Foto: Jakub Plíhal, Aktuálně.cz

Zase ty Benešovy dekrety. Stát nám vrací majetek pomalu a soudy zkoušejí přepisovat dějiny, stěžují si církve

Napsal/a Robert Břešťan 23. července 2020
FacebookXPocketE-mail

Přibývá případů, kdy stát nechce vydávat církvím pozemky a další nemovitosti s poukazem na konfiskace podle Benešových dekretů – upozorňují české církve. Stát naopak namítá, že v řadě případů dostává církev majetek neoprávněně, ale „kvůli podobě zákona se s tím už nedá nic dělat“.

I když lze církevní restituce považovat za politicky uzavřené téma, nacházejí se nové důvody, proč se k němu vracet. Tím aktuálním je závěrečná zpráva Komise pro audit majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, na niž tento týden upozornil HlídacíPes.org.

Komise vznikla v srpnu 2018 na popud ministra zemědělství Miroslava Tomana a některé její závěry mohou oživit už tak dost vzrušenou debatu o podobě církevních restitucí. Tím spíš, že komise zdůrazňuje, že ve vyrovnání se dostatečně nezohlednily takzvané Benešovy dekrety.

Stát prý kvůli tomu ve vyrovnání přišel zhruba o čtyři až šest miliard korun.

Zpráva komise, v jejímž čele stál dlouholetý politik ČSSD Karel Machovec a zasedal v ní například někdejší hejtman Michal Hašek či (do jmenování ministryní spravedlnosti) Marie Benešová, poputuje dále k politikům. „Bude předložena pro informaci vládě ČR,“ říká mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Zase ty Benešovy dekrety

Česká biskupská konference (ČBK) nevidí důvod k debatám o možných změnách smluv týkajících se církevních restitucích. Opřít se může zejména o výrok Ústavního soudu, který vloni odmítl jako protiústavní snahu vlády zpětně zdanit finanční část vyrovnání.

„S procesem majetkového vyrovnání jsme spíše spokojeni, ale mnohé jednotlivosti vnímáme jako problematické,“ říká mluvčí ČBK Monika Klimentová. Problematickou věcí podle ČBK je, jak se v posledních letech ve věci sporů o církevní majetek „judikatura soudů zpřísňuje“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

„S obavami sledujeme rozhodování soudů v případech, kdy stát nechce vydávat majetek s odkazem na dekrety prezidenta Beneše. Máme za to, že církevní majetek po válce konfiskován nebyl a že nyní dochází ex post k přepisování dějin,“ zdůrazňuje Klimentová.

Zpráva zvláštní komise Státního pozemkového úřadu nyní nabízí argumenty pro možné změny v církevních restitucích právě s poukazem na údajně nezohledněné dopady Benešových dekretů.

Už dříve s tématem operoval i premiér Andrej Babiš, když tvrdil, že ocenění nevydaného majetku, na jehož základě stát církvím náhrady posílá, bylo nestandardní: „Dokonce jsou i poznatky, že se údajně vydává i majetek, který možná neměl být předmětem restitucí.“

Ministerstvo zemědělství sice uznává, že s ohledem na znění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi i na verdikt Ústavního soudu jsou změny v církevních restitucích bez vzájemné dohody prakticky nemožné, také ale poukazuje na Benešovy dekrety.

„Finanční náhrada za majetek se stanovil na základě vzorce vypracovaného ministerstvem kultury za účasti expertních komisí. Bez ohledu na později zjištěné skutečnosti, zejména konfiskace majetku před rozhodným obdobím podle dekretů prezidenta Beneše nebo nedodržení postupu poválečné restituce majetku podle zákona č. 128/1946 Sb.,“ říká mluvčí Vojtěch Bílý.

Církevní majetek potenciálně dotčený Benešovými dekrety

Zdroj: komise SPÚ, v tabulce je zachycena maximální a minimální varianta, která dle komise SPÚ reflektuje pravděpodobný výsledek soudních sporů a obnovených řízení

Stěžujte si u komise

Samo ministerstvo zemědělství spolu se starostou města Náchod, jímž je poslanec ČSSD Jan Birke, podalo například podnět k prověření vydávání majetku benediktinského opatství sv. Václava v Broumově. Státní pozemkový úřad (SPÚ) mu odmítl požadované nemovitosti vydat právě s tím, že šlo pravděpodobně o konfiskace podle Benešových dekretů a že o část nemovitosti opatství přišlo už při pozemkové reformě v roce 1919.

Podle šetření komise se ale konfiskační listina nedochovala, „respektive nebyla v archívech dohledána“.

„Na vině je i situace, kdy velká část archívu MZe byla v roce 2002 postižena povodněmi a zničena. Dochoval se pouze koncept výměru o konfiskaci z prosince 1946, který je ve formě čistopisu, ale bez potřebných náležitostí a soudy ho jako důkazní materiál nepřijaly,“ stojí ve zprávě komise.

