Zdlouhavé vyplňování zbytečných informací, neefektivní systém. Teď i vyhořelý server na podporu podnikatelů
V podstatě jen několik hodin měli zatím podnikatelé v gastronomii k vyplnění žádosti Covid-Gastro. Ministerstvo průmyslu a obchodu program podpory pro restauratéry zasažené protiepidemickými opatřeními spustilo sice už v pondělí 18. ledna, portál, kde se zároveň podávají žádosti o podporu Covid-Nájemné, ale polovinu času kolaboval kvůli přetížení a ve čtvrtek přestal fungovat úplně.
Podle informací Hlídače státu vyhořel počítačový server. „Formulář, na jehož vyplnění by mělo stačit pět minut, musíte vyplňovat hodinu, není divu, že systém kolabuje, je to naprostý amatérismus,“ popisuje situaci hospodský Jan Jurke.
Systém pro příjem žádostí o dotace od MPO přišel o prakticky všechna data za čtvrtek 21.1.2021.
Všechny žádosti a úpravy provedené 21.1. po 01:00 je nutné podat znovu.
Placená infolinka pro žadatel 841 135 135 během dne vyzvání, nikdo nezvedá. Po minutě je hovor ukončen. pic.twitter.com/EBogFssMU6
— Hlídač Státu (@HlidacStatu) January 23, 2021
Sám podal žádost o podporu Covid-Gastro ve středu. Nehrozí mu tedy, jako spoustě dalších podnikatelů, že náročné vyplňování formulářů bude muset kvůli vyhoření serveru MPO a ztrátě dat absolvovat celé znovu.
„Ti, co podali žádost ve čtvrtek nebo v pátek, budou muset celý proces absolvovat znovu. A není to záležitost pěti minut, i když by mohla být. Je to složité vyplňování údajů cirka na hodinu času. Kdyby celý proces nebyl zbytečně složitý a zdlouhavý, lidé by nemuseli na serveru trávit tolik času a nekolaboval by,“ komentuje vyhoření přetíženého serveru ministerstva podnikatel Jan Jurke.
Problém podle něj tkví v tom, že jakkoliv by stačilo zadat IČO, pod nímž má stát veškeré údaje o podnikateli, ten musí pokaždé ručně vyplňovat znovu desítky údajů. Podle Jurkeho obyčejný e-shop zvládne administrativu tohoto typu lépe než státní instituce.
„Stačí přeci zadat IČO firmy a údaje, které má stát elektronicky uložené, by se měly načíst z rejstříku. Když to zvládnou e-shopy, proč ne stát? Místo toho musíme každý měsíc a ke každé žádosti zvlášť vyplňovat, kdo je jednatel firmy, kde má adresu, kde se narodil, kdo je společník. Vše pokaždé znovu. Takže na samotném MPO musíte třikrát vyplnit to samé. Jsem si jistý, že přetížení nastalo i z tohoto důvodu,“ domnívá se majitel hospody v Praze 6.
Ministerstvo průmyslu a obchodu problémy se serverem nejdříve bagatelizovalo. 20. ledna na dotaz HlídacíhoPsa.org, proč systém kolabuje a podnikatelé tráví hodiny čekáním, než budou moct žádost Covid-Gastro i Covid-Nájemné odeslat, odpovědělo, že systém je optimalizován a žádosti se průběžně posílají. Podle ministra Karla Havlíčka obdrželo MPO do středy 5 000 žádostí – 2000 podaných, 3 000 rozpracovaných. Ve čtvrtek odpoledne systém úplně zkolaboval.
„Důvody proč k problému došlo, se zjišťují. Klíčové je, že nikdo ze žadatelů o podporu při splnění stanovených podmínek nepřijde. Za problémy se omlouváme,“ uvedl do médií Karel Havlíček.
Nejen vyhoření
Program pomoci Covid-Gastro se nepotýká pouze s administrativními potížemi. Zatím totiž není vůbec jasné, kdy podnikatelé pomoc, určenou poprvé za celý rok, na své náklady dostanou. Kompenzace jsou také nižší, než vláda slibovala ještě v půlce prosince. Tehdy premiér Andrej Babiš oznámil, že pokud vláda uzavře nějaké provozovny, bude stoprocentně kompenzovat jejich náklady.
Realita je nicméně jiná, HlídacíPes.org ji v týdnu popsal v podrobné reportáži.
Související články
Hospodští čekají na stoprocentní kompenzace slíbené vládou. Kdy peníze přijdou, nikdo neví
„Stát přispívá z 50% na nájemné. a pokud je provozovna zavřená. tak také sto procenty na náklady spojené se zaměstnanci – tedy pokrytím jejich mzdy a sociálního a zdravotního pojištění. To jsou ale peníze, které nijak nepomáhají restauratérům na náklady se samotným provozem zařízení,“ popisuje Jurke.
