Ze zadku mu padalo maso… Velká Bystřice a velké, kruté dějiny v ní
Velká Bystřice nedaleko Olomouce je malé město s velkou historií. Během druhé světové války se zde za vydatné pomoci místních zformoval partyzánský odboj. Příběhy Metoděje Osladila, Josefa Jedličky a Františka Cenkla jsou dodnes živou stopou odvahy a vlastenectví.
Snaha nacistů rozbít velkobystřickou záškodnickou síť nevyšla jen díky statečnosti místních lidí. Platila tu přímá úměra – čím více se gestapo snažilo, tím silnější odpor nastal. Partyzánům se dařilo.
Kluci na vlaku
Velká Bystřice leží blízko Olomouce a Přerova, kde byly významné železniční uzly. Odbojáři ničili koleje, sabotovali vlakové soupravy, přerušovali elektrické rozvody.
V nedaleké továrně v Mariánském údolí, kde Němci vyráběli granáty, musel pracovat i šestnáctiletý Josef Jedlička (1923–2022), který spolu s dalšími asi dvaceti mladými kluky plánoval, jak nacistům může uškodit:
„Sypali jsme písek do ložisek strojů, aby se zadřely. Poškodili jsme i vodní elektrárnu, která továrnu napájela.“
S rostoucím terorem Němců vzrůstala i chuť mladíků. Jednoho dne naskákali na projíždějící německý nákladní vlak: „Každý měl nějakou sekeru nebo kladivo no a rozbili jsme, co se dalo. Jestli to bylo nějaké měřidlo nebo něco podobného… Tak jsme to taky rozbili.“
„A potom nás napadlo… Zbraně byly přivázané drátama, tak pilku na železo… A i ty minomety, děla nebo houfnice jsme vyhazovali z vlaku.“
Odhalili je pak při pokusu vykolejit vlak u Smilova. Josef se spolu s kamarádem Václavem doslova prostříleli na hranice, až do konce války pak působili v řadách 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky.
Utekl z Osvětimi
František Cenkl (*1923) takové štěstí neměl. Ve škole měl dobrého kamaráda, protinacisticky smýšlejícího Němce Waltera Knappa, který byl členem velkobystřické partyzánské skupiny.
Po jednom ze zátahů padlo podezření i na Františka – v červnu roku 1943 je oba odvlekli do Osvětimi, odkud se mu po roce za dramatických okolností podařilo dostat až do Olomouce. František Cenkl zfalšoval pracovní knížku a nastoupil do továrny Wagner-Werke.
Později jej jako národního socialistu, který odmítl vstup do komunistické strany, režim na jeden a půl roku uvěznil v Jáchymově. Bylo to v době, kdy jeho žena čekala dítě.
Terezín
Cukrář Metoděj Osladil (1923–2015) pocházel z Rudy nad Moravou, kde si během válečných let s kamarádem Josefem Hejtmánkem postavili bunkr, v němž ukrývali partyzány z Velké Bystřice. V roce 1944 jeden z partyzánů nevydržel brutální výslech a prozradil Metodějovo jméno:
„Přijeli a vzali mě. Doma udělali bordel, všechno rozházeli a moji matku potloukli, vyrazili jí zuby.“
Metoděj Osladil putoval do šumperské robotárny. „Když mě zavřeli, tak mně tak ztloukli zadek, že jsem týden nemohl sedět. Bejčákem. Viděl jsem chlapa ztlučeného tak, že mu ze zadku maso padalo. To se dělo v Šumperku na gestapu.“
Metoděj Osladil pak prožil necelý rok v Malé pevnosti v Terezíně. Necelý rok trval celou věčnost…
Šikana, bití, hrůzné kulisy: „Viděl jsem, jak se dva Židi pro zábavu strážných museli navzájem tlouct. Tloukli se u takové kaluže klackama, až se utloukli. Ten jeden spadl dolů a utopil se tam. Já jsem raději odešel, abych to neviděl nebo něco neudělal.“
Metoděj Osladil přežil jen díky svému mládí a odhodlanosti k životu. Pomohlo mu také to, že během práce, kterou musel vykonávat, měl občas přístup k zelenině, tedy vitamínům.
Po válce začal podnikat, ale po roce 1948 mu komunisté vzali stroje. Metoděj Osladil zavřel svou prodejnu a šel pracovat jako cukrář do Šumperku.
Autoři textu Vít Lucuk a František Vrba Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.
ůsobí v projektuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Zápisky z dějin ruského rabování. Jak Stalin krotil rozkrádání již nakradených věcí
Jan Urban: Havlův příchod na Hrad aneb Vstanou noví papaláši
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Válka je svinstvo a vždy probouzí v lidech jen to nejhorší.
První fotografie je z Beskyd kde jsou nastoupení odbojáři okolí Bečvy Karlovice atd. a důstojník rudé armády Dajan Bajanovič Murzin.
Neznám příběhy všech tří odbojářů, ale jen Josefa Jedličky. V roce 2018 jsem s ním hovořil. Během útěku se dostali až do Valašského Meziříčí a vrátili se do Bukovan. Během léta nebyli aktivní. Na podzim uvažovali o odchodu na Slovensko. To se jim nepodařilo, ale navázali spojení s partyzány na Oznici a stali se členy part. odílu Saši Dolinova. Oznická skupina měla problém se zásobováním, proto bylo rozhodnuto koncem prosince o utvoření skupiny pod vedením Alexandra Nikolského. Měla operovat na Velkobystřicku a pomáhat se zásobováním oznické skupiny. Byl v ní také Josef Jedlička a Václav Mikolášek. Zradou došlo v noci z 21. na 22. 2. 1945 k přepadení palírny ve Velké Bystřici a zabití tam ukrytých partyzánů. Josef Jedlička tam v té době nebyl a vrátil se na Oznici. Tato zrada měla ještě tragický důsledek, došlo ke zradě part. bunkru na Oznici. Kde zahynul Augustin Bártek a neznámý partyzán. Podrobněji o tom píši na FCB Václav Hýža, podrobněji čl. 130 a 131 a také147 a 149.
Rozhodně Walter Knappe nebyl v Osvětimi.
Na fotografiích nejsou velkobystřičtí partyzáni, jsou to ozničtí. Fotografie se dělaly po osvobození ve Zlíně.
Pro zajímavost, na horní ořezané poznávám:
stojící 2 z leva Josef Jedlička, 4 je Antonín Kopřiva, 5 Drahomír Blažke, 6 sovětský partyzán ,,kuchař, 8 Anatolij, z prava 3 je Josef Vavrečka,5 Čestmír Podzemný, v levo dole 3 je Genadij Grečin, 4 Petr Andrejevič Matvejev
Další je nástup partyzánů před osvobozovacími boji.
Na třetí jsou ozničtí partyzáni:
stojící z leva, Čestmír Podzemný, Antonín Kopřiva, Drahomír Blažke, František Bukovjan, sedící z leva, Josef Jedlička, Rudolf Vavrička, Karel Haša, Čestmír Smolka