Nejvyšší soud i proto odmítl dovolání SPÚ a benediktínům v Broumově je krajským pozemkovým úřadem majetek postupně vydáván. Další soudy ale ještě pokračují.

„Vnímám to tak, že odvolací soudy nemají příliš vůli to řešit a přijde mi, že je tu snaha to za každou cenu oddalovat třeba i tím, že se přečíslovaly pozemky, a my musíme opět dokazovat, že se soudíme o ty správné pozemky,“ komentoval to už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org arciopat břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek.

Soudy řešily i řadu dalších případů. Mezi nimi to, zda má nárok na vrácení požadovaných nemovitostí v katastru městské části Praha – Březiněves Suverénní řád Maltézských rytířů – České velkopřevorství. Soud dal v první instanci za pravdu Řádu.

Podle starosty této městské části Jiřího Haramula, který se na komisi obrátil, se ale soud „nedostatečně zabýval a nesprávně posoudil aplikaci dekretů prezidenta republiky“. Řád dle jeho názoru pozbyl majetek před 25. únorem 1948.

„Jedinou nadějí v tomto sporu zůstává fakt, že na majetek Řádu byly vydány konfiskační vyhlášky v jiných místech,“ píše se ve zprávě komise. Těmi místy, kde na majetek Řádu byla po roce 1945 uplatněna konfiskace podle Benešových dekretů, jsou například Opava, Česká Lípa a Vyškov.

Komise: snižme náhrady církvím

Kvůli konfiskaci před rokem 1948 odmítly úřady vydat i některé nemovitosti řádu premonstrátů v Teplé. Krajský soud v Plzni rozhodnutí Krajského pozemkového úřadu potvrdil, věc putovala k Ústavnímu soudu, který ústavní stížnost odmítl.

Také řádu cisterciáků v Oseku Krajský pozemkový úřad pro Ústecký kraj odmítl vydat nemovitosti s tím, že majetek opatství byl zkonfiskován podle Benešových dekretů. Soudy dávaly postupně za pravdu státu, v dubnu 2019 Nejvyšší soud odmítl dovolání cisterciáckého opatství a ve věci je podána ústavní stížnost.

Komise prý vycházela „z podrobných rešerší historických materiálů“ a došla k závěru, že je chybou, že do původního výpočtu výše finanční náhrady v církevních restitucích byly zahrnuté právě nemovitosti, které byly po válce zkonfiskovány podle dekretů prezidenta republiky, na což přitom paragraf zákona o vyrovnání s církvemi myslel v paragrafu osm.

Případy, kdy soudy rozhodnou ve prospěch státu, by se podle komise měly v ideálním případě zohlednit a měly by se o ně snížit vypočtené finanční náhrady konkrétním církvím.

„Odhadovaný dopad na případné snížení finanční náhrady se dle této bilance může pohybovat v rozmezí 6,1 až 4,2 mld. korun v závislosti na skutečnosti, které pozemky budou po ukončení soudních sporů zahrnuty mezi pozemky dotčené konfiskací dle dekretů prezidenta republiky,“ stojí ve zprávě.

Církve: chceme náhradu škody

Své výhrady mají ale i církve. Přibývá případů, kdy se na Ministerstvo zemědělství obracejí s nárokem na náhradu škody za nesprávný úřední postup a za ztráty způsobené vydáváním majetku až po uplynutí zákonem stanovené lhůty.

Požadavky takto opakovaně vznesl kupříkladu Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, který se vloni opakovaně obrátil na Ministerstvo zemědělství s nárokem na náhradu škody za nesprávný úřední postup.

Nárok na náhradu škody uplatnilo i Arcibiskupství pražské. Požaduje uhradit škodu ve výši nájemného (pachtovného), které Státní pozemkový úřad inkasoval za období, o které byla překročena lhůta pro rozhodnutí.

Samy církve nedodržování lhůt pro vydávání majetku považují za významný a systémový problém. „Povinné osoby často na výzvy k vydání majetku vůbec nereagovaly. Správní orgán, Státní pozemkový úřad, překračoval lhůty k projednání věci velmi často. Kdyby církevní subjekty využívaly všech prostředků náhrady škody, které jim garantuje právo, stát by v řadě případů platil značně vysoká odškodnění,“ říká mluvčí ČBK Monika Klimentová.

I podle údajů samotného Státního pozemkového úřadu bylo vydána většina pozemků až po uplynutí zákonem stanovených lhůt.

Jak popisuje zpráva, výsledný rozsah finančních nákladů nelze nyní přesně odhadnout; bude záležet na počtu žalob na náhradu škody a na tom, jak budou jednotlivé případy posuzovat soudy: „Objektivně je nutno konstatovat, že pokud vzniknou státnímu rozpočtu škody v důsledku výplaty náhrad, tak jednoznačně jsou základní příčinou problému nerealisticky stanovené lhůty v ZMVC. Ty se přes několik legislativních iniciativ nepodařilo prodloužit.“

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)