Do dluhů
Podmínkou žádostí o podporu přitom je, že veškeré platby spojené s nájmem, zaměstnanci i provozem restaurace či hospody musí podnikatel nejdříve zaplatit ze svého. Pak teprve může žádat o kompenzaci.
„Jakmile nemá restaurace dostatek cash-flow, tak na pomoc vůbec nedosáhne. To znamená, že hospody, které neměly peníze nebo si nemohly půjčit od kamarádů, jsou z téhle hry venku, protože pomoc přijde až po doložení všech zaplacených faktur,“ vysvětluje Jan Jurke tíživou situaci v gastronomickém průmyslu. A objasňuje, proč většina hospod nemůže zavřít, ačkoliv se stávajícím provozem dostávají jejich majitelé do dluhů.
„Kdyby šlo zkrátka zavřít a čistý stůl, pak už to většina podnikatelů v gastronomii udělala. Jenže nemůžou, protože jsou vázáni smlouvami například s pivovary, řada lidí má úvěry u bank. Kdyby hospodský zavřel, stát mu nedá žádnou pomoc a on přitom bude dlužit bance, pivovaru, dodavatelům, v podstatě zůstane s obrovskými dluhy, případně exekucí na krku,“ popisuje Jurke. Nechápe, proč nemůže vláda podnikatelům pomoct finančně hned, tak jako třeba v sousedním Rakousku.
„Pan ministr Havlíček v polovině prosince tvrdil, že dostaneme podobnou pomoc, jaké se dostalo provozovatelům restaurací v zahraničí. To znamená okolo 70% obratu loňského roku. Realita je ale taková, že pomoc v Česku dosahuje výše 35% loňského obratu. Proč my máme zvládnout přežít pandemii s tak nízkou podporou oproti okolním zemím? Navíc v Rakousku dostali podnikatelé pomoc v řádu dnů, u nás na ni čekáme měsíce,“ dodává smutně Jan Jurke.
Kdy hospodští peníze z programu Covid-Gastro uvidí na účtech, neví zatím ani samotné Ministerstvo průmyslu a obchodu.
„Proplácet pomoc bude možné po obdržení notifikace Evropské komise,“ odpověděla na dotaz Hlídacího psa vedoucí tiskového oddělení Štěpánka Filipová.
Nikdy to neskončí?
I v případě, že nouzový stav skončí a restaurace budou moci otevřít, je ale můžou čekat nová omezení. Ta už ovšem stát možná nebude kompenzovat vůbec: „Výhled je pro nás v tomto ohledu špatný, protože veškerá pomoc od státu se odvíjí od toho, jestli je podnik zavřený. Mluví se ale o tom, že se výhledově povolí například 30% kapacity a omezí se doba provozu. Jenže to se můžeme lehce ocitnout v situaci, kdy vláda zamezí fungování 70% kapacity restaurace, ale bude se tvářit, že hospoda jede na 100%,“ varuje Jan Jurke.
Poukazuje při tom na situaci z loňského prosince. Vláda tehdy povolila restauracím provoz na dva týdny, ale s omezeními kapacity do 50% a zavírací dobou v osm hodin večer. Navzdory těmto omezením byly tyto dva prosincové týdny z programu Covid-Gastro vyjmuty.
„Je zásadní, aby stát pokračoval v pomoci, dokud bude provoz podniků jakkoliv omezen, jinak je to pro náš průmysl zcela likvidační,“ uzavírá Jan Jurke.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Souhlasím se vším.akorad musím poznamenat,že u covidu gastro je problém hlavně i to,že spousta těch hospodských a jiných OSVČ který mají zavřeno nedostane nic .protože jestli metry přepočítají na zaměstnance k čemu to je ten co sice musí mít zavřeno,ale zaměstnanci už jim po létě utekli za jistotou.co ti,co v hospodě pracuje sám a pomáhá jim občas někdo z rodiny nebo jen brigadne?a která kadeřnice se zavřeným provozem má zaměstnance??a systém přepočítat metry za zavřenou provozovnu na počet zamestnancu nedává logiku .příklad:1.podnikatel má 25 zaměstnanců a dostane tedy 20x 400 za každý den =240 000 mesicne 2 .podnikatel má 10 zaměstnanců tedy 10×400= 120 000 a někdo to zvládne sám protože má jen třeba noční bar a stačí mu výpomoc nebo brigádníci a nemá nic.dalsi OSVČ s provozovnama bez zaměstnanců nebo ti co už museli propouštět nemají nic.pritom každý žních má úplně stejne úvěry,platby energii a spoustu dalšího včetně rodin co musí něco jíst.
