Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Profimedia
,

Zbraně z 3D tiskárny lákají bojovníky za svobodu i teroristy. Jsou levné a nejdou vystopovat

Kód pro výrobu funkčních poloautomatických zbraní prostřednictvím 3D tisku je volně dostupný na internetu. Samotný autor kódu přitom věděl, že zbraně z 3D tiskáren můžou pro svou snadnou dostupnost lákat i teroristy. Téma zneužití 3D tisku je dlouhodobě i v pozornosti českých bezpečnostních složek. „Prostorový tisk sledujeme v souvislosti s možnostmi individuální výroby zbraní,“ konstatovala kontrarozvědka BIS už v roce 2013, kdy se objevily první možnosti takové výroby funkčních zbraní. 

To, že tyto zbraně od té doby již funkčně pokročily a skutečně fungují, dokazuje situace v Myanmaru, kde i díky nim barmští rebelové pokračují v partyzánské válce proti vojenské juntě.

Když 1. února 2021 barmská armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu a chopila se moci, v Myanmaru začaly masivní protesty. Při nich zemřely stovky demonstrantů a tisíce jich byly zatčeny. To vedlo ke zformování lidových obranných milicí, které teď organizují odboj proti vojenské juntě.

Jejich cílem je svržení současné vlády a osvobození vězněné premiérky Su Ťij, držitelky Nobelovy ceny za mír a šéfky strany Národní liga pro demokracii.

V barmské džungli proto probíhá nepřetržitý výcvik nových dobrovolníků a jejich ozbrojování. Vzhledem k omezenému přístupu k vojenskému arzenálu rebelové využívají řadu podomácku vyrobených zbraní, včetně výbušnin a granátometů. Jak ukazují fotografie na sociálních sítích, nově mají k dispozici i zbraně z 3D tiskáren.

Konkrétně jde o poloautomatickou pistoli FGC ráže 9 mm, kterou navrhl aktivista bojující za právo nosit zbraň známý pod pseudonymem JStark. Zkratka FGC vyjadřuje anglický výraz „Fu*k Gun Control“.

Udeřit, ukrást a utéct

Zatím však zbraně z 3D tiskárny nejsou barmskou opozicí využívány masivně, navíc dosud neexistují důkazy, že by zbraň FGC byla použita i v přímém boji.

To potvrdil i novinářům z France 24 zbraňový expert Leone Hadavi z organizace Myanmar Witness, která mapuje porušování lidských práv v barmské občanské válce: „Pistole vyrobené na 3D tiskárně tady jsou, ale není jich moc. Navíc jsme zatím nezaznamenali žádnou v bojové operaci.“

Spíše jsou tyto zbraně využívány na cvičišti či při rychlých akcích. Jde o takzvané mise „udeř a uteč“, jejichž primárním cílem není zneškodnit nepřítele, ale ukrást mu jeho lepší zbraně a vybavení.

Podle serveru Myawady pak myanmarské úřady v roce 2021 zatkly jednu osobu za údajný „terorismus“. Při zásahu zabavily zbraně, mezi nimiž byly i ty vytištěné na 3D tiskárně. Na fotografii zabavených zbraní je vidět šest pistolí FGC-9 spolu s jejich zásobníky.

Zadarmo ke stažení – i pro teroristy

Než se ale mezi barmskými rebely 3D tištěné zbraně rozšířily, mluvilo se o nich jako o jednorázových a v akci nepoužitelných. Většina modelů je totiž funkční pouze na jeden výstřel a některé dokonce i při tomto výstřelu doslova „explodují v ruce“.

Symbolem tohoto typu zbraní je i první 3D tištěná pistole Liberator, kterou již v roce 2013 navrhl zbraňový aktivista Cody Wilson. Ten inspiroval právě i zmíněného JStarka k sestrojení jeho poloautomatické pušky. Vývoj od Liberatoru k FGC-9 tak jasně ukazuje, že zbraně z 3D tiskárny v budoucnu budou výrazně efektivnější.

I přes vyšší účinnost je však stále zvládne sestavit každý, kdo má přístup k internetu a k 3D tiskárně. Oproti průmyslově vyráběným zbraním jsou náklady na výrobu těchto zbraní minimální. Jejich cena se pohybuje v nižších tisících korun a závisí hlavně na ceně tiskárny.

