Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Dominik Feri / foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia
,

Zbytečná honba za senzací. Údajný Feriho pokus o sebevraždu neměl média zajímat

POZNÁMKA. Údajný pokus o sebevraždu bývalého politika TOP09 Dominika Feriho proletěl jako zpráva řadou médií. Exposlancův osobní život by už ale neměl být předmětem veřejného zájmu; na rozdíl od objasnění jeho obvinění ze znásilnění, kterého se měl dopustit ještě coby aktivní politik.

Asi se shodneme na tom, že informování o soukromí jakéhokoli občana – pokud svým jednáním neovlivňuje veřejné dění – není veřejným zájmem. Jenže o údajném pokusu o sebevraždu Dominika Feriho informovala téměř všechna zpravodajská média; největší pozornost jí pochopitelně věnoval bulvár. Naopak veřejnoprávní média zprávu nezveřejnila. Nebyl důvod.

Poté, co v loňském roce vypluly na povrch informace o možném sexuálním obtěžování a znásilnění ze strany Feriho, z čehož byl posléze Feri i obviněn, zbavila se někdejší mladá politická hvězda veřejných funkcí. Vzdal se poslaneckého mandátu a vystoupil z TOP09.

Omezil i své další veřejné aktivity, například působen na Instagramu, kde měl přes milion sledujících (po jeho kauze počet klesl o více než 150 tisíc).

Suma sumárum se z něj stal řadový český občan, kde na zveřejňování jeho nových citlivých a soukromých záležitostí, jakou bezpochyby údajný pokus o sebevraždu je, neexistuje žádný veřejný zájem.

To samozřejmě neznamená, že by se jméno Dominik Feri už nemělo v médiích vůbec objevovat. Vývoj v kauze sexuálního obtěžování a násilí, kterého se měl dopustit, je nadále legitimní téma.

Zcela mimo žurnalistiku i vkus jsou ale spekulace o tom, zda se Feri náhodou nepokusil o sebevraždu proto, aby „vzbudil lítost a dosáhl nižšího trestu“, nebo ho možná „dohnaly psychické problémy z toho, co způsobil svým obětem“. Odvádí to v důsledku pozornost od původního případu, v němž Feri bude souzen.  

Samo informování o jakýchkoli sebevraždách či pokusech o ně, je novinářsky hodně na hraně. Na podobné případy je nutné uplatňovat přísná kritéria; existují studie dokládající vazby mezi nárůstem sebevražd a tím, jak o jiných dřívějších případech informovala média. 

„Vliv médií na sebevražedné chování je nejpravděpodobnější, pokud je podrobně uveden způsob sebevraždy, příběh je popsán a zobrazen dramaticky – například fotografiemi zemřelého nebo velkými titulky – a pokud se informuje o sebevraždách slavných,“ píše se například ve studii Vliv ​​médií na sebevraždy z roku 2002.

Novináři mohou naopak zodpovědným přístupem riziko sebevražd a pokusů o ně ve společnosti snižovat. To však vyžaduje jistou intelektuální námahu. V realitě bohužel vítězí honba za senzací ve stylu – koukejte, kdo se chtěl zabít. Nebo zabil… 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Vzhledem k tomu, že ten pokus o sebevraždu s vysokou pravděpodobností s oním obviněním, přímo či nepřímo souvisí, nemá autor pravdu.

  • Pavel Liška napsal:

   Souhlas. Najednou máme být hyperkorektní. Zrovna u Feriho…. Nějak v tom zase cítím onen pověstný dvojí metr…:(

   • Josef Hlíza napsal:

    On si zaslouží co nejvyšší trest za to co v zemi svejma politickejma nehorázdma napáchal. Netaha a nemakačenko co ze státu dělal dojnou krávu… Tvrdě potrestat a všechny ty neduhy sečíst co na lidu napáchal…

    • Pavel Liška napsal:

     Ale no tak, takto bych na něj přísný zase nebyl. Za politickou činnost bych jej neodsuzoval. To je jeho práce a účet mu vystaví jeho voliči. Koneckonců on pouze reprezentioval jejich vůli. Ale informovat by se o jeho pokusu o sebevraždě mělo. Koneckonců je to známá a veřejná osoba a tam je – jak už mnohokráte zaznělo i ve verdiktech ÚS i tady na stránkách HP – snížená hranice ochrany a takováto osoba musí akceptovat, že je o ni ze strany médií zvýšený zájem. I když de jure již politicky činnou osobou není.

    • Jiří Giptner napsal:

     Myslím, že jste ubohej zapšklej zoufalec. Trest si zaslouží, pokud se mu prokáže vina, za úplně jiné věci než politiku.

  • Vladimíra Chybová napsal:

   Souhlasím. Nikdo neví, jak to bylo. „Zaplatil“ hodně, asi na celý život zničená kariéra, ale to neznamená, že to je člověk hodný zavržení. Třeba se poučí a další jeho život bude směřovat k tomu, co původně chtěl. Ty slečny a dál, byly bohužel jeho velkou chybou, ale dostane trest, je mladý a může toho ještě hodně odčinit či napravit…. věřím mu.

