočině má evokovat zasloužený odpočinek hlavy státu. Faktem však je, že část oficiálního Zemanova programu se už déle nese spíše v lehčím „dovolenkovém“ tempu. Dobře to ilustruje srovnání dvou Zemanových cest do Rakouska. Zatímco ještě před dvěma lety byla jeho návštěva Vídně skutečně pracovní, letos šlo o čistě zdvořilostní dvoudenní pobyt, který měl spíše narušit debatu o prezidentově nicnedělání. HlídacíPes.org dal dohromady účet za tuto zatím poslední Zemanovu zahraniční cestu.

Krátké jednání prezidentů, tisková konference a oběd. Oficiální program prezidenta při návštěvě Vídně letos v červnu začínal až v 11 hodin dopoledne a celkem se vešel zhruba do 150 minut. I tak byla ale návštěva dvoudenní, když prezident s delegací přiletěl do Vídně už o den dříve.

Zeman se soukromě potkal s Eduardem Harantem z české krajanské komunity a také se svými starými známými z rakouské politiky – exprezidentem Heinzem Fischerem a exkancléřem Franzem Vranitzkym.

S nimi se sešel i při své předchozí návštěvě Vídně v dubnu 2019, tehdy ale během tří dnů v Rakousku stihl i další aktivity, jež se od hlavy státu při podobných cestách očekávají.

Zúčastnil se zasedání Česko-rakouského hospodářského fóra, sešel se s krajany i zástupci českých a rakouských příhraničních regionů a navštívil rakouský parlament. Čas našel i na Norberta Hofera z opoziční strany Svobodných, kterého předtím podporoval v kandidatuře na rakouského prezidenta právě proti stávající hlavě státu Alexanderu Van der Bellenovi – toho Zeman mimochodem oslovuje „Milý Sašo“.

Statisíce za hotel i letadlo

To, že byla Zemanova předloňská návštěva Vídně podle diplomatické terminologie oficiální a ta letošní „jen“ pracovní, však nesrovnatelně volnější itinerář poslední cesty příliš neospravedlňuje.

Letošní Zemanův program se podle dostupných informací odehrál převážně v hotelu a jeho oficiální část pak v nedalekém Hofburgu. I taková nijak komplikovaná cesta se zhruba dvacetičlennou delegací však státní rozpočet přišla na částku výrazně převyšující půl milionu korun. Vyplývá to z faktur, které HlídacíPes.org získal od ministerstva zahraničí na základě Zákona o svobodném přístupu k informacím.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Zahraniční cesty prezidenta republiky se finančně pokrývají z několika zdrojů. Kromě samotné Kanceláře prezidenta republiky se na nich výrazně podílí právě ministerstvo zahraničí, dále ministerstvo obrany, které platí dopravu vládním letadlem, případně ministerstvo vnitra. Potvrzuje to i červnové usnesení vlády, kterým kabinet náklady na Zemanovu cestu do Vídně schválil. Konkrétní celková suma v něm chybí, základní představu si však i s využitím zmíněných faktur udělat můžeme.

Ministerstvo zahraničí proplatilo delegaci náklady za ubytování, pronájem vozů pro prezidentskou kolonu ve Vídni, část tlumočnických služeb, květinový dar a oběd pro část delegace v restauraci vedle Hofburgu. Celkově šlo o faktury za 15 966 eur, tedy asi 415 tisíc korun.

Faktura za ubytování prezidentské delegace a přípravného týmu při návštěvě Miloše Zemana ve Vídni. Foto: HlídacíPes.org

K tomu je třeba připočíst náklady na cestu proplácené z dalších zmiňovaných zdrojů, tedy především z ministerstva obrany na dopravu leteckým speciálem, z ministerstva vnitra na zajištění ochrany ústavních činitelů a z rozpočtu dalších vysílajících organizací na cestovní náklady těch členů delegace, kteří nepracují ani v Kanceláři prezidenta republiky, ani na ministerstvu zahraničí.

„Náklady na přepravu delegace prezidenta republiky Miloše Zemana při dvoudenní návštěvě Rakouska budou v plné výši vyčísleny až na konci tohoto měsíce. V tuto chvíli tedy nejsme schopni poskytnout kompletní částku. Odhadovat nebudeme,“ odpovědělo na dotaz HlídacíPes.org ministerstvo obrany.

Příště vlakem?

Z jiných údajů o nákladech na cesty vládním speciálem (například Senátem původně kalkulované náklady na let šéfa horní komory s delegací na Tchaj-wan ve výši čtyři miliony korun) však lze odvodit, že by ani v případě výrazně kratšího letu do Vídně a zpět nešlo o zanedbatelnou sumu.

Kolik za podobné cesty platí samotná prezidentská kancelář, lze vyčíst z účtu za zmíněnou předchozí návštěvu Miloše Zemana v Rakousku v roce 2019, kdy Hrad vlastní výdaje na cestu vyčíslil na zhruba 125 tisíc korun.

Dohromady i s leteckou dopravou tedy mohla prezidentova programově nenáročná dvoudenní cesta za starými přáteli z rakouské politiky české daňové poplatníky přijít na částku kolem milionu korun.

 

 

Za zmínku stojí, že jak Van der Bellen, tak jeho předchůdce ve funkci rakouského prezidenta Heinz Fischer přijeli v minulých letech na návštěvu Prahy vlakem. Český prezident ovšem i do sousední země důsledně létá – a tomu odpovídají i vyšší náklady.

Jakkoli milionová suma za dvoudenní výlet hlavy státu do Rakouska nevypadá v kontextu stamilionových hradních výdajů nijak hrozivě, dosti kontrastuje s každoroční pózou lidového prezidenta, který si na dovolené vystačí jen s bodyguardy a gumovým člunem u rybníka na Vysočině.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)