Proč by z mých daní, měl být placený jakýsi hospodský, kterého jsem nikdy neviděl. Nikdo ho do podnikání nenutil.
Proč je z mých daní opraven u vás před barákem chodník, po které nikdy v životě nepůjdu?
To jste asi špatně pochopil, z Vašich daních má být placen ten hospodský, protože mu Váš stát zakázal vykonávat jeho činnost.
Váš výklad je zcestný a typický pro dobu před listopadem. A stát není můj, je i Váš, pokud ovšem máte české občanství.
To je fšetko iba Kalůskova kámpáň. Bo Babiš povedal, že fšetko funguje, kdo nemá tomu osobně zavezie aj ten stadion pre Sáblíkovů postaví bo tie motýle mu píšů že babičky majů řepku rády aj ten zahrádkárský zákon je treba rešit ostatné strany iba kecajů ale my zne best in covid……………………………
Nejen v tomto případě se zaměňuje obecné slovo stát za zcela konkrétní slovo ANO!
Zkuste se někdy podívat na zasedání sněmovny, kdo všechny ty všelijaké podpory všemožně brzdí? Schillerová, tedy ANO! To bylo slibů a velkohubých keců od Babiše i od ní, jak napumpují bilion a čtvrt na veškerou pomoc!
A jaká je skutečnost? Ani čtvrtina z toho není vyčerpaná….
Bohužel, i tyto příklady ukazují současnou hlubokou krizi naší parlamentní demokracie, kterou lze popsat pointou jiného vtipu, „Tak jsme došli, nazdar bábi“.
Jinak řečeno, kdyžto vezmu od začátku, proč by se jako ta SW firma při tvorbě toho programu měla namáhat propojením s registry pro přetažení dat, když to na ní ten stát (úřady a politici) nepožadují. Proč by se dejme tomu měla starat o lepší zabezpečení serveru a dat, když rovněž nepožadováno.
Proč by se ty úřady (rozuměno konkrétní úředníci) mají zajímat a požadovat na té SW firmě totéž, když od nich to nikdo nepožaduje, i pro ně je jednodušší přikázat lidem ať to tam všechno a pokaždé vyplňují ručně.
Proč by to na těch úřadech a úřednících měla požadovat vláda, když i té je to jedno, ta si jen odškrtla „spustili jsme „.. Mimochodem, i kdyby to snad nějakému z vlády jedno nebylo, tak přece nebude jakkoliv penalizovat své loajální úředníky. Když na navíc (díky spletitosti zákonu) ani to není tak snadné.
A na straně druhé, proč by to ta vláda měla řešit, protože ona už není zodpovědná na ní nezávislému parlamentu, ale partičce na ní (tedy lídrech politických stran) závislých koaličních poslanců, ke kterým si ještě sjednala (a to nikoliv politicky zadarmo) hlasy komunistů??
Proč úředníci nepožadují po SW firmách to, co je normální v každém podniku? Protože vůbec nevědí, co mají po těch firmách požadovat. Jsou totiž v oblasti digitálních technologií zcela nevzdělaní, protože díky tomu, že vláda a její úřednictvo existují jen v Praze a hlavním kvalifikačním předpokladem pro vládního úředníka je bydliště v Praze. Všechno ostatní jsou jen doprovodné jevy tohoto stěžejního kvalifikačního, nikdy nikde nespecifikovaného, ale přesto podmiňujícího, požadavku. Je to vlastně důsledek neexistence služebních bytů, které existovaly dříve vždy i v Masarykově demokratické (a nesocialistické) republice,ale po památném listopadu 1989 byly zrušeny, zřejmě, aby bylo vše demokratické a po americku.
Tak se postupně vytváří ty krise naší parlamentní demokracie, které jinde ani moc nemají. Je to stejné jako za „socíku“, když i v SSSR,ale také v tehdejší NDR, Polsku, Maďarsku, Bulharsku, tehdejší Jugoslávii, existovali jako nestátní sektor, krejčí, ševci, holiči i drobné soukromé obchody s kde čím, V SSSR rodinné zemědělské hospodářství, které zaměstnávali až 400 pracovníků z údajné širší rodiny a v Polsku byli prakticky jen soukromí zemědělci, stejně v Maďarsku, jen soudruzi Češi znárodnili každému ševci jeho verpánek, potěh, kladívko a krabici s floky. Dnes je to stejné,zase jsme papežštější než papež, bereme si od jiných jen to, za co se oni sami stydí. Z vlastní zkušenosti mých vzdálených příbuzných, žijících v USA (ten jistý je lékařem a většinovým vlastníkem privátní chirurgické kliniky) – nechápali, proč privatizujeme nemocnice, když v USA byla (a je) deprivatizace zdravotních zařízení, přesně opačným, ale zatím nedostižným cílem, který má zpřístupnit zdravotní péči i té velké části Američanů, kteří dodnes na ni prakticky nedosáhnou (na př. přes 70 milionů Američanů pobírá potravinovou pomoc a nemají na to, aby si platili zdravotní pojištění, v nouzi využívají obcemi placenou péči „pro chudé“,
o čemž se v českých médiích taktně mlčí. Pochopitelně.).