Na běžné tiskárně lze přitom vytvořit zhruba 80 % zbraně. Zbytek jsou součástky, které lze koupit v kterémkoli železářství. 3D tisk tak výrazně snižuje především potřebu řemeslnické zručnosti a čas strávený nad výrobou zbraně.

Sestrojení trvá zhruba dva týdny a není k tomu potřeba žádný zbrojní průkaz nebo jiné povolení. Držení takové zbraně je po jejím vytištění a sestavení nelegální, pro bezpečnostní složky je ale v podstatě nedohledatelná. Není totiž vedena v žádném registru. Zbraň podle dostupných informací vydrží přes 1000 výstřelů.

Kód pro vytištění zbraně je volně ke stažení online, což logicky vyvolává obavy z možného zneužití takových zbraní k násilí, organizovanému zločinu či terorismu.

Toto riziko se už potvrdilo v praxi. Když v roce 2019 došlo k útoku na synagogu v německém městě Halle, při kterém zemřeli dva lidé, útočník k tomu využil i podomácku vyrobené zbraně s některými 3D tištěnými součástkami. Podle vyšetřovatelů navíc sledoval návody zmíněného JStarka.

Ten zemřel v druhé polovině loňského roku po zásahu bezpečnostních složek, podle informací německé policie šlo o zástavu srdce.

„Žít svobodně, nebo zemřít“

Aktivista a autor nelegálních 3D tištěných zbraní JStark přiznával, že si je vědom možného zneužití své práce. Chtěl prý tuto technologii jen využít k prosazování práva nosit zbraň. „Vývoj technologií nemá žádnou politiku. Ať jde o dobrý či špatný vynález, není v tom politika,“ tvrdí na dochovaném videu. 

Právo nosit zbraň podle něj lidem umožňuje bránit se proti autoritářským a totalitářským tendencím vlád a ochraňovat vlastní svobodu.

„Jestli nás někdo vidí jako extremisty, tak je to v pořádku. My ale nechceme nikomu ublížit a někoho zranit, chceme pouze žít v míru a ve společnosti, kde má každý svobodu slova a svobodu nosit zbraň,“ říkal s tím, že je ochoten za tuto svobodu i zemřít.

JStark pro svůj účel založil anonymní komunitu lidí s podobným smýšlením, v rámci které zkonstruoval i zbraň aktuálně využívanou barmskými povstalci. Zde proti využívání zbraní pro extremistické účely i vystupoval:

„Internet je místo, kde každý může mít falešnou identitu a my dlouho nemusíme být schopni poznat, že je někdo extremista. Pokud by se ale ukázalo, že v našich řadách někdo takový je, ať už rasista, xenofob nebo třeba člen Islámského státu, přestali bychom s ním ve všech směrech spolupracovat,“ tvrdil s tím, že se o politice v rámci komunity nemluví.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  „Lidové milice“, to mi něco připomíná.

  A k tomu trochu historie:
  Jeden z papežů zakázal přenosnou trojnožku, o niž si mohl lučištník opřít ruku s lukem a střílet tak výrazně přesněji. Jiný papež zase zakázal kuši, protože ta dokázala probít i tehdy existující drátěné košile a brnění, měla větší dostřel a vetší přesnost než luk. Navíc střelba z ní nevyžadovala nadání a tak intenzívní a dlouhý výcvik, jako lukostřelba.
  Všechny tyto zákazy šly do kopru, protože evropská civilizace se skládala z řady vzájemně soupeřících (mírovými i válečnými prostředky) států a žádný z nich si nemohl dovolit ignorovat pokrok ve vojenské technice (ale takév „civilní“ technice, dopravě, zemědělství, finančnictví apod.).
  Proto také Evropa převálcovala na počátku novověku islámský svět, protože v něm bylo možné podobné zákazy a omezení prosadit v praxi (a např. námořnictví tam ustrnulo na úrovni předislámského Námořníka Sindibáda, a přestože se islámský svět dostal ke střelnému prachu dříve než Evropa /která ho možná objevila sama, bez závislosti na importu z Číny/ jako zbraň ho první začali používat Evropané). Proto se to samé stalo i Číně a Japonsku (a Japonsko na to reagovalo převzetím evropské inovační strategie). Nicméně právě proto jsme nyní svědky toho, jak pokusy o unitarizaci, zglajchšaltování, evropských států pod praporem EU vedou ke stagnaci a úpadku, jaký prodělaly výše zmíněné unitární říše (a řada dalších, které jsem nezmínil).