  • Lucie Frantová napsal:

   Ale autor podle mě, má v jiných případech, než je tenhle, pravdu…
   Problém je, že Feri se snažil všechno medializovat a ze sebe dělat oběť.
   Pamatuji jak dostal někde přes hubu na nějaký pařbě a sváděl to na rasismus…
   Netvrdím, že rasismus neexistuje. Tímhle znevažuje skutečné oběti…
   Působí tak velmi nedůvěryhodně…

  • Pavel napsal:

   I kdyby to teď hrál na psychické onemocnění, je to irelevantní. Dám vám příklad: Kdyby před rokem boural, ale dnes se opil, bude se řešit, kolik alkoholu měl v sobě v době nehody, ne po roce od nehody. Po roce už můžete popíjet jak chcete (pokud neřídíte, samozřejmě). U soudu by případně řešilo jeho duševní zdraví v době spáchání trestného činu, ne po roce, po deseti letech, nebo po dvaceti. Navíc právní laici se domnívají, že psychická nemoc je kdovíjaká výhra. Není a doufám, že jeho právník bude první, kdo mu to rozmluví. Protože duševně zdravý pachatel může dostat 3 roky. To je příklad, neznám spis. Pokud je pachatelem duševně nemocný člověk, nařídí soud v takovém případě ochrannou léčbu v ústavní formě. A v léčebném zařízení zůstává pachatel tak dlouho, dokud soud nerozhodne jinak. Třeba i dvanáct let.

  • Karel Hukra napsal:

   Jak to prosím víte?????? Jak můžete vědět, že to nesouviselo s rozchodem s přítelkyní, nějakou diagnózou, která mu třeba byla zjištěna, s výskytem duševní poruchy (je přesně ve věku, kdy afektivní a psychotické poruchy propukají), může to souviset s tím že mu uletěli kanáři, zemřel děda a s tisíce dalšími okolnostmi. My to nevíme a je nechutné o tom v médiích spekulovat. Vyvolává to v lidech ty nejnižší pudy, jen se podívejte na ty komentáře… 🙁

   • A. S. Pergill napsal:

    Proto píšu „s vysokou pravděpodobností“. MMCH ona aféra může klidně vést i k rozchodu s přítelkyní a stres z ní může být spouštěčem psychické choroby (atd).
    A vedlo to i k výraznému zhoršení jeho socioekonomické situace, která se do sebevražednosti promítá naprosto zásadně.

 2. vlad napsal:

  To je v podstatě jedno, co dělá. Od doby, kdy beztrestnost lze u soudu zakoupit, není co řešit. Feri dostane max. podmínku a to kdoví jestli.

  • petrph napsal:

   O tohle tak úplně nejde. pohledem do trestního zákoníku, par 186, „Sexuální nátlak“.. bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta “ – což značí že v závěru Feri víc než tu podmínku nedostane, a ani si tedy nemusí u soudu nic zakupovat. Ale výjde na velkej balík už co zaplatí svým obhajcům.
   Nicméně a že to vyšetřování a soud bude trvat řádu let, pod dohledem médií, tak už je společensky a politicky odepsanej. I v tom je určitá (lidová) spravedlnost…
   A poučení pro politiky, „co se nepodaří v politice rychle zamést pod koberec“, to už se pak v pomalé justici nedožene, ani nenamaže…

 3. petrph napsal:

  Jenze ono je to presne obracene, prave ze v pripade osob obvinenych ze sexualniho obtezovani by se media mela o jejich sebevrazdy/pokus zajimat a to velice, Ciste (ale nejen) pro pripad) ze by to obvineni nebylo pravdive, takze spolecensky i psychicky znicilo jeho. A dosti pokrytecke je od tech lepsich medii se odkazovat na policejni vysetrovani a soud, kdyz v teh,e pripadech obvykle zadne prokazatelne dukazy nejsou..

 4. Johny napsal:

  Já myslím, že to je důležité o tom informovat. Abychom věděli, jaký typ lidí se stahuje do TOP09.

 5. václav napsal:

  Tak že tento statečnej chlapec musí být pořád v akci jsem zvědav čím nás ještě překvapí ??

 6. wenkovan napsal:

  Je to další akce v pokládání mlhy zapomnění nad činy „nadějného mladého politika“, aby se tento mohl později vrátit, bílý jako padlý sníh. Byla by škoda takového talentu. Projekt slavného návratu Feriho do politiky už ostatně odstartoval přítel/bratr/soudruh/Genosse Kalousek.

  • petrph napsal:

   No rekl bych ze o tom to neni, kazda partaj ma tech mladych nadejnych talentu spoustu.Jenomze a prave ceho je malo, je tech statnich politickych postu, o ktere se pak mohou stari mladi delit. Takze Ferriho jiste rychle nahradi dalsi nadejny cekatel v rade

 7. Harakir napsal:

  Pokud má svědomí čisté, je přece soud ten, kdo ho očistí. A není třeba nic demonstrovat…

  • petrph napsal:

   Na to bych se nespolehal uz vubec, v tehle pripadech prukazne dukazy neexistuji. Takze pokud bych to ohhadl dlouhou radu let to bude policie vystrovat pak to bud odlozi nebo st.zastupce poda zalobu zalozenou jen na vypovedich. Pak se to bude dalsi dlouhou radu let prehazovat po soudech tam a zpatky, s nejistym vysledkem..

 8. Ian Dury napsal:

  No každopádně je naprosta utopie chtit, aby media po takovem „solokaoru“, neskočila…

 9. Tom napsal:

  Pokud mě média informují o každé prkotině typu A.H. si spálila … když si žehlila kalhoty na těle a že člověk, který byl v roce 1991 poslancem si koupil nové auto, tak informace o tom, že jistý bývalý politik a jedna z vůdčích osobností jisté strany, která je obviněna ze spáchání několika trestných činů a v případě dalších je vyšetřována a pokusí se o spáchání sebevraždy by v médiích zaznít měla…
  K tomu dodám, proč tedy i ta „seriózní“ média (žádné takové neznám) např. informovaly, že bývalý funkcionář P ČR spáchal sebevraždu. Proč vlastně porušily právo na anonymitu…

Přidávání komentářů není povoleno