Oprava. …krize …
… a proč úředníci? Máme přece geniálního vládního zmocněnce, který by to všechno měl koordinovat a podle premiéra to dělá tak skvěle, že ho navrhne na státní vyznamenání?
Opravený text:
Vy jste asi nikdy nešéfoval. Já mám, jako bývalý mladý dělník na zaučení u Baťa n.p. Zlín (od 1.ledna 1949 Svit n.p. Gottwaldov), ještě v poznámkách ze zaškolení jednu z moudrostí Tomáše Bati a to tu, že „dobrého šéfa dělají schopní podřízení“. Ve vládách ČR nemůže dobrý šéf v tomto smyslu existovat, protože základním kvalifikačním předpokladem dnešního státního úředníka v některém vládnímm úřadě, je bydliště v Praze a to je vše. Co z toho vyplývá o Pražácích (stejně jsou to ve většině jen, jako poslední úřadující primátorka a současný primátor, náplavy ze slovenského nebo moravského venkova – viz Hřib ze Slavičína) si lze snadno domyslet.
Ale šéfoval! A ne za Bati, ale až za Havla! Do té doby jsem nesměl! A to vaše psaní nic nezmění na tom, že Babiš tvrdí, jak to všechno řídí! Ne ti úředníci, ti za to nemohou!
Protože, podle Vás, za to může Babiš?
Ti úředníci samozřejmě za to mohou a mnohdy to vypadá tak, že špatná rozhodnutí a pokyny vydávají zcela záměrně (ale možná, že jsou jen natvrdlí).
Vůbec bych netvrdil, že „..úředníci nepožadují po SW firmách ..protože vůbec nevědí, co mají po těch firmách požadovat“. Ti obyčejní úředníci to samozřejmě vědět nemusí, jenže pro takové zakázky mají na ministerstvech i dalších centrálních úřadech řadu erudovaných IT odborníků a poradců, kteří toto mají v gesci, a měli by – měli, takové požadavky do všech smluv prosazovat i kontrolovat. Ale jestli to nedělají, ale jen sami pak ty nedostatky bagatelizují, tím jen doplňují nefunkční model celé státní správy. Proč by se i oni snažili, když to ani po nich nikdo vlastně nechce..
Ale řešit to dalšími benefity, že by stát těm doživotně přijmutým úředníkům ještě přiděloval doživotně byty, to už by bylo příliš….:)))
Máte asi pravdu, služební byty si ti dnešní úředníci rozhodně ve své většině nezaslouží, spíš cosi jiného …. Navíc jsou opravdu přijati na doživotí, díky, na pokyny z EK zmršenému, služebnímu zákonu. Ale kdo ví, třeba čeští soudci jsou také vlastně na doživotí a EK do české Ústavy prokazatelně nekecala. Čeští soudci jsou dokonce nezávislí i na zákonech. Existuje na to nespočet důkazů, kterým se slušně říká – jiný právní názor (soudce). V případě, že soudce je vyjímečně použije i selský rozum a rozhodne správně, tak potom narazí člověk na t.zv. špatnou vymahatelnost práva. Ono totiž vše, skutečně souvisí se vším.
V duelu úředníci verzus politici, co jim velí anebo spíš mají velet, jasně vyhrávají úředníci. Politici jsou totiž jen od jedněch voleb k druhým a to nejen v Česku, viz britský seriál Ano, pane ministře.
To jsi trefil, oskare, úředník babiš si služební byt určitě nezaslouží. I ten požadavek doživotí je z tvé strany sympatický, byť nereálný. Za daňové úniky a dotační podvody, totální neschopnost a poklonkování Bruselu se doživotí nedává a staré hříchy jako ukradený agrofert a lovochemie, miliardové úplatky kolem privatizace unipetrolu a najmutí zabijáka na mrázka už nikdo burešovi neprokáže a neodsoudí.
Víte, v tom se asi pletete, úředníka s politikem, a v tom je pořádný rozdíl.
I když, jak o tom přemýšlím, by to byla docela finta fň, kdyby se (a nejen Babiš) vládní politici těsně před odchodem z vlády nechali na těch úřadech zaměstnat jako vysocí úředníci – a potom by tam „museli“ zůstat. S trochou té právničiny by to mohlo i vyjít…:)