  Prostě: HISTORIA MAGISTRA VITAE, ale opravdu nemáme dost času na to abychom na její hodiny reagovali dlouhým váháním.

 2. technomagg napsal:

  ježíš to je zase článek. 3D tisk pomůže maximálně s obalem celého mechanismu – kdo někdy tisknul na klasické 3D tiskárně tak ví že se nedá vytisknout nic co je kriticky důležité pro fungování zbraně. Hlaveň, úderník, spoušť – tohle prostě na 3D tiskárně nevytisknete – silně pochybuji že budete schopni vytisknout funkční zásobník tak aby se nerozpadl. Ne nadarmo jsou tyhle věci téměř vždy z nějakého kovu. Prostě plasty toto nevydrží a z 3D tiskárny už vůbec ne protože se nejedná o odlitky ale technologie 3D tisku oslabuje strukturu plastu už jen způsobem tisku. Ale jen víc takových článků – politici to vezmou jako důvod lidem sebrat i poslední možnost si doma něco rozumně něco vyrobit a budeme všichni plně závislí na korporacích a na tom co nám milostivě dovolí si koupit.

  • Xx napsal:

   Mate naprostou pravdu samotny 3d tisk je velice limitovany a v podstate nepouzitelny pokud nejsou integrovany nejake kovove primesy a nasledne nektere dily nejsou stejne zhotovone klasikou doufam,ze zakazi I naradi a stroje a budeme zas pouzivat klacky…

  • Dr. B napsal:

   Kompletní a funkční krátké zbraně (pravda s velmi krátkou životností několika výstřelů) se podařilo vytisknout již před několika lety (Google pomůže najít zdroje, pokud mi nevěříte). Pravda, není to jednoduché a na tiskárně za 25 000 Kč to rozhodně neuděláte.
   Na teroristickou akci typu únos něčeho by však taková hračka nejspíš stačila, nehledě na psychologický efekt. Pochybuji, že by se proti takové zbrani někdo odvážil vrhnout vlastním tělem pouze na základě toho, že si bude myslet, že zbraň nefunguje.
   S vaším závěrem o politickém zneužití čehokoli samozřejmě nelze, než souhlasit.

  • Indglo napsal:

   Vy toho moc o 3D tisku nevíte …. 😀 Kdyby jste vedell a umel s tim tak víte že to co píšete je nesmysl …. Takže PŠT

 3. dannero napsal:

  je to spíš taková poplašná zpráva, žádná tiskárna neumí vytisknout hlaveň a to ani ty velmi drahé co tisknou z kovu, protože hlaveň není jen tak z nějakého kovu, ale z vysokopevnostní oceli schopné vydržet obrovský tlak a teploty při výstřelu. Mnohem levnější
  a efektivnější řešení je CNC obráběcí stroj, který je schopen i z kostky oceli vyrobit skutečnou funkční zbraň schopnou střílet opravdové projektily.

  • A. S. Pergill napsal:

   Psal o tom o kousek výš Dr.B a já se se stejnou informací na počítačových webech setkal taky: Lze „vytisknout“ zbraň, která ustojí kolem deseti výstřelů, případně vícehlavňovou ve stylu „jedna hlaveň jedna rána“. Vzhledem k pořizovací ceně a možnosti recyklovat vstupní surovinu to zase až tak špatné není.

  • Indglo napsal:

   1. NIKDO NEMLUVÍ O HLAVNI (to jso uty součástky z železařetví)
   2. CNC mate doma ?
   3. Z kostky CNC nikdy zbran nevytvoří ….
   4. jdete do muzea PČR tam najdete zbraně domací produkce které opravdu nejsou z vysokopevnostní oceli 😀

Přidávání komentářů není povoleno